Полипорус, Рогочовка, Сенниковиден полипорус
Полипорус, Рогочовка, Сенниковиден полипорус (Polyporus umbellatus) представлява рядък вид ядлива гъба, растяща върху корени на стари буки или дъбове, отнасяща се към семейство Polyporaceae. Нарича се още Lumpy bracket и Umbrella polypore. В китайската народна медицина казват: "Дългосрочната употреба на гъбата кара да се чувстваш щастлив, енергичен и да изглеждаш по-млад".
Устройство на полипорус
Плодното тяло се състои от множество подобни на чадърчета единици. Всяка една от тях е с големина от 1 до 4 см в диаметър, имащи дълги стъбла от 2,5 до 7,5 см и дебелина от 2-3 см. Горната им повърхност е оцветена в охра, сив, сиво-кафяв, светло кафяв или блед белезникав цвят, с вдлъбнатина по средата. Тя е често люспеста, особено в млада възраст или радиално влакнеста. Ръбът им е вълнист, със синкав или жълтеникав отенък. Долната повърхност на гъбата е пореста, със жълтеникав или избелял цвят, с големина на порите от 1 до 3 мм.
Всички отделни разклонения на плодното тяло са свързани в една голяма плодна дръжка, образувайки подобна на храст гъба, с големина до 40-50 см в диаметър. Основната дръжка на "храста" има белезникаво-сив цвят и израства от подобно на клубен образувание в почвата. Месото на гъбата е бяло и меко, като при по-възрастните екземпляри се втвърдява.
Порите й са тесни и бели. Спорите на вида са с бял цвят, цилиндрична форма и гладка повърхност, с големина от 7,5-10 x 3-3,5 μm. Отпечатъкът им е бял.
Разпространение на полипорус
Гъбата е разпространена най-вече в Азия. Вирее в широколистни гори в основата на дърветата. Развива се върху корените на дървета с твърда дървесина, който са заровени в почвата и изглежда, че гъбата прораства от земята. Среща се във Великобритания, в други части на континентална Европа и в много региони на Северна Америка. Развива се в периода от май до октомври месец. Расте върху мъртви пънове или корени на брези, кленове, буки, дъбове и върби.
Тази гъба е паразитна и атакува живите дървета, причинявайки бяло гниене. Дърветата могат да живеят няколко години с тази гъбична инфекция и така плодните тела могат да се появят върху тях отново в продължение на няколко сезона. Плодните тела се разпадат бързо и не се запазват през зимата.
Използваема част на полипорус
Подземните структури на гъбата са нейните използваеми с лечебна цел части. Повечето от фармакологичните проучвания върху свойствата на гъбата са проведени с използване на сурови екстракти от нея, особено в случай на диуретично действие и лечение на бъбречни заболявания. По този начин трябва да се идентифицират повече биоактивни компоненти, особено диуретичните съединения, като се използват стратегии за изолиране, насочени към биоактивност, и възможният механизъм на действие, както и потенциалните синергични или антагонистични ефекти на многокомпонентните смеси, получени от Polyporus umbellatus, трябва да бъдат оценени, като се интегрират фармакологична, фармакокинетична, бионаличност - центриран и физиологичен подход. Освен това досегашните фармакологични изследвания са извършвани предимно in vitro и in vivo при животни. Следователно доказателствата са ограничени и са необходими клинични проучвания при хора, за да се оцени терапевтичният потенциал на Polyporus umbellatus.
Химичен състав на полипорус
Сенниковидният полипорус съдържа биологично активни съединения: стероиди, полизахариди, антрахинони и нуклеозиди, тритерпени, ергостерол, d-манитол, алкалоиди, керамиди, аминокиселини, витамини и калиеви соли. Други съединения в Polyporus umbellatus са дълговерижни мастни киселини, включително 2-хидрокситетракозанова киселина и α -хидрокситетракозаноен етилов естер, хризофанол и емодин, включително аденозин, уридин и урацил, цереброзиди, включително N-( 2′-хидрокситетракозаноил)-1,3,4-трихидроксил-2-октодеканин. цереброзид В и (2S,3S,4R,2′R)-2-(2′-хидрокситрикозаноиламино)нонадекан-1 ,3,4-триол, никотинова киселина, ферулова киселина, 5-хидроксиметилфурфуралдехид, янтарна киселина, 4-хидроксибензалдехид и 3,4-дихидроксибензалдехид; девет неорганични съединения.
Суровите екстракти и изолираните съединения показват широк спектър от фармакологични действия, включително диуретично, нефропротективно, противораково, имуноусилващо, хепатопротективно, противовъзпалително и антиоксидантно действие. Фармакокинетичните проучвания показват, че ергостеролът и ергонът имат високо разпределение и абсорбция в плазмата и двата основни компонента на Polyporus umbellatus се екскретират главно с изпражненията.
Лечебни свойства и приложение на полипорус
Рогочовката се използва в традиционната китайска медицина от векове за лечение на отоци и насърчаване на диуретичните процеси. През последните няколко десетилетия изследователите откриват, че този таксон съдържа много биоактивни съединения, за които е доказано, че са отговорни за противотуморни, антиоксидантни, способност за улавяне на свободните радикали, способност за укрепване на имунната система и антимикробни свойства. Поради обещаващата си лекарствена стойност, P. umbellatus се използва като съставка в много лекарствени продукти и хранителни добавки. Така нейното търсене се е увеличило.
Свойства на полипорус
- имуностимулиращи;
- противоракови;
- противовъзпалителни;
- хепатопротективни;
- силно изразени диуретични свойства;
- нефропротективни;
- антиоксидантни.
Рогочовката е отличен естествен диуретик. Тъй като стимулира кръвообращението, е подходяща за лимфен дренаж. Терапевтичните свойства на полипора спомагат за подобряване на дихателната функция и състояния, засягащи белите дробове. Подпомагат бъбречните проблеми и е особено полезна за предотвратяване образуването на камъни в бъбреците и инфекции на пикочните пътища. Може да помогне за облекчаване на симптомите на хроничен хепатит. Използвана е като част от билкова формула, която лекува 17 от 39 пациента с цироза на черния дроб и довежда до значително подобрение при другите 19.
Полупорус намира приложение при
- с цел подтискане развитието на неоплазии;
- като подпомагащо организма средство при лъче- и химиотерапия;
- отоци;
- бъбречни заболявания;
- дехидратация;
- висок холестерол;
- с цел регулиране на кръвното налягане;
- за подобряване на кожната структура;
- като имуностимулант;
- инфекции;
- подпомагащо сърдечната дейност средство;
- възпаления;
- хемороиди;
- отделяне на оскъдно количество урина;
- вагинално течение;
- жълтеница;
- диария.
Как полипорус повлиява раковото заболяване и хепатит B?
В Китай полипорус е утвърдена като противораково лекарство и се използва активно в лечението на неопластични заболявания, в процеса на химио- и лъчетерапия. При това приложение на гъбата се установяват подобряване на резултатите от лечението на злокачественото заболяване и съответно качеството на живот на пациенти с неоплазии, включително на бял дроб, черен дроб, левкемия, рак на носа и гърлото.
Полизахаридът на Polyporus umbellatus (PUPS) е идентифициран като основният биоактивен компонент в гъбата, който има имуноусилващо, противотуморно, противовъзпалително и хепатопротективно действие. В Китай, самостоятелно или в комбинация с други медикаменти и вещества, се прилага за лечение на хепатит В, рак на белия дроб и черния дроб от 1990 г. При използване самостоятелно или в комбинация с други лекарства за профилактика и лечение на пациенти, засегнати от хепатит В, ефикасността му е убедителна.
В научни изследвания също е установена помощта, която полипорус оказва в борбата с хепатит B, но са необходими още доказателства за това нейно противохепатитно действие.
Антитуморни ефекти
Проучвания в Япония също показват противораковот действие на гъбата.
Използва се при лечение на белодробни и други видове рак; демонстрира изразена противотуморна активност при in vitro и in vivo проучвания върху животни; помага за намаляване на страничните ефекти от химиотерапията.
Полизахаридите, екстрахирани от мицелната култура на P. umbellatus и приложени интраперитонеално на бели мишки в доза от 300 mg/kg, инхибират растежа на саркома 180 и твърдия рак на Ерлих съответно със 70% и 80%.
Изолирани седем компонента, наречени полипорустерон A, B, C, D, E, F и G, са цитотоксични за клетките на левкемия.
Когато се комбинира с химиотерапевтичния агент митомицин С, е показано, че увеличава продължителността на живота на мишки с тумори.
Доказано е също, че е полезна за намаляване на следоперативния процент на рецидив на рак на пикочния мехур. Честотата на рецидив е 34,9% в сравнение с 41,7% в групата на митомицин С и 64,7% в контролната група.
Полизахаридите на P. umbellatus могат да компенсират имуносупресията на супернатанта от клетъчна култура S180, което може да бъде медиирано чрез понижаване на синтеза и/или секрецията на имуносупресивно вещество от S180 клетки.
Ergone (ergosta-4,6,8(14),22-tetraen-3-one), производно на ергостерол, изолирано от алкохолен екстракт от P. umbellatus, е доказано, че е ефективен при убиване на различни човешки ракови клетъчни линии. Цитотоксичните ефекти са най-големи срещу клетъчните линии на цервикалния и стомашния карцином, но по-малко срещу рака на дебелото черво и стомаха.
Кахексията, характеризираща се със загуба на тегло, мускулна атрофия, умора, слабост, е често срещано състояние, възникващо при много пациенти с рак, особено тези със стомашно-чревен или белодробен рак. Смята се, че кахексията е най-честата причина за евентуална смърт при такива пациенти. Туморът отделя съединение, което разгражда тъканта на мастни киселини в гостоприемника и използва тези разпадни продукти, за да помогне за растежа на нови ракови клетки. Едно от тези съединения, токсохормон-L, е протеин, който също потиска приема на храна и вода, насърчавайки анорексия при тези пациенти. Показано е, че полизахаридите на P. umbellatus инхибират кахексията, предизвикана от токсохормон-L.
Диуретични ефекти
Клинични проучвания потвърждават, че Polyporus umbellatus е ефективен диуретик, без странични ефекти, за лечение на пиелонефрит, нефрит и урологични камъни. Polyporus umbellatus е бил цитиран няколко пъти като билково лекарство, използвано за предотвратяване на камъни в бъбреците (уролитиаза).
Антиоксидантно действие и улавяне на свободните радикали
В едно проучване е доказано, че in vitro гъбата защитава червените кръвни клетки от индуцирана от 2,2-азо-бис(2-амидинопропан)дихидрохлорид (AAPH) хемолиза. Инхибиторният ефект е зависим от дозата при концентрации от 50 до 1000 µg/ml. Установено е, че основните активни акцептори на свободните радикали, тритерпеновите карбоксилни киселини, изолирани от метанолния екстракт, полипорустерон А и полипорустерон В, имат инхибиторна активност срещу индуцирания от ААПН лизис на червените кръвни клетки. Антихемолитичният ефект е значително по-силен при полипорустерон В в сравнение с полипорустерон А.
Показано е, че полизахаридният екстракт от P. umbellatus има активност за отстраняване на супероксидни и хидроксилни радикали.
Повишаване на имунната система
Гъбата стимулира и подобрява работата на имунната система, ускорява производството на IgM и укрепва силата на моноцитите.
Установено е, че рогочовката има митогенна активност върху миши лимфоцити in vitro. Също така, че полизахаридите й подобряват клетъчния имунитет на нормални мишки и мишки с чернодробни лезии. Установено е, че гъбата, заедно с митомицин С, увеличава продължителността на живота на мишките, носещи тумор. Проучване в Китай установява, че полизахаридите на P. umbellatus могат да компенсират имуносупресията при сарком S180 в клетъчни култури.
Растеж на косата
В опити са открити и стимулиращите растежа на косата свойства на гъбата. Показано е, че екстрактът от P. umbellatus насърчава растежа на косъма при мишки, в който 3,4-дихидроксибензалдехидът е изолиран като активен компонент. По-късно проучване изолира три вещества за възстановяване на растежа на косата, ацетоспринцовка и полипорустерон А и В.
Едно проучване изследва ефекта на различни китайски билки, включително P. umbellatus, върху растежа на косата на скалпа на човека in vitro, използвайки органна култура на космените фоликули на човешкия скалп. Установено е, че ниските дози екстракти (1,28 и 6,4 µg/ml) значително засилват растежа на косата и удължават периода на растеж на косата, докато високи дози смесени екстракти (4 и 20 mg/ml) рязко инхибират растежа на косата и съкращават период на растеж на косата.
