Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Чревни инфекции Други бактериални, чревни инфекции Ентерит, предизвикан от Yersinia enterocolitica

Ентерит, предизвикан от Yersinia enterocolitica МКБ A04.6

от 17 ное 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Ралица Руменова
Ентерит, предизвикан от Yersinia enterocolitica МКБ A04.6 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари

Ентеритът, предизвикан от Yersinia enterocolitica е остро инфекциозно заболяване, протичащо под формата на гастроентерит, ентерит или хемоколит. Заболяването притежава склонност към генерализация и извънчревни органни поражения. Характерно за заболяването е наличието на изменения и в други органи и системи, поради хематогенното разпространение на йерсиниите.

Причини

Причинителят на заболяването - Yersinia enterocolitica принадлежи към семейство Enterobacteriaceae, род Yersinia и представлява Грам-отрицателен пръчковиден, подвижен бактерий. Не образува спори и притежава О, К и Н-антигени. В зависимост от антигенния строеж на патогените се разлиават над 60 серитипа Йерисинии. Особено патогенни за човека биват серитипове О3, О8 и О9. Yersinia enterocolitica е устойчива спрямо факторите на околната среда и запазва своята жизнеспособност във вода, почва и хранителни продукти повече от 6 месеца. Подобно на други Грам-отрицателни чревни патогени, бактерия освобождава ендотоксин при своето разрушаване, който засилва оплакванията от страна на гастроинтестиналния тракт, особено гаденето и повръщането. В допълнение, Йерсиниите продуцират термостабилен ентеротоксин, който е отговорен за появата на диарийния синдром.

Разпространение

Йерсинозния ентерит е зооантропонозна инфекция - съществуват природни огнища с паразитиране на причинителя сред птици, земноводни и бозайници. Заразените животни отделят причинителя с фекалиите като по този начин контаминират почвата и хранителните продукти.

Contaminated

Механизмът на предаване на инфекцията е фекално-орален, а източник на заразата са голям брой диви и домашни животни. Човек се заразява по алимантарен път, най-вече чрез консумация на контаминирано мляко, месо и зеленчуци. Входна врата е устната кухина. Голямата устойчивост на Yersinia enterocolitica и нейната способност да се размножава в хранителни продукти, дори когато те са съхранявани в хладилник допринася за световното разпространение на Йерсинозата. Боледуват хора от всички възрасти, но най-уязвими спрямо инфекцията биват децата от 1 о 4 годишна възраст. Характерна за инфекцията е есенно-зимната сезонност, най-често се документират спорадични случаи и малки по размер епидемии.

Патофизиология

Входна врта за инфекцията е устната кухина. Поради високата степен на устойчивост бактериите преодоляват бариерата на стамашната киселинност и само малка част от тях загиват. Йерсиния ентероколитика проявява тропизъм към лигавицата на тънките черва, където образува некротични огнища и достига мезентериалните лимфни възли, ако бактерия преодолее тяхната бариера и достигне до кръвообръщението се развиват извънчревни органни поражения - абсцеси с различна локализация, холецистит, менингит и артрит.

След като достигне лигавицата на тънките черва, Йерсиния ентероколитика прониква в по-дълбоките слоеве на лигавицата и бива погълната от макрофагите. Бактерията устоява на тяхната фагоцитиаща активност, започва да се размножава в тях и бива отнесена до лимфните тъкани на тънките черва - Пайерови плаки и лимфни фоликули, в които продължава да се размножава и предизвиква формирането на некротични огнища. С напредване на заболяването, патогените достигат до мезентериалните лимфни възли и в случаи, че преодолеят тяхната бариера, нахлуват в кръвообръщението. Развива се бактериемия, която довежда до образуването на възпалителни, гнойни огнища в различни тъкани и органи.

Патологоанатомично се наблюдава оточна чревна лигавица с фибринозни налепи, кръвоизливи и язви. Мезентериалните лимфни възли са увеличени, а в лимфните фоликули се откриват некротични огнища.

Симптоми

Инкубационният период на ентерит, предизвикан от Yersinia enterocolitica е от 7 до 10 дни.

Чревната йерсиниоза обикновено започва остро с повишение на температурата до 38-40°C. Доминиращи в клиничната картина са оплакванията от страна на стоммашно-чревния тракт, такива биват:

  • коликообразна коремна болка;
  • повръщане;
  • диарични изхождания на течни, воднисти изпражнения примесени с кръв.

При част от болните се установяват увеличени черен дроб и слезка (хепатоспленомегалия), което насочва към подозрение за развитието на септична форма на инфекцията.

Stomachache

При по-малки деца е по-честа катаралната форма на заболяването, която се характеризира със зачервено гърло, ринит и болки в ставите, а при развитието на йерсинозен ентерит при деца между 3 и 5 годишна възраст заболяването можде да протече с умерено изразена или тежка клинична картина. При тежките случаи се наблядава развитието на хемоколит и отделянето на примесени с кръв диарични изхождания. Често по кожата се появява полиморфен кожен обрив, разположен предимно около гривнените и глезенни стави, тип "къси чорапи" или "ръкавици". Обривът може да бъде точковиден, макулозен, папулозен или хеморагичен.

Чревната йерсиниоза може да протече фулминантно с развитието на сепсис и летален изход. Това се наблюдава по-често при изтощени и хронично болни пациенти, както и при много малки деца, особено в кърмаческа въраст. В тези случаи температурата е висока и придружена от треска, болните се оплакват от силно изразени ставни и мускули болки, главоболие и силна отпадналост. На 2-3 ден от началото на заболяването се появява макуло-папулозен, а понякога петехиален обрив предимно около ставите. Обривът е последват от ламелозно излющване. С напрдване на септичния процес се развиват абсцеси в различни органи, най-често това биват абсцес на белия дроб, абсцес на черен дроб, главен мозък или слезка.

20-30 дни след прекаран ентерит, предизвикан от Yersinia enterocolitica се развива втората, реактивна фаза на заболяването. Реактивната фаза се представя с клиничната картина на реактивен полиартрит, който ангажира предимно големите стави - колянна, глезенна лакътна. Ставите са оточни и силно болезнени. Възможно е реактивната фаза да се представи като синдром на Райтер. Синдромът се характеризира с появата на артрит, конюнктивит и уретрит.

Изследвания

За поставянето на правилната диагноза е необходимо провеждането на щателен физикален преглед, лабораторни, микробиологични и при нужда серологични изследвания.

Физикалният преглед и добре снетата анамнеза са част от първичния медицински преглед, тяхното обстойно провеждане помага на медицинските специалисти в откриането на различни болестни признаци и установяване на състоянието на организма.

Лабораторни изследвания

Изследват се:

  • Пълна кръвна картина;
  • Левкоцити.

Лабораторните изследвания установяват ускорено СУЕ, левкоцитоза с олевяване, повишени са острофазовите белтъци.

Микробиологични изследвания

  • Изолиране на Йерсиния ентероколитика от фецес, кръв, гной или ликвор и последваща посявка на събраните проби в специална хранителна среда - CIN агар;

Fecal_test

  • Провеждане на фекален тест;
  • Изследване на култура от кръв;

Серологични изследвания

  • Реакция аглутинация тип Видал;
  • Латекс-аглутинация.

Диференциална диагноза

Йерсинозен ентерит се подозира при данни за контакт с диви или домашни животни, консумация на сурово мляко или месо без достатъчна термична обработка и наличието на ентерит.

Диференциалната диагноза се прави с други бактерилни чревни инфекции, като:

  • Ентерохеморагична инфекция предизвикана от Ешерихия коли;
  • Салмонелозен ентерит;
  • Шигелоза;
  • Други бактериални чревни инфекции.

Лечение

Хоспитализацията на пациентите е задължителна, особено при по-малките деца, при които заболяването протича по-остро. Препоръчва се почивка на легло и диета с лека, кашава храна.

Етиологичното лечение се провежда с флуорхинолони, аминогликозиди и трета генерация цефалоспорини. При тежка форма на йерсиниозата с тежък диариен синдром и повръщане, се налага бърза и адекватна рехидратация.

Прогнозата на ентерит, предизвикан от Yersinia enterocolitica е сериозна. С висок леталитет продължава да бъде септичната форма на чревната йерсиниоза. Не е разработена специфична профилактика. Препоръчва се строг кантрол върху обработката и съхраненението на хранителните продукти.

3.6/5 10 оценки

Симптоми и признаци при Ентерит, предизвикан от Yersinia enterocolitica МКБ A04.6

  • Диария
  • Коремна болка
  • Повишена телесна температура
  • Болки в ставите
  • Кожен обрив
  • Кървава диария
Всички

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Yersiniosis
https://ecdc.europa.eu/en/yersiniosis/facts

Коментари към Ентерит, предизвикан от Yersinia enterocolitica МКБ A04.6

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ентерит, предизвикан от Yersinia enterocolitica МКБ A04.6
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 16:49
    Коментирайте "Ентерит, предизвикан от Yersinia enterocolitica МКБ A04.6"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Косопад предизвикан от стрес, какво може да помогне?

преди 4000 дни, 1 час и 48 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 4 часа и 53 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 19 часа и 54 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 20 часа и 5 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 20 часа и 12 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival