Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Специална микробиология Бактериология Семействo Enterobacteriaceae Йерсинии

Йерсинии (Yersinia)

от 15 юни 2017г., обновено на 06 юни 2022г.
Йерсинии (Yersinia) - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Обща характеристика

Род Yersinia принадлежи към семейство Enterobacteriaceae и е кръстен на френския бактериолог Александър Йерсин, който през 1894 г. открива Yersinia pestis, причинителя на чумата, през същата година бактерия е изолиран от японския лекар и бактериолог K.Shibasaburo. В рода Yersinia се включват:

  • Yersinia pestis (чумен бактерии);
  • Yersinia pseudotuberculosis;
  • Yersinia enterocolitica;

Други микроорганизми от рода, включително Y. intermedia, Y. frederiksenii и Y. ruckeri причиняват заболявания при редица животни. Y. ruckeri е патогенен при сьомгите (семейство Salmonidae), включително дъговата пъстърва и тихоокеанската сьомга. При тези видове, Y. ruckeri причинява чревна червеногуша болест, която се характеризира с кръвоизлив на подкожните тъкани около очите и устата.

Морфологична характеристика

Йерсиниите са Грам-отрицателни микроорганизми, чиято форма варира от пръчковидна до кокообразна. Размерите им са от 0,5-1 µm. Не образуват капсули и спори, с изключение на чумния бактерий. При температури под 30 градуса °C йерсиниите образуват ресни, което ги прави подвижни.

Йерсиния пестис е Грам-отрицателен пръчковиден бактерий с ширина 0,5µm и дължина от 1 до 3µm. Показва биполярно оцветяване от анилинови бои като Wright, Giemsa и Wayson, поради което се оприличава на ладийка. Не образува ресни и спори, но при култивиране върху кръвен агар и в организма на заболелите образува капсула, което го отличава от останалите представители на рода.

Клетките на Y. enterocolitica са представляват Грам-отрицателни пръчици, но в началните часове на култивиране притежават коковидна форма. В култури, получени при стайна температура не притежават ресни, но при по-ниски температури се наблюдава наличие на ресни. Не образуват капсули и спори.

Yersinia pseudotuberculosis е пръчковидна бактерия, която притежава всички характерни морфологични особености на род йерсиния.

Културелни особености

Бактериите от рода са невзискателни спрямо хранителните среди, характерно за техните колонии е по-малкият им диаметър спрямо останалите родове от семейство Enterobacteriaceae. Оптималната температура за развитието им е около 28 градуса, но могат да се развиват в широк температурен диапазон. Техният рН оптимум е 7,2-7,4.

pestisЙерсиниите са факултативни анаероби, което означава, че могат да се развиват както в среда богата на кислород, така и при липса на кислород. Ферментират въглехидратите с образуване на киселина и малко количество газ.

Yersinia pestis е факултативен анаероб, с рН оптимум 7,0-7,2, чиито растеж се стимулира от добавяне към хранителните среди на хемолизирала кръв и натриев сулфит. Върху твърди хранителни среди дава характерни микроколонии, които могат да се наблюдават под лупа и изглеждат като късчета счупено стъкло. На течни хранителни среди бактерия расте под формата на флокули, като по-късно се получава утайка на дъното на епруветката.

Йерсиния ентероколитика расте на обикновени хранителни среди и се развива в температурен диапазон от 4 до 42 градуса. При температури по-ниски от 28°C дава гладки (S-) колонии, при по-високи температури образува грапави (R-) колонии. рН оптимума на Yersinia enterocolitica е около 7,5. Характерно е, че диаметъра на колониите е по-малък от този на останалите видове от рода.

Антигенна структура

Йерсиниите притежават сложна антигенна структура.

  • О-антигените са липополизахаридите, които изграждат клетъчната стена на бактериите. Загубата на О-антигена се свързва с промяна от гладка в груба форма на колонията;
  • Н-антигените представляват антигенната специфичност на ресните;
  • I-антигена, известен още като протеинов капсулен антиген е специфичен за йерсиния бактерия;

Други уникални за чумния бактерии антигени са V-(протеинов) и W-(липопритеинов) антигени.

Епидемиология

Основен източник и резервоар на йерсиния пестис бактерия са гризачите, но допълнителни източници са домашните животни и заболелите от чума. Основният път за пренасяне на заразата от гризачите към човека е трансмисивният – посредством техните бълхи, кърлежи и въшки. Най-честия преносител е "чумната муха" Xenopsilla cheopsis, но е доказано, че 124 вида бълхи и 9 вида кърлежи могат да пренасят чума. В миналото бактерия е причинил опустошителни епидемии през три периода на съвременната история:

  1. Юстинияновата чума е била разпространена от Близкия изток до Средиземно море през 6-ти и 8-ми век и убива около 25% от населението в района на Алпите.
  2. Опустошителната за Европа "Черна чума" през 8-ти и 14-ти век, убива 25 милиона души (почти 25% от населението).
  3. Третата епидемия започва през 1855 г. в Китай и е причинила милиони смъртни случаи.

plagueИнфекциите, причинени от Yersinia enterocolitica са разпространени по целия свят. В Европа разпространените серотипове са О3 и О9. Главен резервоар за бактерия са свинете. Основният път за пренасяне на заразата е фекално-оралният. Характерна е есенно-зимната сезонност на инфекциите причинени от йерсиния ентероколитика, поради способността и да се дели при температури от 4 до 6 градуса.

Йерсиния псевдотуберкулоза може да бъде изолирана от домашни животни (особено от свине) и от домашни любимци като котки, които могат да се заразят при консумацията на диви гризачи. Въпреки това, честотата на псевдотуберкулозна инфекция е по-ниска от тази, наблюдавана при Y. enterocolitica. Бактерия на псевдотуберкулозата е разпространен в околната среда и може да бъде изолиран в широк спектър от дребни диви животни, включително гризачи, къртици и миещи мечки.

Патогенеза и клинична картина

Yersinia pestis причинява инфекция с доминиращ трансмисивен характер – чума. Чумата е най-смъртоносната инфекция в историята на човечеството. След ухапване от ектопаразити (въшки,бълхи,кърлежи) бактерия прониква през кожата и започва да се размножава вътре и извън клетъчно. От мястото на проникването си Y. pestis се разпространява по лимфен път, което е последвано от дисеминация (разпространение) в слезката, белия дроб, черния дроб и централната нервна система.
Инкубационният период е от 2 до 7 дни. Различават се следните видове чума:

  1. Бубонна;
  2. Белодробна;
  3. Чревна;
  4. Септична.

Бубонната чума засяга лимфните възли. В рамките на 3 до 7 дни след излагането на бактериите от чума се развиват следните симптоми:

  • треска;
  • главоболие;
  • студени тръпки;
  • слабост;
  • подути лимфни възли.

Симптомите на чревната чума включват:

  1. треска;
  2. студени тръпки;
  3. слабост;
  4. коремна болка;
  5. шок;
  6. кървене;
  7. бубони не се развиват.

Симптомите на белодробната чума обикновено се развиват в рамките на 1 до 3 дни, след излагане на въздушни капчици от чумни бактерии. Пневмонията започва бързо с недостиг на въздух, болка в гърдите, кашлица и понякога кървави храчки.

Въпреки че инфекцията с Yersinia pseudotuberculosis е зооноза, може да бъде предадена на хората. Йерсиниозата се причинява предимно от инфекции от Yersinia enterocolitica, но са докладвани и инфекции, от Y. pseudotuberculosis. Клиничните проблеми, свързани с ентеричната форма на инфекцията с псевдотуберкулоза, включват:

  • терминален илеит;
  • инвагинация, особено при деца.

Болката обикновено трае 1-3 седмици.

Yersinia enterocolitica причинява чревни инфекции при хора и животни. При деца до 10 годишна възраст бактерия причинява:

  • гастроентерит;
  • ентероколит;
  • илеит.

В средна възраст инфекцията причинява полиартрит, който се проявява с erythema nodosum.

Имунитет

След преболедуване от чума се развива пост инфекциозен имунитет, който не е достатъчно проучен.

Специфична профилактика

Осъществява се чрез жива противочумна ваксина. Ваксините се прилагат единствено при наличие на епидемична опасност и за специфична терапия на заболелите.

Микробиологична диагностика

В зависимост от клиничните изяви се изследват:

  1. Пунктат от бубон;
  2. кръв;
  3. храчки;
  4. фецес.

Провежда се микроскопско изследване, като се приготвят препарати оцветени по Грам. При културелното изследване се прави посявка на материалите върху селективни хранителни среди.

Бърз метод за поставяне на диагнозата е имунофлуоресцентния метод.

Лечение

Високо ефикасно е лечението със стрептомицин и тетрациклини, които могат да се прилагат както самостоятелно, така и в комбинация.

5.0/5 6 оценки

Библиография

https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=141316#symptoms

https://www.cdc.gov/yersinia/

https://www.britannica.com/science/Yersinia

Коментари към Йерсинии (Yersinia)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Йерсинии (Yersinia)
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 21:22
    Коментирайте "Йерсинии (Yersinia)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Специална микробиология
  • Бактериология
  • Семействo Enterobacteriaceae
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Микробиология - мнения и въпроси

преди 2307 дни, 4 часа и 9 мин.

Сухи хранителни среди и реагенти за микробиология.

преди 2959 дни, 3 часа и 43 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 9 часа и 26 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 26 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival