Кориандър, Кикниш
Кориандър (Coriandrum sativum) е едногодишно тревисто растение. Принадлежи към семейство Apiaceae (Сенникоцветни). Растението може да се срещне и под името Кикниш. Историята на Coriandrum sativum започва със силната му миризма, а не с изключителните му лечебни свойства. Тя пресича няколко континента и няколко века. Още Хипократ (старогръцки лекар) препоръчва използването му като лекарство. Семената от кориандър за били много ценени от египтяните. Те са ги слагали в гробовете на 21-та династия. В миналото във Великобритания комбинацията между кориандър и оцет се е използвала за запазване на месото. През Средновековието и Ренесанса Coriandrum sativum е бил познат като подправка на любовта, която силно стимулира животинските страсти. Билката притежава силна миризма. Древните са смятали, че растение с толкова силна миризма ще има мощни лечебни свойства. Китайците са вярвали, че употребата на кориандър носи безсмъртие.
Устройство на кориандър
Кориандърът е едногодишно ароматно растение. Стъблата са изправени, набраздени и високи 60-120 сантиметра. Листата са ярко зелени, последователни, прикрепени към стъблото с дълги дръжки. Формата им е кръгла или овална. Тези, които се намират в горната част на растението са сегментирани. Кореновата система е слабо развита.
Цветовете са бели или розови на цвят. Събрани са в съцветия. Те представляват сложен сенник с 4-5 дълги лъча, с 5 венчелистчета и тичинки. Билката цъфти по време на късното лято. Семената й са тъмно кафяви и притежават сладко ароматен вкус. Плодовете са овални и са с диаметър 3-5 милиметра. Те падат щом узреят.
Изображение: Liloloo, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; H. Zell, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Разпространение на кориандър
Coriandrum sativum произхожда от южна Европа и Китай. Разпространен е в целия свят. В България екзотичната подправка се произвежда и се изнася. През 2012г. държавата е втория най-голям производител на кориандър в света. Растението обича слънчева светлина и влага, хладоустойчиво е като издържа на температура до 4 градуса. Предпочита богата на минерали и хранителни вещества почва, със слабо алкална реакция.
Използваема част на кориандър
- листа;
- семена.
- етерично масло.
Химичен състав на кориандър
Изображение: freepik.com
Билката съдържа дъбилни вещества, витамин А, витамин В1, В2, В3, В5, В6, витамин С, витамин Е, витамин К, калций, желязо, магнезий, фосфор, манган, цинк, вода, липиди, линолова киселина, етерично масло, захари, диетични фибри, полифеноли.
Съдържание на етеричното масло от кориандър - борнеол, линалол, кинеол, цимен, терпинеол, дипетен, феланландия, пинен, терпинолеин, кориандрин.
Лечебни свойства и приложение на кориандър
Coriandrum sativum е една чудотворна билка използвана като подправка и за възстановяване на здравето. Употребата и в кулинарията е разнообразна. Притежава редица ползи за здравето.
Свойства на кориандър
- отхрачващо;
- апетитовъзбуждащо;
- газогонно действие;
- стимулира дейността на чревната мускулатура;
- антиоксидантно. Кориандърът е добър източник на полифеноли и фитохимикали. Реактивните видове кислород могат да причинят оксидативен стрес и да увредят органите и функциите им. Активните съставки на семената и листата от кикниш, чрез своето антиоксидантно действие, спомагат за дезактивирането на свободните радикали.;
- антидиабетогенно действие. Изследвания с диабетни плъхове показват, че чудотворната билка намалява нивата на кръвна захар и стимулира производството на инсулин.
- антиатерогенен ефект. Хиперлипидемията е опасно състояние, което увеличава риска от окисление на LDL и развитие на сърдечно-съдови заболявания. Употребата на кориандър забавя патогенезата на атеросклерозата. Coriandrum sativum намалява абсорбцията на липиди и стимулира липолизата.
- противопаразитен ефект;
- противогъбичен ефект;
- диуретичен ефект;
- антибактериален ефект;
- понижава кръвното налягане;
- антисептично действие;
- противотуморно действие;
- детоксикиращо действие - благоприятства изхвърлянето на тежки метали от организма;
- подпомага за поддържане на хормонален баланс;
- имуностимулиращо действие.
Изображение: H. Zell, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 US, via Wikimedia Commons; Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 US, via Wikimedia Commons
Заболявания, при които се използва кориандър
- кашлица;
- гастрит;
- диарии;
- колит;
- липса на апетит.
- артрит;
- акне;
- проблеми с храносмилането;
- диабет;
- атеросклероза;
- болести на сърдечно-съдовата система;
- болест на Алцхаймер;
- умствена умора;
- мигрена;
- мускулна слабост;
- настинка и грип.
- ревматизъм;
- метеоризъм.
Начин на употреба
- употреба в прясно състояние - изрязват се стъблата на растението, измиват се и се прибират в хладилник. Там се съхранява до 7 дни. Замразяването не се препоръчва;
- изсушен кориандър;
- запарка от плодове - прави се запарка от 400 мл вода и 1 супена лъжица плодове. Кисне около един час и се пие по 1 кафена чаша, преди хранене три пъти дневно.;
- запарка от листа - изсипете 500 милилитра вряла вода над 10 пресни листа от кориандър, покрийте с чинийка и оставете да се запарва за 10 минути. Изцедете през тензух, добавете 1 чаена лъжица суров мед и се насладете.;
- етерично масло от кориандър - за инхалации, ароматерапия, в козметиката.;
- в кулинарията.
Изображение: freepik.com
Етеричното масло от кориандър съдържа значително количество фуранокумарини, чиито основен представител е кориандринът. Той е добре познат със своите антиоксидантни, антидиабетогенни, антимикробни ефекти. Притежава още аналгетичен и балансиращ хормоните ефект. Употребата на етерично масло от чудотворната билка е често препоръчвана при разнообразни състояния. То може да бъде полезно за опресняване на ума, може да помогне при умствена умора, мигрена, напрежение и нервна слабост. Етеричното масло е полезно за облекчаване на ревматизъм и болка при артрит, както и на мускулни спазми и е полезен при настинки и грип. То действа и като основен почистващ препарат на тялото, премахващ токсините и течните отпадъци. Маслото се съчетава добре с бергамот, канела, джинджифил, грейпфрут, лимон, нероли и портокал.
Освен, че кориандърът е лечебно растение, то се използва и като екзотична подправка в много кухни. Добавя се към напитки, месо, зеленчуци, плодове, риба. Комбинира се успешно и с други подправки. Семената се използват за производство на сладкарски и тестени изделия. Особено подходяща за лятото напитка е имуностимулиращото смути с Coriandrum sativum. Необходими са ви краставици, джинджифил, ананас и кикниш. Всички тези съставки помагат на тялото да изхвърли токсините и благоприятстват действието на имунната му система.
Внимание!
Кориандърът може да причини някои странични ефекти, включително алергични реакции и повишена чувствителност към слънцето. Повишената чувствителност към слънцето може да ви изложи на по-голям риск от слънчеви изгаряния и рак на кожата. В големи количества билката може да причини диария, болки в стомаха, депресия, дехидратация. Използвайте внимателно, ако приемате лекарства за понижаване на кръвното налягане. В големи дози семената имат наркотично действие.
Растението може да предизвика алергия. Бъдете особено внимателни ако сте алергични към коприва, анасон, копър.
Не приемайте кориандър по време на бременност и кърмене!
Заглавно изображение: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons; Sanjay Acharya, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
МАОЛО при химиотерапия и лъчелечение капсули * 30
ЧАЙ ФИЛТЪР ФИГУРИН * 90
ЛАКСАТИНИЛ ФРУКТ МАРМАЛАД 200 г
ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА ГАСТРОФИКС 100 мл
КОРИАНДЪР ПЛОД 500 гр.
БИО ЧАЙ ЙОГИ ФИЛТЪР ЗА ДОБРО ХРАНОСМИЛАНЕ * 17
КОКОБО капсули 50 мг * 60
ЧАЙ ЛАКТОГОНЕН
ТЕРАНОВА ВИТАМИН D3 КОМПЛЕКС 1000 IU капсули * 50
МАСЛО ОТ КОРИАНДЪР 50 мл ЗДРАВНИЦА
ГАСТРИНОРМ таблетки * 120 ТОШКОВ
ОСТЕОФИТУМ пластири * 14 CHENES 3
Библиография
http://www.ourherbgarden.com
http://extension.psu.edu
https://www.localharvest.org
http://www.herbfest.net/
http://www.botanical.com/
https://en.wikipedia.org
http://eol.org
http://essentialoils.co.za
http://www.academicjournals.org/
http://www.sciencedirect.com
http://www.webmd.com
http://www.home-remedies-for-you.com/
http://www.medicalnewstoday.com
https://draxe.com
http://chestofbooks.com
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Сем. Apiaceae (Umbelliferae, Сенникоцветни)
- Разстройство
- Методи и съвети за извършване на клизма
- Хранителен режим (диета) при диария
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
- Диария при бебета и деца - домашни средства и храни
- Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
Коментари към Кориандър, Кикниш