Лаксативни средства
Очистителните или лаксативни средства представляват субстанции от природен или синтетичен произход, които ускоряват придвижването на чревното съдържимо и отделянето му.
Използват се основно за предизвикване на дефекация при запек или при някои отравяния с вещества, проникнали през храносмилателната система.
Съвременният начин на живот е своеобразен предразполагащ фактор за развитие на запек.
Намалената двигателна активност, стресът, дехидратацията, диетата, бедна на фибри, както и заседналият начин на живот са предразполагащи фактори за развитие на запек при здрави лица.
Състоянието се изразява във втвърдяване на изпражненията и затруднено изхождане, по-малко от три пъти седмично.
Лаксативите повлияват моториката на тънките и на дебелите черва, като възбуждат механорецепторите в стените на червата и стимулират тяхната моторна и секреторна функция.
Те потискат резорбцията на чревното съдържимо, което води до бързо нарастване на обема на фекалните маси.
Класификация в зависимост от мястото на действие
- очистителни предимно на тънките черва
- очистителни предимно на дебелите черва
- смесени, действащи в еднаква степен и на тънките и на дебелите черва
Класификация според химичния състав
- солеви лаксативи
- маслени лаксативи
- растителни лаксативи
- синтетични лаксативи
Класификация според механизма на действие
По механизъм на действие лаксативните средства се подразделят в пет основни групи:
Прокинетици
Наричат се още пропулсивни средства. Активират определен тип серотонинови рецептори (5-НТ4), разположени в интестиналния тракт.
Тази група е особено подходяща при хроничен запек, гастроезофагеална рефлуксна болест, птоза на стомаха, както и при рентгеново изследване на стомаха. Тук се включват препаратите цисаприд и тегасерод.
Лаксативи, стимулиращи перисталтиката
Важен представител на тази група е рицин (рициново масло), който активира химиорецепторите в тънкочревната лигавица и по рефлекторен път засилва тяхната перисталтика. Лаксативният ефект настъпва бързо и продължава до очистване на стомашно-чревния тракт от рициноловата киселина, отделяна от рициновото масло.
Към тази група се отнасят още антрахиноновите фитопродукти, каквито са:
Растението майчин лист (сена) е характерно за българската флора и участва в много от фитопродуктите с лаксативен ефект.
Ефектът на фитопродуктите се дължи на съдържащите се в тях антрахинонови гликозиди, които водят до намалена резорбция на натрий, в резултат от което в червата се задържа повече вода. Това води до размекване на фекалните маси и лесното им изтласкване от нормалната чревна перисталтика.
Обичайно тези средства се прилагат перорално под формата на таблетки, чай, запарки и се приемат вечер, преди лягане. Очистителният ефект настъпва след около осем часа.
При спешна нужда от очистителен ефект, се прилагат ректални супозитории (свещички), съдържащи лаксативни средства, като ефектът настъпва в рамките на половин до един час.
Синтетичните дифеноли, като например бисакодил и натриев пикосулфат, се използват за ентерално употреба (през устата или ректално) и притежават бавно настъпващ очистителен ефект.
Продължителната употреба на антрахинонови фитопродукти води до развитие на зависимост и потискане на нормалната интестинална моторика. Възможно е наличие на коремна болка или дискомфорт, обриви около ануса, гадене, повръщане.
Осмотични лаксативи
Механизмът им на действие, както подсказва името на групата, е осмотичен, посредством задръжка на вода в червата. Това води до увеличение на обема на фекалните маси и активиране на перисталтиката. Тези средства повлияват в еднаква степен тънките и дебелите черва.
Според химичния си състав се разделят на:
- хидрофилни колоиди: метилцелулоза и поликарбофил представляват полизахариди, извлечени от семената на Linum usitatissimum (лен) и Plantagum psillium (индийски бял живовляк). Поемат водата и набъбват, формирайки гел в дебелото черво, който разтяга чревната стена и усилва перисталтиката. Формираният гел покрива лигавицата и по този начин улеснява предвижването на фекалните маси. Тъй като ефектът настъпва постепенно, препаратите са подходящи при пациенти, страдащи от хемороиди, както и след операции в областта на малкия таз.
- въглехидрати и полиоли: манитол, сорбитол, глицерол, лактулоза, лактитол достигат до чревната стена в неактивна форма. Очистителният им ефект е мек и настъпва бавно (от един до три дни). Манитолът представлява диуретик за парентерална употреба, но приложен през устата предизвиква лаксативен ефект. Препаратите са подходящи при запек, чернодробна енцефалопатия, следоперативно при интервенции в областта на ануса. Често водят до гадене и повръщане, коремна болка, увеличено образуване на газове (метеоризъм).
- салинни очистителни: магнезиев сулфат (английска сол) след орално приложение предизвиква бърз очистителен ефект. Намира приложение при отравяния за отстраняване на токсичната субстанция, както и при инструментално изследване на червата.
- средства, съдържащи полиетиленгликол: макрогол се използва обикновено няколко часа преди инструментално изследване на чревния тракт. Не се препоръчва употребата му от пациенти с възпалителни заболявания на храносмилателната система.
Емулиенти и лубриканти
Представляват субстанции, които омекотяват фекалните маси и улесняват евакуирането им. В тази група спада докузат натрий, който притежава мек лаксативен ефект, който настъпва в рамките на един до два дни.
Под формата на клизма се прилага течен парафин, който след попадане в червата не се резорбира и размеква фекалиите. Може да предизвика перианален сърбеж, намаление на нивата на мастноразтворимите витамини.
Средства, увеличаващи обема на фекалиите
Към тази група се включват растителни мукополизахариди, получени от пшенични трици, ленено семе, пектин. Лаксативният им ефект зависи от приетата вода, тъй като те абсорбират водата в чревния лумен и омекотяват фекалните маси, без да предизвикват диария. Те са едни от малкото лаксативни средства, които могат напълно безопасно да се използват от бременни жени и кърмачки.
Възможни нежелани реакции
Не се препоръчва продължителна употреба на лаксативни средства при запек, поради риска от развитие на нежелани лекарствени реакции и нарушенията в нормалната моторика. За предпочитане е промяна в начина на живот, диета с високо съдържание на фибри, лечение на налични заболявания, предизвикващи запек.
Подробности може да прочетете на:
»Здравен проблем: Запек
»3 упражнения при подуване, запек и храносмилателни проблеми
При пациенти без придружаващи заболявания, запекът често се дължи на намалена физическа активност, неправилно хранене, недостатъчен прием на течности. Без терапия състоянието хронифицира и може да доведе до образуване на хемороиди, ректален пролапс, анална фисура.
При провеждане на инвазивни медицински изследвания и необходимост от очистване на чревния тракт, се назначава лаксативно средство в зависимост от състоянието на болния.
При наличие на запек в детска възраст се предпочитат алтернативните лаксативни средства, каквито са много плодове и зеленчуци. Препоръчва се консумация на сини сливи, круши, киви, тиква, достатъчен прием на течности и физическа активност.
Подробности може да прочетете на:
»Запек при бебета и деца - лечение у дома
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Лаксативни средства
- Болка, некласифицирана другаде
- Възпалителни болести на простатата
- Запек
- Незадържане на изпражнения
- Остра анална фисура
- Остър простатит
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕКСТРА ЛАКС слабителни бонбони * 10 бр.
БИОХЕРБА ЧАЙ АРТИСТИЧЕН СЛАБИТЕЛЕН НАСИПЕН 120 гр.
ЧАЙ ФИЛТЪР СЕНА (МАЙЧИН ЛИСТ) * 20 БЪЛГАРСКА ЧАЕНА КОМПАНИЯ
СЕНА ШУШУЛКИ 50 г БИЛКИ КАРМЕН
МАГНАЛАБС АЛЕКСА ФОРТЕ капсули * 30
ИЗИЛАКС ЗА ДЕЦА супозитории 1500 мг * 18
СТАТИЯТА е свързана към
- Медикаментозно лечение
- Методи и съвети за извършване на клизма
- Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
- Какво лекува английската сол
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Натурални средства за лечение на анални фисури
- Запек
- Билки и билкови рецепти при запек
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Алтернативно лечение на забавена чревна перисталтика
- Дива краставица, Църкало, Морска краставица, Луда краставица
Коментари към Лаксативни средства
Мария
Здравейте, Фрамар, какви марки лаксативи за бременни предлагате? Благодаря !
Здравейте! По време на бременност при запек може да се използва например:
ФРУТИ - ЛАКС сироп слабителен смокиня 150 мл.
АБОКА МЕЛИЛАКС микроклизма за възрастни 10 гр. * 6
ХУСК 200 гр.
ЛАКТУЛОЗА - МИП сироп 200 мл. лаксатив MIP PHARMA
Здравейте, Фрамар, какви марки лаксативи за бременни предлагате? Благодаря !