Грейпфрут

Грейпфрут (Citrus paradisi) или Райски цитрус е вечнозелено дърво и принадлежи към семейство Седефчеви. Райският цитрус достига 5-6 м височина и има кръгла корона. Листата на грейпфрута са тъмнозелени на цвят, а цъфтежът е в бяло. Има предположение, че този вид плод се е появил при кръстосването на помело и портокал. Популярното му име "Грейпфрут" е неправилното класифициране на плодовете му като разновидност на гроздето от английския ботаник Джон Лунан. Грейпфрута е обявен и за отделен вид от Джеймс Макфейдън през 1837 година.
Плод на грейпфрут
Изображение: Lipsio, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Плодът е кръгъл и расте на гроздове, почти като зърната на гроздето. Те тежат 300-600 гр, но се срещат и други гигантски екземпляри достигащи до 6 кг. Кората на грейпфрута е тъничка, жълта или жълто-оранжева на цвят. Вътрешността на Грейпфрута е сочна, ароматна, с бледорозов, жълт или червен цвят. Сърцевината, която се консумира има сладко-кисел вкус с характерен горчив привкус, който се дължи на голямо количество киселини и по малкото съдържание на фруктоза и захароза в сравнение с други цитруси.
Разпространение на грейпфрут
Изображение: Judgefloro, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
За пръв път растението е открито от европейците на остров Барбадос и на Ямайка в края на 18 в. Скоро се разпространява в Бразилия, Южна Америка, Израел, Съединените щати и основно Флорида. Други страни, заели се с производството на грейпфрут са Мексико, Аржентина, Кипър, Мароко, както и някои райони на Южна Америка.
Използваема част на грейпфрут
Използват се плодовете на растението.
Химичен състав на грейпфрут
В 100 гр грейпфрут се съдържат:
- енергия 33 ккал;
- въглехидрати 8,41 гр.
Захари 7.31 гр.
- мазнина 0,10 гр;
- протеини 0,69 гр;
- вода 90,48 гр;
- витамини: тиамин (В1) 0,037 мг, рибофлавин (В2) 0,020 мг, ниацин (В3) 0,265 мг, пантотенова киселина (В5) 0,283 мг, пиридоксин (В6) 0,043 мг, Фолиева киселина (В9) 10 мкг, холин 7,7 мг, витамин С 33,3 мг, витамин Е 0,13 мг;
- минерали: калций 12 мг, желязо 0,06 мг, магнезий 9 мг, манган 0,013 мг, фосфор 8 мг, калий 148 мг, цинк 0,07 мг.
Лечебни свойства и приложение на грейпфрут
- Треска: Плодът и сокът от грейпфрут помага за възстановяване на организма след треска. Грейпфрутът намалява чувството на парене при висока температура. Сокът разреден с вода в малки количества утолява жаждата.
- Умора: Действа тонизиращо сок от Грейпфрут в комбинация със сок от Лимон, лесно умората отминава. Сокът се приготвя като се използват равни части прясно изстискан сок от двата вида плод.
- Инфлуенца: Грейпфрутът намалява киселинността на тялото. Горчивата му съставка (Марингин) тонизира организма и червата.
- Малария: Пресният сок от грейпфрут съдържа натурален хинин, който помага за лечение на малария. Хининът се извлича от плода чрез варене.
- Стомашно разтройство: Грейпфрутът е подходящ при стомашни разстройства - успешно облекчава раздразнение на стомаха. Плодът осигурява приток на храносмилателни сокове и така подобрява храносмилането.
- Запек: С една чаша пресен сок от грейпфрут сутрин, бихме могли да контролираме запека - сокът стимулира функцията на дебелото черво.
- Диабет: Грейпфрутът тонизира организма и е много подходящ за консумация от диабетици, поради малкото количество захари, съдържащи се в него.
- Образуване на газове: Тяхното извеждане от чревния тракт можем да постигнем чрез поставяне на 10-20 семена от грейпфрут в пресен сок от плода. Сместа се приема три пъти дневно преди хранене. Така се стимулират пробиотичните и храносмилателни ензими и намаляваме отделянето на газове.
Изображение: Miwasatoshi, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Syrio, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Внимание!
Не се препоръчва приемът на грейпфрут при язва, гастрит и панкреатит.
Доказано е, че грейпфрутът е несъвместим с много лекарства
- не е желателна комбинацията на грейпфрут и приема на хормонални препарати съдържащи: прогестерон, метилпреднизолон, кортизол, тестостерон. При такава комбинация се намалява действието на лекарственото средство.;
- също така е нежелателна и комбинацията на грейпфрута с болкоуспокояващи, антидепресанти, успокоителни, антиалергетици, виагра и подобни със същото действие. В тази комбинация са възможни някой странични ефекти като: световъртеж, гадене, дезориентация, диария или запек.;
- не е желателна комбинацията на грейпфрут с медикаменти за проблеми с кръвното налягане и бъбречни заболявания.
- не бива да се приема грейпфрут от пациенти провеждащи терапия след трансплантация.
Заглавна снимка: (Aleph), CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
КАЛИВИТА ПАРАПРОТЕКС таблетки * 100
Безплатна доставка за България!ЕКСТРАКТ ОТ ГРЕЙПФРУТ ЕРР разтвор 50 мл
АЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ таблетки 1 г * 30 NATURE`S WAY
САНОСТОЛ ПЛЮС ЖЕЛЯЗО сироп 230 мл
М. АСАМ АКВА ИНТЕНС ОКОЛООЧЕН КРЕМ ХИАЛУРОН 30 мл
ЕКВИЛИБРА АЛОЕ ВЕРА ВОДА ЗА УСТА С ТРОЙНО ДЕЙСТВИЕ 500 мл
БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ГРЕЙПФРУТ 10 мл
КАЛИВИТА ТРИМЕКС течна формула 473 мл
Безплатна доставка за България!ВИТАМИН C 1000 мг ефервесцентни таблетки * 20 БИОФАР
МУЛТИВИТАМИНИ ефервесцентни таблетки * 20 БИОФАР
СУОНСЪН НАТУРАЛЕН НАРИНГИН капсули 500 мг * 60
БИЛКА ВОДА ЗА УСТА С АРОМАТ НА ГРЕЙПФРУТ 250 мл
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Sapindales
- Сем. Rutaceae (Седефчеви)
- Методи и съвети за извършване на клизма
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Хранителен режим (диета) при диария
- Анализ на урина
- Какво лекува английската сол
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Язва
- Каква е връзката между съня и диабет тип 2
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Инфекция с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)
Коментари към Грейпфрут