Грозде, лоза
Грозде (Vitis vinifera) предстaвлява многогодишно лиановидно растение. Принадлежи към семейство Лозови (Vitaceae). Желаната форма на културната лоза се постига с подходяща резитба. Друго нейно много популярно име е лоза. Създадени са множество гроздови сортове. Всички от познатите винени сортове принадлежат към вида Vitis vinifera.
Устройство на грозде
Лозата достига до 35 метра височина. Стъблото и клоните й са покрити от кора под формата на надлъжни ленти, които лесно се белят и отстраняват от тях. Листата й са разположени по единично на сравнително дълги дръжки. Имат форма на длан, триделни с нарязани ръбове, дълги и широки от 5 до 20 см. Съцветията на лозата са гроздовидни, разположени на средни по дължина дръжки, състоящи се от множество малки зеленикаво-бели цветчета. На тяхно място впоследствие се развиват плодовете грозде. Плодовете на растението се състоят от множество зърна, събрани в грозд. Цветът на плода варира в широки граници в зависимост от сорта грозде - белезникаво-зелен, жълтеникав, розов, лилав, тъмно синьо-червен и други. Големината им е от 6 мм до 3 см.
Изображение: Dominicus Johannes Bergsma, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Darijanus, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; H. Zell, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Разпространение на грозде
Родният ареал на разпространение на лозата е Средиземноморския регион, Централна Европа и Югозападна Азия, от Мароко и Португалия на север до южната част на Германия и на изток до Северен Иран. Oтглежда се на всички континенти с изключение на Антарктида, и във всички големи винарски райони на света.
Лозата е култивирана за пръв път преди около 6000 години в пределите на Египет и Месопотамия. Най-добра за винопроизводство е географската ширина на разпространение на вида между 30-ти и 50-ти паралел северна и южна ширина.
В момента има между 5 000 и 10 000 сортa на Vitis vinifera, макар и само малко от тях подходящи за производство на вино и пряка консумация.
Използваема част на грозде
- плодове;
- цветове;
- лозови пръчки;
Химичен състав на грозде
- захари (до 25 % гроздова захар);
- минерални вещества (калий, калций, магнезий, фосфор, желязо и пр.);
- микроелементи (мед, йод, арсен, цинк, силиций, манган);
- витамини (група В, Р, С), органични киселини, пектин, дъбилни вещества и багрила;
- феноли;
- стилбеноиди;
- танин;
- хидроксиканелена киселина;
- антоцианини - цианидин-3-О-глюкозид, делфинидин-3-О-глюкозид, малвидин-3-О-глюкозид, петунидин-3-О-глюкозид, пеонидин-3-О-глюкозид;
- изопреноидни монотерпени;
- каротеноиди.
Изображение: Mike Shelby, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Каротеноидите произвежда летливи фрагменти, C13-норизопреноидите. Това са силно ароматни съединения, като бета-йонон (аромат на виола), дамасценон (аромат на екзотични плодове), бета-дамасцон (аромат на роза) и бета-йонол (аромат на цветя и плодове). Тетрахидро-бета-карболини са индол алкалоиди, срещащи се в гроздето, допринасящи за антиоксидантната му сила. Мелатонинът е алкалоид, който също е идентифициран в гроздето.
Какво съдържат отделните части на гроздовия плод
- кожа - танини, багрилни вещества, ароматни вещества;
- семки - танини, мазнини, горчиви вещества;
- пулпа (месо) - захар, плодова киселина, вода, минерали, ароматни вещества.
Лечебни свойства и приложение на грозде
Хранителната и медицинската стойност на гроздето са изключително високи, затова то се отглежда от хилядолетия. След ферментация плодовете му се използват за производството на алкохолни напитки.
Свойства на гроздето и заболявания, при които се употребява
- диетично и лечебно действие;
- подобрява обменните процеси и пречиства организма;
- подобрява функцията на стомашно-чревния тракт;
- диуретичен ефект;
- повлиява констипации (запек);
- използва се при заболявания на стомаха - язва, гастрит;
- пикочогонен ефект - "промива" бъбреците;
- повлиява анемията;
- при чернодробни заболявания;
- приложение при нервни разстройства;
- срещу сърдечни заболявания;
- повлиява хронични заболявания на половите органи;
- повлиява атеросклероза и високо кръвно налягане;
- стимулира отделянето на токсини от организма.
Изображение: freepik.com
Европейските народни лечители използват сока от грозде при лечение на кожни лезии и очни заболявания. Други използват листата за спиране на кървене, болки и възпаление на хемороиди. Неузрелите гроздове са използвани за лечение на болки в гърлото, а стафиди са консумирани при туберкулоза, запек и жажда. Зрелите гроздове са използвани за лечение на рак, холера, едра шарка, гадене, кожни и очни инфекции, както и заболявания на черния дроб и бъбреците.
Начини на приложение на гроздето
- външно - промивка и капки при възпалени очи (под лекарски контрол само!);
- вътрешно - чай от цвета;
- в козметичната индустрия - в състава на кремове и маски;
- в хранителната индустрия - за директна консумация в свежо състояние или под формата на стафиди; за производство на вино; в състава на напитки.
Листата от лоза се използват при готвенето на ястие от агнешко, свинско или говеждо месо, с ориз и лук в традиционна балканска рецепта. Подлежат на консервиране.
Интересно за лозата
Лозата е изобразена на обратната страна на хърватската 2-лика монета, сечена от 1993 година до настоящето.
Изображение: wikimedia.org
Употребата на гроздето датира от епохата на неолита. От миналото полученото от него вино се нарича "Питието на Боговете". През 1996 г. в днешен Северен Иран са открити стари буркани за съхранение на вино на 7000 години. Подобни открития показват, че населението на Месопотамия и древните египтяни имали лозови насаждения и винопроизводствени умения. Гръцките философи възхвалявали лечебните свойства на гроздето и полученото от него вино. Отглеждането на Vitis vinifera и производството на вино в Китай, започва по времето на династията Хан през 2 век, с вноса на добитък от Ta-юана. Преди това за производството на вино са били използвани диви лози, наричани още "планински".
Днес получаването на питиета и употребата на грозде в кулинарията са известни на всички ни. Предпочитанията към начина и формата му на консумиране са личен избор.
Създадени са безсеменни сортове грозде, които да се харесват на потребителите. Но изследователи са открили, че много от най-полезните свойства на гроздето, всъщност идват от семената му, благодарение на тяхното богато фитохимично съдържание.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
НАУ ФУДС МЕГА РЕСВЕРАТРОЛ капсули 200 мг * 120
Безплатна доставка за България!ФОРМУЛА ЗА ЖЕНИ 40+ капсули * 60 VIRIDIAN
ПСОКАЛМИН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО ПРОТИВ КОЖНИ РАЗДРАЗНЕНИЯ 300 мл.
М. АСАМ РЕСВЕРАТРОЛ ОКОЛООЧЕН КРЕМ 30 мл
ГРАЦИЯ БИО - РЕГЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
ЕУЦЕРИН АТОПИКОНТРОЛ ИЗМИВАЩО ОЛИО 400 мл
ЛЕЙДИ ХАРМОНИЯ таблетки * 60 БОТАНИК
УРОТЕРА капсули * 30
ЕКВИЛИБРА ТРИКОЛОГИКА ПОДСИЛВАЩ ШАМПОАН ПРОТИВ КОСОПАД 300 мл
911 ВЕНОЛГОН МАСАЖЕН ГЕЛ ЗА КРАКА 100 мл
РОЙБОС СТАР ИНТЕНЗИВЕН РЕГЕНЕРИРАЩ НОЩЕН КРЕМ 50 мл
ПЕРФЕКТИЛ ПЛЮС НОКТИ таблетки * 60 ВИТАБИОТИКС
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Vitales
- Сем. Vitaceae
- По кое време на деня се пият витамините и добавките
- Методи и съвети за извършване на клизма
- Хранителен режим (диета) при диария
- Язва
- Анемия
- Диета №1 – при язви на стомаха и дванадесетопръстника
- 7-дневна пречистваща диета и трайно отслабване с до 10 килограма
- Инфекция с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)
- Гастрит
- д-р Румен Вълчев Тенев
Коментари към Грозде, лоза