Каротидно телце МКБ D35.5
Каротидното тяло е малка овална червеникаво-кафява структура, разположена на бифуркацията на каротидната артерия. Нормално каротидното телце има диаметър около 3-5 мм и маса 15 мг. В каротидното тяло са разположени хеморецептори, които улавят промяната в парциалното налягане на кислорода и въглеродния диоксид в кръвта. По този начин се регулира вентилацията и се предпазва организма от хипоксия, хиперкарбия и ацидоза.
Класификация
Доброкачествените тумори на каротидното тяло са:
- параганглиом
- хемодектом
Обикновено туморите на каротидното тяло се наблюдават и диагностицират в 4 и 5 декади от живота. Жените са по-предразположени към заболяването.
Клинична картина
Туморите на каротидното телце са редки тумори, които обикновено се намират в каротидната бифуркация. Основната клинична проява на туморите е бавно нарастваща, пулсираща маса на нивото на каротидната бифуркация, съпроводена с болка и периферна цервикална невропатия, но е възможно туморите да са безсимптомни дълго време.
Туморите на каротидното телце са предимно доброкачествени, но дори и тогава те нямат истинска капсула. Туморите нарастват постепенно като прилепват към околните структури и притискат съдове и нерви в тази област. Възможно е туморът да размести ларинкса или дори да наруши целостта на основата на черепа. Следователно туморите никога не могат да бъдат оставени без лечение. В около 5% от случаите туморите се наблюдават двустранно.
Параганглиом
Параганглиомът на каротидното телце е най-често срещаният параганглиом на главата. Клинично се представя със заоблена маса в областта на шията. Обикновено се намира в предната част на мускул стерноклейдомастоидеус близо до ъгъла на мандибулата (долната челюст). Характерно за тумора е, че може да се движи настрани, но не и в посока нагоре или надолу, поради разположението му в каротидната обвивка.
Туморът може да засегне нервите, които преминават през каротидната обвивка (глософарингеус, вагус, хипоглосус и акцесориус). Симптомите, с които се представя заболяването се отнасят до тяхната дисфункция.
Възможно е тези тумори да синтезират и отделят катехоламини.
Изображение: https://basicmedicalkey.com
Диагноза
Диагнозата на тези доброкачествени новообразувания на каротидното тяло се потвърждава след направата на образни изследвания:
- Компютърна томография - контрастното изследване с компютърен томограф е подходящ метод и дава подробна информация за лезиите. Плътността на меките тъкани (без контраст) е същата като на мускула.
- Ядрено-магнитен резонанс - сянката на тумора е със същия или по-нисък интензитет, откриват се зони с кръвоизливи в туморната маса. В напреднал стадий туморът е с по-силна сянка от заобикалящите го мускули.
Други методи са:
- сцинтиграфията
- доплер-сонографското изследване
Диференциална диагноза
Диференциална диагноза се прави с:
- Шваном на блуждаещия нерв (n. vagus);
- Неврофибром на блуждаещия нерв;
- Гломус на блуждаещия нерв;
Лечение
Лечението на тумора е хирургическо. При наличието на голяма туморна маса рискът от операцията е по-голям и преди нея се прилага лъчетерапия.
Злокачественото изродяване на тумора се среща при около 2-36% от случаите. Ако има метастази те се откриват най-често в кости, бял и черен дроб и регионални лимфни възли.
Хемодектом
Хемодектомът (нехромафинов параганглиом) е рядък тумор на каротидното телце. В повечето случаи е доброкачествен, но може да има злокачествено поведение. Клинично се проявява като параганглиомът. Сиптоматиката му зависи от това кои структури е обхванал.
Изображение: www.sciencedirect.com
Диагноза
Диагнозата се поставя след направата на образнодиагностични изследвания:
- компютърна томография
- ядрено-магнитен резонанс
- сцинтиграфия
Лечение
Лечението на тумора е оперативно.
Заглавно изображение: https://thoracickey.com
Симптоми и признаци при Каротидно телце МКБ D35.5
- Главоболие
- Трудност при преглъщане
- Прекомерно изпотяване
- Дрезгав глас
- Сърцебиене
- Високо кръвно налягане
Лечение на Каротидно телце МКБ D35.5
Библиография
http://www.ejmanager.com/mnstemps/155/155-1458810205.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12585357
https://radiopaedia.org/articles/carotid-body-tumour
https://en.wikipedia.org/wiki/Paraganglioma
http://www.ejves.com/article/S1078-5884(07)00114-1/fulltext
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2791477/
Коментари към Каротидно телце МКБ D35.5