Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Тумори

Тумори

от 01 юни 2011г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Тумори - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Туморът представлява абнормена маса от клетки, които показват неконтролируема пролиферация, относителна автономност, прогресиращ растеж и след преустановяване на действието на факторите, които са го предизвикали. Туморните клетки произхождат от собствените клетки на организма. Всяка една клетка на организма може да е начало на туморен процес.

Туморната патология е една от най-важните и най-актуалните раздели, както в патологията така и в медицината. Още от древността под наименованието тумор се е обозначавала всяка подутина в организма. В днешно време по статистически световни данни, всяка година от злокачествени заболявания в света умират, 4,3 милиона, а боледуват 6,3 милиона хора.

Според възрастта злокачествените епителни тумори са по-чести след 50 годишна възраст. За определена възрастова група са характерни различни видове тумори както на пример: 30 - 40 годишна възраст бронхогенния карцином и карцинома на гастроинтестиналния тракт са по-чести, в по-напреднала старческа възраст се среща колоректалния карцином и карцинома на простатата. Според половата принадлежност също се наблюдава определени видове на тумори, например при жените се среща тумори на млечната жлеза и матката, при мъжете на простатната жлеза и тестисите. При мъжете е по-чест рака на белия дроб, стомаха, отколкото при жените.

Тумори се развиват в тъканите, в които клетъчната хомеостаза е нарушена от хиперпластични, диспластични или регенеративни промени. Клиничните и експериментални данни са доказали, че по време на процеса на разделяне клетката е по-податлива на канцерогенни фактори, отколкото в покой. Основните канцерогенни фактори могат да бъдат групирани в:

  • първични определящи фактори
  • вторични определящи фактори
  • благоприятни фактори

Групата на основните определящи фактори включва: химични вещества, канцерогенното действие на физичните агенти и действието на канцерогенна трансформация на вируси. Трябва да се подчертае, че и трите категории първични определящи причини действат на молекулярно ниво, особено върху нуклеиновите киселини (ДНК и РНК), откъдето идва съвременната представа за раково-молекулярна болест.

Вторичните причини за определяне са представени чрез наследствена детерминизма. Един вид рак досега е бил идентифициран като притежаващ чист генетичен детерминизъм. Това е едно- или двустранен ретинобластом, който засяга децата. Този тумор се определя от патологичен ген с автозомно предаване и непълна проникване.

Има тумори, които се влияят от наследствения фактор. По този начин е известно, че съществува фамилна чувствителност към карциноми на млечната жлеза и стомаха.

Благоприятните причини са рискови фактори, чиято случайна или системна намеса е наблюдавана при заболеваемост от злокачествени тумори. В тази група могат да се споменат някои географски фактори, хранителни фактори, пол, възраст и други.

Многобройни (епидемиологични, клинични, експериментални) проучвания и все по-сложни (генетични, молекулни) изследвания установяват впечатляващ брой фактори, пряко свързани с карциногенезата или рисковите кофактори или фактори. Според техния характер, тези фактори могат да бъдат класифицирани в екзогенни фактори и ендогенни фактори.

Високи научни изследвания показват, че екзогенните фактори са основните причини за появата и еволюцията на повечето неоплазми. Основното желание в тази ситуация е идентифицирането и намаляването или дори отстраняването на въздействието на тези екзогенни фактори върху карцино- и онкогенезата.

Карциногенезата, наричана също онкогенеза или туморогенеза, е формирането на тумори, при който нормалните клетки се трансформират в ракови клетки. Процесът се характеризира с промени в клетъчните, генетичните и епигенетичните нива и анормалното клетъчно делене. Клетъчното делене е физиологичен процес, който се среща в почти всички тъкани и при различни обстоятелства. Обикновено балансът между пролиферацията и програмираната клетъчна смърт, под формата на апоптоза, се поддържа, за да се осигури целостта на тъканите и органите.тумори

Според преобладаващата приета теория на канцерогенезата, теорията за соматичната мутация, мутациите в ДНК и епимутациите, които водят до рак, нарушават тези системни процеси, като нарушават програмирането, регулиращи процесите, нарушавайки нормалния баланс между пролиферацията и клетъчната смърт. Това води до неконтролирано клетъчно делене и еволюцията на тези клетки чрез естествена селекция в организма. Само определени мутации водят до рак, докато по-голямата част от мутациите не.

Вариантите на наследените гени могат да предразположат индивидите към образуването на тумори. В допълнение, фактори на околната среда като канцерогенни и радиационни причиняват мутации, които могат да допринесат за развитието на тумори. Накрая случайни грешки при нормална репликация на ДНК могат да доведат до неоплазма, причиняващ мутации. Серия от няколко мутации към определени класове гени обикновено се изисква преди нормалната клетка да се превърне в ракова клетка.

Ракът е основно заболяване, регулиращо растежа на тъканите. За да се трансформира нормална клетка в ракова клетка, трябва да се променят гени, които регулират клетъчния растеж и диференциацията. Генетични и епигенетични промени могат да настъпят на много нива, от натрупване или загуба на цели хромозоми, до мутация, засягаща единичен ДНК нуклеотид, или до заглушаване илиактивиране на микро-РНК, която контролира експресията на 100 до 500 гени. Има две широки категории гени, които са засегнати от тези промени. Онкогени могат да бъдат нормални гени, които се експресират при неподходящо високи нива, или променени гени, които имат нови свойства. И в двата случая експресията на тези гени стимулира злокачествения фенотип на раковите клетки. Гените за потискане на туморите са гени, които инхибират клетъчното делене, оцеляването или други свойства на раковите клетки.

Според биологичните особености тумора се характеризира с необратимост на клетъчната пролиферация, тоест няма туморен процес, при който да има обратно развитие и връщане към нормалната структура, прогресиращото клетъчно разрастване продължава и след прекратяване на действието на факторите, които са го предизвикали. Самата пролиферация е непрекъсната и неконтролирана, затова и в туморите се наблюдават клетки в стадий на митоза, щото е нарушено времетраенето на отделните фази в клетъчния цикъл. Туморите, независимо от това дали са доброкачествени или злокачествени имат неблагоприятно действие върху организма.
Туморната клетка, никога не е идентична със собствените клетки на организма, въпреки че се разраства от тях. Морфологично особеностите на туморите главно се свеждат до проява на клетъчен и тъканен атипизъм.

Клетъчният атипизъм се проявява с нарушена диференциация на клетките или по-точно с нарушено съотношение между ядрото и цитоплазмата, клетъчен и ядрен полиморфизъм, полихромазия, хиперхромазия, множество неправилни митози. Тъканният атипизъм се изразява с нарушение в структурната организация на органите. Характерната биологична особеност на туморите е повишената анаеробна гликолиза при понижена аеробна гликолиза.

Още по темата:
  • Обща морфология на туморите Обща морфология на туморите
  • Доброкачествени тумори Доброкачествени тумори
  • Метастазиране на туморите Метастазиране на туморите
  • Клинична патология при доброкачествени тумори на гърдата Клинична патология при доброкачествени тумори на гърдата
3.7/5 15 оценки

Подраздели на Тумори

  • Метастазиране на туморите

  • Обща морфология на туморите

  • Доброкачествени тумори

  • Тумори от епителен произход

  • Тумори от меланинообразуващите тъкани

  • Тумори от мезенхимен произход

  • Тумори на лимфните възли и хемопоетичната система

  • Тумори на нервната система

  • Епидемиология на туморите

  • Етиология на туморите

  • Тератоми

  • Особености на туморния растеж

  • Злокачествени тумори

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ОМЕГА - 3 - 6 - 9 ЛЕНЕНО МАСЛО капсули * 180 SANCT BERNHARD
60.40лв.

ОМЕГА - 3 - 6 - 9 ЛЕНЕНО МАСЛО капсули * 180 SANCT BERNHARD

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЗДРАВЕЦ 0.6 мл
14.20лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЗДРАВЕЦ 0.6 мл

ХЕРИЦИУМ 20% ЕКСТРАКТ капсули * 60 HAWLIK
68.00лв.

ХЕРИЦИУМ 20% ЕКСТРАКТ капсули * 60 HAWLIK

НЕЙЧЪРС ПЛЮС HERBAL ACTIVES ОЛЕУРОПЕИН капсули 250 мг * 30
49.90лв.

НЕЙЧЪРС ПЛЮС HERBAL ACTIVES ОЛЕУРОПЕИН капсули 250 мг * 30

ВИТАЛНИ ГЪБИ капсули * 60 ЕСПАРА
38.00лв.

ВИТАЛНИ ГЪБИ капсули * 60 ЕСПАРА

НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО капсули 500 мг * 100
28.00лв.

НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО капсули 500 мг * 100

Библиография

Color atlas of pathology, Section Tumor pathology
https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=5863
https://www.medicalnewstoday.com/articles/249141.php
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK9552/
https://en.wikipedia.org/wiki/Carcinogenesis


Коментари към Тумори

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Тумори
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 15:28
    Коментирайте "Тумори"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Натурални средства срещу липоми
  • Сънотворен мак, Опиумен мак, Мак-градински, Питомен мак
  • Преднизон
  • Лечение с циклофосфамид
  • Как гладът убива рака
  • CA 125 туморен маркер
  • Алтернативно лечение на аденом на хипофизата
  • Риноскопия
  • Лъчетерапия
  • Алтернативни средства в терапията на лимфом
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Откриха тумор на млечната жлеза на 12 годишната ми котка!

преди 3241 дни, 18 часа и 24 мин.

Зов за помощ - Петя Михайлова е с диагноза тумор на гръбначния мозък

преди 3379 дни, 22 часа и 6 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 3 часа и 33 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 18 часа и 33 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 18 часа и 44 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 18 часа и 51 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Натурални средства срещу липоми Натурални средства срещу липоми

Натурални средства срещу липоми

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Раковите клетки хибернират, за да оцелеят по време на химиотерапия Раковите клетки хибернират, за да оцелеят по време на химиотерапия

Раковите клетки хибернират, за да оцелеят по време на химиотерапия

от 12 яну 2021г. Прочети повече
Д-р Ива Гаврилова: Всяка новопоявила се или бързо нарастваща и променяща се неболезнена, „раничка“ или „брадавица“, която не заздравява повече от 2-3 месеца трябва да бъде прегледана Д-р Ива Гаврилова: Всяка новопоявила се или бързо нарастваща и променяща се неболезнена, „раничка“ или „брадавица“, която не заздравява повече от 2-3 месеца трябва да бъде прегледана

Д-р Ива Гаврилова: Всяка новопоявила се или бързо нарастваща и променяща се неболезнена, „раничка“ или „брадавица“, която не заздравява повече от 2-3 месеца трябва да бъде прегледана

от 01 март 2019г. Прочети повече
Запознайте се с бебето чудо, Линлий, което буквално се ражда два пъти Запознайте се с бебето чудо, Линлий, което буквално се ражда два пъти

Запознайте се с бебето чудо, Линлий, което буквално се ражда два пъти

от 09 март 2017г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival