CA 125 туморен маркер
› В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването?
› Необходима ли е предварителна подготовка?
› Метод на провеждане на изследването:
› Какво ще усещате по време на изследването?
› Има ли рискове от провеждането на изследването?
› Резултати от проведеното изследване:
› Кога не трябва да провеждате изследването?
Въведение
СА 125 (cancer antigen 125), известен още като раков антиген 125, карциномен антиген 125, карбохидратен (въглехидратен) антиген 125, муцин 16 или MUC16, представлява протеин (белтък), открит по повърхността на някои ракови клетки.
Чрез изследването на CA-125 туморен маркер се определя количеството на този протеин в кръвта.
СА 125 е намерил приложение като туморен маркер, чийто стойности се повишават предимно при злокачествено новообразувание на яйчника, но могат да бъдат високи и при други злокачествени заболявания, а също и при някои доброкачествени и физиологични състояния.
Карциномен антиген 125 е единственият туморен маркер, който се препоръчва в клиничната практика при диагностика и лечение на злокачествено заболяване на яйчниците.
Около 80% от жените в напреднал стадий на овариален (на яйчниците) карцином са с повишени нива на MUC16 в кръвта, което прави СА 125 полезен показател за откриване на карцином на яйчника след началото на симптомите.
Подробна информация за туморните маркери — видове, референтни стойности и заболявания, при които се изследват, ще намерите при:
В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването
Показанията за изследване на раков антиген 125 включват:
-
Проследяване на ефекта от лечението:
Ако нивата на СА-125 намаляват, това обикновено означава, че е налице отговор към проведеното лечение.
В тези случаи серийното проследяване на СА 125 има по-голяма клинична полза, отколкото единичното изследване на туморния маркер.
Изследването на CA-125 туморен маркер след проведена операция и химиотерапия се прави на всеки 2 до 4 месеца през първите 2 години.
След това маркерът се изследва на всеки 6 месеца в продължение на 3 години, а след това — веднъж годишно;
-
Ранно откриване на рецидиви при рак на яйчниците:
Покачващите се нива на ЦА 125, в отсъствието на клинични данни или данни от образната диагностика, са индикация за т.нар. биохимичен рецидив, който предшества с 2-6 месеца клинично установен рецидив.
-
Когато се установят метастази, муцин 16 се изследва, за да се установи дали яйчниците не са първичното огнище на развитие на злокачественото заболяване:
Високите нива на СА 125 са сериозен индикатор за това, че злокачественото новообразувание е стартирало от яйчника.
Други видове карциноми обаче също могат да увеличат стойностите на MUC16.
Изображение: www.freepik.com
- Като допълнителна информация за отдиференциране на доброкачествени от злокачествени тумори в тазовата кухина:
Повишените нива на въглехидратен антиген 125 предоставят допълнителна информация, подпомагаща разграничаването на злокачествени от доброкачествени туморни маси в тазовата кухина, открити при физикален преглед или образно изследване.
Това е особено полезно при жени в менопауза, при които промени, дължащи се на доброкачествени и физиологични състояния, липсват или са редки, а това би могло да доведе до по-малко подвеждащи резултати.
- Прогностична стойност:
Повишените нива на СА 125 могат да се използват като самостоятелен прогностичен фактор за преживяемост при пациентки с овариален карцином.
- Скринингово изследване:
Изследването на ЦА 125 не се препоръчва като скринингов тест за ранно откриване на рак на яйчниците при безсимптомни жени, тъй като често дава фалшиво положителни резултати поради ниска чувствителност и специфичност на този маркер.
Освен при карцином на яйчниците, стойностите на въглехидратен антиген 125 могат да бъдат високи (фалшиво положителни) и при много физиологични и доброкачествени състояния като бременност, менструация, ендометриоза и тазова възпалителна болест, както и при други злокачествени тумори.
Освен това, при някои жени със злокачествено новообразувание на яйчника стойностите на СА 125 са в норма.
Изследването на СА 125 обаче, комбинирано с ултразвуково изследване (трансвагинална ехография), може да се използва като скринингово изследване на жени, при които има по-висок риск за развитие на карцином на яйчниците:
-
- фамилна анамнеза за рак на яйчниците;
- наличието на специфични мутации в ДНК (BRCA1 (breast cancer gene1/ген на рака на гърдата 1) или BRCA2 — ген на рака на гърдата 2);
Други рискови фактори са:
-
- напреднала възраст;
- репродуктивни проблеми и стерилитет;
- затлъстяване;
Необходима ли е предварителна подготовка
За изследването на карциномен антиген 125 не е необходима специална подготовка.
Метод на провеждане на изследването
При изследването на туморен маркер СА 125 е необходимо да се вземе кръв от вена, като повече информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите при:
За кръвната проба е необходима епруветка за серум с гел, след което епруветката с кръв се центрофугира и отделеният серум се изследва за раков антиген 125.
В някои случаи може да се изследва друга телесна течност, освен кръв — от гръдната (плеврална течност) или коремната кухина (перитонеална течност).
Изображение: www.freepik.com
Какво ще усещате по време на изследването
Подробна информация за това, което ще усетите по време на вземането на кръв при изследване на СА 125 туморен маркер, ще намерите при:
Има ли рискове от провеждането на изследването
Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв ще намерите при:
Резултати от проведеното изследване
Чрез изследването на карциномен антиген 125 се определя количеството на този протеин в кръвта.
