Лечение на никотинова зависимост
Повечето хора, които желаят да прекратят тютюнопушенето мислят, че е достатъчно само да изхвърлят кутията с цигари и да заявят пред близки и познати, че се отказват от вредния навик.
За съжаление обаче, това не е напълно достатъчно. В 95% от случаите, лечение на никотинова зависимост не може да се осъществи без медикаменти и/или терапия.
Причината е, че никотина води до силно пристрастяване. Мозъкът свиква с поредната доза и я иска, а липсата й води до поява на симптоми на абстиненция.
Историята на тютюнопушенето датира още от 5000 г. пр.н.е. в различни шамански ритуали и е регистрирано в голям брой древни цивилизации. Прилагало се е в религиозни обреди и церемонии, като дарове за божества; ритуали за прочистване; с цел да позволи на шамани и свещеници да променят виждането си, да гадаят за бъдещи събития или да получат духовно просветление.
В днешно време тютюнът е най-популярния и масово използван наркотик за отдих и развлечение. Пушенето се практикува от над два милиарда души, в почти всички общества по целия свят.
Никотина се определя като деветия най-опасен наркотик в света, след хероина, кокаина, барбитуратите, метадона, алкохола, кетамина, бензодиазепините и амфетамините.
Факти за тютюнопушенето
Хората, които пушат са до шест пъти по-застрашени от сърдечен удар, отколкото непушачите, а рискът се увеличава с броя на изпушените цигари.
Рак на белия дроб е водеща причина за смърт сред раковите заболявания, както при мъжете, така и при жените. Данните показват, че цели 90% от смъртните случаи вследствие рак на белия дроб се регистрират при пушачи.
Пушенето причинява и много други видове рак, включително рак на гърлото, устна кухина и фаринкс, носа, хранопровода, стомаха, панкреаса, бъбреците, пикочния мехур, шийката на матката, синусите, ларинкса, черния дроб, яйчниците, дебелото черво, ректума и остра миелоидна левкемия.
Пушачите умират поне с 10-15 години по-рано.
Тютюнопушенето причинява над милион и половина смъртни случая всяка година (един от всеки четири-пет смъртни случая), като поне 10% се дължат на излагане на тютюнев дим - пасивно пушене.
Пушенето убива един от всеки двама пушача.
Интересен факт е, че определянето на количеството въглероден окис в издишания въздух или на никотина и неговите метаболити в кръвта, слюнката и урината, може да се използва, за да се проследи какво количество цигари употребява пациента дневно.
Какво още причинява тютюнопушенето?
Изображение: CDC, Public domain, via Wikimedia Commons
Употребата на тютюн е сред водещите причини за възникване на редица заболявания, голяма част от които завършват с фатален изход. Реално почти всеки орган в тялото може да бъде засегнат от употребата на никотин.
Тютюнопушенето причинява:
- хронични белодробни заболявания, като емфизем и бронхит;
- сърдечни заболявания;
- често предизвиква тромбози;
- уврежда кожата, зъбите, венците;
- инсулт;
- засяга стомашно-чревния тракт;
- левкемия;
- диабет;
- очни проблеми, като катаракта или дегенерация на макулата;
- безплодие;
- импотентност;
- аборт или усложнения на бременността;
- отслабена имунна система;
- настинка, грип или чести респираторни инфекции;
- загуба на чувство за вкус и мирис;
- преждевременно стареене;
- пожълтяване на зъбите, ноктите и кожата.
Подробна информация относно вредата от тютюнопушенето ще намерите тук:
Какво съдържат цигарите?
Цигарите съдържат вещества, които никой разумен човек не би искал доброволно да погълне!
Цигареният дим съдържа над 4000 химически вещества, в това число 43 известни канцерогенни (предизвикващи рак) съединения и 400 други токсини.
Някои причиняващи рак химикали в тютюневия дим:
- катран - смес от опасни химикали, които образуват лепкава маса, наслояваща се в белите дробове;
- арсен - едно от най-опасните химични вещества в цигарите;
- бензен (бензол) - изключително отровен и канцерогенен, използва се като индустриален разтворител, влиза в състава на бензина и нефта;
- кадмий - изключително токсичен метал, използван за направата на батерии;
- формалдехид - канцерогенен и токсичен газ, използван в моргите и за производство на бои, като в по-големи дори води до белодробен оток и смърт;
- полоний-210 - силно радиоактивен елемент, източник на алфа-радиация (изключително вредна и опасна);
- шествалентен хром - силно токсичен и канцерогенен,.използван за производството на бои и сплави;
- 1,3-бутадиен - използван в производството на каучук;
- полициклични ароматни въглеводороди - група от опасни, увреждащи ДНК химикали;
- тютюневи специфични нитрозамини - група от канцерогени вещества, срещащи се предимно в тютюна, които също водят до увреждане на ДНК;
- акролеин - използван като химическо оръжие в Първата световна война;
- ацеталдехид - използва се в промишленото производство на киселини;
Други химикали в цигарения дим:
- никотинът - химическо вещество с висока степен на пристрастяване;
- въглероден оксид - намерен в ауспусите на автомобилите, затруднява преноса на кислород от червените кръвни клетки; в по-големи количества може да предизвика задушаване, кома и смърт; уврежда сперматозоидите;
- азотен окис - газ, съдържащ се в автомобилните газове и тютюневия дим;
- амоняк - използва се за направата на торове, агресивни почистващи препарати и взривни вещества; изследванията показват, че съдържанието на амоняк засилва пристрастяването към никотина;
- стеаринова киселина - използва се при направата на свещи и сапун;
- метан - съставлява 87% от природния газ;
- бутан - използва се за газ за запалки, за горене, гориво за автомобили;
- оцетна киселина - дразни носа и очите, промишлен химикал и реактив;
- метали като никел, олово и берилий;
- циановодородът - използван като индустриален пестицид;
- хидразин - много токсичен химикал, използван предимно за производство на ракетно гориво;
- толуен - агент, който значително уврежда мозъчните клетки и пречи на обучението, паметта и развитието;
- и още много други опасни и изключително вредни вещества.
За съжаление, голяма част от веществата се добавят нарочно, с цел да се неутрализира горчивия вкус на тютюна, за да гори върха на цигарата под висока температура и равномерно и дори, с цел да се подсили пристрастяването. Все пак мотото на тютюневата промишленост е "пристрастеният клиент е клиент за цял живот, без значение колко кратък е този живот".
Филтъра не е достатъчен
Изгарянето на тютюна генерира повече от 150 млрд частици катран на кубичен сантиметър, което всъщност представлява видимата част от цигарения дим. Според химиците, цигареният дим е 10 000 пъти по-концентриран на катрани, отколкото замърсяването от колите в пиковите часове.
Оказва се, че реално филтърът задържа една нищожна част от катраните, съдържащи се в цигарения дим. Всъщност той е по-скоро маркетингов трик, който носи успокоение на пушачите, че пушат по-безопасно.
Никотинова зависимост
Никотинова зависимост е термин, описващ пристрастяване към употребата на тютюневи изделия, които са източник на никотин. Зависимостта от никотина означава, че пациента не може да прекрати използването на веществото, дори когато има желание да го направи и/или когато са възникнали сериозни здравословни проблеми.
Никотинът е силно пристрастяваща субстанция, съдържаща се в тютюневото растение. В малки дози той действа като стимулант на мозъка. В големи дози е депресант, инхибиращ потока от сигнали между нервните клетки. В още по-големи дози, това е смъртоносна отрова, засягаща сърцето, кръвоносните съдове и секрецията на хормони.
При всмукване на дима от цигарата, никотинът достига до мозъка само за шест секунди. Там той предизвиква редица промени в настроението, които някои хора приемат като приятни. Това е и причината, поради която те желаят да го употребяват.
Тези усещания се дължат на освобождаването на невротрансмитера допамин, който създава кратко чувство на удовлетворение и удоволствие. Същото става и при употребата на незаконни наркотици, като амфетамини, кокаин и други.
Допамин се освобождава от нервните клетки и "пренася информация" към другите нервни клетки и към тъканите, органите и мускулите.
Ефектите са:
- учестяване на сърдечната дейност,
- повишаване на кръвното налягане,
- отделяне на норадреналин,
- прилив на енергия, бодрост и подобряване на настроението.
Известно време след последната цигара, нивата на допамин и норадреналин спадат, оставяйки пушача леко раздразнен и нуждаещ се от нова доза никотин.
Реално само при неколкократна употреба може да се развие зависимост към усещането, която води до все по-често тютюнопушене.
Зависимостта е:
- психическа - потребителя съзнателно търси желаните ефекти от никотина;
- и физическа - мозъка свиква с тази субстанция и я "желае", което всъщност води до появата на симптоми на абстиненция при липсата на никотин.
С времето зависимостта става все по-силна и дори подсъзнателно хората започват да свързват различни действия с употребата на тютюневи изделия:
- пиене на кафе,
- употреба на алкохол,
- разговор с приятели,
- посещение на барове и заведения,
- шофиране на кола,
- разговор по телефона,
- след хранене,
- когато са под стрес.
Тъй като никотина притежава известно тонизиращо действие за мозъка, дългогодишните пушачи може да изпаднат в ситуации, при които да не могат да изпълнят някаква умствена задача без наличието на тази субстанция.
Интересен факт е, че ментоловите цигари водят до по-силно пристрастяване, а и са по-вредни, понеже ментола има свойството да разширява дихателните пътища, при което увеличава усвояването на съставките на тютюневия дим.
Как да определим дали сме зависими от никотина?
За да определите сами дали вече сте зависими от никотина, прочетете следните 12 признака. Имайте предвид, че е достатъчно да отговаряте само на два, за да се причислите към пристрастените:
- Пушите все по-често и в по-големи количества;
- Веднага щом се събудите, имате желание да запалите цигара;
- Все по-неуспешни усилия за ограничение и контрол;
- Голяма част от времето се изразходва за дейности, свързани с употреба на тютюн - често пиене на кафе, на алкохол, престой в помещение и заведения, в които е позволено тютюнопушенето;
- Непреодолимо желание за употреба на тютюн;
- Честата употреба на тютюневи изделия води до неизпълнение на основни задължения по време на работа, в училище или вкъщи;
- Продължава употребата на тютюн, въпреки наличието на постоянни или повтарящи се социални или междуличностни проблеми (например, спорове с членовете на семейството, с приятелите или с шефовете за употребата на тютюн);
- Отказ от важни социални, професионални или развлекателни дейности, които затрудняват употребата на тютюневи изделия;
- Честа употреба на тютюн в ситуации, които са физически опасни (например, пушене в леглото - опасност от пожар);
- Употребата на тютюн продължава въпреки знанието за наличието на пристрастяващи и рецидивиращи физически и психически съставки;
- Наличие на признаци на развита толерантност към никотина, като необходимост от по-голямо количество цигари или по-силен тютюн, за да се постигне същия ефект;
- Наличие на симптоми на абстиненция във времето, между отделните цигари.
Колкото повече признака наблюдавате при себе си (или ваш близък), толкова по-сериозно е състоянието и толкова по-сериозни мерки е необходимо да се предприемат.
Как да се избегне никотиновата зависимост?
Най-добрия начин да се избегне никотиновата зависимост е като не се започва тютюнопушене. Както беше споменато, никотина може да доведе до пристрастяване дори само при няколко "срещи" с него.
Всеки, който приема тютюн под някаква форма е изложен на риск от развитие на зависимост. Някои фактори могат да повишат този риск, например:
- деца, които растат в домове с пушачи са по-склонни да придобият вредния навик;
- хора, които започнат да пушат, когато са млади са по-склонни да пушат и в зряла възраст (реално хората рядко започват да пушат като възрастни - повечето са опитали още като деца или тийнейджъри);
- наследственост - близо 50% от случаите на развита никотинова зависимост се дължат на генетична предразположеност - наследствена поведенческа невъздържаност (тенденция към импулсивност, търсене на нови усещания, тръпка към поемането на риск и нарушаване на правилата);
- психични заболявания - хора с депресия, биполярно разстройство, шизофрения и други психични заболявания по-лесно стават зависими от никотина, отколкото други;
- алкохол и злоупотреба с наркотични вещества - лица, които злоупотребяват с алкохол, както и тези, които вземат незаконни наркотици е по-вероятно да бъдат редовни пушачи.
Методи за лечение на никотинова зависимост
Често отказа от тютюнопушене не е лесна задача. Опита показва, че никотиновата зависимост е сред най-трудните за лечение. Причината за това е появата на силни абстинентни симптоми. Стотици милиони хора по света са опитвали без резултат, но и мнозина са успели.
Експертите заявяват, че за успешното лечение на никотинова зависимост от голямо значение има както мотивацията на пушача, така и метода, който се използва. Най-често провалите се дължат на факта, че зависимите се опитват да се справят сами.
Има различни методи за подпомагане отказа на цигарите. Някои от тях се основават на медицински методи, посредством лекарства, други на психологически, посредством консултиране, трети се основават на волята на човека.
С увеличаващия се брой на наличните възможности, лекарите вече могат да създават персонализирани планове за лечение, съобразени с индивидуалните нуждите и предпочитания на пациента.
Опита показва, че най-голям успех има съчетаването на поне два основни метода.
Без чужда помощ
Това е най-обичайния метод, който предприемат повечето пушачи, които желаят да откажат цигарите. Почти всеки е опитвал поне веднъж да се справи по този начин.
Реално обаче, метода работи едва в 4-7% от случаите. Освен това, често се наблюдава връщане към навика след 1 до 10 години.
Най-често срещаните самостоятелни методи са "студена пуйка" и постепенно намаляване броя на цигарите.
Методът "студена пуйка"
Методът "студена пуйка" е разговорен термин, който изразява внезапното спиране приема на субстанции, които водят към пристрастяване - различни видове наркотици, включително и никотин. Оказва се обаче, че близо 9 от всеки 10 души, които се опитват да откажат цигарите по този начин, се провалят. Причината е силното пристрастяване към никотина.
За успеха на метода, пушачът трябва да се признае за зависим и да има силно желание и мотивация да се откаже.
Според някои хора, този метод е много по-ефективен от следващия, но всичко зависи от индивидуалността на потребителя.
Постепенно намаляване броя на цигарите
Постепенното намаляване включва бавно редуциране на количеството никотин, употребяван ежедневно. Това означава, че постепенно се редуцира броя на цигарите до пълното им спиране.
На това се основава и никотин-заместващата терапия, която е разгледана по-надолу.
Никотин-заместваща терапия
Поради силната пристрастяваща способност на никотина, липсата му води до поява на симптоми на абстиненция, които затрудняват отказа от тютюнопушенето. Мозъка става зависим от това вещество и "има нужда" от него.
Затова при силно пристрастени към никотина пациенти се препоръчва провеждането на никотин-заместваща терапия. Иключително е подходяща и за хора, които имат провален предишен опит за отказ от тютюнопушенето.
Идеята на никотин-заместващата терапия е да се достави никотин на зависимия, по един много по-щадящ здравето и по-безопасен начин. Целта е, пушачът постепенно да се откаже от самия навик, свързан с пушенето на цигари, докато мозъка му получава дозата никотин. В идеални случай се постига постепенно намаляване и прекратяване употребата на никотинови подукти.
Дори използвана за дълъг период от време, никотин-заместващата терапия е по-безопасна от тютюнопушенето.
За успеха на терапията е важна мотивацията и съдействието от страна на пациента. Приложението на никотин-заместваща терапия не гарантира моментален ефект и лекуващият се трябва да прояви търпение и воля.
За лечение на никотинова зависимост с помощта на никотин-заместваща терапия се използват:
- никотинови лепенки - поставяне на специален пластир върху кожата, доставящ никотин постепенно, в рамките на цялото денонощие;
- никотинови дъвки - дозата никотин се освобождава за около 30 минути и се абсорбира от устната лигавица;
- никотинови таблетки за смучене - подсладени бонбони, които се оставят да се разтворят бавно под езика или между бузата и венците;
- никотинов назален спрей - впръсква се в носа, от където се абсорбира в кръвния поток;
- никотинов инхалатор - наподобява тютюнопушенето, но без наличието на дим и катрани, стига бързо до мозъка, но без да попада в белите дробове.
Вида на средството се избира според индивидуалните предпочитания на пациента и предвид състоянието му, като най-често се използват никотиновите дъвки, таблетки за смучене и лепенки.
Таблетките и дъвките се предпочитат от хора, при които навика да поставят цигара в устата си е трудно преодолим. Други използват инхалатора, защото процеса на инхалация значително наподобява пушенето на цигара. Трети предпочитат назалния спрей, поради желание да избягват всичко, които им напомня тютюнопушенето.
Различните средства може да се комбинират, но само при предначертана от лекуващия лекар схема.
Употребата на никотин-заместващата терапия крие всички рискове, свързани с употребата на никотин.
Единствено се избягва ефекта на катраните и всички други вещества, които се съдържат в тютюневия дим.
Изображение: No machine-readable author provided. RegBarc assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Странични ефекти
Появата на страничните ефекти зависи и от вида на използваното средство за никотин-заместваща терапия. Най-често се наблюдава:
- дразнене в областта на устата, гърлото, носа;
- кихане;
- кашляне;
- болки в главата и гърдите;
- гадене;
- стомашно неразположение;
- раздразнение на кожата;
- повръщане;
- изпотяване и други.
Специални предупреждения
Никотин-заместващата терапия не е подходяща за лица, които не са преустановили употребата на тютюневи изделия!
Пациентът трябва да се откаже от тютюна, преди да приеме алтернативни форми на никотин, поради значителен риск от натравяне.
Подробна информация за никотин-заместващата терапия може да намерите тук:
»Никотин-заместваща терапия за отказ от тютюнопушене
Медикаменти за лечение на никотинова зависимост
За подпомагане отказа от тютюнопушене се използват няколко медикамента. Те се назначават от лекар, който определя и точната схема на лечение. Основно се използват няколко медикамента.
Медикамент, който се прилага за лечение на депресия и при отказ от тютюнопушене. Приема му започва 1-2 седмици по-рано и подпомага справянето с психическата и физическата зависимост, като значително може да редуцира жаждата и желанието за пушене.
Не се препоръчва за деца под 18 години и младежи, понеже препарата често отключва суицидно поведение, тревожност, мисли и опити за самоубийство. Това го прави неподходящ и при хора с анамнеза за психични и поведенчески разстройства.
Често предизвиква сухота в устата и проблеми със съня.
Ефективно прилаган препарат, който значително повишава шансовете за отказ на тютюнопушенето. Действието му се дължи на нарушаването на никотиновите рецептори, при което притока на никотин не въздейства върху допаминовите нива и не предизвиква прилив на удовлетворение и еуфория. Другото му въздействие е върху симптомите на никотинова абстиненция, като значително ги редуцира или дори изчезват.
Приема започва поне 1 седмица по-рано и продължава 12-24 седмици. Спирането е постепенно, по внимателно разработена схема.
При този препарат също съществува опасност от поява на мисли за самоубийство и депресивни периоди, поради което не се предписва на младежи, а състоянието на пациента трябва да се проследява в началото на лечението.
Страничните ефекти са рядкост, но все пак може да предизвика главоболие, сънливост, промени във вкуса.
Не е желателно да се комбинира с никотин-заместваща терапия, поради риск от поява на сериозни странични реакции.
Забележка: употребата на този медикамент е свързано с повишен риск от инфаркт и инсулт.
Нортриптилин е антидепресант, използван за лечение на тежки форми на депресия. Той спомага за увеличаване притока на енергия, което обяснява приложението му и при синдром на хроничната умора. За лечение на никотинова зависимост спомага способността му да балансира невротрансмитерите в мозъка.
Приема на нортрипилин може да започне месец преди спиране на цигарите, но не по-късно от 10 дни.
Не се предписва на пациенти с шизофрения и биполярно разстройство.
Клонидин е медикамент, който обикновено се използва за лечение на високо кръвно налягане, но може да помогне на пушачите при опитите им за отказ на цигарите, когато другите терапии не са дали резултат.
Приема на медикамента започва непосредствено или три дни преди опитите за отказ от тютюнопушенето.
Реално се използва рядко за лечение на никотинова зависимост, поради честата поява на странични реакции, като необяснима седация и сънливост.
Прочетете още:
Никотинова ваксина
Ваксината активира имунната система да образува антитела към никотин, които се свързват към него при навлизане в кръвта и предотвратяват достигането му до мозъка. По този начин никотина не предизвиква усещане за удоволствие.
По-подробна информация за тези медикаменти ще намерите:
»Медикаменти за лечение на никотинова зависимост
Поведенческо консултиране, групи за подкрепа и програми за отказ от тютюнопушенето
Повечето проучвания показват, че пациентите, които предприемат комбинирано лечение, от медикаменти и поведенческо консултиране са склонни да имат значително по-голям успех в отказа от тютюнопушенето.
Докато лекарствата могат да помогнат за справяне със симптомите на никотинова абстиненция, поведенческата терапия помага на хората да се справят с желанието за самия акт на пушене и то в дългосрочен план.
Това може да стене по няколко начина.
- Консултиране по телефона
В някои страни, включително и в България, съществува гореща телефонна линия за пушачи, на която всеки може да получи помощ, ако се почувства уязвим.
-
Групи за подкрепа
Групите за подкрепа могат да бъдат много зареждащи и стимулиращи. Там може да срещнете много хора, които ще ви подкрепят в борбата с тютюнопушенето, а много от тях ще ви помогнат с готови и изпитани рецепти за справяне с различните специфики на физическата и психическата зависимост.
- Интернет
Съществуват сайтове, които предлагат подкрепа и насърчение за хората, които се опитват да се откажат от тютюнопушенето. Това са един вид виртуални групи за подкрепа, където може да се запознаете с много хора, борещи се също като вас със зависимостта си към никотина.
Желателно е да бъдете предпазливи, защото не са редки случаите, когато може да стенете обект на измама и някой да се възползва от уязвимостта ви.
- Подкрепа на семейството и приятелите
За успех при отказа от тютюнопушенето е много важно наличието на подкрепа от околните. Както беше споменато, всеки пушач изпитва сериозни трудности, опитвайки се да се раздели с вредния си навик. Ако хората в обкръжението му подпомагат процеса, шанса за успех е много по-голям. Ако обаче някои редовно го разубеждава и подканя "да запали една цигара", успеха е съмнителен.
За да предотвратите рецидив, ограничете контактите си с хора, който не одобряват избора ви и ви изкушават.
Интервенции на Общността
Историята познава практикуването на различни политики за отказ от тютюнопушенето, включително:
- увеличаване цената ма тютюневите изделия;
- забрана за тютюнопушене на обществени места;
- организиране на кампании за спиране на тютюнопушенето с награди;
- кампании "без тютюнев дим на работното място";
- бонуси към заплатата за служители, отказали се от лошия навик;
- инициативи за обучение на обществеността по отношение на последиците за здравето от пасивното и активно тютюнопушене и други.
Алтернативни терапии
Други решения, които могат да помогнат да се преодолее зависимостта към никотина включват хипноза, акупунктура, магнитотерапия, нискочестотна лазерна терапия и прием на билки и билкови отвари, въпреки че ефикасността на този вид методи е строго индивидуална.
Заместители на цигарите - електронни цигари
Електронните цигари са устройства, които доставят никотин на потребителя чрез нагряване и превръщане в аерозол течна смес, обикновено съставена от пропилен гликол, растителен глицерин, ароматични препарати и никотин.
Само една година след навлизането на електронните цигари на пазара, голяма част от потребителите на тютюневи изделия са ги изпробвали. Някои употребяват електронна цигара самостоятелно, а други в комбинация със стандартни цигари.
Но за съжаление, много юноши са опитали този продукт, въпреки че преди това не са пушили. Това означава, че с агресивната си рекламна кампания, производителите на електронни цигари са привлекли нови зависими от никотина потребители.
Електронните цигари са агресивно рекламирани по телевизията, радиото, в интернет и в списанията, както и чрез спонсориране на редица спортни събития и музикални фестивали. Рекламната им кампания е сходна с тази на цигарите през 1950 и 1960 година.
Освен това електронните цигари се произвеждат с аромати като: ягода, банан, шоколад, дъвка и дори желирани бонбон, което е силно насочено и към по-младото население.
Твърдението, че електронните цигари излъчват само безвредна водна пара не е вярно. Въпреки, че съдържа много по-ниски нива на токсини, в сравнение с цигарения дим, аеролоза от никотиновите цигари все пак е източник на никотин, токсични химикали и канцерогени.
Това означава, че лекарствения никотин (намиращ се в никотиновите лепенки, дъвки и спрейове) е по-безопасна алтернатива, отколкото тези модифицирани тютюневи изделия.
Освен това, след въвеждането на електронните цигари, броят на повикванията към токсикологичните центрове, значително се е повишил. Освен това, в повече от половината от обажданията, включващи употреба на ел. цигари, участват деца на възраст от 2-7 години.
От изложеното следва, че за успешно лечение на никотинова зависимост е необходимо:
- достатъчно силна мотивация;
- силна воля и постоянство;
- помощ от близките;
- никотин-заместваща терапия;
- прием на подходящи медикаменти;
- групова или индивидуална терапия.
Изображения: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Лечение на никотинова зависимост
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТЕСТ ЗА КОТИНИН (СОТ) / НИКОТИН DCT-102 КАСЕТА
СТИКС ОХЛАЖДАЩ И ЗАГРЯВАЩ ГЕЛ ЗА ТЯЛО 150 мл
НовТЕСТ ЗА НИКОТИН / КОТИНИН С ПРОБА ОТ УРИНА DCT-101 ЛЕНТА
ЧУЙ ЩУРЦИТЕ - ТАТЯНА ПОПОВА - ХЕРМЕС
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ЗАВИСИМОСТИ 50 мл
КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Алкохолизъм
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
- БЦЖ ваксина
- Детоксикация на белия дроб по естествен път
Коментари към Лечение на никотинова зависимост
Анонимен
Аз спрях цигарите,но имам зависимост към IQOS с heets,как да намаля употребата им, зависимост към устройства за нагряване на тютюн
Здравейте! Статията, под която е коментара Ви, може да Ви е полезна, както и тази: Психосоциални подходи за отказ от тютюнопушене
Аз спрях цигарите,но имам зависимост към IQOS с heets,как да намаля употребата им, зависимост към устройства за нагряване на тютюн