Обрив и други неспецифични кожни ерупции МКБ R21
Обривът представлява промяна в кожата, която засяга нейния цвят, външен вид и текстура (плътност).
Обривът е термин, с който се отбелязват всички неспецифични кожни лезии. Има два типа обриви: инфекциозни и неинфекциозни.
Неинфекциозните обриви са симптом на следните заболявания: контактен дерматит, псориазис, себореен дерматит, лекарствен обрив, розацея, уртикария (копривна треска), суха кожа, алергичен дерматит.
Инфекциозните болести, протичащи с обрив, са: тинеа, импетиго, стафилококови инфекции, краста, херпес, варицела и херпес зостер.
Екзантемът е широко разпространен еритематозен обрив, придружен от системни симптоми, като треска, главоболие и общо неразположение. Екзантемите по време на детството обикновено се свързват с вирусна инфекция и представляват реакция към токсин или имунен отговор.
Pityriasis rosea, синдром на Gionotti Crosti, латероторакална екзантема и болест на Kawasaki се характеризират с определен обрив, но причините за него са неизвестни. Най-вероятно те са модели на реакция на имунната система, дължащи се на вирусни инфекции.
При повечето пациенти с обрив и други неспецифични кожни ерупции не се налага лечение, тъй като обривът обикновено изчезва спонтанно за кратък период от време. При необходимост се предписва симптоматично лечение (антипиретици, антихистамини, овлажняващи кремове и др.).
Pityriasis rosea е заболяване, което се свързва най-често с херпес вируси 6 и 7, но като цяло етиологията му е неизяснена. Най-често засяга юноши и хора в млада възраст.
Единична овална лезия се появява за седмица или две, преди да започне ерупцията (обрив) на по-малки, но морфологични сходни лезии. Обривът засяга в най-голяма степен торса на пациента. Морфологично някои случаи се различават по обрива, но хода на заболяването и сухата кожа са сходни.
Заболяването отзвучава в период от 6 до 12 седмици и рядко се повтаря. По време на лечението сърбежът се облекчава с локални кортикостероиди. При по-тежки случаи се предприема и фототерапия с UVB лъчи.
Синдром на Gianotti Crosti е заболяване, чийто обрив е представен с папуловезикуларен акродерматит в детска възраст. Заболяването възниква при деца на възраст от 6 месеца до 12 години. Продължителността на обрива е от 2 до 8 седмици.
Специфични състояния, водещи до синдрома, са: хепатит B, вирусът на Епщайн-Бар, коксаки вируси, ехо вируси.
През първите 3-4 дни се появява обилен обрив, представен от еритемни макули, папули и плаки, понякога се срещат и везикули. Обривът възниква първо по бедрата и седалището, после по латералната (външната) повърхност на ръцете и накрая по лицето. Обикновено обривът е асиметричен и слабо сърбящ.
Рецидив на заболяването е възможен, но е случва изключително рядко.
Латероторакалната екзантема е обрив, засягащ малки деца (по-често момчета). Смята се, че етиологичният причинител е вирус.
Обрив и други неспецифични кожни ерупции обикновено започват от слабините или подмишниците и постепенно се разрастват, като засягат предимно едната страна на тялото. Обривът обхваща лицето, гениталиите, ръцете, краката и може да продължи до 12 седмици.
Малките лезии постепенно се сливат по-голяма и сърбяща суха плака. Обривът е подобен на този при дерматит. Централните части на плаките с времето потъмняват до сиво.
Понякога се наблюдават и други симптоми на вирусните инфекции: повишена температура, болки в гърлото, ринит, повръщане, диария, локализирана лимфаденопатия.
Болестта на Kawasaki се среща често при деца от азиатски произход и е водеща причина за сърдечни заболявания в САЩ и Япония.
80% от случаите се наблюдават при пациенти под 4-годишна възраст. Причината за заболяването е неизвестна, но то се свързва с възпалителни причини.
Обривните единици засягат предимно областта около устата и гениталиите, но може да бъде и дифузен, който се съпровожда с подути пръсти, които по-късно се лющят. Пациентите чувстват обща отпадналост, причиняваща се от висока температура, лимфаденопатия, конюнктивит, ягодов език и др. Има широко разпространено възпаление на малките и средни по калибър кръвоносни съдове, по-често коронарните артерии.
Болестта на Kawasaki обикновено се самоограничава и изчезва спонтанно без лечение в рамките на 4-8 седмици. Въпреки това в около 15-20 % от случаите има увреждане на коронарните артерии и около 2 % от пациентите загиват от сърдечен удар.
Симптоми и признаци при Обрив и други неспецифични кожни ерупции МКБ R21
ВсичкиПродукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
БАНИВАЛ крем саше * 10
РИГЕНОМА МАКС крем 100 мл
КРЕВИЛ ВАЗЕЛИН С НЕВЕН 250 мл.
КРЕМ ВИТАСИН С ГЕРАНИЕВО МАСЛО 50 мл
РИГЕНОМА спрей 20 мл
АЛЕРГОЗАН 1% маз 18 г СОФАРМА
ХИМАЛАЯ МУЛТИФУНКЦИОНАЛЕН КРЕМ 20 г
СТРАМОНИУМ 9 СН
КРЕВИЛ КРЕМ С НЕВЕН СОФТ И ЖОЖОБА 250 мл.
ШУСЛЕРОВА СОЛ НОМЕР 11 СИЛИЦЕА D4 унгвент 50 г
СТРАМОНИУМ 15 СН
ВЕЧЕРНА ИГЛИКА гел капсули 1300 мг * 90 GNC
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Exanthem
https://www.dermnetnz.org/topics/exanthems/
https://www.dermnetnz.org/cme/viral-infections/nonspecific-viral-exanthems/
http://lagunaskincenter.com/articles/rash/
Коментари към Обрив и други неспецифични кожни ерупции МКБ R21