Серумните нива на СА 125 обикновено намаляват с възрастта и с настъпването на менопаузата.
Резултатите от изследването на СА 125 могат да варират между отделните лаборатории.
Нормални стойности:
0-35 U/mL или 0-35 kU/L
U/mL — единици на милилитър
kU/L — килоединици на литър
Отклонения от нормата:
Високи стойности на СА 125 туморен маркер могат да се наблюдават при различни злокачествени заболявания, както и при доброкачествени и физиологични състояния:
- Доброкачествени състояния:
-
- тазова възпалителна болест;
- ендометриоза;
- миома на матката;
- чернодробно заболяване (хепатит, цироза);
- по време на менструация;
- лупус;
- остър панкреатит;
- доброкачествени тумори и кисти на яйчниците;
-
- Злокачествени заболявания:
- рак на яйчниците, фалопиевите (маточните) тръби или ендометриума — около 80% от жените с овариален карцином от епителен произход са с повишени нива на СА 125, като стойностите корелират в зависимост от клиничния стадий на заболяването;
- карцином на:
- злокачествено заболяване, което се е разпространила към перитонеума, включително лимфом — този тип тумори обикновено се проявяват с натрупване на течност в коремната кухина (асцит);
Кога не трябва да провеждате изследването
Факторите, които могат да повлияят на резултатите на изследването, включват:
- противотуморни лекарства;
- наскоро проведено изследване с радиоактивен изотоп (радиоизотоп), например сцинтиграфия на костите;
- коремна хирургия — тестът за СА 125 трябва да бъде направен най-малко 3 седмици след хирургично лечение;
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВИТАЛНИ ГЪБИ капсули * 60 ЕСПАРА
РОВАТЕН капсули * 30
АНТИРАК - Д-Р ДАВИД СЕРВАН - ШРАЙБЕР - ИЗТОК - ЗАПАД
ИМПЕРАТОРЪТ НА ВСИЧКИ БОЛЕСТИ - СИДХАРТ МУКХЪРДЖИ - ИЗТОК - ЗАПАД
ПЪЛНА РЕМИСИЯ. КАК ДА ПОБЕДИМ РАКА НАПУК НА ВСИЧКО - Д-Р КЕЛИ ТЪРНЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
ТЪРСИ СЕ ИСТИНАТА ЗА РАКА - ПРОФ. ДАВИД ХАЯТ - ИЗТОК - ЗАПАД
СТАТИЯТА е свързана към
- Лабораторни изследвания
- Туморни маркери
- Анализ на урина
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Киста на яйчника - лечение с билки и естествени средства
- Домашно лечение при възпаление на яйчниците
- Рентгеново изследване на бял дроб
- Натурални средства срещу липоми
- Възпаление на яйчниците – симптоми и лечение
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Фекален тест
- Електрокардиограма (ЕКГ)
Коментари към CA 125 туморен маркер
Ева
Кога се прави изследването по време на цикъл или няколко дена след цикълът? Трябва да направя изследването за киста на яйчника !Благодаря
Здравейте! Туморен маркер CA 125 не трябва да се изследва по време на менструация, тъй като нивата могат да бъдат 2-3 пъти по-високи от нормалното.
Кога се прави изследването по време на цикъл или няколко дена след цикълът? Трябва да направя изследването за киста на яйчника !Благодаря
Марина
Здравейте, Баба ми е на 79г. Преди година и половина и правиха операция за поставяне на 3 бай паса. Преди няколко дена се оплакваше от отпадналост съпроводена с разстройство, при посещение при лекар гастроентеролог споделя, че е отслабнала доста килгорамии, което за наш беше в следствие на тежката операция, но той е преценил да я изпрати на изследване с туморни маркери CA 125 при което резултатите са 4 пъти над референтната стойност на листа от лабораторията. В момента жената е доста притеснена, защото часът и при лекаря е чак другата седмица. Дали може някакво мнение разбира се предварително и не обвързващо.
Здравейте! Високи стойности на СА 125 туморен маркер могат да се наблюдават при голям спектър от състояния - доброкачествени, физиологични и злокачествени.
Единственият начин да се установи конкретната причина за повишените стойности на маркера е посещение при лекар, който на базата на подробно снета анамнеза, физикален преглед и допълнителни изследвания ще определи на какво се дължи това отклонение.
Здравейте, Баба ми е на 79г. Преди година и половина и правиха операция за поставяне на 3 бай паса. Преди няколко дена се оплакваше от отпадналост съпроводена с разстройство, при посещение при лекар гастроентеролог споделя, че е отслабнала доста килгорамии, което за наш беше в следствие на тежката операция, но той е преценил да я изпрати на изследване с туморни маркери CA 125 при което резултатите са 4 пъти над референтната стойност на листа от лабораторията. В момента жената е доста притеснена, защото часът и при лекаря е чак другата седмица. Дали може някакво мнение разбира се предварително и не обвързващо.
Никол
Здравейте имам 43 милиметрова киста на левия яйчник правих туморен маркер CА 125 резултат 16.92 това добре ли е или не благодаря предварително
Здравейте! Всяка лаборатория има собствени референтни графици за различните показатели, но не сте ги написали за лабораторията, където сте правили изследването.
Според стойностите, които сме посочили в нашия сайт, нивата на СА 125 при Вас са нормални.
Здравейте имам 43 милиметрова киста на левия яйчник правих туморен маркер CА 125 резултат 16.92 това добре ли е или не благодаря предварително