Противовирусно действие: хепатит В
Група изследователи оценяват различни доклади за употребата на P. umbellatus за лечение на хронична инфекция с хепатит В, като стигат до заключението, че доказателствата в полза са твърде слаби, за да се препоръча използването на тази билка и че са необходими допълнителни правилно проектирани клинични проучвания.
Инхибиращо действие върху урогенитална Chlamydia trachomatis
Chlamydia trachomatis е най-честата бактериална болест, предавана по полов път. В световен мащаб има 50 милиона нови случая на инфекция с Chlamydia trachomatis годишно. Установено е, че P. umbellatus, заедно с няколко други диуретични традиционни китайски лекарства, притежават инхибираща активност за урогениталната chlamydia trachomatis.
Антипротозойно действие
Рогочовката показва инхибиторна активност срещу протозоите Plasmodium falciparum, един от основните причинители на малария.
Установено е, че ергоста-7,22-dien-3-one, ергоста-7,22-dien-3-ol и ергостерол инхибират агрегацията на тромбоцитите на заек, индуцирана от колаген или аденозин-5'-дифосфат in vitro.
Рогочовка в кулинарията
Това не е много ценена храна, въпреки че се използва повече от 1000 години в китайската медицина. Има приятна сладка миризма когато е млада. Вкусът първоначално е сладък, който в крайна сметка става тръпчив, когато плодовото тяло порасне напълно и започне да се разпада.
Въпреки че е годна за консумация, тази полипора е толкова рядка, че не трябва да се събира за ядене.
Гъбата е приятна за консумация, например изпържена в масло или зехтин на бавен огън.
Внимание!
Няма информация за странични ефекти или токсичността на Polyporus umbellatus. Въпреки че все още не са регистрирани странични ефекти, трябва да се насърчават подробни изследвания, включително in vitro, in vivo и клинични проучвания, за да се идентифицират всички странични ефекти, преди да могат да бъдат напълно интегрирани гъбите в медицинската практика.
Заглавно изображение: Katja Schulz, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ВИТАУЪРЛД ПОЛИПОРУС ЕКСТРАКТ капсули 500 мг * 100 09481768
НовХЕРИЦИУМ 20% ЕКСТРАКТ капсули * 60 HAWLIK
КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90
ХЕРИЦИУМ капсули * 60 DOCTOR NATURE
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ПРОТИВ ДЕПРЕСИЯ 20 мл
КОРДИЦЕПС капсули 450 мг * 60 DXN
Безплатна доставка за България!Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Polyporus_umbellatus
https://www.first-nature.com/fungi/polyporus-umbellatus.php
https://www.messiah.edu/Oakes/fungi_on_wood/poroid%20fungi/species%20pages/Polyporus%20umbellatus.htm
https://bioone.org/journals/cryptogamie-mycologie/volume-36/issue-1/crym.v36.iss1.2015.3/Polyporus-umbellatus-an-Edible-Medicinal-Cultivated-Mushroom-with-Multiple-Developed/10.7872/crym.v36.iss1.2015.3.short
https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/polyporus-umbellatus
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23811047/
https://www.researchgate.net/publication/274567140_Polyporus_umbellatus_a_medicinal_mushroom_with_multiple_developed_health-care_products_as_food_medicine_and_cosmetics
https://sciencepress.mnhn.fr/sites/default/files/articles/pdf/cryptogamie-mycologie2015v36f1a1.pdf
https://healing-mushrooms.net/polyporus-umbellatus/
https://hifasdaterra.co.uk/mushrooms/polyporus-umbellatus/
https://ultimate-mushroom.com/edible/77-polyporus-umbellatus.html
https://movingart.com/healing-power-medicinal-mushrooms/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874113004510
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Подтип Agaricomycotina
- Клас Agaricomycetes
- Разред Polyporales
- Сем. Polyporaceae
- Натурални средства срещу липоми
- Билки за понижение на нивата на креатинин в кръвта
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Диета №15 - общовъзстановяваща
- Мирта
- Как гладът убива рака
- Базофили
- Преднизон
- Кактусова смокиня, Бодлива круша
Коментари към Полипорус, Рогочовка, Сенниковиден полипорус