Горната трета на хранопровода МКБ C15.3
Хранопроводът (езофаг) представлява кух, мускулест орган са форма на тръба, която транспортира храна и течности от гърлото до стомаха. Част е от храносмилателната система и се разполага между дихателната тръба (трахеята) и гръбначния стълб. При възрастни, хранопроводът е с дължина около 25 cm.
Подробна информация за анатомични особености на хранопровода може да прочетете при:
Злокачествените новообразувания на хранопровода обикновено произхождат от езофагеалната лигавица (мукоза) и могат да засегнат горна, средна или долната част на органа. Горната трета на хранопровода се засяга по-рядко - около 15% от случаите, сравнено с другите две трети на органа. Злокачественото заболяване в горната трета на хранопровода се среща по-често при жени и се свързва със сидеропенична дисфагия (синдром на Plummer-Vinson). Заболеваемостта в България е малко над 1 случай на 100 хил. население.
В етиологията на рак на хранопровода се отдава голяма роля на алкохола и никотина. Свързва се с особености на диетата - бедна на зеленчуци и плодове, недостатъчност на витамин B и C, липса на микроелементи (цинк). Заболявания, при които ма повишен риск за развитие на малигнен тумор са синдром на синдром на Plummer-Vinson, тилоза, ахалазия.
Основната хистологична форма на злокачествено новообразувание на горната трета на хранопровода е плоскоклетъчен карцином (95%). Хистологично, плоскоклетъчните карциноми се различават в зависимост от степента на клетъчен атипизъм (диференциация). Характерна особеност на плоскоклетъчните карциноми е наличие на премалигнена лезия, от която възниква злокачествения процес. Ранната лезия, обикновено, изглежда като плоско, сивкаво, плакообразно уплътнение на лигавицата. Лезията може да улцерира (формира се язва) с изразена тенденция за обхващане на цялата циркумференция на хранопровода и да причини стеснение на лумена. Хранопроводът на притежава серозна обвивка, което е предпоставка за ранно инфилтриране на околните тъкани (гръбначен стълб, трахея, ляв главен бронх, съдове).
Метастазирането към лимфни възли, разположени дистално от първичния тумор, се дължи на пространното надлъжно и несегментирано разположение на лимфния дренаж. Най-често ракът на хранопровода метастазира в черен дроб, бели дробове, кости, бъбреци. Други хистологични варианти на злокачествени тумори на хранопровода в гора трета, които се срещат значително по-рядко, са аденокарциноми, саркоми, меланом и др.
Клиничното протичане на злокачествено новообразувание на горната трета на хранопровода в началото е дискретно и не причинява характерни оплаквания, поради което заболяването често се открива сравнително късно. Симптоматологията се владее от дисфагия (затруднение при преглъщане) за твърда храна. В началото тя е непостоянна, но прогресира до невъзможност за приемане на твърда и течна храна. Друг симптом е болка зад гръдна кост или в гърба, като в началото се дължи на спазми на хранопровода, а по-късно на инфилтриране на околните тъкани. Възникват признаци на стеноза (стеснение), регургитация (повръщане на храна, течности, кървави материи), наблюдава се загуба на телесна маса. Често се установява суха кашлица поради притискане или директно инфилтриране на трахеята. Усложненията се чести и включват близки, и далечни метастази, инфилтрация на съседни органи (медиастинит, трахеоезофагеални и бронхоезофагеални фистули, пневмония, аортна перфорация).
Диагнозата на злокачествено новообразувание на горната трета на хранопровода се основава на субективните оплаквания на болния (дисфагия, болка зад гръдна кост, загуба на тегло) и тяхната давност, клиничен преглед обективно изследване, палпация и аскултация. Често клиничния преглед не открива характерни изменения. Важни за диагнозата са рентгенологичното и ендоскопско изследване на хранопровода. Езофагоскопията дава възможност за оглед на туморната формация и взимане на тъканна проба (биопсия) с последващо хистологично или цитологично изследване. За определяне на стадия на тумора, степента на ангажиране на околните тъкани и наличие на разсейки (метастази) се провежда ендоскопска ехография, компютърна томография, позитронно-емисионна томография.
Лечението на злокачествено новообразувание на горната трета на хранопровода е хирургично (езофагектомия) с адювантна радиотерапия. Химиотерапията се прилага като допълнителен метод на хирургично лечение и при лечение на метастатична болест. Палиативното лечение има за цел облекчаване на дисфагията посредством поставяне на ендопротези и стенд.
Коментари към Горната трета на хранопровода МКБ C15.3