Валериана, Дилянка, Коча билка, Мача трева, Навалник, Котешка билка
Валериана, дилянка лечебна (Valeriana officinalis) е многогодишно тревисто растение. Принадлежи към семейство Valerianaceae (Дилянкови). Нарича се още коча билка, мача трева, чаркмакливо биле, котешка билка.
Съществуват различни мнения, относно произхода на името. Според Бартолди растението е кръстено на римския район Валерия в провинция Панония. Други казват, че билката е кръстена на Валерий - лекар, които за пръв път я е използвал в медицината. Според друга хипотеза името произлиза от латинската дума „valer”, която означава да бъдеш силен или да бъдеш здрав. Употребата на билката датира от времето на древна Гърция и Рим. Хипократ описва лечебните и свойства, а Гален по-късно я предписва като лекарство за безсъние. В Швеция, растението е било поставяно в сватбените дрехи, за да отблъсне завистта на хората. Други поверия разказват, че се е използвала за предпазване от нещастие и зло. Валериана е намирала приложение и по време на Първата и Втората световна война за лечение на шок и стрес. Употребявала се е за ароматизиране на вани, за приготвяне на сапун и ароматни масла. Днес билката се използва като хранителна добавка и в медицината.
Устройство на дилянка
Изображение: freepik.com
Дилянката е многогодишно тревисто растение. На височина нараства до 120 сантиметра. Кореновата система се състои от един първичен много здрав корен и много вторични къси корени. Стъблото е едногодишно и се образува през втората година от засяването на растението. То е кухо, надлъжно набраздено и завършва с украшения, носещи много клонки и бледорозови цветове. През пролетта билката развива листна розетка с перести листа. Листата разположени при основата на билката са нечифтоперести с дръжки. На цвят те са бледозелени по горната повърхност и по-тъмно зелени по долната. Прикрепени са по двойки от двете страни на стъблото.
Валериана цъфти от юни до август. Цветовете са хермафродитни, групирани са в мечовидни или щитовидни съцветия, бледочервени или бели на цвят. Те се опрашват от пчели, мухи и бръмбари. Венчето е фуниевидно, асиметрично, петделно. Тичинките са 3. Плодникът е образуван от 3 плодолиста с тригнезден долен яйчник. Плодът е сух, светлокафяв, едносеменен, с хвърчилка от 5-10 перести четинки. Семената узряват от юли до септември. Свежото растение има слаб мирис.
Използваема част на мача трева
От билката се употребяват нейните
- корените с коренищата;
- плодовете.
Начин на бране и сушене: Коренищата заедно с корените се изкопават през септември през втората година след узряването на семената. Почистват се от надземните части на растението и се измиват. Изваденият материал се суши в проветриви помещения. При бавно сушене се получават по качествени и миризливи корени.
Разпространение на валериана
Среща се в Европа и Северна Азия. Обитава влажни места като бреговете на езера, крайбрежни ливади, горски поляни, дерета и други. Кочата билка вирее при всякакви метеорологични условия и умее добре да се адаптира. Дилянката изисква плодородни и добре обработени почви, запасени с голямо количество хранителни вещества. В България се среща по влажните и сенчести ливади, покрай реките, между храсталаците и другаде на надморска височина до 1500 м. Мачата трева се култивира най-много в Белгия, Франция, Холандия, Унгария и Англия.
Изображение: freepik.com
Химичен състав на коча билка
От валерианата са изолирани следните вещества
- етерично масло;
- гликозиди;
- смоли;
- флавони;
- алкалоиди;
- ферменти;
- оцетна киселина;
- борнеол;
- мравчена киселина;
- изовалеринова киселина - отговорна за неприятния аромат на билката;
- валерианова киселина;
- пинен;
- валепотриати - валтрати, ацетовалтрати и дихидровалтрати;
- силициев двуокис;
- валерианин.
Лечебни свойства и приложение на котешка билка
Изображение: H. Zell, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Котешката билка съдържа богат резерв от физиологично активни вещества, които обуславят многобройните и лечебни свойствата. Едно от най-честите и приложения е при нарушения в съня и безсъние. Често се използва в комбинация с маточина, хмел и други билки, които предизвикват сънливост. Валерианата се използва и при състояния, свързани с тревожност и психологически стрес, включително нервна астма, хипохондрия, истерия, стомашно разстройство и други. Котешката билка може да се използва при депресия, епилепсия, дефицит на внимание и хиперактивност, синдром на хроничната умора. Намира приложение при мускулни и ставни болки. При някои жени се наблюдава благоприятен ефект от употребата й при менструални болки и симптоми свързани с менопаузата като горещи вълни и тревожност. Антимикробната и антиоксидантна активност на етеричните масла от валериана представляват интерес за хранителната, козметичната и фармацевтичната индустрия.
Свойства на валериана
- аналгетично действие - успокоява или облекчава болката;
- антиспазматично средство - облекчава мускулни спазми или конвулсии,
- ароматен агент;
- успокояващ и седативен ефект. Валериановата киселина действа върху рецепторите за гама-аминомаслена киселина (медиатор, със задържащо действие). Тя инхибира обратното захващане и увеличава секрецията и. Доказано е, че интраперитонеалните инжекции от 100 mg / kg имат седативни ефекти силни, колкото на барбитуратите;
- диуретично действие - увеличава обема и потока на урината;
- отхрачващо средство - подпомага изхвърлянето на секретите натрупани в дихателните пътища;
- релаксант;
- понижава кръвното налягане;
- антибактериално действие;
- антиоксидантно;
- подобрява функцията на вътрешните органи;
- разширява кръвоносните съдове и има антиаритмичен ефект. Изследвания със зайци, мишки и котки доказват вазодилатативното действие на дилянка.
- подобрява храносмилането;
- облекчава симптомите на ПМС (Предменструалния синдром) и менструалния цикъл.
Заболявания, при които се прилага чаркмакливо биле
- безпокойство;
- задух;
- епилепсия;
- замаяност и припадъци;
- хистерия;
- безсъние;
- мигрена;
- невралгия;
- хипохондрия;
- истерия;
- синдром на хроничната умора;
- нервна астма;
- заболявания на сърдечно-съдовата система - хипертония, аритмия, стенокардия;
- стомашно-чревни заболявания;
- дивертикулит;
- нервен стомах;
- дисменорея;
- менопауза;
- чернодробни заболявания;
- заболявания на дихателните пътища;
- рак;
- хиперхолестеролемия;
- мускулни и ставни болки.
Употреба на лечебна валериана за лечение на инсомния (безсъние)
Изображение: freepik.com
Валерианата не се препоръчва често за лечение на безсъние, но има много клинични доказателства, които показват ефективността на лечебната билка при това състояние. В едно двойно-сляпо проучване на хора страдащи от безсъние, след употребата на валериана, 99% от тях определят качеството на техния сън като перфектно. В друг експеримент включващ 128 души, дава същите резултати. В тези проучвания е въведено понятието латентност на съня, което представя времето, необходимо на човек да заспи. Изследванията са установили, че валериана е намалила наполовина времето за заспиване. Други анализи са установили, че приемът на валериана подпомага съня и при хора страдащи от болест на Паркинсон.
Начин на употреба
- запарка от корените на валериана - в половин литър гореща вода се запарва 1 чаена лъжичка корени от билката. Престояват около един час и се прецеждат. Пие се по 1 кафена чаша от получената течност, след хранене, 3 пъти дневно.
- за външна употреба - 100 грама сушена билка, смесена с 2 литра гореща вода, се добавя към ваната.
- тинктура от валериана - приема се от 1 до 3 пъти дневно в доза от 1 до 3 милилитра;
- таблетки - обичайната дневна доза за възрастни е 450-600 мг разделена на 3 приема. Следвайте предписанията на лекаря при прием на таблетки валериана!;
- етерично масло от валериана - използва се в ароматерапията, за инхалации с дифузер и като добавка в козметиката;
- тинктура от мача трева и мента - приема се преди лягане при безсъние;
- корени - прилагат се в ликьорената промишленост;
- екстракт от плодове - използва се при безсъние.
Етерично масло от валериана
Някои от най-важните ползи за здравето на етерично масло от валериана включват способността му да подобрява качеството на съня, спокойните стомашно-чревни проблеми, да намалява сърцебиенето, да предпазва кожата, намалява нервните заболявания, понижава кръвното налягане, стимулира когнитивните способности, премахва тревожността и намалява менструалните крампи. То е съставено от различни алкалоиди, киселини, терпени и флавоноли, много от които допринасят директно за широкия спектър от приложения, които има етерично масло. Поради популярността си, то е широко достъпно в целия свят и употребата му продължава да се разширява, тъй като все повече хора откриват неоспоримите ползи за здравето. Една от най-старите и най-изучаваните ползи е неговата способност да лекува безсъние и да подобрява качеството на съня. Неговите многобройни активни компоненти координират идеалното освобождаване на хормони и балансират циклите на тялото, за да стимулират спокойния, задълбочен сън.
Изображение: freepik.com
Етерично масло от валериана също се използва широко за подобряване на настроението и намаляване на тревожността. Същият механизъм на действие, който позволява здрав сън, също така спомага за намаляване на отрицателната енергия и токсините в тялото, които могат да предизвикат тревожност и стрес. Употребата на маслото може да ви помогне да възстановите равновесието на тялото си и да чувствате спокойствие и хармония. Когато имате разстроен стомах, много хора се обръщат към фармацевтични решения, но природните решения често са най-подходящи за стомашно-чревни проблеми. Арома маслото от дилянка може бързо да облекчи стомашното разстройство и да подобри моториката на храносмилателната система. Това може да помогне за детоксикация на организма и подобряване на усвояването на хранителните вещества в стомашно-чревния тракт. По отношение на поддържането на здравето на кожата, локалното или вътрешното приложение на субстанцията може да има неочаквано добър ефект. Есенциалното масло е в състояние да предпазва от развитие на бръчки. В допълнение то подобрява когнитивните способности. То стимулира различни области на мозъка и увеличава кръвообращението, стимулирайки пътища, които поддържат нашия мозък свеж и активен. Студентите и възрастните хора, които го употребяват по целия свят, увеличат академичните си постижения, забавят патогенезата на когнитивните разстройства, като деменция или болестта на Алцхаймер. Релаксиращата природа на етерично масло от валериан го прави популярна част от терапията по време на бременността и менструация. То може да намали тежестта и дискомфорта на менструалните и болка по време на бременност.
Внимание!
Билката не трябва да се приема дългосрочно, защото може да предизвика умерена депресия. След прекомерна употреба растението придобива стимулиращ ефект. Освен това, котешката билка може да предизвика и някои странични ефекти като виене на свят, главоболие, ниска телесна температура, трудност при концентрация и други! Алкохолът взаимодейства с валериана и употребата им заедно може да причини сънливост. Билката взаимодейства още с бензодиазепини и седативни медикаменти, които се метаболизират в черния дроб.
Заглавна снимка: Salicyna, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Rosser1954, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЧАЙ ФИЛТЪР ФИГУРИН * 90
РЕЛИФИА НОУ СТРЕС капсули * 60
НЕВРОНАТ сироп за деца 250 мл
ВАЛИДОЛ таблетки 60 мг * 20 ФАРМАК
КЛИМАКТЕРИН таблетки * 120 ТОШКОВ
РЕЛАКСИТЕРА капсули * 30
БИЛКА ЧУДОДЕЙКА СПРЕЙ МЕНТА, ГЛОГ, ВАЛЕРЯНА 50 мл
СУПЕР ФОРМУЛА ЗА СЪРЦЕ И КРЪВОНОСНИ СЪДОВЕ 500 мл ДР. БИОМАСТЕР
СЕРЕНАМЕНТЕ капки 40 мл
АНТИСТРЕС КОМПЛЕКС капсули * 70 PHYTOLEK
СЕДАНАКС таблетки * 30 ЕВЕЛИН 29
ПРЕСИТ таблетки 500 мг * 100 ХЕРБАМЕДИКА
Библиография
https://en.wikipedia.org
https://www.avogel.com/
https://www.globalherbalsupplies.com/
http://www.botanical.com/
http://www.longwoodherbal.org
http://www.medicinenet.com
http://www.webmd.com
http://www.luontoportti.com/
https://www.organicfacts.net
https://www.everydayhealth.com/
https://theherbalacademy.com
https://www.herbal-supplement-resource.com
https://www.ayurtimes.com
https://draxe.com
http://www.insomnia.net
https://clinicaltrials.gov/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Dipsacales
- Сем. Valerianaceae (Дилянкови)
- По кое време на деня се пият витамините и добавките
- Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
- Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Син лотос, Син египетски лотос
- Кръвният шоколад Хематоген - полезният десерт от СССР
- Пиния
- Лецитин: полезни свойства и приложение
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
Коментари към Валериана, Дилянка, Коча билка, Мача трева, Навалник, Котешка билка