Локализирано подуване, уплътнение или слаб оток в областта на шията МКБ R22.1
В областта на шията локализирано подуване, уплътнение или слаб оток са често срещани и причината обикновено е доброкачествена. Най-честата причина са подутите лимфни възли. При пациенти на възраст над 40 години има по-голяма вероятност причината за подуването да е неопластично новообразувание.
Лимфните възли са малки структури с форма на бобено зърно. Те се разполагат в близост до лимфните съдове. В човешкия организъм има около 600 лимфни възела в цялото тяло.
Подуването на лимфните възли се наблюдава, когато броят на белите кръвни клетки в тях се увеличи. Това е възможно да се случи при наличието на инфекция или друго заболяване.
Обикновено се подуват лимфните възли в региона на инфекцията. В някои случаи подуването може да е в резултат на новообразувание на лимфната система, СПИН или метастазирало по лимфен път новообразувание.
Лимфни възли с диаметър по-голям от 1 см се считат за анормални. Обикновено това подуване е съпроводено и с болка.
Други симптоми, на които трябва да се обърне внимание, са: умора, нощно изпотяване, продължителна температура, лимфни възли, които са фиксирани към кожата или нарастват бързо.
С термина лимфаденопатия се обозначават възли, които имат абнормна форма, размери или брой.
Диагнозата за локализирано подуване, уплътнение или слаб оток в областта на шията се поставя след щателно снета анамнеза, при която се обръща внимание на: местоположение на подутината, размер, подвижност, дали подуването е повърхностно или не, пулсации и др.
При поставянето на диагнозата се вземат предвид следните неща:
Възраст - при млади хора и деца възпалените лимфните възли на шията е по-вероятно да се дължат на инфекция, отколкото на злокачествено заболяване. Вродените малформации са също по-вероятни при деца. Голямата кистична хигрома се презентира още при раждането. Кистите на бранхиалната цепка са редки, но също могат да се появят в края на пубертета, като безболезнен оток встрани на шията, подуването варира по размери и може да бъде зачервено и болезнено.
Начало на заболяването - при възпаление подуването възниква внезапно и изчезва в рамките на 2-6 седмици. Прогресивното увеличение на размерите за кратък период от време е по-вероятно да бъде злокачествено. Ако подуването е преходно и се асоциира с храненето, то тогава има вероятност да се касае за запушване на слюнчените жлези.
Плътност и подвижност - установяването на тези характеристики се извършва чрез направата на физикално изследване. Твърдата маса е по-суспектна за злокачествено новообразувание. Вродените подувания обикновено са гладки и подвижни. Кистите и отокът на щитовидната жлеза са подвижни при преглъщане, тиреоглосалната киста се движи, когато езикът се изважда от устата. Флуктуиращите маси са суспектни за кисти, а мековатите за инфекции.
Местоположение - обикновено масите по срединната линия са тиреоидни по произход или са дермоидни кисти. Двустранно разположените отоци са най-често симптом на паротит.
Свързани симптоми - признаци, които се свързват със злокачествено заболяване, са загубата на тегло, сърбеж, повишена температура, синини, задух, умора и др.
Изследванията, които се правят, за да се потвърди или отхвърли заболяването, са: микробиология на гърлен секрет, вирусна серология (цитомегаловирус, токсоплазмоза), ултразвуково изследване на щитовидната жлеза, компютърна томография, ЯМР, хистологично изследване и др.
Има много причини за локализирано подуване, уплътнение или слаб оток в областта на шията. Най-често диференциална диагноза се прави с:
- Бактериален причинител - бета-хемолитични стрептококи, стафилококус ауреус, туберкулоза и вторичен сифилис.
- Вирусни причинители - често срещани вируси, причиняващи инфекции, са Епщайн-Бар, цитомегаловирус, HIV, херпес симплекс и др.
- Паразити - въшки, токсоплазмоза.
- Гъбични инфекции.
- Неинфекциозни причинители - саркоидоза, заболявания на съединителната тъкан, болест на Kawasaki и др.
- Злокачествени заболявания - левкемия, лимфом, метастази (глава, стомах и коремна кухина) и др.
- Инфекции на кожата - абсцес и др.
- Доброкачествено новообразувания - липом, фибром, хондром, неврином, съдови тумори и др.
- Заболявания на слюнчените жлези - инфекции, запушване на канала на жлезата.
- Вродени подувания - тиреоглосна киста, дермоидна киста и др.
- Аневризъм или тумор на каротидното тяло.
Някои специфични заболявания при които се наблюдава локализирано подуване, уплътнение или слаб оток в областта на шията, са:
Туберкулозен лимфаденит и абсцес на шията - заболяването обхваща деца и млади хора. Пациентите съобщават за подутина в областта на шията, като не е задължително тя да бъде болезнена. Придружаващи симптоми понякога са анорексията и загубата на тегло. По време на прегледа се установява подутина, която не е с повишена локална температура. Ако не се е развил абсцес, кожата е нормална. Възможно е в засегнатия лимфен възел да се събере гной и да се развие абсцес.
Карциноматозни лимфни възли - предизвикват се от метастази в шийните лимфни възли. Най-често първичното огнище е в устната кухина и ларинкса. Заболяването се среща в напреднала възраст около 55-65 години.
Първични новообразувания в лимфните възли са Хочкинов и Нехочкинов лимфом.
Тумори на каротидното тяло и др.
Библиография
https://patient.info/doctor/lumps
http://www.fauquierent.net/neckmass.htm
http://cw.tandf.co.uk/browsesintroductions/sample-material/symptoms-and-signs/CH011.pdf
https://patient.info/doctor/neck-lumps-and-bumps
Коментари към Локализирано подуване, уплътнение или слаб оток в областта на шията МКБ R22.1