Тръбенка
Тръбенка (Craterellus cornucopioides) представлява вид ядлива базидиева гъба от семейство Cantharellaceae. Гъбата е годна за консумация както прясна, така и сушена или консервирана. Подходяща е за супи или като добавка към различни ястия. Известна е още като рогът на изобилието, черна лисичка, черен тромпет, trompette de la mort (на френски), trombetta dei morti (на италиански) или тромпет на мъртвите, djondjon (на хаитянски).
Подобни видове
- Cantharellus cibarius е ярко жълта или жълто-оранжева гъба с подобна форма и размер;
- Cantharellus tubaeformis има кафеникава шапка и жълто стъбло.
Устройство на тръбенка
Гъбата няма ясно оформени шапка и пънче, а плодно тяло с фуниевидна форма и централна кухина по цялата дължина. То израства до около 10 сантиметра височина и 5-7 см големина в диаметър. Рядко може да достигне до 15 см височина. Горната и вътрешната повърхност са черни или тъмносиви, рядко жълти. Долната и външната плодородна повърхност са с много по-светъл нюанс на сивото. По горната повърхност на фунията обикновено се намират фини люспици. По външната страна на плодното тяло се намира спороносна повърхност, която е гладка или леко неравна. Месото на гъбата е тънко, крехко, сиво до черно на цвят, с приятен аромат. Спорите са елипсовидни с размери 10-17 µm / 6-11 µm, с бял до кремав отпечатък.
Разпространение на тръбенка
Тази гъба се среща в горите на Европа, Северна Америка, Япония и Корея. Основно расте под бук, дъб или други широколистни дървета, особено в мъх на влажни места върху тежка варовита почва. В Европа е често срещана, но не навсякъде. Появява се от юни до ноември месец, а в Обединеното кралство от август до ноември.
Този вид гъба може да се намери в среда, богата на отпадъци. Листната постеля е идеална за нея, поради способността й да съхранява почвена влага и хранителни вещества.
Използваема част на тръбенка
Гъбата обикновено е почти черна и е трудно да се намери, защото тъмният й цвят лесно се слива с листната постеля на горския под. Събирачите на тази гъба казват, че е като да търсите черни дупки в земята.
Химичен състав на тръбенка
Според португалско проучване 100 грама изсушен C. cornucopioides съдържат 69,45 g протеин, 13,44 g въглехидрати (предимно манитол, захарен алкохол) и 4,88 g мазнини, което възлиза на 378 калории. Те съдържат мастни киселини, предимно от полиненаситената разновидност, както и феноли, флавоноиди и 87 mg витамин С.
Лечебни свойства и приложение на тръбенка
Тръбенката притежава лечебни свойства. Има добро съдържание провитамин А (бета-каротин), витамин С, витамин D - много важни за правилното функциониране на нашето тяло. Установени са нейните хипогликемична и противотуморна активност. Гъбата не е изучена задълбочено относно медицинското й приложение. Съветвайте се с лекар или специалист в областта на билколечението, преди да започнете употребата й с медицинска цел.
Кулинарна употреба на тръбенка
Тръбенките са високо ценени видове в много страни, особено в Северна и Централна Европа. По тези места изобилието им е голямо. Това е една от все по-често срещаните гъби във висшата кухня и в най-луксозните ресторанти.
Гъбата изглеждат доста непривлекателно, но имат много добър вкус. Миризмата й не е отличителна, но е сладка и ароматна. При изсушаване вкусът й придобива нотки на черен трюфел; в тази форма може да се натроши като подправка. Идеална е за придружаване на гарнитура към всякакви ястия. В допълнение, това е вид гъба, която може да се изсуши за последваща рехидратация или да се превърне в прах, който се използва за подправяне на яхнии.
Тръбенките могат да се сушат (над радиатор или в топла фурна с отворена врата) и след това да се съхраняват в херметически затворени буркани за бъдеща употреба. Приготвени със сос, разделени в количество порция за хранене, могат да се съхранят замръзнали в полиетиленови торбички или пластмасови кутии. По този начин можем да имаме прекрасен гъбен сос с ястия през зимата.
Най-препоръчително е да запазите тази гъба чрез процеса на дехидратация при стайна температура. Ако живеете в район, който е твърде влажен, тя ще остане хидратирани. За целта е препоръчително да използвате дехидратора за зеленчуци при не твърде висока температура, за да не загуби аромата и вкуса си. Правилната дехидратация помага за подобряване на тези характеристики. След като се дехидратират, може да се смила с термомикс или мелница, за да се получи брашно от нея, което се използва за подправяне на голям брой ястия. Може да се яде с ориз, паста, месни и рибни яхнии, както и със сладкиши.
Интересно за тръбенка
Рогът на изобилието, в гръцката митология, се отнася до великолепния рог на козата на нимфата Амалтея (или на самата нея под формата на коза), който се напълва с каквото месо или напитка поиска неговият собственик. Той се е превърнал в символ на изобилието.
Една от версиите за произхода на Рога на изобилието е, че това е магически рог, който младият Зевс случайно е счупил от главата на богинята Амалтея, която го е кърмила, докато е бил скрит далеч от баща си Кронос. Кронос изяждал новородените си синове, за да осуети пророчеството, че ще бъде свален от свой син. Зевс оцелява и сваля Кронос от престола. Рогът на Амалтея, Рогът на изобилието, наследява божествената сила на богинята да осигурява безкрайни запаси от храна.
Craterellus cornucopioides, обикновено наричан Рог на изобилието, понякога осигурява обилен източник на храна, но сам по себе си със сигурност не представлява балансирана диета и наличността му е ограничена само до няколко седмици в годината.
Възможен произход на името "тръба на мъртвите" е, че растящите гъби са били разглеждани като тръби от мъртви хора под земята.
Внимание!
Многократна консумация на големи количества Craterellus cornucopioides, води до натрупване на радиоактивен елемент в кръвта.
Заглавно изображение: Wolfgangw, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ТЕЧНА ЗАХАР WELLION SHOT туба 15 г
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ПРОТИВ ДЕПРЕСИЯ 20 мл
ХЕРИЦИУМ 20% ЕКСТРАКТ капсули * 60 HAWLIK
ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА АГАРИКУС БЛАЗЕЙ 100 мл
МУМИО капсули * 50
ШИЙТАКЕ капсули * 180 SANCT BERNHARD
Библиография
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D1%8A%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%B0
https://en.wikipedia.org/wiki/Craterellus_cornucopioides
https://www.first-nature.com/fungi/craterellus-cornucopioides.php
https://www.mushroomexpert.com/craterellus_cornucopioides.html
https://www.mykoweb.com/CAF/species/Craterellus_calicornucopioides.html
https://www.jardineriaon.com/en/craterellus-cornucopioides.html
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Подтип Agaricomycotina
- Клас Agaricomycetes
- Разред Cantharellales
- Сем. Cantharellaceae
- Натурални средства срещу липоми
- Как гладът убива рака
- Преднизон
- Есенен пачи крак, Ветрогонова гъба
- Ливадна виолетка
- CA 125 туморен маркер
- Лечение с циклофосфамид
- Риноскопия
- Алтернативно лечение на аденом на хипофизата
- Саждива гъба, Землиста гъба, Саждивка, Есенна гъба
Коментари към Тръбенка