Злокачествено новообразувание на хранопровода МКБ C15
Хранопроводът (oesophagus) представлява орган, изграден от мускулна и съединителна тъкан, през който храната преминава от фаринкса (гълтач) към стомаха. Започва като продължение на фаринкса от нивото на шести шиен прешлен (C6) и достига стомаха на нивото на X-XI гръден прешлен (Т10-Т11).
Хранопроводът преминава през задния медиастинум в гръдния кош и навлиза в коремна кухина през отвор в диафрагмата на нивото на десети гръден прешлен. При възрастни средната дължина на хранопровода е около 25 см, но дължината варира в диапазона 10-50 см в зависимост от индивидуалната височина. Разделен е на три части - шийна, гръдна и коремна част. Благодарение на долния фарингеален констриктор (мускул), входа на хранопровода се отваря само при поглъщане на течност и храна или при повръщане.
Подробна информация за анатомично устройство на хранопровода може да прочетете при:
Честотата на рака на хранопровода в европейските страни се движи от 5 до 22 болни на 100 000 души население. Значително по-висока заболяемост се среща сред населението в Южна Африка, Индия, Китай, Бразилия, Аляска, Казахстан. По-често боледуват мъжете. Най-засегнатата възраст е между 50-70 години.
За появата на злокачествено новообразувание на хранопровода имат значение голям брой химични, физични и биологични вещества с канцерогенно действие - широкото използване на изкуствени торове, винилхлоридът в пластмасовите опаковки, оцветителите в хранителната промишленост. Значение има хранителния режим: консумиране на горещи храни и напитки; силни подправки, храни съдържащи нитрати, нитрозамини и афлатоксини; храна, бедна на плодове и зеленчуци; недостиг на микроелементи (цинк); хиповитаминози (А, В, С); злоупотреба с алкохол; тютюнопушене.
Заболявания, криещи риск от развитието на карцином са: ръбцова стеноза след изгаряне, ахалазия, синдром на Barrett (метаплазия на цилиндричния епител), синдром на Plumer-Vinson при хроничен недоимък на желязо, брахиезофагус.
Туморният процес се локализира предимно в зоната на трите анатомични стеснения:
- фарингеално - непосредствено след началото му - 15%;
- бронхиално - при кръстосването на левия главен бронх - 50;
- диафрагмално - при преминаването му през диафрагмата - 35%.
Макроскопски се различават следните форми:
- Язвена форма - образува се язва, която ангажира хранопровода в дълбочина;
- Възловидна форма - възел с вид на цветно зеле, обтуриращ хранопровода;
- Скирозна форма - обхваща хранопровода циркулярно.
Микроскопски се различават:
1. Плоскоклетъчен карцином (95%) - ранната лезия изглежда като плоско, сиво уплътнение на лигавицата.
2. Аденокарцином (5%) - възниква въз основа на синдрома на Barrett (заместване на плоскоклетъчния епител в дисталната част на хранопровода с цилиндричен епител) или представлява прораснал нагоре карцином на кардия на стомаха, рядко се развива от лигавичните жлези на хранопровода.
Злокачествено новообразувание на хранопровода се разпространява в подлигавичния слой, образувайки сателитни възли на разстояние от първичния тумор. Поради тази причина биопсията дава фалшиво отрицателни резултати. Карциномът има склонност към ранно инфилтриране на съседните органи, поради липсата на сероза на хранопровода. Възникват метастази в лимфните възли по хода на хранопровода и трахеята, в шийните лимфни възли. Хематогенни метастази в черния дроб, белите дробове, костите, настъпват късно и болните често не ги доживяват.
TNM класификация на злокачествено новообразувание на хранопровода:
1. Т - първичен тумор:
- Т1: Тумор, ограничен в lamina propria и субмукозата; има дължина до 5 сm, не обхваща цялата циркумференция на хранопровода и е без стенозни явления.
- Т2: Туморът инфилтрира stratum muscularis; има дължина над 5 сm, обхваща цялата циркумференция и има стенозни прояви.
- T3: Туморът инфилтрира и адвентициятя.
- Т4: Туморът прораства в съседни органи.
2. N - засягане на регионалните лимфни възли:
- N0: Липсват метастази в регионалните лимфни възли.
- N1: Наличие на метастази в регионалните лимфни възли.
3. M - далечни метастази:
- M0: Няма далечни метастази.
- M1: Наличие на далечни метастази - в черния дроб, костите, белите дробове.
Стадии:
- Стадий I: T1N0M0;
- Стадий IIA: T2N0M0; T3N0M0;
- Стадий IIB: T1-2N1M0;
- Стадий III: T3-4N1M0;
- Стадий IV: T1-4N0-1M1.
В клинично отношение заболяването протича дълго време безсимптомно. Най-характерен симптом е дисфагията, но тя се появява късно. В началото е изразена към твърдите храни, но прогресира и може да се стигне до невъзможност за приемане и на течни храни. Появява се болка зад гръдната кост, която се разпространява към гърба, епигастриума, шията, лявата гръдна половина. В началото болката се дължи на спазми на хранопровода, а по-късно - на инфилтрация на съседните органи. Наблюдават се още стенозни явления (лош дъх в устата, оригване), регургитация на храна, слюнка, слуз и кървави материи, редукция на тегло.
За диагностицирането на заболяването допринасят:
1. Рентгеноконтрастно изследване на хранопровода.
2. Езофагоскопия с целенасочена биопсия.
Допълнителни изследвания за определяне на стадия на заболяването: ендоехография, рентгенография и КАТ на гръдния кош, бронхоскопия, медиастиноскопия.
Лечението на злокачествено новообразувание на хранопровода включва оперативно лечение, лъчетерапия и химиотерапия.
Оперативно лечение - най-благоприятната операция е субтоталната езофагектомия с премахване на регионалните лимфни възли. На мястото на резецирания хранопровод се интерпозират стомах, тънко или дебело черво. Само пациентите в стадий I и IIA (около 30% от случаите) могат да бъдат оперирани радикално.
Лъчелечението може да се приложи при плоскоклетъчният карцином за 6-8 седмици до 65 Gy. Химиотерапията може да доведе до намаляване на стадия на заболяването, благодарение на което част от пациентите да бъдат оперирани.
Палиативно лечение: Прилага си при иноперабилни пациенти.
1. Отстраняване на стенозата чрез лазертерапия - лазерна ендоскопска реканализация.
2. Ендоскопско поставяне на тубус от изкуствен материал или на стенд.
3. ПЕГ - сонда (перкутанна ендоскопски контролирана гастростомия).
4. При пълна стеноза - гастрокутанна (външна) фистула.
Профилактиката включва избягване на рисковите фактори, редовен езофагоскопски контрол при пациенти с преканцерози (ахалазия, ръбцови стенози и др.).
Подробна информация за конкретните локализации на злокачествено новообразувание на хранопровода може да прочетете при:
Видове Злокачествено новообразувание на хранопровода МКБ C15
Симптоми и признаци при Злокачествено новообразувание на хранопровода МКБ C15
- Повръщане
- Усещане за отпадналост
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Загуба на тегло
- Кашлица
- Чувство на изтощение
Коментари към Злокачествено новообразувание на хранопровода МКБ C15