Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза Остър панкреатит

Остър панкреатит МКБ K85

от 10 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: д-р Деян Маринов
Остър панкреатит МКБ K85 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Изследвания
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Изследвания
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

› Въведение

› Честота

› Причини

› Патофизиология

› Симптоми

› Диагноза

› Диференциална диагноза

› Лечение 

› Усложнения

› Прогноза

Въведение

Заболяване на панкреаса, което се развива в резултат на самосмилане на жлезата след активиране на нейните ензими е остър панкреатит. Касае се за деструктивно - дегенеративен процес с вторична възпалителна компонента. Острият панкреатит е най-често хирургично заболяване на панкреаса. Сред остри заболявания на корема стои на третото място след остър апендицит и остър холецистит. Засяга обикновено възрастова група от 35 до 50 години. Жените боледуват по-често от мъжете.

Остър панкреатит включва няколко нозологични единици:

  • Абсцес на задстомашната жлеза
  • Остра некроза на задстомашната жлеза
  • Инфекциозна некроза на задстомашната жлеза
  • Панкреатит БДУ
  • Остър (рецидивираш) панкреатит
  • Хеморагичен панкреатит
  • Подостър панкреатит
  • Гноен панкреатит

Остър панкреатит

Честота

При остър панкреатит се наблюдава нарастваща честота в световен мащаб. Трудно е да се определи дали тази тенденция е свързана с истинско увеличение на заболеваемостта или просто с повишена откриваемост. Основно за това се посочват по-добрите диагностични методи в през последното десетилетие. Счита се, че нарастването на честотата се дължи отчасти на повишена хипертриглицеридемия и метаболитен синдром сред хората.

Въпреки повишената честота, смъртността е намаляла в САЩ, като най-новите проучвания посочват средна смъртност от приблизително 2%. Пиковата възраст на остър панкреатит настъпва през петото и шестото десетилетие. Смъртността обаче нараства с възрастта. Смята се, че честотата се различава в различните географски региони и социално-икономически региони и вероятно е свързана с разликите в консумацията на алкохол и появата на жлъчни конкременти.

Причини

Острото възпаление на панкреаса - остър панкреатит се причинява от различни фактори:

  • Заболявания на жлъчните пътища - поради общия изходен канал на жлъчната система на черния дроб и задстомашната жлеза.
  • Алкохолизъм - причина за остър панкреатит в 20-30% от болните. Алкохолът стимулира секреторната функция на панкреаса и причинява спазъм на сфинктера, в крайна сметка налягането в панкреасния проток се увеличава и настъпва само смилане на паренхимните клетки.
  • Заболявания на дуоденума - има вероятност за връщане на дуоденално съдържимо към панкреасния проток.
  • Затлъстяване
  • Травма на корема или като следствие при операции на жлъчните пътища
  • Инфекциозни причини - вирусни инфекции, които най-често причиняват панкреатит са Coxakie virus B, Cytomegalovirus (CMV), Epstein Barr virus (EBV) и някои бактериални инфекции салмонелоза, лептоспироза.
  • Диабет

Патофизиология

Патофизиология остър панкреатит

Основна роля в патогенезата играят два етиологични фактори:

  • При обструкция и атония на папилата настъпва рефлукс на жлъчно или дуоденално съдържимо, в панкреасния проток. Съдържащите се в жлъчния сок киселини, ентерокинази и неконюгиран билирубин и повишеното налягане предизвикват активиране на проензимите в панкреаса. Тези активни ензими са причина за самосмилането на панкреасния паренхим вследствие нарушени регулаторни механизми на инхибирането. Рефлукса на дуоденалното съдържимо е свързан с възможна бактериална инвазия, водеща до утежняване на клиничното протичане.
  • Втори възможен патофизиологичен процес е механизмът на вътреклетъчно активиране на панкреасните ензими. Това се случва, когато етиологични причини предизвикват промени в секреторния цикъл на ацинозните клетки с нарушение в секреторния поларитет, като резултат на което в ацинозните клетки се образуват вакуоли съдържащи смилателни ензими и лизозомни хидролази. Активирането на липлиточните и протеолитичните ензими става възможно в присъствието на катепсин Б. Активираните ензими мигрират през клетъчната мембрана на ацинарните клетки, увреждат съседния жлезист паренхим и малките съдове.

Ензимното смилане на панкреаса при остър панкреатит преминава в две фази:

  • Ензимно смилане се отключва от активиране на неактивния трипсиноген в трипсин, който е катализатор за образуване нови количества от същия ензим и стимулира образуването на каликреин, химиотрипсин, еластаза, допълнително увреждащи белтъчни молекули, липаза и фосфолипаза А2. Първоначално се развива интерстициален едем, впоследствие се увреждат малките и средни кръвоносни съдове, което създава малки хеморагии. Активираната липаза уврежда мастите и води до мастна некроза, а фосфолипаза А2 разгражда фосфолипидите и води до коагулационна некроза.
  • Във втората фаза се развива остра възпалителна реакция. В резултат на самосмилане се отделят биологично активни продукти - цитокини и инфламаторни медиатори. Освобождава се азотен оксид, който е активен вазодилататор, повишаваш панкреатичната секреция. Освен това се изолират простагландини, тромбоксан и левкотриени, които водят до левкоцитоза, повишават ефективността на макрофаги и фибробласти.

Патоморфологично са различават следните клинични форми в развитието на остър панкреатит:

  • Едематозен остър панкреатит - отток на панкреаса.
  • Хеморагичен панкреатит - с множествени кръвоизливи в жлезата.
  • Панкреатит с огнищна некроза - на места има некротично променена тъкан.
  • Панкреатит с дифузна некроза - по-голямата част на органа е засегната.
  • Гноен панкреатит - с инфилтративно възпаление.

Симптоми

Коремна болка

Клиничните прояви се характеризират с поява на внезапна непоносима болка в горната част на корема, която се разпространява към гърба, към лявата плешка и лявата половина на слабините. Болните повръщат неспирно, без да получат облекчение и това бързо влошава тяхното състояние. Тъй като движенията засилват болката, те лежат на страни със свити към корема крака.

Болните са неспокойни, с увеличена сърдечна и дихателна честота, имат висока температура и ниско артериално налягане, кожа покрита със студена пот, корем раздут, пожълтява кожата и видими лигавици, не са рядкост промени в съзнанието.

Клиничната картина на абсцес се характеризира със септично състояние с фебрилитет до 39 - 40 градуса, което се развива на фона на остър панкреатит.

С по-добра прогноза е едематозната форма, хеморагичната и некротичната форми прогресивно водят към по-висок леталитет (смъртност). При влошаване на клиничната картина се наблюдава картина на остър хирургичен корем. Това рязко влошава прогнозата и изисква спешна хоспитализация. Също към усложненията при остър панкреатит могат да се добавят гангрена на панкреаса, псевдокиста, хронично възпаление с последващо фиброзиране на паренхимната тъкан.

Диагноза

Изследване на серумна амилаза и липаза

Диагнозата на това коварно заболяване се изгражда въз основа на следните критерии: обективно състояние на болния, лабораторни показатели и ехография. При по-сложни случаи диагностицирането се подпомага с лапароскопия. При характерна клинична картина диагнозата се поставя при трикратно покачване на серумната амилаза. Тя се покачва в първите 4 до 24 часа и се нормализира след третия ден.

От лабораторните изследвания се наблюдава и левкоцитоза, хипергликемия, повишени АСАТ и АЛАТ, алкална фосфатаза и билирубин. Основен метод в диагнозата е абдоминалната ехография, която демонстрира промените в жлезата и позволява уточняване на причините.

Диференциална диагноза

В диференциалната диагноза на остър панкреатит се включват множество заболявания, протичащи с внезапно настъпила коремна болка. Сред някои от заболяванията са:

  • Язвена болест
  • Холангит
  • Холецистит
  • Чревна перфорация
  • Инфаркт на миокарда
  • Бъбречна колика
  • Аортна дисекация

В много от случаите единствено по-специфично изследване, което може да диагностицира острата болка е серумната липаза. При повишаване на стойностите 3 пъти над нормата, се говори за остър панкреатит.

Лечение

Много е важно навреме да се окаже лекарска помощ, понякога закъснение дори с часове може да бъде фатално. Болен се хоспитализира в хирургично отделение, където първите 3-4 денонощия се осигурява функционален покой на панкреасната жлеза с глад. Състоянието стабилизира инфузии на водно - солеви разтвори и лекарствени средства. Ако има признаци на инфекция, се назначават подходящи антибиотици. Прилагат се H2-блокери и PPI-блокери (инхибитори на протонната помпа), инхибиторни хормони и протеазни инхибитори. Против болката се прилагат аналгетици и спазмолитици.

Към оперативно лечение се минава при определени индикации: не повлияване от консервативно лечение, рязко влошаване на състоянието, шок или перитонит.

Усложнения

Усложненията при остър панкреатит са тежки, понякога животозастрашаващи. Сред някои от тях са:

  • Бъбречна недостатъчност
  • Некротичен панкреатит
  • Сепсис
  • Псевдокисти на панкреаса
  • Абсцес на панкреаса

Прогноза

За определяне на тежестта на остър панкреатит съществуват няколко индекса, които включват проявените симптоми, общото състояние на пациента и кръвните изследвания. Пациентите с висок индекс имат тежко протичащо заболяване и имат голям шанс за развитие на някои от усложненията по-горе. Смъртността при панкреатит е около 1-2 %. Въпреки ниската смъртност, панкреатит е сериозно заболяване, при което настъпват тежки патологични, в повечето случаи необратими промени в панкреатичния паренхим.

Изображения: freepik.com

3.7/5 15 оценки

Симптоми и признаци при Остър панкреатит МКБ K85

  • Повръщане
  • Гадене
  • Диария
  • Коремна болка
  • Повишена телесна температура
  • Загуба на апетит
Всички

Лечение на Остър панкреатит МКБ K85

  • Аналгетици
  • Антибиотици
  • Диета с ниско съдържание на мазнини
  • Заместително лечение с панкреасни ензими
  • Лайфстайл лечение
  • Лечение на спешни състояния
Всички

Изследвания и тестове при Остър панкреатит МКБ K85

  • Aланин аминотрансфераза (АЛАТ, ALAT)
  • C-реактивен протеин
  • Алкална фосфатаза (АФ, ALP)
  • Амилаза в кръвта
  • Аспартат аминотрансфераза (АСАТ, ASAT)
  • Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

БЯЛ ТРЪН капсули 200 мг * 90 SANCT BERNHARD
92.00лв.

БЯЛ ТРЪН капсули 200 мг * 90 SANCT BERNHARD

КРЕОН капсули 25 000 Е * 20 МАЙЛАН
18.88лв.

КРЕОН капсули 25 000 Е * 20 МАЙЛАН

УЛЦЕРИН таблетки * 120 ТОШКОВ
20.80лв.

УЛЦЕРИН таблетки * 120 ТОШКОВ

ИРИС ВЕРЗИКОЛОР 9 СН
5.39лв.

ИРИС ВЕРЗИКОЛОР 9 СН

ПЕЛИН СТРЪК
2.50лв.

ПЕЛИН СТРЪК

КРЕОН капсули 35 000 Е * 60
58.56лв.

КРЕОН капсули 35 000 Е * 60

Библиография

https://www.nhs.uk/conditions/acute-pancreatitis/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pancreatitis/symptoms-causes/syc-20360227
https://emedicine.medscape.com/article/181364-overview
https://www.medicalnewstoday.com/articles/160427
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482468/

Коментари към Остър панкреатит МКБ K85

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Остър панкреатит МКБ K85
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 03:41
    Коментирайте "Остър панкреатит МКБ K85"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Задстомашна жлеза
  • КП № 74 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ХЕПАТОБИЛИАРНАТА СИСТЕМА, ПАНКРЕАСА И ПЕРИТОНЕУМА
  • КП № 197 КОНСЕРВАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ ПРИ ОСТРИ КОРЕМНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Панкреатит и заболявания на панкреаса

преди 2344 дни, 10 часа и 37 мин.

Остър сърбеж при кожата около ануса и перинеума

преди 4011 дни, 9 часа и 11 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 6 часа и 46 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 6 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 7 часа и 4 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 7 часа и 11 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival