Антидиарични лекарства
Разстройството или диарията представлява състояние, при което е налице промяна в честотата на изхождане и консистенцията на фекалните маси. Обикновено за диария се говори при честота над три пъти на ден и наличие на течни изпражнения.
Причини за възникване на диария
Състоянието се дължи на различни етиологични причини, с инфекциозен или неинфекциозен характер. Най-честите причини за възникване на диария са следните:
- вирусен гастроентерит
- бактериален ентероколит
- паразитни инфекции
- хранително отравяне
- след прием на някои медикаменти
- при малабсорбция на въглехидрати или мазнини
- болест на Крон
- хроничен улцерозен колит
- синдром на раздразненото черво
Често в резултат от тежка и продължителна диария е възможно развитие на дехидратация или електролитни нарушения, като особена рискова група представляват малките деца и кърмачетата.
Подробности относно честотата, етиологията и клиничното протичане при това състояние може да прочетете в рубриката Здравни проблеми:
Антидиарични лекарства
При диария основната терапия се състои в приложение на антидиарични лекарства. Те представляват субстанции от различни фармакологични групи, които потискат чревната моторика или повлияват резорбцията на електролити и вода в гастроинтестиналния тракт.
В зависимост от механизма на действие отделните препарати се класифицират в няколко основни групи:
Антимотилитетни средства
Тази група антидиарични лекарства по произход и химически състав представляват опиоиди, които притежават изразен спазмолитичен ефект върху гладката мускулатура на стомашно-чревния тракт и не действат върху централната нервна система.
Представляват производни на опиоидния аналгетик петидин. Обикновено се прилагат под формата на таблетки, като дозата се определя индивидуално в зависимост от етиологията на диаричния синдром.
Осъществяват своето действие посредством блокиране на освобождаването на медиатора ацетилхолин в окончанията на парасимпатиковата система. Настъпва потискане на чревната перисталтика и увеличаване на тонуса на аналния сфинктер.
Прилагат се основно при остра или хронична диария с изразени коликообразни спазми. Не се препоръчва употребата им при диария с инфекциозна етиология, както и при улцерозен колит.
Употребата им води до гадене, повръщане и запек, рядко се наблюдава световъртеж. Не е уместно приложението им при малки деца под 7 годишна възраст, поради повишен риск от потискане на дишането и тежки централни ефекти.
Адсорбентни средства
- медицински въглен
- диосмектит
- поликарбофил
- смес от каолин и ябълков пектин
- бисмутови препарати
Тези субстанции водят до намаление на загубата на течности и електролити. Притежават антидиаричен ефект, свързан с адсорбиране на бактерии, токсини и други предизвикващи ускорена перисталтика агенти.
Важна особеност е липсата на странични лекарствени ефекти, което ги прави подходящи за приложение във всички възрасти. Продължителното им приложение в детска възраст може да доведе до дефицит на хранителни вещества и витамини.
Медицинският въглен е основно детоксикиращо средство при отравяния. Трябва да се има предвид, че едновременната му употреба с други лекарствени вещества може да намали тяхното усвояване и ефект.
Диосмектит съдържа алуминиев силикат и притежава адсорбиращ и антидиаричен ефект. Оказва своя ефект чрез промяна в гъстотата на мукуса и формиране на протективен слой върху чревната лигавица. Особено подходящ е при кърмачета и малки деца с остра диария и колики. Прилага се под формата на прах, който се разтваря с достатъчно количество вода.
Комбинацията от каолин и ябълков пектин действа като протектор на гастроинтестиналната лигавица и се прилага при колит, ентерит, отравяне с алкохол, дизентерия.
Бисмутовите соли притежават антисекреторен и адсорбиращ ефект, като намират приложение в терапията на диария с инфекциозна етиология. Продължителната им употреба може да доведе до черно оцветяване на фекалните маси.
Антисекреторни средства
Тази група антидиарични лекарства осъществяват своя ефект чрез намаляване на течностите в чревния лумен. Рацекадотрил е подходящ при остра водниста диария в детска възраст.
Лактазата съдържа определени ензими, които участват в метаболизма на лактозата и се използват предимно при вроден лактозен дефицит.
Допълнителни средства за съпътстваща терапия
- пробиотици
- антагонисти на хормона мотилин
- някои калциеви антагонисти
Алтернативни методи на терапия
- храни: моркови, дюли, банани, портокалова кора, оризова вода
- билки: хидрастис, камшик, кориандър, листа от къпина, листа от мушмула
При някои леки форми на диария с неинфекциозна етиология диетата може да окаже значителен ефект.
Важно е да се увеличи приемът на течности, за да се избегне дехидратация на организма.
Добър ефект се постига с черен чай, ябълков оцет, лайка, узрели банани. Необходимо е да се избягва консумацията на мазни и пикантни храни, алкохол, кофеин и газирани напитки, тъй като оказват дразнещо действие върху гастроинтестиналния тракт.
Подробности може да прочетете на:
»Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
Задължително потърсете лекарска помощ при наличие на кръв в изпражненията, повишение на телесната температура, силни коремни болки, повръщане, признаци на дехидратация, както и при настъпила диария при деца под три години.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Антидиарични лекарства
- Бактериална чревна инфекция, неуточнена
- Бактериално хранително отравяне, неуточнено
- Болест на Crohn [регионарен ентерит]
- Вирусна чревна инфекция, неуточнена
- Вирусни и други уточнени чревни инфекции
- Диария и гастроентерит с предполагаем инфекциозен произход
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДИОЛИН течност саше 15 мл * 6
ХИП НАПИТКА ОРС С МОРКОВИ И ОРИЗ - РЕХИДРИРАЩ РАЗТВОР 200 мл. 2300
КАТИДРАЛ ПЛЮС саше * 12
БУТАРЕН АМИНО капсули * 90
ЯМАМОТО РИСЪРЧ ЕНЗИМИ капсули * 30
КАМШИК СТРЪК
СТАТИЯТА е свързана към
- Медикаментозно лечение
- Разстройство
- Хранителен режим (диета) при диария
- Диария при бебета и деца - домашни средства и храни
- Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Спрете диарията по най-бързия начин с оцет и брашно
- Дизентерия
- Скоруша
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Натурални средства срещу нервен стомах
Коментари към Антидиарични лекарства