Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Розиди (Rosids) Разред Sapindales Сем. Rutaceae (Седефчеви) Бергамот

Бергамот

от 10 май 2010г., обновено на 09 апр 2024г.
Редактор: д-р Биляна Петрова
Бергамот - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Бергамот (Citrus bergamia) представлява малко цитрусово дърво, чиито плодове носят същото име. Принадлежи към семейство Седефчеви (Rutaceae). Плодът се използва главно за извличане на етерично масло, което се влага в медицината, парфюмерията, козметиката, хранително-вкусовата промишленост. В ароматерапията употребата му се насочва към понижаване на тревожността и стреса. Добавки, съдържащи бергамот се приемат с цел понижаване нивата на холестерола и кръвната захар, намаляване степента на затлъстяване и артериалната ригидност.

Устройство на бергамот

бергамот

Изображение: Krzysztof Golik, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Бергамотът има големи, тъмнозелени, яйцевидни листа, подобни на тези на лимона. Формата на цветовете му е звездовидна. Те имат бяло оцветяване и се развиват през април месец. Плодовете се берат от ноември до март месец. Имат по-светло жълт цвят от този на лимона.

Разпространение на бергамот

Областта Калабрия, Италия, се смята за мястото на което за пръв път е открит бергамота през 18 век. Някои източници сочат познания за вида още в древността. Днес Калабрия е най-големият производител на бергамот. Дори растението е станало нейн символ. Видът цитрус се отглежда и в Бразилия, Аржентина и Брега на Слоновата кост.

Използваема част на бергамот

Употребяемата част на растението са неговите плодове.

Химичен състав на бергамот

Бергамотът съдържа етерично масло, бергамотинът, неоериоцитрин, нарингин, неохесперидин, понцеритин, мелитидин, брутиеридин. Последните две вещества са скоро открити и то само в плодовете на бергамота, като проявяват статин-подобни свойства.

Лечебни свойства и приложение на бергамот

Свойства на бергамот

  • успокояващо, потогонно, диуретично, стимулиращо действие;
  • антимикробно;
  • противовъзпалително;
  • антипролиферативно;
  • невропротективна активност;
  • аналгетичен ефект;
  • кардиоваскуларна активност;
  • действа върху обмяната на веществата.

Къде се използва растението?

  • за производството на чай Ърл Грей;
  • в състава на парфюми;
  • използва се в ароматерапията;
  • приложение в сладкарството.

Състояния и заболявания, при които се прилага бергамот

  • за лечение на пъпки;
  • при проблеми с косата;
  • за предизвикване на менструацията;   
  • настинки;
  • диария;
  • колики;
  • грип;
  • гадене и повръщане;
  • ревматизъм;
  • заболявания на отделителната система;
  • външно билката се прилага при ревматизъм и като противопърхотно средство.

Сокът на плода е бил използван в калабрийската област като лекарство за лечение на малария. Получената есенция от бергамота се влага в ароматерапията и сладкарството. Плодът има кисел вкус. От ароматната коричка на цитруса се извлича масло, което се използва за приготвянето на чай Ърл Грей (Earl Grey).

Сушените плодчета от цитруса имат тъмнокафяв вид, като в търговската мрежа се предлагат консервирани. Често от тях се прави мармалад. Бергамотът се влага като ароматизираща съставка в бездимни тютюневи изделия.

Етерично масло от бергамот

бергамот

Изображение: freepik.com

Етеричното масло се извлича от корите на цитрусовия плод чрез настъргване и последващо студено пресоване. То е летливо, има зеленикав или кафяво-жълт цвят, горчив вкус и ароматен характерен приятен мирис. Включен е в официалните фармакопеи на различни страни. Във фармацевтичната индустрия се използва за усвояване на неприятни миризми на лекарствените продукти, както и предимно заради своите антисептични и антибактериални свойства. В хранително-вкусовата промишленост намира приложение главно като ароматизатор.

Свойства на бергамотовото етерично масло (БЕО)

  • антимикробни - има данни, че маслото проявява антибактериална и противогъбична активност срещу Campylobacter jejuni, Escherichia coli O157, Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus и дерматофити. Ин витро изследваната му активност срещу различни видове Candida, предполага потенциална роля на БЕО в локалното лечение на кандидозни инфекции. Показва значителен инхибиторен ефект, дозозависим, срещу Penicillium italicum. Най-ефективният антибактериален компонент на маслото е линалолът, като действието му е насочено срещу обикновените хранителни патогени;
  • противовъзпалително.
  • антипролиферативно - установено, е че инхибира развитието на SH-SY5Y невробластомни клетки, чрез активиране на множество пътища, водещи до некротична и апоптична клетъчна смърт. Комбинираното действие на две от съставките на маслото - лимонен и линалилов ацетат, довежда до значителна цитотоксичност.
  • невропротективно
  • аналгетично - дължи се главно на линалолът и линалиловият ацетат в етеричното масло.
  • сърдечно-съдова протекция - дължи се на бергамотинът, част от химичния състав на плода.

Химичният състав на бергамотовото етерично масло е широко изследван и е добре познат. То съдържа няколко биоактивни молекули с потенциални ползи за здравето. Състои се от две фракции летлива и нелетлива. Първата е представена предимно от монотерпенови и сескитерпенови въглеводороди и техните окислени производни, заедно с алифатни алдехиди, алкохоли и естери. Тя включват монотерпена лимонен и големи количества кислородсъдържащи съединения, като линалоол, линалилов ацетат, γ-терпинен и β-пинен. Нелетливата фракция съдържа пигменти, восъци, кумарини и псоралени (5-метоксипсорален, известен също като бергаптен), както и бергамотин.

бергамот

Изображение: freepik.com

Характерният вкус на цитрусовите масла, включително и на това, се осигурява главно от наличието на линалол, цитрал и линалилов ацетат в тях, допълнен от лимонен и пинен, които не са особено много ароматни и относително нестабилни съединения, когато са изложени на топлина и светлина. Обикновено те се отстраняват, за да се подобри качеството на цитрусовото масло.

Етеричният продукт от растението се съчетава с множество аромати, като това е изключително удобно свойство за съчетание, при което се получава желан букет от аромати. Около една трета от всички мъжки парфюми и около половината от дамските парфюми съдържат етерично масло от бергамот. Той е основен компонент на оригинален одеколон, създаден от Фарина в началото на 18-ти век в Германия. Първите данни за употребата на масло от бергамот като ароматизираща съставка е през 1714 година.

Бергамотът се използва в много кремове за грижа за кожата. В миналото псораленов екстракт, получен от бергамотовото масло, се използва като дъбилен ускорител и в слънцезащитни продукти. За него се знае, че е фотокарциногенен още от 1959 г., но е бил забранен само като съставна единица на слънцезащитни продукти през 1995 г. Тези фотокарциногенни вещества са забранени години след като са били причина за много случаи на развитие на злокачествен меланом и смъртни случаи. Псораленът сега се използва само за лечение на някои кожни заболявания.

В италианската народната медицина се е използвало при треска, паразитни болести, инфекции на устата, кожата, дихателната система и пикочните пътища, гонококови инфекции, бяло течение, вагинален сърбеж, възпаление на сливиците и възпалено гърло. За своите антисептични и антибактериални свойства, БЕО е бил използван като антимикробно средство за улесняване заздравяването на рани и е бил включен в препарати, използвани за лечение на заболявания на горните дихателни пътища и хиперхидроза. Освен това се използва в домашно приготвени лекарства, които са полезни за дезинфекция на кожата и като помощно средство за лечение на малки рани. В момента свободните фурокумарини в него се използват в препарати за прилагане върху кожата.

Бергамотовото етерично масло е широко използвано в ароматерапията, като наскоро получава подновена популярност в подобряване на настроението и леки симптоми на стрес-индуцирани разстройства, както и в улесняване индукцията на сън. Масажът с него е показан за облекчаване на симптомите на тревожност при пациенти с рак.

Бергамотовият сок, получен от ендокарпа след екстракция на маслото, дълго време се е считал за вторичен продукт и се е изхвърлял. Напоследък привлича вниманието заради своите хиполипемични, хипогликемични, противовъзпалителни и противоракови свойства.

Внимание!

Приложението на бергамота, локално върху кожата, може да доведе до развитието на канцерогенни лезии. При прекомерна консумация на плода може да настъпи отравяне. В изследвания е установено, че прекомерната консумация на бергамот довежда до фототоксични ефекти, мускулни крампи, инхибиране биосинтеза на холестерол. Химически вещества в него повлияват метаболизма на различни медикаменти.

Използването на бергамотово масло върху кожата може да бъде опасно, особено при деца и бременни жени. Прието в големи количества през устата, довежда до конвулсии и смърт.

Използването на билката е противопоказано при епилептици и хипертоници. Не се препоръчва приемът й от бременни и кърмачки. Билката е фототоксична!

Заглавно изображение: freepik.com

Още по темата:
  • Изсипливче, Белило, Припътница Изсипливче, Белило, Припътница
  • Иглика – жълта, Игличина, Аглика Иглика – жълта, Игличина, Аглика
  • Кипарис, Обикновен кипарис, Средиземноморски кипарис Кипарис, Обикновен кипарис, Средиземноморски кипарис
  • Ким Ким
4.0/5 15 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕРГАМОТ 10 мл
9.70лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕРГАМОТ 10 мл

ПРАНАРОМ ПРАНА ББ СМЕС ЗА ДИФУЗОР (ДИФУЗЕР) ЗА СЪН 10 мл
27.20лв.

ПРАНАРОМ ПРАНА ББ СМЕС ЗА ДИФУЗОР (ДИФУЗЕР) ЗА СЪН 10 мл

ЕТЕРИКА МАСЛО ЗА ЛИЦЕ ЗА МАЗНА КОЖА 22 мл.
20.30лв.

ЕТЕРИКА МАСЛО ЗА ЛИЦЕ ЗА МАЗНА КОЖА 22 мл.

АМИКС ЛИПОЛИЙН капсули * 90
49.00лв.

АМИКС ЛИПОЛИЙН капсули * 90

ЕТЕРИКА РЕЛАКСИРАЩО МАСЛО ЗА ТЯЛО 50 мл
14.50лв.

ЕТЕРИКА РЕЛАКСИРАЩО МАСЛО ЗА ТЯЛО 50 мл

ПЮР НУТРИШЪН 100% СИНЕФРИН капсули 33 мг * 100
32.00лв.

ПЮР НУТРИШЪН 100% СИНЕФРИН капсули 33 мг * 100

СОРИА НАТУРАЛ СЕДАНЕР КОМПЛЕКС 50 мл
29.20лв.

СОРИА НАТУРАЛ СЕДАНЕР КОМПЛЕКС 50 мл

МАКСУИН СИНЕФРИН МАКС капсули * 60
15.95лв.

МАКСУИН СИНЕФРИН МАКС капсули * 60

ЕСА капсули * 90 ВЕМОХЕРБ
40.30лв.

ЕСА капсули * 90 ВЕМОХЕРБ

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕРГАМОТ 10 мл
7.80лв.

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕРГАМОТ 10 мл

АМИКС ЛИПОЛИЙН МЕН дози * 20
52.00лв.

АМИКС ЛИПОЛИЙН МЕН дози * 20

ЯМАМОТО РИСЪРЧ КОРМАДЕКС таблетки * 30
50.00лв.

ЯМАМОТО РИСЪРЧ КОРМАДЕКС таблетки * 30

Коментари към Бергамот

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Бергамот
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 05:10
    Коментирайте "Бергамот"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Розиди (Rosids)
  • Разред Sapindales
  • Сем. Rutaceae (Седефчеви)
  • Натурални средства срещу газове и подут корем
  • Калоферче
  • Как да свалим температурата в домашни условия
  • Италиански змиярник
  • Билки и домашни средства при лечение на пневмония
  • Кока
  • Вратига, Оборчлива билка, Вратика, Обикновена вратига
  • Тест за титър на антистрептолизин О
  • Бучиниш, Бардаран, Цвилуга, Дива мерудия
  • Домашни средства срещу бронхит при деца
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 8 часа и 15 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 8 часа и 26 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 8 часа и 33 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 8 часа и 40 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 4 дни, 23 часа и 29 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 4 дни, 23 часа и 29 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 8 часа и 22 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 8 часа и 22 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival