Локализирано подуване, уплътнение или слаб оток на кожата и подкожната тъкан МКБ R22
В рубриката локализирано подуване, уплътнение или слаб оток на кожата и подкожната тъкан се включват подкожни възелчета, локализирани и повърхностни.
С терминът подкожни възелчета (нодули) се означават възловидни образувания, които са леко надигнати лезии и се локализират в подкожието. Понякога биват наричани и подкожни бучки. Те са по-големи от папулите — с диаметър над 5 mm. Дълбочината на лезията има по-голямо значение от ширината. Обикновено са кръгловати и се виждат с просто око или са достъпни при палпация.
Възелчето може да бъде различно по консистенция от нежна, меко-еластична при палпация до твърда или болезнена. Също така може да бъде свободно подвижно или сраснало и неподвижно. Подвижността на възелчето се определя при палпация над мястото с един пръст.
Кожата над възелчето може да бъде нормална (напълно еднаква с околната), леко зачервена, силно зачервена, оточна, по-топла, с повишена чувствителност. По-рядко може да се наблюдават ерозивни промени и разязвяване.
Възелчетата могат да се срещнат навсякъде по тялото и в широк диапазон от размери. Могат да бъдат от малки, едва доловими, до големина, с която да бъдат лесно видими.
В една по-голяма част от случаите подкожните възелчета са доброкачествени образувания. Най-чести причини за тяхното образуване са инфекциите и възпалителните заболявания. При подозрителни нодули, по преценка на лекаря, се взема биопсичен материал за изключване на злокачественост.
По-чести причини за подкожни възелчета могат да бъдат следните:
- епидермодина киста-дермоидната киста е вариация на епидермоидната
- липома
- базоклетъчен карцином
- брадавици
- ксантоми
- акрохордони
- ревматоидни възли
По-редки причини за подкожни възелчета могат да бъдат следните:
- дерматофиброма (хистиоцитом)
- еритема нодозум
- ганглионова киста
- сквамозен клетъчен карцином (SCC)
- злокачествен меланом
- пиогенен гранулом
- керато-акантом (molluscum sebaceum)
- акне конглобата
- тофи
- келодини белези
- васкулитни лезии
- неврофиброматоза
- хемохроматоза
- атипични инфекции, включително проказа, сифилис и лайшманиоза
- лимфом или метастазен карцином
Подкожните нодули не се смятат за нормална находка, но не винаги са вредни. Някои ухапвания от насекоми също могат да доведат до образуване на подкожни нодули, особено при алергична реакция към токсините или други течности. Обикновено такива възелчета изчезват в рамките на няколко дни. Ако се забележат промени в кожата над възелчето, то трябва да бъде наблюдавано.
Някои хора са с генетична предиспозиция към бенигнени подкожни нодули. Те обикновено се считат за безвредни козметични недостатъци и в повечето случаи се състоят от мастни клетки или друга клетъчна материя. Те може да не изчезнат, но рядко създават проблеми. Могат да бъдат премахнати с естетическа цел, но в някои случаи премахването може да остави по-очевиден белег от самото възелче.
Липомът представлява бенингнено новообразувание на мастната тъкан с мезенхимен произход. Може да бъде с всякаква локализация. Той расте бавно и обикновено е капсулиран.
Кистичните образувания, които представляват джобчета изпълнени с течност също могат да образуват възловидни структури. Ганглиевите кисти са едни от най-често срещаните. Обикновено се локализират на върха на китката, ръката или крака.
Грануломите са вид подкожни възли, причинени от възпалителни заболявания, които могат да увредят сериозно здравето. По-рядко подкожните възелчета могат да бъдат и метастази от злокачествен процес.
Диагностиката на подкожните възелчета обикновено се извършва от пациента и се потвърждава от медицинско лице, след извършване на пълен физикален статус. Правят се допълнителни изследвания като пълна кръвна картина, ултразвуково изследване и вземане на биопсичен материал за хистология.
Лечението им зависи от техния произход. Понякога могат да претърпят обратно развитие, без лечение. В случаите, при които се налага лечение обикновено то се извършва чрез антибиотични или коиртикостериодни препарати. Рядко се налага хирургична намеса.
Видове Локализирано подуване, уплътнение или слаб оток на кожата и подкожната тъкан МКБ R22
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ВЕНОГЕЛ ГЕЛ 100 мл
СПАСАТЕЛЬ ФОРТЕ балсам 30 г
ХЕПАРИН 1000 ДС гел 1000 IU / г 50 г ДАНСОН
РЕПАРИЛ Н гел 40 г
АПИС МЕЛИФИКА 30 СН
ЛЕНТА CURETAPE 25 см 5 цвята * 10
КРЕМ С ЕКСТРАКТ ОТ ЧЕРЕН ОМАН 250 мл VOM PULLACH HOF
ДИКЛОРАПИД 75 мг стомашно-устойчиви твърди капсули * 50
ИНДОМЕТАЦИН 10% маз 40 г СОФАРМА
АПИС МЕЛИФИКА 5 СН
АСАМ МЕХЛЕМ С НЕВЕН 250 мл
РЕПАРИЛ таблетки 20 мг * 40
Библиография
http://firstaidcertificates.ca/subcutaneous-nodules-causes-signs-symptoms-and-treatment/#ixzz4ebPBoPhO
http://www.wisegeekhealth.com/what-are-subcutaneous-nodules.htm
https://patient.info/doctor/skin-and-subcutaneous-nodules
http://www.healthline.com/symptom/skin-nodule
http://www.semarthritisrheumatism.com/article/S0049-0172(77)80005-X/abstract
http://health.ccm.net/faq/1368-subcutaneous-nodule-definition
Коментари към Локализирано подуване, уплътнение или слаб оток на кожата и подкожната тъкан МКБ R22