Никотин-заместваща терапия за отказ от тютюнопушене
Тютюнопушенето е най-честият начин за консумация на тютюн и тютюневи изделия. За целта растението се изсушава, смесва се с различни добавки и чрез запалване и всмукване, се абсорбира през алвеолите на белите дробове.
Тютюневото растение съдържа никотин, който по кръвен път достига мозъка и води до отделянето на допамин и норадреналин, което носи временно усещане за удовлетворение и повишаване на настроението.
На заедно с краткотрайното усещане за щастие, пушенето на цигари има изключително негативно въздействие върху организма, увреждайки почти всеки орган.
Тютюнопушенето носи следните негативни последствия:
- ускорява сърдечния ритъм и повишава кръвното налягане;
- увеличава риска от развитие на различни видове рак;
- уврежда дихателните пътища;
- уврежда сърцето и кръвоносните съдове;
- води до срив в имунната система;
- отслабва сухожилията и ставните връзки;
- води до импотентност;
- уврежда кожата, зъбите, ноктите.
Освен това:
- води до поява на лош дъх;
- има негативни последствия върху външния вид;
- затруднява някои социални контакти;
- разход на значителна сума пари;
- дава лош пример на децата;
- вреди на здравето и на околните.
Отказа от тютюнопушене е важно решение, което може да възвърне здравето на пушача и да спомогне за удължаване на живота му. На колкото по-ранна възраст се прекрати употребата на тютюн и тютюневи изделия, толкова по-малко вреди за здравето ще има то.
Никотина обаче води до силно пристрастяване, което кара засегнатия да изпитва силна нужда от него. Развива се психическа и физическа зависимост, силна колкото зависимостта към някои медикаменти, алкохол, кокаин и хероин.ютюневи изделия, толкова по-значителни са ползите за здравословното състояние.
Психическата зависимост се характеризира с непреодолимото желание и търсене на ефекта от никотина, а с времето пушача се привързва силно и към самия акт на пушенето - изваждането на цигарата от кутията, запалването й, поставянето й в устата, всмукването на дима и дори държането й между пръстите на ръката.
Физическата зависимост е свързана с привикването на мозъка към наличието на никотин, при което липсата му води до поява на симптоми на абстиненция.
При опити за прекратяване на тютюнопушенето, никотиновата абстиненция често води до:
- чувство на разочарование,
- депресия,
- нервност,
- раздразнителност,
- виене на свят,
- неспособност за концентрация,
- умора,
- главоболие,
- нарушения в съня,
- стягане в гърдите и други.
Жаждата за "само едно дръпване" може да бъде непоносима. Появата не тези симптоми в огромен процент от случаите става причина за провал в опита за отказ от тютюнопушенето.
Затова при някои силно пристрастени пациенти само желание и мотивация не са достатъчни.
За да се подпомогне отказа от тютюнопушене са разработени различни методи и средства, като най-голям успех има комбинацията между няколко от тях.
Един от най-успешните методи е т.нар. никотин-заместваща терапия за отказ от тютюнопушене, която може да увеличи шансовете с 50 до 70%.
При нея, с помощта на средства като никотинови дъвки, лепенки, таблетки за смучене, инхалатори и назални спрейове пациента получава редовно дози пречистен никотин.
Целта е да се избегнат неприятните симптоми на никотинова абстиненция (причинени от физическата зависимост), докато пристрастеният се справи с психическата форма на зависимост (която всъщност е най-трудно преодолима).
Когато веднъж пациента е преодолял психическата зависимост, се цели преодоляването на физическата, което става за няколко дни до седмица, чрез постепенно намаляване на дозата никотин до пълното прекратяване на използването му.
Терапията е по-безвредна до толкова, доколкото никотина се доставя в организма в пречистена форма и без наличието на останалите съставки на тютюневия дим - близо 4000 химически субстанции, от които 400 токсина и 43 канцерогенни вещества (предизвикващи рак).
В същото време обаче негативните и опасни за здравето въздействия на никотина са налице (самия никотин също има канцерогенно действие), поради което повечето никотин-доставящи средства се прилагат за не по-дълъг срок от 14 седмици.
Изображение: Harbin, Public domain, via Wikimedia Commons
Важно!
Изключително важно условие за провеждането на никотин-заместваща терапия е пациента да е преустановил употребата на всякакви тютюневи изделия.В противен случай лечението е неефективно, а риска от натравяне е съществен.
Никотинови лепенки
Никотиновите лепенки представляват трансдермални пластири, при които никотинът навлиза в кръвния поток през кожата. Приложението им намалява желанието за тютюнопушене, поради постоянния приток на желаната субстанция. Проучванията показват, че използването на никотинови лепенки удвоява шансовете за успех на отказа от тютюнопушене.
Начин на употреба
Пластира се поставя върху чиста, суха и здрава кожа, най-често върху горната част на ръката или бедрото, като се притиска здраво за няколко секунди, за да залепне добре. Оставя се за 16 до максимум 24 часа, а употребените да се изхвърлят на недостъпни за малки деца и домашни любимци места.
Желателно е ръцете да се измият след поставянето или премахването на пластирите.
Да не се поставя върху кожа, която е мазна, изгорена, раздразнена или увредена по някакъв начин.
Пластира се поставя цял, без да се реже на парчета! Да не се прилагат два или повече никотинови лепенки едновременно.
Пластирите се сменят ежедневно, като е важно да се сменя мястото на приложение, за да се избегне кожно раздразнение. За най-добър ефект се поставят по едно и също време през деня. Ако сте пропуснали часа, поставете лепенката възможно най-скоро.
Обикновено приложението на никотинови лепенки продължава от 8 до 10 седмици, а при необходимост и по-дълго, но само по лекарско предписание. Не прекратявайте рязко употребата им и без консултация, за да избегнете появата на симптоми на абстиненция. Това трябва да стане постепенно, като се съкращава времето на носене на лепенката през деня.
Ако след 2-3 седмици ежедневно приложение на пластирите и спазване на предписанията не се появи ефект, пациентът трябва да направи консултация със своя лекар, който може да му предложи друг медикамент или увеличаване на дозата.
Изображение: No machine-readable author provided. RegBarc assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Странични ефекти
Анализа на никотиновите лепенки показва, че те също съдържат тютюн-специфични нитрозамини (TSNAs), които притежават канцерогенен ефект, в количества до 173 нг в един пластир.
При някои пациенти и в случай на неправилна употреба, никотиновите лепенки може да предизвикат нежелани реакции, като:
- леко зачервяване,
- сърбеж,
- парене на мястото на прилагане,
- проблеми със съня.
При наличие на различни смущения на съня или поява на интензивни сънища, пластирите трябва да се отстраняват преди лягане, като е желателно времето на престоя им върху кожата да не е по-малко от 16 часа.
Противопоказания
Не се препоръчват:
- при бременни и кърмачки,
- за лица под 18 години и
- пациенти в напреднала възраст.
Да не се поставя при кожни заболявания, като:
- псориазис и
- тежка форма на дерматит.
Никотинова дъвка
Никотиновата дъвка е друг вид средство за никотин-заместваща терапия. Никотинът се доставя в кръвния поток чрез абсорбция от лигавицата на устата.
Дъвките се предлагат в различни аромати и най-често в два грамажа - от 2 и от 4 мг, което съответства на количеството никотин в една и в два цигари - с подходящо съдържание и дозировката в зависимост от навиците на потребителя. Препоръчва се първоначално да се започне с дъвки от 2 мг, а при липса на ефект, да се премине на 4 мг.
Никотиновата дъвка се използва поне 15 минути след ядене или пиене, за да не наруши абсорбцията. Много е важно да се спазват точните предписания за дъвчене на този вид дъвки, за да се постигне максимален ефект и да се избегнат неприятни последствия.
Най-общо метода е следния: дъвката се дъвче много бавно, докато омекне и отдели "пиперлив" вкус (който се дължи на никотина). В този момент се преустановява дъвченето и дъвката се поставя между венеца и бузата - през това време отделения никотин преминава в кръвния поток. Ако тази препоръка не се спази, дъвченето продължи и се преглъща отделения никотин, може да се появи стомашно дразнене или стягане в гърлото и гърдите (както при прекаляване с тютюнопушенето).
Когато "пиперливия" вкус изчезне, дъвкателните движения се възобновяват до появяването му, след което дъвката се поставя на друго място между венеца и бузата.
Това продължава около 30 минути, след което дъвката се изхвърля.
Препоръчителна е следната схема за лечение на никотинова зависимост с помощта на никотинови дъвки:
- от първа до шеста седмица - по 1 бр дъвка на всеки 1-2 часа; но не повече от 24 бройки на ден;
- от седма до девета седмица - 1 бр на всеки 2 до 4 часа;
- от десета до дванадесета седмица - 1 бр всеки 4-8 часа.
Курса на лечение не трябва да превишава 12 седмици.
Забранява се тютюнопушенето по време на лечението.
Странични ефекти
Страничните ефекти се появяват най-вече при неправилна употреба на никотиновите дъвки (не преустановяване на дъвченето след отделянето на никотина и преглъщането му) и включват: хълцане, болки в стомаха, стягане в гърлото и гърдите.
Продължителната и прекомерна употреба на никотинови дъвка има вероятност да предизвика развитието на рак на устни, устна кухина и фаринкс.
Противопоказания
Да не се прилагат никотинови дъвки при:
- заболявания на венците,
- нарушения в целостта на устната лигавица,
- наличие на афти,
- язва на стомаха,
- в комбинация с лекарства за лечение на депресия или астма и други.
Употребата на никотинови дъвки е забранена по време на бременност, поради риск от малформации на плода.
Никотинови таблетки за смучене
Това са подсладени таблетки, наподобяващи бонбони. При разтварянето им се отделя малка доза никотин, която се абсорбира в кръвния поток през устната лигавица.
Предлагат се в две дозировки - от 2 и от 4 мг, в зависимост от степента на пристрастеност на пациента.
Приема се 15 минути след хранене или пиене. Да не се приемат храна или течности едновременно с никотиновата таблетка.
Таблетката се поставя под езика или между венците и бузата и се оставя там до пълното й разтваряне. Важно е да не се смучи активно, а да се остави да се разтваря бавно - нормално е това да става за около 20-30 минути. Таблетките да не се дъвчат или преглъщат!
Схема на лечение:
- в продължение на 1-6 седмици от лечението, трябва да се използва една таблетка за смучене на всеки 1-2 часа, като използването на най-малко девет таблетки за смучене на ден ще увеличи шансовете за отказ от тютюнопушенето;
- през 7ма и 9та седмица, трябва да се използва една таблетка за смучене на всеки 2-4 часа;
- през 10та до 12та, трябва да се използва една таблетка за смучене на всеки 4-8 часа;
- през 12та до 14та седмица времето между таблетки постепенно се увеличава до преустановяване на използването им.
Да не се използва повече от пет таблетки за смучене в рамките на 6 часа или повече от 20 таблетки на ден.
Да не се смучат по две или повече таблетки наведнъж или една след друга - трябва да има поне 1 час между употребата на таблетките, за да се избегне появата на нежелани реакции или натравяне.
В случай, че не успеете да изчакате до пълното разтваряне на таблетката, увийте остатъка в хартия или найлон и изхвърлете на недостъпно място за деца и домашни животни.
Странични ефекти
Никотиновите таблетки за смучене може да предизвика нежелани реакции, като:
- киселини в стомаха;
- дразнене в устата или гърлото;
- изтръпване на устата и езика;
- възпалено гърло.
Противопоказания
Да не се приемат никотиновите таблетки за смучене:
- по време на бременност и кърмене,
- при пациенти с диабет,
- в напреднала възраст,
- след скоро прекаран инсулт,
- при язва,
- хиперфункция на щитовидната жлеза,
- при прием на лекарства за лечение на астма или депресия,
- при афти или нарушения целостта на лигавицата на устата.
Никотинов назален спрей
Никотиновият назален спрей представлява разтвор, който съдържа никотин и се впръсква директно във всяка ноздра. Никотинът навлиза в кръвния поток през носните мембрани.
Някои пациенти предпочитат този метод на никотин-заместваща терапия, тъй като никотина достига мозъка по-бързо, отколкото при употребата на дъвки, пластири или таблетки за смучене (но все пак по-бавно, отколкото с цигара).
Указания за приложениe:
- измийте ръцете си;
- внимателно издухайте носа си, за да прочистите носните проходи;
- отстранете капачката на спрея за нос;
- преди първата употреба, опрете наконечника в хартия или кърпа и натиснете няколко пъти, до появата на фина струя (дръжте шишенцето право);
- наведете главата си леко назад;
- поставете върха на шишенцето в едната ноздра, така че да сочи върха на носа;
- издишайте през устата;
- натиснете спрея едновременно силно и бързо;
- не поемайте дълбоко навътре, не преглъщайте и не вдишвайте веднага след впръскването;
- ако течността започне да изтича от носа, нежно я дръпнете навътре;
- повторете стъпките от 5 до 10 и за другата ноздра;
- изчакайте 2 или 3 минути преди издухате носа си;
- избършете наконечника от хигиенни съображение и поставете капака на шишенцето със спрей.
В случай, че не сте използвали спрея за нос в продължение на 24 часа, пръснете в хартия или кърпичка един-два пъти, преди да приложите в носа.
При използване на никотинов назален спрей е желателно стриктното следване на предписаната схема. Обикновено се препоръчва:
- през първите 8 седмици се започва с една до две дози на всеки час, като една доза се измерва с две впръсквания - по едно във всяка ноздра;
- през следващите 4 до 6 седмици дозите постепенно се намалят, докато се преустанови приложението на никотинов назален спрей.
Противопоказно е използването на повече от пет дози на час и на общо 40 за едно денонощие. Терапията да не продължава повече от 12-14 седмици.
Ако през първите 4 седмици не усетите редуциране на симптомите на абстиненция и желанието за тютюнопушене, консултирайте се с терапевта си.
Странични ефекти
Приложението на никотинов назален спрей може да причини странични ефекти, като:
- парене в носа и гърлото;
- кихане;
- кашляне;
- сълзете от очите;
- дразнене в областта на носа и гърлото.
Никотинов инхалатор
Никотиновият инхалатор представлява устройство, наподобяващо цигара, с пластмасов мущук, в което се поставят сменяеми патрончета с дози никотин. При вдишване през него се отделят никотинови пари, които навлизат в кръвта през лигавицата на устата и гърлото.
Предимството е, че по този начин никотина не достига до белите дробове и не се отделя дим, докато в същото време устройството значително прилича на цигара.
Никотина се освобождава чрез чести вдишвания, в продължение най-много на 20 минути. Вдишванията могат да бъдат по-дълбоки или по-леки и повърхностни, според индивидуалните нужди и навици на потребителя.
След употреба, устройството се почиства с вода и сапун.
Кратността на приложение се определя индивидуално за всеки пациент, като най-общо схемата е следната:
- през първите шест седмици се прилага по 1 доза на всеки 1-2 часа, до максимум 12 дози на ден;
- през 7ма и 8ма седмица се прилага по 1 доза на 3-4 часа;
- през следващите 4 до шест седмици дозите постепенно се разреждат, докато се постигне преустановяване използването на никотиновия инхалатор.
Да не се използват 2 дози наведнъж. Лечението да не продължава повече от 12-14 седмици.
Ако не се появи желания ефект през първия един месец, се препоръчва консултация с терапевт, за увеличаване кратността на дозите, замяна на средството или комбинирането му и с други методи на лечение.
Странични ефекти
Първоначално може да се появи кашлица и дразнене в гърлото, които обикновено отшумяват. При някои пациенти може да се появи замаяност и замъглено зрение.
Много рядко се появява:
- безпокойство;
- диария;
- грипоподобни симптоми;
- главоболие;
- хълцане;
- мускулни болки;
- гадене;
- болки в челюстта и шията;
- хрема;
- вкусови промени.
Кое средство за никотин-заместваща терапия да изберем?
Няма ясни доказателства, че един вид средство за доставка на никотин е по-добро или по-ефективно от друго - понякога действието е строго индивидуално.
Изборът зависи най-вече от предпочитанията на пациента, стила му на пушене, както и от наличието на някои особености (примерно кожно заболяване, непозволяващо употребата на лепенки; нарушение целостта на лигавицата на устата, непозволяващо употребата на дъвки и таблетки за смучене и пр.).
Ето някои особености, които може да улеснят избора:
- Никотиновите дъвки, бонбони и инхалатори са заместители, които можете да сложите в устата си и да залъжете навика от поставянето на цигара.
- Никотиновият спрей за нос действа много бързо винаги, когато имате нужда от него.
- Никотиновите инхалатори наподобяват пушенето на цигара, а никотина достига бързо до мозъка.
- Никотиновите лепенки са изключително удобни, понеже се поставят един единствен път на ден, за разлика от другите средства, при които се спазва схема и се прилагат на всеки 1-4 часа.
- Някои хора не могат използват пластири, инхалатори или назални спрейове, поради наличие на алергии или други условия.
Комбиниране на различни средства за никотин-заместваща терапия
Различните средства за никотин-заместваща терапия може да се комбинират по между си. Например, зависимия може да използва едновременно пластири и дъвки или таблетки за смучене с назален спрей, инхалатор.
Такава комбинирана терапия обаче се прилага по специална схема, която трябва да бъде разработена от специалист, за да се избегне появата не нежелани реакции и токсикоза.
Възможни странични реакции на никотин-заместваща терапия за отказ от тютюнопушене
При приложението на средства за никотин-заместваща терапия може да се появят следните нежелани реакции:
- дразнене в гърлото и/или носа;
- стягане в гърдите;
- главоболие;
- избиване на студена пот;
- бледост;
- гадене;
- обилна саливация;
- повръщане;
- стомашни болки;
- диария.
Потърсете лекарска помощ веднага, ако се появи някоя от следните сериозни нежелани реакции:
- обрив;
- уртикария;
- сърбеж;
- затруднено дишане;
- подуване на устата, лицето, устните или езика;
- кожни реакции;
- болка в гърдите;
- повишена телесна температура;
- неритмична или ускорена сърдечна дейност;
- сърцебиене;
- силна замаяност;
- припадък;
- проблеми със слуха и зрението;
- тремор, който не може да бъде контролиран;
- гърчове.
Противопоказания
Никотин-заместващата терапия не е показана:
- по време на бременност и кърмене;
- за жени, които планират скоро да забременеят;
- при пациенти в напреднала възраст;
- при деца и тийнейджъри по 18 години;
- при сърдечно-съдови и заболявания на кръвообращението.
Някои специфични противопоказания са свързани с конкретната форма на никотин-доставящото средство и са посочени по-горе.
Други приложения на никотин-заместваща терапия
Провеждат се редица изследвания за приложението на никотин-заместваща терапия за облекчаване симптомите на улцерозен колит. Смята се, че малки дози никотин може да овладеят развитието на болестта на Алцхаймер в началните й форми.
В процес на проучване е използването с цел облекчаване симптомите на следоперативна болка и лечение на ранни форми на деменция.
Изследвания се провеждат и по отношение приложението за лечение на тревожност, депресия и при лица с хиперкинетично разстройство с нарушение на вниманието (ХРНВ).
Никотин-заместващата терапия е с висока успеваемост за отказ от тютюнопушене, като изключително препоръчително е съчетаването й с групова или индивидуална терапия. Това може да увеличи шансовете за успех с още 10-25%.
Важна е също силната воля и мотивация на пациента, както и безрезервната подкрепа на семейството и приятелите.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИЗБЕЛВАЩА ПАСТА ЗА ЗЪБИ БЛАНКС ПРОТИВ ПЕТНА 75 мл
НАТУРАЛЕН САПУН МАРСИЛИЯ ТОСКАНО ТАБАКО ИТАЛИАНО 200 гр.
МОНДИАЛ САПУН ЗА БРЪСНЕНЕ С АРОМАТ НА ЗЕЛЕН ТЮТЮН В ПЛАСТМАСОВА КУПА 60 гр.
МОНДИАЛ КРЕМ ЗА БРЪСНЕНЕ С АРОМАТ НА ЗЕЛЕН ТЮТЮН В ДЪРВЕНА КУПА140 мл
МОНДИАЛ КРЕМ ЗА БРЪСНЕНЕ С АРОМАТ НА ЗЕЛЕН ТЮТЮН В ПЛАСТМАСОВА КУПА 150 мл
МОНДИАЛ КРЕМ ЗА БРЪСНЕНЕ С АРОМАТ НА ЗЕЛЕН ТЮТЮН В ПЛАСТМАСОВА КУПА ЗА ПЪТУВАНЕ 75 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- Алкохолизъм
- Детоксикация на белия дроб по естествен път
- Лечение с циталопрам
- Клонидин
- Защо някои заклети пушачи никога не се разболяват от рак на белия дроб
- Зависимост – видове, причини и лечение
- Лечение на никотинова зависимост
- Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени
- Лекувайте с тютюн шиповете в ходилата
- Отказ от тютюнопушене за подобряване на здравословното състояние
Коментари към Никотин-заместваща терапия за отказ от тютюнопушене