Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на женските полови органи Злокачествено новообразувание на влагалището (вагина)

Злокачествено новообразувание на влагалището (вагина) МКБ C52

от 21 фев 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Злокачествено новообразувание  на влагалището (вагина) МКБ C52 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Изследвания
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Изследвания
Коментари
Свързаност

Злокачествените тумори на вагината биват първични или вагинални неоплазии и метастатичен рак от съседни или далечни органи. Първичните вагинални тумори произхождат единствено от влагалището, без участието на влагалищната част на маточната шийка (portio vaginalis colli uteri) проксимално или вулвата дистално. Значението на тази дефиниция е в различния клинични подходи към лечението на вагинален рак в горна и долна част на влагалището.

Подробна информация за анатомично устройство на влагалище може да прочетете при:

  • Влагалище (vagina)

Приблизително 80% от злокачествените вагинални неоплазии са метастатични, предимно от малигноми на шийката на матката или ендометриума. По-рядко се откриват метастази на тумори с първично огнище вулва, яйчници, пикочен мехур и хориокарцином. Тези тумори обикновено инфилтрират влагалището директно. По кръвен и лимфен път във вагината могат да метастазира ракът на дебелото черво, бъбречно-клетъчен карцином, малигненият меланома и рака на гърдата. Първичните ракови заболявания на вагината се откриват сравнително рядко - 3% от всички малигнени тумори в гинекологията.

Етиологията на злокачествено новообразувание на влагалището (вагина) не е изяснена. В тази област възникват тумори с разнородна хистологична характеристика, възрастова предилекция, степен на злокачественост и прогноза. Поради този факт се предполага наличие на повече етиологични фактори. Въпреки че някои хистологични типове се свързват с експозиция на определени агенти, до този момент не е установена ясна причинно-следствена връзка между конкретен агент и вагиналния рак.

Молекулярно-генетични методи като блот-хибридизация по Садърн (southern blot hybridization) откриват ДНК на HPV (човешки папиломен вирус) в клетки, изолирани от сквамозноклетъчен карцином, което определя възможното участие на HPV в патогенезата на вагинален карцином. HPV тип 16 и 18 имат най-висок онкогенен потенциал и са най-често свързваните с диспластични промени в женския генитален тракт вируси. HPV се предават по полов път, което определя сексът с много партньори като високо-рисков фактор и тези лица са изложени на риск от развитие на рак на влагалището. Херпес симплекс вирус тип 2 (HSV-2) също се приема като възможен фактор в патогенезата на вагиналния карцином.

Основните хистологични форми на злокачествените тумори на влагалището включват:

  • сквамозноклетъчен карцином - представлява най-често срещаният хистологичен вариант (85-87%), развива се предимно в горната трета на влагалището и засяга жени на възраст между 50 и 70 години;
  • аденокарцином - вторият по честота (9%) малигном, обикновено засяга жени на възраст между 12 и 30 години, въпреки че се открива във всички възрастови групи;
  • малигнен меланом (0,5-2%);
  • саркоми - лейомиосарком (<2%) и изключително редкия ембрионален рабдомиосарком.

Макроскопските форми на сквамозноклетъчния карцином биват: възловидна, папиларна и дифузно-инфилтрирана форма. При жени с аденоза на влагалището (развитие на епител по влагалищните стени характерен за маточната шийка) се развиват светлоклетъчни аденокарциноми.

Клинично заболяването се манифестира с появата на силен вагинален флуор (течение) и контактни кръвотечения. При оглед с влагалищен спекулум се вижда или туморна формация (екзофит) или разязвяване на влагалищната стена (ендофит). Появата на неболезнено вагинално кървене е най-честият манифестен симптом и се открива при 65-80% пациентите. При 70% от пациентите кървенето възниква след настъпване на менопауза, което резултира с пика на плоскоклетъчния карцином при жени на 60-годишна възраст. Менорагия, метрорагия и кръвотечение след сексуален акт също представляват възможни симптоми на заболяването. Вагинална секреция (вагинален флуор) се открива при около 30% от пациентите. При около 20% от пациентите се установяват симптоми, причинени от лезия по-предната стена на влагалището, които притискат или директно инфилтрират пикочен мехур и уретра. Възможни симптоми при ангажиране на тези структури са болка в пикочния мехур, затруднено уриниране, полакиурия и хематурия.

Около 15-30% от пациентите се презентират с болки в таза. Лезиите, които възникват от задна вагинална стена компресират или инфилтрират директно сигма или ректум, което причинява тенезми или запек. Само 10% от пациентите съобщават за наличие на вагинална маса или вагинален пролапс.

Диагнозата на злокачествено новообразувание на влагалището (вагина) се поставя чрез колпоскопия (оглед на маточната шийка с микроскоп) и прицелна биопсия (вземане на тъканен материал за изследване от променените участъци).

Различават се 4 клинични стадия на рака на влагалището:

  • стадий I - тумор или язва ограничен във влагалищната стена;
  • стадий II - тумор, инфилтриращ около влагалищната тъкан, но недостигащ до тазовата стена;
  • стадий III - туморна инфилтрация достигаща до тазовите стени;
  • стадий IV - тумор инфилтриращ пикочния мехур или правото черво, с или без данни за далечни метастази.

Лечението на злокачествено новообразувание на влагалището (вагина) при първи стадий е хирургично - радикална вагинектомия с хистеректомия (отстраняване на матката). Ако измененията засягат и долната трета на влагалищната стена, наложително е премахване на ингвинални (слабинни) лимфни възли. При локализация на тумора в горната трета на влагалищната стена е необходимо да се отстранят и тазовите лимфни възли.

При втори и трети стадии се прилага вътрекухинно чрез прилагане на влагалищни мулажи, натоварени с радиоактивни вещества и през кожата лъчелечение. В четвъртият стадий лечението е палиативно - лъчелечение и химиотерапия.

Прогнозата е лоша поради добре развитата лимфна система на влагалището и множество колатерали с лимфните пътища на уретрата, пикочен мехур и право черво. Петгодишна преживяемост се наблюдава в 44% от случаите.

Профилактиката се осъществява чрез 2 вида скринингови метода.

1. Опортюнистичен скрининг - когато всеки гинекологичен преглед е и онкопрофилактичен. Това означава, че на всяка пациентка независимо повода за посещение се взема цитонамазка (тя трябва да се прави на 1 година, а при наличие на патологични изменения на 6 месеца) и се извършва колпоскопия.

2. Масов цитологичен скрининг - на профилактичен преглед подлежат всички омъжени жени без оглед на възрастта и всички неомъжени над 20 годишна възраст. Прегледите се правят на всяка втора или трета година.

Цитонамазката се фиксира за 30 мин. със спирт-етер по равни части. След изваждане на спекулума се извършва бимануално изследване на вътрешните гениталии. Преглеждат се и млечните жлези. След това цитонамазката се изважда от фиксатора, подсушават се, опаковат се по специален начин и се изпращат в районна цитологична лаборатория. От патоанатом се изследват и групират цитонамазките по 4-те групи на теста на Папаниколау. При лица от 1 и 2 група по теста на Папаниколау се извършва скрининг след 1-2 години. Жени с 3-4 група се наричат цитологично сигнални жени. Те се насочват към специализирани онкопрофилактични кабинети при специален екип. В повечето случаи измененията при пациенти с 3 група по Папаниколау теста се обуславят от възпалителни промени на влагалището и маточната шийка - трихомониаза, херпес вирусна инфекция, хламидийна инфекция и др. След прилагане на адекватно лечение пациентките преминават в 1 или 2 група по теста на Папаниколау.

3.3/5 10 оценки

Симптоми и признаци при Злокачествено новообразувание на влагалището (вагина) МКБ C52

  • Безсимптомно протичане на заболявания
  • Симптоми, свързани с кървене
  • Усещане за тежест, пълнота и подуване на корема
  • Нарушения в менструалния цикъл
  • Тазова болка - ниско долу в корема
  • Подут корем
Всички

Лечение на Злокачествено новообразувание на влагалището (вагина) МКБ C52

  • Туморна хирургия
  • Хирургично лечение
  • Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)

Изследвания и тестове при Злокачествено новообразувание на влагалището (вагина) МКБ C52

  • Ултразвуково изследване (ехография) по време на бременност

Коментари към Злокачествено новообразувание на влагалището (вагина) МКБ C52

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Злокачествено новообразувание  на влагалището (вагина) МКБ C52
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 09:41
    Коментирайте "Злокачествено новообразувание на влагалището (вагина) МКБ C52"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • КП № 246 ОРТОВОЛТНО ПЕРКУТАННО ЛЪЧЕЛЕЧЕНИЕ И БРАХИТЕРАПИЯ С ВИСОКИ АКТИВНОСТИ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Стафилококова инфекция във влагалището

преди 2295 дни, 21 часа и 56 мин.

Как се премахва раничка във влагалището?!

преди 3062 дни, 22 часа и 20 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 21 часа и 46 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 12 часа и 46 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 12 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 13 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival