Коремната част на хранопровода МКБ C15.2
Абдоминалната част (pars abdominalis oesophagi) на хранопровода се локализира на нивото на X-IX гръдни (торакални) прешлени. Дължината й е 2-4 см. В тази част на хранопровода важно клинично значение има долния езофагеален сфинктер (sphincter oesophagi), формиран от мускулни снопчета на крачетата на диафрагмата. В резултат на силен спазъм на диафрагмата входът на стомаха се затваря.
35% от злокачествените езофагеални тумори се развиват в долната трета или коремната част на хранопровода. Съществуват редица рискови фактори, свързани с етиология на злокачествено новообразувание на коремна част на хранопровода.
Следните рискови фактори са асоциирани с рак на хранопровода:
- употребата на тютюн за пушене или други тютюневи изделия;
- тежка и продължителна употреба на алкохол;
- Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), при която стомашно съдържимо и киселина навлизат в хранопровода. ГЕРБ увеличава риска от възникване на аденокарцином на хранопровода с 2 до 16 пъти. Смята се, че около 30% от злокачествените новообразувание на коремна част на хранопровода са свързани с ГЕРБ.
- Баретов хранопровод - състоянието засяга долната част на хранопровода и може да доведе до малигнена трансформация на клетъчните елементи в тази област. Баретовият хранопровод възниква най-често вследствие на ГЕРБ. Продължителното персистиране на патологичното състояние може да предизвика дисплазия на клетките на лигавицата на хранопровода, което увеличават риска за възникване на аденокарцином.
В допълнение, някои групи - мъже, възрастни хора (над 50 години) и афро-американци са изложени на по-голям риск от рак на хранопровода.
В хранопровода се развиват две основни хистологични форми на злокачествено новообразувание. Единият вид е плоскоклетъчен карцином. Плоскоклетъчният многослоен епител постила вътрешната повърхност на хранопровода. Ракът, произлизащ от мукозния (лигавичен) епител, може да се развие по протежение на целия хранопровода. Другият тип се нарича аденокарцином, който се развива от жлезисти епителни клетки на gl. oesophageae. Аденокарциномите, обикновено, възникват в долната част на хранопровода близо до стомаха и се смята, че са свързани с киселина експозиция на коремната част на хранопровода.
Клиничното протичане в началните етапи на злокачествено новообразувание на коремната част на хранопровода е асимптомно или протича с дискретна симптоматика, поради което често се открива в стадий на напреднало заболяване. Клиничната проява на злокачественото заболяване се характеризира със следните симптоми:
- затруднение (дисфагия) или болка (одинофагия) при преглъщане, първоначално на твърда храна, а впоследствие на течно-кашава храна и течности;
- загуба на тегло;
- кашлица;
- болка и парене в гърдите, зад гръдната кост и епигастриума;
- дрезгав глас при засягане на левия n. recurrens;
- регургитация на хранителни остатъци, понякога на кървави материи.
За да се диагностицира рак на хранопровода се провеждат: разпит на пациент за установяване на субективните оплаквания и тяхната давност, медицинска история, и физикален преглед. Диагностичният процес се допълва със следните изследвания:
- рентгенография на гръден кош с поглъщане на контрастна материя - бариева каша;
- ендоскопия с фиброоптичен ендоскоп и ендоскопско ултразвуково изследване;
- биопсия на туморната формация - по време на ендоскопия се получават клетки или тъкани от хранопровода. Клетките се изследват под микроскоп като се определя хистологичната им принадлежност.
Другите изследвания, включително компютърна томография (CT), позитронна емисионна томография (PET), торакоскопия и лапароскопия, се извършват, за да се определи степента на разпространение на тумора в околните тъкани или наличието на метастази извън хранопровода. Тез изследвания дават информация на базата, на която се планират лечението и прогнозата на заболяването.
Лечението е предимно хирургично. Прилага се комбинация с лъчева терапия. При напреднали случаи се прилага палиативното лечение, което се състои в дилатация, бужиране на формирани стеснения и поставяне на ендопротези.
Коментари към Коремната част на хранопровода МКБ C15.2