Симптоми и признаци, отнасящи се до кожата и подкожната тъкан МКБ R20-R23
Тук са описани симптоми и признаци, отнасящи се до кожата и подкожната тъкан, манифестиращи защитна реакция на организма.
Кожата е орган, покриващ човешкото тяло. Тя има много функции, една от които е сетивната. Благодарение на кожата човек получава сведения за околната среда. Нарушенията в кожната чувствителност засягат сетивността.
- Анестезия на кожата се определя като загуба на сетивността на кожата. Тя може да бъде в резултат на някои състояния, увреждащи нервите: травма, инфекциозни заболявания, възпаление, метаболитни разстройства, съдови инциденти и др.
- Хипестезия на кожата представлява състояние, при което е налице намалена чувствителност за натиск и допир. Това нарушение може да обхване всяка част на тялото. Състоянието се дължи на заболявания като травми, периферна невропатия, синдром на Гилен Баре и др.
- Парестезия на кожата е чувство за изтръпване, убождане с иглички, мравучкане и др. Най-често тя се причинява от радикулопатия, полиневропатия, мигрена, алкохолизъм, множествена склероза и др.
- Хиперестезията е повишено повишена чувствителност към външни стимули.
Други нарушения на кожната чувствителност могат да бъдат:
- полиестезия - при една стимулация на сетивата пациентите имат усещане за няколко такива.
- алоестезия - сензорните дразнения, получени от едната страна, се усещат и от другата.
- дизестезия - нарушение, което може да засегне всички части на тялото и представлява изкривена сетивност (един вид стимул се усеща като друг).
- хиперпатия - засилено чувство за болка.
Кожата може да бъде засегната от различни обриви и други неспецифични кожни ерупции, които представляват важен диагностичен белег при много заболявания.
Кожата може да бъде обхваната и от други промени под формата на локализирано подуване, уплътнение или слаб оток на кожата и подкожната тъкан:
- Отоците се наблюдават по-често по крайниците, причиняват се от сърдечна или бъбречна недостатъчност. Други причини могат да са ухапвания от насекоми, физически и химически дразнители, новообразувания, които причиняват лимфен застой и др.
- Подуванията и уплътненията по кожата се описват като малки възелчета или бучки. Най-честите причини за тях са доброкачествени новообразувания (липом, хемангиом, кистични образувания, шваном), метастази на други тумори, нетуморни образувания (абсцес, хематом).
За здравословното състояние на пациента и тежестта на заболяванията, ако има такива, може да се съди от симптоми и признаци, отнасящи се до кожата и подкожната тъкан. Някои други кожни изменения, които настъпват с цвета, са:
- Цианоза - може да се види под формата на синкаво оцветяване по кожа и лигавици. Причина за цианозата са метаболитни промени, настъпили в кръвта. Тя може да бъде признак на сърдечна недостатъчност, циркулаторен шок и др.
- Бледност - загуба на цвета на кожата, която личи най-силно в областта на ръцете, лицето и ноктите. Причините, довеждащи до бледност, са: анемия, припадък, ниски температури, злокачествени новообразувания и др.
- Лепкава кожа - състояние на бледа, хладна и влажна кожа. Това състояние може да е признак на безпокойство, хипогликемия, силна болка, дехидратация и др.
- Хиперемия - състояние на зачервяване на кожата, съпроводено с чувство за топлина или парене.
- Спонтанни екхимози - причиняват се от нарушения в целостта на кръвоносните съдове от малък калибър. Те могат да са симптом на левкемия, остра бъбречна недостатъчност, множествен миелом и др.
- Петехии - кръгли петънца под повърхността на кожата с диаметър под 3 мм. Те могат да са симптом на алергии, вирусни инфекции, тромбоцитемия и др.
- Десквамация - процес на лющене на най-горния слой на кожата, най-често е симптом на Х-свързана ихтиоза, екзема, алергии и др.
- Индурация - изолирано втвърдяване на меките тъкани. Обикновено се причинява от възпаление на засегнатото място.
- Лющене на кожата - състояние, при което се отслояват по-големи части от епидермиса под формата на люспи. Кожата изглежда суха и напукана. Състоянията, които могат да го причинят, са: контактен дерматит, хипопаратиреоидизъм, псориазис и др.
- Холестеролови натрупвания (ксантоми) - мастни отлагания по кожата, локализират се около колене, лакти и клепачи. Заболявания, при които се срещат ксантомите, са: диабет, първична билиарна цироза и др.
- Мраморна кожа - преходно състояние, дължащо се на незрелостта на нервната система при новородени.
- Фиброзна папула на лицето - доброкачествено заболяване, засягащо средна и напреднала възраст.
- Везикулозни обриви - мехури по повърхността на кожата, с диаметър около 3 мм. Среща се при: екзема, варицела, херпес зостер и др.
Видове Симптоми и признаци, отнасящи се до кожата и подкожната тъкан МКБ R20-R23
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://medlineplus.gov/ency/article/003241.htm
http://www.wisegeekhealth.com/what-are-subcutaneous-nodules.htm
http://lagunaskincenter.com/articles/rash/
https://medicalopedia.org/2462/hyperesthesia-causes-diagnosis-and-treatment/
http://doctorsjunction.blogspot.bg/2012/12/alloesthesia.html
Коментари към Симптоми и признаци, отнасящи се до кожата и подкожната тъкан МКБ R20-R23