Злокачествено новообразувание на плацентата МКБ C58
Плацентата е временен орган, които се развива в кухината на матката по време на бременност. Осъществява връзка на развиващия се плод със стената на матката. Плацентата опосредства газовата обмяна между кръвта на майката и кръвта на плода, през нея преминават хранителни вещества, необходими за нормалното развитие на фетуса, и отпадни продукти от феталната обмяна. Плацентата играе ролята на своеобразен филтър, който предотвратява навлизането на вредни субстанции от кръвта на майката в тази на плода.
Подробна информация за анатомично устройство на плацента може да прочетете при:
В рубриката злокачествено новообразование на плацентата се включва хорионкарцином, наричан още хорионепителиом или хориобластом. Хорионкарциномът е свързан с бременността и по този признак се отличава от хорионкарцинома на яйчниците.
Онкологичните заболявания на плацентата са винаги свързани с бременност и се срещат най-често при жени между 20 и 40 години. Честотата на малигнените тумори на плацента показва различия в зависимост от географските региони. Така например в Мексико тя е 1:125 раждания, а в САЩ е 1:1500 раждания.
Етиологията на злокачествено новообразувание на плацентата не е уточнена. Обсъждат се генетична предиспозиция.
Хорионкарциномът на плацентата по време на бременност се предхожда от:
- мола хидатидоза (50% от случаите);
- спонтанен аборт (20% от случаите);
- извънматочна бременност (2% от случаите);
- нормална бременност до термин (20-30% от случаите).
Туморът се характеризира с бързо нарастване. Най-често метастазира в черния дроб и централната нервна система. Хистологично се представя с гнезда от трофобласт придружен с некрози и кръвоизливи.
Клиничната картина при бременни жени се характеризира с кървене и маточни контракции през първото тримесечие на бременността. Кръвозагубата може да причини тежка анемия. По-късно може да се развие картина на преекламсия – отоци, хипертония, протеинурия. Понякога може да се наблюдават прояви на хипертиреоидизъм – сърцебиене, увеличена щитовидна жлеза, тремор. В такъв случай, ако не се проведе адекватно лечение, може да се стигне до хипертермия, делириум, конвулсии и кома. При налични метастази в белите дробове се развива кашлица, кръвохрак, а при метастази в централната нервна система – парализа, припадъци.
Диагнозата на злокачествено новообразувание на плацентата се поставя на базата на гинекологичен преглед, установяващ матка с големина по-голяма от тази, която съответства на гестационната седмица. Голямата матка е лош прогностичен белег. При метастази във влагалището и вулвата може да настъпи кървене от там. Тъй като хорионкарцинома метастазира рано в белите дробове и костите, трябва да се направи рентгенография на белите дробове. Необходимо е и ултразвуково изследване, както и лабораторни изследвания – следи се нивото човешкия хорионгонадотропин. Взема се и биопсия.
Лечението на хорионкарцинома е комплексно – оперативно, химиотерапия и лъчелечение.
Хорионкарцинома след края бременността е с лоша прогноза.
Коментари към Злокачествено новообразувание на плацентата МКБ C58