Методи и съвети за извършване на клизма
› Признаци, за влошаване състоянието на дебелото черво
› Подходящи разтвори и добавки за клизма
› Схема за пречистване на организма с помощта на клизми
› Полезни свойства на клизмата
› Как да направим клизмата по-ефективна?
› Съвети при прилагане на клизми
› Митове и реалност за клизмите
› Противопоказания за извършване на клизма
Клизмата е лечебна практика, която най-често се използва за справяне с констипацията (запек), за прочистване на дебелото черво от натрупаните отлагания, за цялостна детоксикация на организма, за въвеждане на медикаменти или хранителни вещества (ректални инфузии - при пациенти, които са възпрепятствани да ги приемат орално), с цел провеждане на медицински изследвания, преди хирургични интервенции и други.
Приложението на този метод започва още в дълбока древност, в Египет. От него са се възползвали както обикновените хора, така и кралете. В цивилизацията на маите, както и при индианците, клизмите са били извършвани с ритуална цел; а във Франция още през 18-ти век са се прилагали за поддържане на ниско телесно тегло.
Прочетете още:
» Странни методи на лечение. Клизма и кръвопускане
Макар и малко позабравена в медицинската практика през последните години, клизмата крие множество ползи за здравето, като цяло. За да се възползвате и сами от лечебния ефект на тези процедури, Ви предлагаме методи и съвети за извършване на клизма.
Прилагат се няколко вида клизми:
- прочистващи клизми - течността се задържа в дебелото черво за около 5 минути и се цели деликатно прочистване на фекалните маси и отлаганията по колона;
- задържащи клизми - течността се задържа за около 15 минути, като се цели по-дълбоко прочистване на натрупаните отлагания, както и детоксикация на черния дроб;
- клизми с малък обем - използва се до 500 мл течност, за изчистване на крайните отдели на дебелото черво;
- клизми с голям обем - течността е над 500 мл (най-често около 1,5 литра), като се цели прочистване на цялото дебело черво и обща детоксикация на организма.
Подробна информация за приложението, противопоказанията, потенциалните странични ефекти, както и за видовете клизми, може да прочетете тук:
» Клизма
Функция на дебелото черво
Дебелото черво, наричано още колон, при възрастни организми е дълго около 5 метра. Функцията му е да абсорбира вода и соли от частично усвоената храна, която влиза от тънките черва, след което да изхвърли отпадните продукти от тялото.
Когато обаче работата на дебелото черво е възпрепятствана, например:
- от приема на твърде мазни, трудносмилаеми, пържени храни;
- при прекомерно хранене;
- нередовна дефекация;
- стрес;
- недоспиване;
- недостатъчен прием на течности;
- злоупотреба с алкохол, лекарства или наркотици;
- напредване на възрастта и други,
голяма част от продуктите остават неусвоени.
Тези неусвоени вещества започват да загниват в топлата и влажна среда в колона, превръщайки се в слуз и твърди остатъци (калцификати), които полепват по стените на червото. Освен това, натрупаните отпадни отлагания отделят токсини, които постъпват в кръвния поток и се разнасят до всяка клетка в тялото, поразявайки всеки орган и система. Така се достига до едно всеобщо натравяне на организма, което с времето може да има много тежки последствия за здравето.
Признаци, за влошаване състоянието на дебелото черво
Когато функцията на дебелото черво е засегната, поради натрупване на множество отлагания по стените му ("фекално задръстване") и из кръвта се разнасят множество токсини, се наблюдава всеобщо влошаване на здравето, което може да има следните индикации:
- влошаване състоянието на кожата;
- поява на акне (всяко едно външно третиране на акнето ще бъде не достатъчно ефективно, ако не се предприеме пречистване на дебелото черво);
- лошо храносмилане;
- необяснима раздразнителност;
- депресия;
- главоболие;
- липса на концентрация;
- всеобща умора и отпадналост;
- проблеми със съня - трудно заспиване, невъзможност за поддържане на съня;
- болки в корема;
- подуване на корема и натрупване на стомашни газове;
- загуба или рязко увеличение на апетита;
- прекомерно наддаване на тегло;
- поява на хемороиди;
- алергии.
Подходящи разтвори и добавки за клизма
За клизма най-често се използва физиологичен разтвор или предварително преварена вода, към които се прибавят различни добавки. Важно е течността да бъде хладка - близка до телесната температура.
Обикновено се препоръчва използването на физиологичен разтвор пред чешмяна вода, понеже е изотоничен и следователно не предизвиква електролитен дисбаланс.
Към избрания вид течност може да се добавят различни медикаменти, вещества, билки и прочее. Най-често се използват:
- морска или готварска сол - получава се физиологичен разтвор с по-висока концентрация, при което се извличат излишните течности от организма и се стимулира отделянето на натрупаните отпадъци от стените на колона;
- лимонов сок - балансира рН, засилва очистването на дебелото черво от фекална маса, ускорява детоксикацията на организма;
- специални масла - те се прилагат с цел по-ефективно размекване на натрупаните отлагания; обикновено е прилагат в малки количества, но трябва да се задържат за повече време в дебелото черво - до 1 час;
- ябълков оцет - спомага за елиминирането на вируси и бактерии, като прочиства лигавицата; много подходящ при настинка, грип, астма;
- валериана (коча билка) - облекчава запека и ускорява отделянето на натрупванията; сваля високата телесна температура;
- корени от репей - спомага за премахване на калциевите отлагания и за пречистването кръвта;
- кафе - за дълбока детоксикация; стимулира пречистването на черния дроб и жлъчния мехур, като ги освобождава от натрупаните токсини; използва се и от раково болни; прилага се при задържащи клизми, за 15 минути (но не повече); използва се хубаво кафе, а не безкофеиново или разтворимо;
- минерали - спомагат за възстановяване на енергията, както и на надбъбречните жлези и щитовидната жлеза;
- пробиотици - перфектни при кандидоза и други гъбични инфекции;
- листа от червена малина - с високо съдържание на желязо; чудесни за поддържане на очите, както и на женското здраве;
- лайка - има силни антисептични свойства и спомага за унищожаването на патогенните микроорганизми.
Други варианти за добавки към разтвора за клизма са: мед, йод, рициново масло, урина, кислородна вода, тетра, кисело мляко, алкохол, сода бикарбонат, чесън и много други.
В аптечната мрежа, също така се продават
в специално шише, с подходящ накрайник, за удобно и лесно приложение дори в домашни условия. Тези готови клизми са особено препоръчителни за самостоятелна употреба, понеже са точно дозирани и рисковете от приложение на неподходящи вещества или обеми течности са елиминирани.
Как се прави клизма?
След като изберем подходящо вещество за клизмата, следва да се снабдим и с иригатор. В аптечната мрежа се продават разнообразни съоръжения за направата на клизма - с различна форма, вместимост, накрайници и други. Най-обикновения вид иригатор е под формата на гумен, крушовиден балон, завършващ с ректален накрайник (подобно на средствата за вагинални промивки). Те обаче са с малка вместимост, което ги прави по-подходящи за деца или за клизми с малък обем.
Избраното вещество се въвежда през аналния отвор в ректума, с помощта на иригатора за клизма, завършващ с ректален накрайник. Някои иригатори са снабдени с кранче или щипка, с помощта на които може да се контролира силата на струята, както и количеството на прилаганата течност.
Следва да се пристъпи към направата на самата клизма.
- За целта, намери топло и удобно място за извършване на клизмата, като самостоятелна баня със слънчев прозорец, личната спалня, дневна или прочее. Може да пробвате на различни места, докато намерите най-подходящото за Вас. Също така, трябва да има удобно място за закачане на иригатора, така че той да бъде поставен на високо (около 2-3 стъпки над тялото Ви).
- Друго важно условие е да имате бърз и лесен достъп до тоалетната (в случай, че не сте в самото помещение) - това е важно, защото позивите за дефекация може да настъпят твърде скоро и да нямате време да достигнете подходящото за целта място.
- Постелете стари кърпи или одеяла, на мястото, на което ще легнете, за да се извърши самата клизма.
- Пригответе течността за клизмата, както и набора за прилагането й. Важно! Течността за клизмата трябва да се състои основно от вода (преварена питейна или физиологичен разтвор). Всички останали добавки трябва да бъдат в много малки количества и ниска концентрация! Също така е важна температурата - тя трябва да бъде близка до телесната или малко по-висока (оптималния вариант е между 36,5 до 39 градуса).
- Напълнете иригатора с течността, след което насочете маркуча или накрайника към земята и оставете час от течността да потече надолу. След това затворете с приложената щипка или капачка. Това е важно, понеже не е желателно да се вкарва въздух в дебелото черво.
- Настанете се удобно - може да легнете по гръб и да вдигнете крака към гърдите си или да легнете на лявата си страна и да свиете крака в коленете (подобно на т.нар. "ембрионална поза").
- Използвайте подходящ лубрикант за овлажняване на ануса, както и първите няколко сантиметра от накрайника на иригатора.
- Поставете накрайника (или върха на маркуча) на около 7 сантиметра в ануса. Важно! Не натискайте силно - накрайника трябва да влиза плавно, без да предизвиква болка. Ако срещнете препятствие, завъртете много внимателно и коригирайте леко ъгъла на проникване, докато накрайника влез на необходимата дълбочина.
- Бавно освободете щипката на накрайника (или маркуча), за да стартирате потока на водата. Важно е това да става бавно, защото твърде бързото навлизане на течността ще предизвика непреодолима необходимост за моментална дефекация и ще възпрепятства напълването на по-вътрешните отдели на колона. Ключът към успешното извършване на клизмата и нейната ефективност е, да може течността да се задържи достатъчно дълго в дебелото черво - само така ще могат да се разтворят и изхвърлят натрупаните отлагания. Ако получите спазми, намалете скоростта на струята, поемете си дълбоко въздух и след като се успокоите (не сте получавали спазми от 30-60 секунди), продължете процедурата. Лекото масажиране на корема също ще помогне.
- След като сте поели толкова от течността, колкото можете да задържите или спазмите стават твърде болезнени (не е необходимо да си причинявате болка - дори само половин литър от течността е напълно достатъчна, особено първите няколко пъти), внимателно извадете накрайника. Останете в легнало положение, колкото е необходимо (между 5 и 15 минути, в зависимост от вида на клизмата, целта й и прилаганата течност).
- От голяма помощ може да бъде масажа на корема - най-добре е да имате помощник за целта. Първоначално масажа се извършва от долния ляв ъгъл на корема в посока към гърдите; при достигане на крайното ляво ребро, се продължава под диафрагмата, до дясното крайно ребро; след което надолу, към десния долен ъгъл на корема. В тази посока, масажа има за цел пренасянето на течността по цялата дължина на дебелото черво и достигане до най-вътрешните му отдели, както и за успокояване на спазмите. След това посоката се сменя (от дясно, нагоре и наляво), с което се подпомага раздвижване на пасажа и по-ефективното отделяне на натрупаните отлагания.
- След това станете и седнете на тоалетната чиния. Останете толкова време, колкото е необходимо.
- Следва да почистите всички части на иригатора и да ги оставите да изсъхнат на въздух, преди да ги приберете за съхранение.
Схема за пречистване на организма с помощта на клизми
Обикновено извършването на клизми се препоръчва да става всеки ден, в продължение на една седмица. След това процедурата може да бъде продължена само по препоръка на лекуващия лекар.
За по-активна детоксикация на организма обаче, е необходимо провеждането на клизми за по-продължителен период, по специална схема, която може да се извършва веднъж годишно.
Внимание! Посочената схема за детоксикация може да се прилага само от здрави, възрастни пациенти, след консултация с лекар и изричната му препоръка.
Схемата е следната:
- 1-7 ден - през първите седем дни се правят клизми всеки ден;
- 8-14 ден - клизмите се провеждат през ден;
- 15-21 ден - клизмите се правят през 2-3 дни;
- 22-28 ден - клизмите се правят 2 пъти седмично.
При успешно прилагане на посочената схема, здравето на дебелото черво може да се поддържа чрез провеждане на клизми веднъж на седмица-две или веднъж на месец.
Полезни свойства на клизмата
Редовното и правилно приложение на клизмите, допринася за пълното възстановяване и поддържане здравето на храносмилателната система и организма, като цяло. В дългосрочен план, можем да очакваме следните положителни ефекти:
- подобрява се кръвообращението не само на дебелото черво, но и на органите на цялата храносмилателна система;
- подобрява се усвояването на полезните хранителни вещества и секрецията на храносмилателни сокове и ензими;
- по-добър и засилен метаболизъм;
- известна корекция на наднорменото тегло;
- редуциране на болките в кръста и ставите;
- подобряване състоянието на кожата;
- поддържане на редовна и безболезнена дефекация - справяне със запека;
- подобряване на съня - по-лесно заспиване и по-качествен сън;
- подобряване състоянието на устната кухина, венците и освежаване на дъха;
- премахване на подпухването и отичането на крайниците и лицето;
- засилване на имунната система и по-рядко боледуване;
- подобряване на способността за концентрация, задържането на вниманието и запаметяването;
- подобряване на настроението;
- подобряване на постиженията на работното място и в личните взаимоотношения;
- предотвратяване натрупването на стомашни газове и подуване на корема;
- намалява риска от поява на рак на дебелото черво.
Как да направим клизмата по-ефективна?
Най-ефективното време за правене на клизма е сутрин, веднага след посещението на тоалетната (след дефекация). Когато клизмата се прави при предварително изпразнено дебело черво, тя има най-голяма полза, тъй като приложения разтвор може да достигне до натрупаните полипи и отлагания.
Важно! Идеята на клизмата не е единствено освобождаване на колона от изпражненията, а прочистваше на шлаките и натрупванията. Затова се препоръчва приема на очистителни (слабителни) средства още от предната вечер, благодарение на които да се осигури дефекация на сутринта (преди направата на клизма). Така разтвора, с който се извършва клизма има по-голям шанс да достигне, разтвори и елиминира натрупаните отлагания по стените на дебелото черво.
Много подходящо време за направа на клизма е сутрин, около 6-8 часа. За хората, които започват работа рано и извършването на клизма рано сутринта може да бъде проблем, процедурата може да бъде приложена вечер, като е желателно това да стане поне 2 часа преди нощния сън.
Важно е също да се отбележи, че за да бъде резултата от клизмите наистина гарантиран и за да има полезно въздействие върху целия организъм, пациента трябва да се стреми към пълна реорганизация на своите навици и по-здравословен начин на живот. В дългосрочен план, това може да гарантира подобряване на здравословното състояние, овладяване на текущите заболявания, подсилване на имунитета, предпазване от инфекции, подобряване на настроението, жизнеността и поддържане на младостта.
Съвети как да постигнете всичко това, може да намерите в следните ни материали:
- Намаляване приема на алкохол
- Хигиена на съня
- Здравословен хранителен режим
- Намаляване на стреса
- Възстановяване от умора и изтощение
Съвети при прилагане на клизми
- Да се засили приема на течности - вода, прясно приготвени сокове, млечни напитки, чайове и отвари, пресни зеленчукови бульони (без сол и мазнина).
- Да се ограничи и дори преустанови употребата на алкохол и газирани напитки.
- Да се премине към консумирането на повече сурови плодове и зеленчуци.
- За кулинарна обработката на храната да се предпочита варенето, приготвянето на пара, печене.
- Добавете повече фибри към храната си.
Прочетете още: Диета с високо съдържание на фибри
- Намалете приема на кафе и кофеин-съдържащи напитки.
- Поддържайте висока двигателна активност.
- При някои хора, млякото и млечните продукти може да действат "затягащо" (да предизвикат появата на запек). Проследете дали това важи за вас и ако се налага, преустановете приема им.
- Прилагайте клизми поне два часа преди лягане, за да не застрашите спокойствието на съня си.
- Преустановете тютюнопушенето.
Ако това е трудна задача за Вас, може да потърсите помощ в следните материали:
»Отказ от тютюнопушене за подобряване на здравословното състояние
»Никотин-заместваща терапия за отказ от тютюнопушене
»Психосоциални подходи за отказ от тютюнопушене
Митове и реалност за клизмите
Мит 1: Трудно е
Истина: Противно на всеобщото мнение, реално това е един от най-лесно осъществимите начини за цялостно прочистване на дебелото черво. Следвайки инструкциите внимателно, всеки може да се убеди колко лесна за изпълнение е тази процедура.
Мит 2: С времето забавя работата на дебелото черво
Истина: Поради изцяло механичното си въздействие върху колона и когато не се прекалява с честотата на приложение, клизмата не води до появата на т.нар. лениви черва. Напротив, до това води употребата на всякакви перорални лаксативи.
Истина: Клизмата не води до отслабване на колона и неговата функция - дори напротив, при правилно приложение се постига дори укрепване на стените му и възстановяване на клетките му.
Противопоказания за извършване на клизма
Внимание!
- Клизми не бива да се правят на пациенти с болки в коремната област, както и с ректално кървене, когато не е установена причината за появата им и не е изрично показано от лекуващия лекар.
- При пациенти с тежки сърдечни заболявания и бъбречна недостатъчност, честото прилагане на клизми може да доведе до нарушения в електролитния баланс.
- Не се препоръчва извършването на клизма по време на бременност, кърмене и в периода на менструално кървене.
- Да не се прилагат при вродени или придобити аномалии на ануса и колона.
- При често приложение на метода, да се следят нивата на калий и натрий в кръвта.
За да се предпазите от потенциалните негативни ефекти, е важно стриктно да спазвате указаните методи и съвети за извършване на клизма.
Изображения: Wikiphoto, CC BY-SA 3.0
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИРИГАТОР ЗА МНОГОКРАТНА УПОТРЕБА ЕНЕМА
ТВЪРД ИРИГАТОР ЗА КЛИЗМА МОЛДИ
ЕДНОКРАТЕН СЕТ ЗА КЛИЗМА
ЗЕТАЛАКС ДМ ПЛЮС микроклизма за възрастни * 6
ПСИЛИУМ ХУСК капсули 525 мг * 100 NATURE'S WAY
ПРОМОБИОДОКТОР ГАСТРО - ЗА ХРАНОСМИЛАТЕЛНА СИСТЕМА солуцио 50 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Какво лекува английската сол
- Инфекция с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)
- Гастрит
- д-р Румен Вълчев Тенев
- Алтернативно лечение на гастрит
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Натурални средства за лечение на анални фисури
- Запек
- Билки и билкови рецепти при запек
- д-р Милен Иванов Георгиев
Коментари към Методи и съвети за извършване на клизма
Нинова
Аз от 5 години ходя до тоалетна само с клизма.По естествен начин,може да ми се случи веднъж на 6,7 месеца.Слабителни почти не ми помагат.Нямам идея как бих могла да си подобря състоянието.Имам МС.Четох,че е нормално при такива пациенти.Но чак толкова зле???
Запекът може да бъде често срещан симптом при хора с множествена склероза поради различни фактори. В допълнение към неврологичната дисфункция и мускулната слабост поради заболяването, други фактори като намалена физическа активност поради проблеми с мобилността, свързани с МС, някои лекарства, използвани за овладяване на симптомите на МС (например мускулни релаксанти), недостатъчен прием на течности, лоши хранителни навици и хормонални промени също могат да допринесат за запек при хора с МС.
Ето някои препоръки, които могат да помогнат за подобряване на състоянието Ви:
Аз от 5 години ходя до тоалетна само с клизма.По естествен начин,може да ми се случи веднъж на 6,7 месеца.Слабителни почти не ми помагат.Нямам идея как бих могла да си подобря състоянието.Имам МС.Четох,че е нормално при такива пациенти.Но чак толкова зле???
Dobrinka Dimova
Здравейте, имам смъкване на дебело черво , тънкочревни бримки, диверкулоза на сигмата. Подходящо ли е да правя клизми, тъй като страдам от констипация
Здравейте! Консултирайте се с лекуващия си лекар, който е запознат с Вашето състояние.
Здравейте, имам смъкване на дебело черво , тънкочревни бримки, диверкулоза на сигмата. Подходящо ли е да правя клизми, тъй като страдам от констипация