Епидермална киста МКБ L72.0
Епидермалните кисти са най-често срещаните кисти на кожата. Обикновено се среща при хора на средна възраст по лицето, шията, гръдния кош и скротума. Кистите засягат два пъти по-често мъжете. Наричат се още епидермоидни кисти и са резултат от навлизането на епидермални елементи в дермата.
Формирането на епидермална киста става по няколко механизма. Тя може да бъде резултат от секвестрация на епидермални елементи по време на ембрионалното развитие, запушване на пилосебацейния апарат или травматично навлизане на епидермални клетки в дермата.
Епидермалната киста представлява доброкачествено образувание. Хистологично се установява пролиферация на епидермални клетки, водещи началото си от инфундибулума на космения фоликул.
Стената на епидермалната киста е тънка и е изградена от базален, спинозен и гранулозен, а съдържимото е от кератин. Често по повърхността й се наблюдава едва забележим малък отвор. Понякога кистата се уголемява и руптурира, като се отделя кашава материя с неприятна миризма. Отделеният кератин действа дразнещо на околните тъкани.
Епидермалната киста обикновено е асимптоматична. Лезията, която обикновено е солитарна, но може да бъде и множествена, представлява кожно-подкожен нодул, с размери от 0.5-5 сантиметра. Кистата може да се инфектира вторично при руптурирането й, което води до болезненост и повишена твърдост. Скроталните епидермални кисти могат да калцифицират. По - редки са локализациите по костите, гърдите и интракраниално. Очната и устната лигавица също могат да бъдат засегнати.
Диференциална диагноза се прави се с дермоидна киста, синдром на Gardner, липоми, стеатоцистома мултиплекс и други.
Асимптоматичната епидермална киста няма нужда от лечение. Антибиотици се използват при инфектирането им. Инфектираните кисти трябва да се отворят и дренират. Налагат се топли компреси, което също подпомага дренажа на кистите. Хирургичното отстраняване се налага, когато кистата се възпали и инфектира или се намира на видимо място. При процедурата е необходимо да се отстрани изцяло стената на кистата.
Библиография
Fitzpatrick's Color Atlas and Synopsis of Clinical Dermatology, Sixth Edition, Section BENIGN NEOPLASMS AND HYPERPLASIAS
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sebaceous-cysts/basics/definition/con-20031599
https://en.wikipedia.org/wiki/Epidermoid_cyst
http://www.dermnetnz.org/topics/cutaneous-cysts-and-pseudocysts/
Коментари към Епидермална киста МКБ L72.0