Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на женските полови органи Злокачествено новообразувание на други и неуточнени части на женските полови органи Фалопиева тръба

Фалопиева тръба МКБ C57.0

от 11 апр 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Фалопиева тръба МКБ C57.0 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Коментари

Фалопиевата тръба (маточна тръба, овидукт, tuba uterina) представляват чифтно тръбовидно образувание, свързващо яйчника с маточната кухина. Изхождат от маточните рогове непосредствено зад залавното място на кръглите връзки, извиват се дъговидно назад към тазовата стена, като преминава между двата листа на широката маточна връзка. Служат за транспорт на отделената от яйчника яйцеклетка до маточната празнина.

Подробна информация относно анатомично устройство на овидукт може да прочете при:

  • Маточна тръба (tuba uterina)

Злокачествените новообразувания на фалопиева тръба са много редки и съставляват 1-2% от всички гинекологичните ракови заболявания. В световен мащаб всяка година се диагностицират 1500-2000 случаи на рак на фалопиевата тръба. В България годишно заболяват не повече от 3-8 жени. Заболяването засяга предимно жени в климактериума и менопаузата (50-60 години), но макар и рядко заболяват жени в по-млада възраст.

Етиологията на злокачествените тумори на фалопиева тръба, подобно на голяма част онкологичните заболявания, не е уточнена. Смята се, че честите и хронично протичащи възпалителни процеси на маточните тръби имат роля при развитието на злокачествен процес в тази област. Обсъждат се генетични мутации в BRCA гените.

Хистологично първичният рак на тръбата най-често е аденокарцином с различна степен на диференциация и по-рядко светлоклетъчен карцином. Редки злокачествени неоплазии са лейомиосаркомът и преходноклетъчния карцином.

В повечето случаи (70%) злокачественият процес е едностранен. Засегната тръба има плътна консистенция с ретортовидна форма. Процесът се разпространява към яйчникът, матката, тазовият перитонеум (ципа, която покрива тазовите органи като матка, пикочен мехур, черва и др.), както и по лимфен и кръвен път. По лимфен път метастазира в поясните и тазовите лимфни възли.

Клиничната презентация на злокачествено новообразувание на фалопиева тръба, подобно на цервикалния карцином, е проява на напреднало заболяване. Субективната симптоматика се владее от:

  • коликообразни тазови болки, по-често нощем;
  • периодична поява на обилен вагинален флуор (течение) с кехлибарен или кървенист цвят;
  • кръвотечение в менопаузата;
  • обективно се палпира плътен, ретортовиден, неболезнен аднексиален тумор.

Маточните кръвотечения в периода на менопауза са винаги патологични, поради което в диференциалната им диагноза трябва да се има предвид първичния карцином на маточната тръба, особено при отрицателен резултат от кюретажа.

Наличието на болката е от голямо значение, тъй като ракът на яйчниците, ендометриума, шийката на матката не причиняват болка, докато диагнозата не е очевидна. Синдромът hydrops tubae profluens, описан от Latzko, който се характеризира с наличие на туморна маса в областта на таза, обилен воднист или с цвят на кехлибар генитален флуор и тазова болка, която изчезва след отделяне на гениталния флуор и изчезване на туморната масата, се срещат рядко, но е патогномоничен за карцинома на маточна тръба. Болката се дължи на разтягане на маточните тръби от задържаната в тях на течност, като при периодичното й освобождаване, пациентът усеща облекчение. Туморна маса в таза е най-честата обективна находка, която се установява при около 65% от пациентите. Наличието на асцит и туморна маса се наблюдава в 15% от случаите и се дължи на метастатично разпространение на злокачествения процес в коремна кухина.

Диагнозата на злокачествено новообразувание на фалопиева тръба се поставя въз основа на клиничната картина, ехографско изследване и пробна лапаротомия. В периода на менопауза възпалителните заболявания на яйчниците са изключително редки. Затова установяване на туморна формация задължава гинеколога да пристъпи към пробна лапаротомия (оглед на коремната кухина посредством ендоскоп). От лабораторните изследвания рутинните кръвна картина и биохимия се извършват предоперативно, CA 125 се повишава при повечето пациенти.

Компютърната томография (CT) и ядрено-магнитния резонанс (MRI) не са достатъчно информативни за поставяне на диагнозата при пациент с обемзаемащ процес в таза. При такива пациенти, почти винаги е показана експлоративна лапаротомия. С тези образни методи се откриват потенциални обекти на метастатично разпространение и позволяват на хирурга да планира обема на хирургичната интервенция.

Лечението на малигнените неоплазии на маточна тръба е оперативно. Състои се от тотална хистеректомия (премахване на цялата матка) с двустранна аднексектомия (премахване на яйчниците и тръбите) и оментектомия (премахване на оментума). При ангажиране на тазовите лимфни възли от злокачествения процес се извършва и системна тазова лимфна дисекция. Постоперативно се провежда лъчелечение с 50 Gy. При напреднали случаи се прилага и химиотерапия с Циклофосфамид и др. химиотерапевтици.

Поради закъснялата диагноза (в повечето случаи) прогнозата е неблагоприятна. Пет годишната преживяемост на лекувани пациенти варира от 5-40%.

4.3/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Фалопиева тръба МКБ C57.0

  • Коремна болка
  • Безсимптомно протичане на заболявания
  • Неясни (неопределени )симптоми
  • Патологично вагинално кървене
  • Уплътнение в таза
  • Абнормно вагинално течение
Всички

Коментари към Фалопиева тръба МКБ C57.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Фалопиева тръба МКБ C57.0
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 15:45
    Коментирайте "Фалопиева тръба МКБ C57.0"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Съседът ми ходи по нужда във водосточната тръба- какво да направя?

преди 2913 дни, 6 часа и 33 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 23 часа и 56 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 16 часа и 37 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 23 часа и 29 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 6 часа и 30 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 50 г

МЕКСИЯ филмирани таблетки 10 мг * 30 НОБЕЛ

ПРОФИКС таблетки 500 мг * 10 НОБЕЛ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200гр.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

БРОШ КОРЕНИ 30 гр. ФИТО КОНСУЛТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 15:22:12

НООТРОПИЛ инжекционен разтвор 3 г / 15 мл * 1

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:39:59

СУОНСЪН БЯЛ ТРЪН, ГЛУХАРЧЕ И КЪДРАВ ЛАПАД капсули * 120

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:34:56

ФЛУКОРИК капсули 150 мг * 1 ЕКОФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:32:01

БРОШ КОРЕНИ 30 гр. ФИТО КОНСУЛТ

Коментар на: Теодора от 03 юли 2025г. в 12:29:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival