Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на женските полови органи

Злокачествени новообразувания на женските полови органи МКБ C51-C58

от 24 яну 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Злокачествени новообразувания на женските полови органи МКБ C51-C58 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Продукти
Коментари
Свързаност

Женската репродуктивна система включва редица органи, разположени във вътрешността на тялото (вътрешни полови органи) и извън тазовата кухина (външни полови органи). Към вътрешните полови органи се числят: влагалище (vagina, colpos), матка (uterus), маточни тръби (tuba Fallopii s. tuba uterina), яйчник (ovarium). Към външните полови органи спадат: големи и малки срамни устни (labia majora et minora pudendi), срамно възвишение (mons pubis), клитор (clitoris), предверие на влагалището (vestibulum vaginae), девствена ципа (hymen), междинница и някои подлежащи структури - Бартолинови жлези и кавернозни тела.

Подробна информация за анатомично устройство на женски полови органи може да прочетете при:

  • Женска полова система (systema genitalis feminina)

Злокачествени новообразувания на женските полови органи представляват тумори със злокачествен характер (инфилтрират съседни анатомични структури и могат да се разпространят в други органи), с локализирано огнище (първично или вторично) в женските полови органи.

Етиологията на туморите в повечето случаи е идиопатична (не е установена точна причина). В част от случаите, както е при рака на вулва, вагина и маточна шийка, се смята, че малигнените заболявания се причинени от хронична инфекция с онкогенни щамове на човешкия папиломен вирус (HPV-16, 18) самостоятелно или като коинфекция с HSV-2 (херпес симплекс вирус 2).

Ракът на вулва е сравнително рядко заболяване и представлява 3-5% от малигнените генитални тумори. Често се предхожда от предракови изменения (VIN - вулварна интраепителна неоплазия) с бавно развитие, продължаващо години наред. Хистологично в повечето случаи се открива спиноцелуларен карцином и по-рядко жлезисти карциноми, които произхождат от епитела на бартолиновите жлези. Клинично се презентира с поява на тумор или язва, разположена в областта на големите или малките срамни устни, клитор. Заболяването еволюира през четири клинични стадия. Диагнозата на карцином на вулва се поставя предимно с биопсично и хистологично изследване.

Подробна информация за малигнени неоплазии на вулва може да прочетете при:

  • C51 Злокачествено новообразувание на вулвата

Ракът на влагалището е сред най-редките локализации на малигнените тумори, диагностицирани в гинекологичната практика (1,5%). Патоморфологично най-често се касае за плоскоклетъчен карцином. В редки случаи се откриват аденокарциноми и светлоклетъчни карциноми. От клиничната картина важен начален симптом е появата на засилен флуор и кръвотечения при контакт с вагиналната лигавица (контактни кръвотечения). Заболяването протича в 4 клинични стадия, които отразяват степента на ангажиране на съседни и отдалечени органи.

Диагнозата на вагиналния рак се поставя въз основа на резултати от колпоскопия с прицелна биопсия и последваща хистологична диагноза на суспектната вагинална лезиия.

Подробна информация за злокачествени тумори в областта на вагината може да прочетете:

  • C52 Злокачествено новообразувание на влагалището (вагина)

Друго злокачествено новообразувание на женските полови органи представлява ракът на маточната шийка (цервикс). Второто най-често срещано злокачествено новообразувание на женските полови органи. В световен мащаб (по данни на СЗО) всяка година заболяват около 500 хил. жени. В България годишно от цервикален рак заболяват над 700 жени.

Плоскоклетъчният карцином е най-честата хистологична находка (95%), докато жлезистите карциноми съставляват 5%. Макроскопски се установяват две основни форми на туморен растеж - екзофитна и ендофитна.

Клиничната изява на цервикалния карцином се определя от стадия и разпространението на туморния процес. Първите клинично значими най-често се установяват в по-късен стадии от развитието на заболяването. Водещи симптоми в Ib и II стадий са поява на контактно кървене и кървенист влагалищен флуор, докато болковият синдром се явява едва в III стадий.

Поради късната поява на симптоми, важен момент в превенцията на рака на маточната шийка представлява опортюнистичния скрининг и масови скринингови програми. PAP-тест (цитонамазка) представлява изследване за ранно откриване на преканцерози и диагностициране на цервикалния рак.

Подробна информация за раковите заболявания на маточна шийка може да прочетете при:

  • C53 Злокачествено новообразувание на шийката на матката (цервикс)

Малигнените тумори на матката възникват най-често от ендометриума (над 99%), но могат да се развият от миометриума (мускулен слой на маточната стена). Ракът на ендометриума засяга предимно жени след настъпване на менопауза, с пикова честота между 50 и 60 години. Основен симптом е появата на маточно кръвотечение. Хормоналната заместителна терапия, с прием единствено на естрогенни, увеличава риска от възникване на ендометриален рак, но комбинирането им с прогестини намалява раковия риск под този на жени, които след менопауза не са подложени на хормонална терапия.

Лечението на маточните малигнени неоплазии се определя в зависимост от стадия на развитие на тумора и включва оперативно лечение (хистеректомия), хормонална и химиотерапия. Общият процент на 5-годишна преживяемост е 63%. В случаите, когато туморът не е инфилтрирал подлежащата мускулатура и злокачествения процес не метастазирал, 5-годишната преживяемост е 70-89%.

Подробна информация за тумори на маточното тяло може да прочетете при:

  • C54 Злокачествено новообразувание на тялото на матката

Злокачествените новообразувания на яйчниците засягат най-често жени след пето десетилетие от живота. Най-честият хистологичен вариант представлява овариалният карцином. Клинично обикновено остават неразпознати, докато увеличава достатъчно размерите си, за да причинят субективни оплаквания. Най-ранните симптоми са дискомфорт в долната част на корема, метеоризъм, леки храносмилателни смущения. При 70 до 80% от пациентите заболяването не се диагностицира, докато туморът не инфилтрира органи в или извън таза.

Всяко увеличаване на размерите на яйчника при постменопаузални жени буди съмнение за евентуално злокачествено заболяване, налагащо обстойно изследване и хирургическа ексцизия в краткосрочен план. Средната 5-годишна преживяемост без данни за рецидив е 15 до 45%.

Подробна информация за малигнените овариални тумори може да прочетете при:

  • C56 Злокачествено новообразувание на яйчника

Подробна информация за злокачествени новообразувания на женските полови органи с други локализации може да прочетете при:

  • C57 Злокачествено новообразувание на други и неуточнени части на женските полови органи
  • C58 Злокачествено новообразувание на плацентата
3.5/5 8 оценки

Видове Злокачествени новообразувания на женските полови органи МКБ C51-C58

  • C51 Злокачествено новообразувание на вулвата
  • C52 Злокачествено новообразувание на влагалището (вагина)
  • C53 Злокачествено новообразувание на шийката на матката (цервикс)
  • C54 Злокачествено новообразувание на тялото на матката
  • C55 Злокачествено новообразувание на матката с неуточнена локализация
  • C56 Злокачествено новообразувание на яйчника
  • C57 Злокачествено новообразувание на други и неуточнени части на женските полови органи
  • C58 Злокачествено новообразувание на плацентата

Симптоми и признаци при Злокачествени новообразувания на женските полови органи МКБ C51-C58

  • Болка
  • Симптоми, свързани с кървене
  • Усещане за тежест, пълнота и подуване на корема
  • Инконтиненция
  • Поява на отоци
  • Нарушения в менструалния цикъл
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ЧЕТКА ЗА ЦИТОНАМАЗКА
0.60лв.

ЧЕТКА ЗА ЦИТОНАМАЗКА

Коментари към Злокачествени новообразувания на женските полови органи МКБ C51-C58

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Злокачествени новообразувания на женските полови органи МКБ C51-C58
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 19:24
    Коментирайте "Злокачествени новообразувания на женските полови органи МКБ C51-C58"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Пикочно-полова система
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Смятате ли, че е показателно кожните проблеми на лицето да сигнализират за проблеми с различни органи?

преди 3784 дни, 1 час и 23 мин.

Опитвали ли сте упражнението, с което се поддържа равновесието на вътрешните органи?

преди 3818 дни, 2 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 7 часа и 26 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 3 часа и 35 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 20 часа и 17 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 3 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival