Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Чревни инфекции Други бактериални, чревни инфекции Ентеротоксигенна инфекция, предизвикана от Escherichia coli

Ентеротоксигенна инфекция, предизвикана от Escherichia coli МКБ A04.1

от 16 ное 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Ралица Руменова
Ентеротоксигенна инфекция, предизвикана от Escherichia coli МКБ A04.1 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Библиография
Коментари

Ентеротоксигенните щамове Escherichia coli са едни от основните причинители на холероподобна (туристическа) диария. Заболяването наподобява лек и самоограничаващ се вариант на холера, но при деца може да се представи като животозастрашаващо заболяване поради големите загуби на течности и електролити.

Причини

Бактерията Ешерихия коли принадлежи към семейство Enterobacteriaceae, род Escherichia и е нормален обитател на чревния тракт на човека и топлокръвните животни, но някой щамове от рода са патогенни и причиняват различни заболявания наречени ешерихиози. Коли бактериите са Грам-отрицателни подвижни пръчиц и притежават Н-, О-, F- и К антигени.

Н-антигенът е с белтъчна природа. О-антигенът, познат още като соматичен антиген представлява част от клетъчната стена и е идентичен с отделяните от бактериите ендотоксини. F-антигена е свързан с адхезивните пили на бактериите, а К-антигена представлява част от бактериалната капсула.

Ентеротоксигенните видове Ешерихия коли (ETEC) произвеждат специални токсини, които дразнят чревната лигавица и стимулират активната секреция на вода и електролити в чревния лумен. Бактериите произвеждат два вида токсини - термостабилен токсин и термолабилен токсин. В зависимост от О-антигена, ентеротоксигенните щамове Ешерихия коли, които причиняват холероподобна диария при деца и възрастни са O6, O8 и О15.

Разпространение

Ентеритът, причинен от ентеротоксигенни E.coli, може да причини заболяване във всички възрастови групи и представлява 80% от всички случаи на холероподобна диария, позната още като "диария на туристите". Заболяването се среща сравнително често в световен мащаб, но обикновено отшумява спонтанно и рядко е животозастрашаващо. Боледуват главно деца между 5 и 8 годишна възраст. Предразполагащ момент е винаги лошата хигиена, свързана с природни бедствия, войни, продължителни пътувания, ниска санитарно-хигиенна култура или бедност на населението.

warning

Механизмът на предаване на инфекцията е фекално-орален. Заразяването възниква при консумация на контаминирана храна, напитки или вода по алиментарен или котактно-битов път, когато става въпрос за попадане на бактерии в устната кухина чрез замърсени ръце или предмети.

Патофизиология

Входна врата за инфекцията е устната кухина. Коли бактериите преодоляват стомашния ацидитет и се прикрепват с фимбриите си към ентероцитите, предимно в тънкото черво. Отделените ентеротоксини предизвикват загуба на течности и електролити. Патогенните ентеротоксини биват два вида - термолабилен и термостабилен ентеротоксини. Термолабилният ентеротоксин актвира ензим аденилатциклаза, а термостабилният ентеротоксин повишава активността на ензима гуанилатциклаза, намиращ се в ентероцитите. Резултатът от ентеротосигенното действие е е стимулация на активната секреция на електролити и течности в чревния лумен, което довежда до тежка дехидратация на организма. В някои случаи е възможно патогените да преминат бариерата на чревната мукоза и да достигнат мезентериалните лимфни възли и кръвта, чрез кръвообръщението бактериите достигат различни тъкани и органи където се развиват нови гнойни процеси.

Симптоми

Симптомите възникват 1-3 дни след заразяването и обикновено траят между 3 и 4 дни. Началото на заболяването е остро, изявява се с фебрилитет, гадене и повръщане.

Клиничната картина в разгара на заболяването протича с:

  • Обилна водниста диария (подобна на холерната);
  • Болки в корема;
  • Повръщане;
  • Отпадналост;
  • Загуба на апетит;
  • Главоболие;
  • Подуване на корема.

Оплакванията рядко продължават повече от 3 седмици. Заболяването е със самоограничаващ се характер, но в ранна детска възраст може да протече със значителни усложнения.

Усложнения

  • Тежка дехидратация;
  • Хиповолемия;
  • Нарушение в алкално-киселинното равновесие;
  • Хипокалиемия;
  • Срив на хемодинамиката.

Изследвания

При съмнение за пациент с холеподобна диария е необходимо провеждането на обстоен физикален преглед и снемането на точна анамнеза, особено относно скорошни пътувания и вида на консумираната храна. Провеждането на лабораторни и микробиологични изследвания е задължителен компонент за поставянето на точната диагноза. Възможно е провеждането на серологични изследвания, но обикновено микробиологичното изследване доказва причинителя.

Лабораторни изследвания

  • ПКК;
  • Левкоцити.

Микробиологични изследвания

Причинителя може да бъде изолиран след взимането на фекална проба и по-рядко от повърнати материи, урина и кръв. Необходимо е фекалната проба да бъде посята в селективна или диференцираща хранителна среда, каквито са средите Левин, Ендо и Мак Колин. Фекалната куртура и направата на фекален тест доказват причинителя.

Серологични изследвания

Серологичните методи при колиентерит имат малка практическа стойност, поради ефикаснотта на микробиологичните методики, но при неоходимост могат да се приложат реакция аглутинация и Елайза.

Диференциална диагноза

В случаи на съмнение за коли ентерит при кърмаче на първо място се прави диференциална диагноза с количествени и качествени грешки в диетата на детето. Също така, поради сходното клинично протичане на някои чревни инфекции, диференциална диагноза се прави с:

  • Шигелоза;
  • Салмонелозен ентерит;
  • Стафилококово хранително отравяне;
  • Вирусен гастроентерит;

Окончателната диагноза се основава на епидемиологичната обстановка, анамнезата и изолирането на причинителя чрез фекален тест.

Лечение

Повечето пациенти се възстановяват само с поддържащи мерки и не се нуждаят от хоспитализация или антибиотично лечение. При необходимост се използват широкоспектърни бета-лактамни антибиотици, аминогликозиди и трета генерация цефалоспорини, но задължително след проведена антибиограма, поради възможната полирезистентност на изолираните E.coli. От значение е и патогенетичното лечение - адекватна рехидратация и възстановяване на алкално-кисеинния метаболизъм.

Pills

За превенцията на ентеротоксигенна инфекция, предизвикана от Escherichia coli най-голямо значение има провеждането на санитарни мероприятия. Прогнозата е добра.

3.8/5 11 оценки

Симптоми и признаци при Ентеротоксигенна инфекция, предизвикана от Escherichia coli МКБ A04.1

  • Повръщане
  • Гадене
  • Главоболие
  • Диария
  • Коремна болка
  • Повишена телесна температура
Всички

Лечение на Ентеротоксигенна инфекция, предизвикана от Escherichia coli МКБ A04.1

  • Антибиотици
  • Антидиарични лекарства

Библиография

https://www.cdc.gov/ecoli/etec.html
https://www.sciencedirect.com/topics/immunology-and-microbiology/enterotoxigenic-escherichia-coli

Коментари към Ентеротоксигенна инфекция, предизвикана от Escherichia coli МКБ A04.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ентеротоксигенна инфекция, предизвикана от Escherichia coli МКБ A04.1
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 11:12
    Коментирайте "Ентеротоксигенна инфекция, предизвикана от Escherichia coli МКБ A04.1"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Стафилококова инфекция във влагалището

преди 2296 дни, 23 часа и 26 мин.

Възпаление, инфекция и болка в ухото - мнения и въпроси

преди 2347 дни, 14 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 23 часа и 16 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 14 часа и 16 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 14 часа и 28 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 14 часа и 35 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival