Кипарис, Обикновен кипарис, Средиземноморски кипарис
Кипарис, Обикновен кипарис (Cupressus sempervirens) представлява иглолистно вечнозелено дърво, типично за средиземноморските страни. Класифицира се към семейство Кипарисови (Cupressaceae). Нарича се още италиански кипарис, средиземноморски кипарис, тоскански кипарис, персийски кипарис (Mediterranean cypress, Common cypress, Italian cypress). В ролята си на декоративно дърво, обикновеният кипарис е характерен елемент от облика на Стария свят. Епитетът "sempervirens" означава „винаги зелен“. Този епитет е приложен само за три иглолистни дървета.
C. sempervirens се отглежда като декоративно дърво. Дървесината му се използва за мебели, фурнир, рамки за врати и дограма. Съобщава се за медицинска употреба на плодовете му, които се използват като противоглистно, антипиретично, антиревматично, антисептично, ароматерапевтично, стягащо и съдосвиващо средство. Етерично масло се дестилира от леторастите и се използва в парфюмерията и производството на сапун. Също така се засажда като преграда срещу вятър в селскостопанските райони. Дървото също има символична и социална стойност в средиземноморските райони и често се среща в гробищата.
Устройство на кипарис
Изображение: wikimedia.org
Кипарисът е средно високо дърво (до 35 метра) с дълъг живот - има данни за отделни екземпляри на възраст, надвишаваща 1 000 години. Кореновата му система е добре развита. Стволът му е прав. Кората тънка, гладка и сива за доста дълго време, по-късно става сиво-кафява и надлъжно набраздена. Излъчва издънки във всички посоки, кръгли или четириъгълни. Короната на средиземноморския кипарис е тясна (колоновидна) и гъста, с листна маса в тъмнозелен цвят. Листата му са люспести, тъмнозелени, иглоподобни образувания с дължина 2-5 мм, формиращи се върху заоблени (с напречно сечение) клонки. Цветята се появяват рано през пролетта. Шишарките са дребни, с овална форма, узряват за 2 години. Семената се съдържат във вътрешността на шишарката. След изхвърлянето на семената, конусът остава на дървото в продължение на няколко години. Самите шишарки могат да останат неотворени на дървото в продължение на много години. При пожар огънят може да ги накара да се отворят и впоследствие да хвърлят жизнеспособни семена.
Разпространение на кипарис
Обикнвеният кипарис е разпространен главно в области със субтропичен климат на Северното полукълбо. Роден в региона на Източното Средиземноморие, в североизточна Либия, южна Албания, южна и крайбрежна България , южна крайбрежна Хърватия, южна Черна гора, южна Босна и Херцеговина, югозападна Македония, южна Гърция, южна Турция, Кипър, северен Египет, западна Сирия, Ливан, Малта, Италия, Палестина, Израел, западна Йордания, Южен Кавказ и в Иран. Толерантен е към температури до -20 °C, към суша, въздушни течения, атмосферни газове. Расте на кисели и алкални почви.
Използваема част на кипарис
Употребяват се женски шишарки, листа и клонки.
Химичен състав на кипарис
Билката съдържа димерни проантоцианидини, танини, етерично масло, дитерпенови киселини.
Лечебни и свойства и приложение на кипарис
Свойства на кипарис
- антисептични, успокояващи и диуретични;
- спазмолитично действие - повлиява кашлицата;
- заздравяващо действие върху вените;
- подобряват кръвообращението, особено на дланите и ходилата;
- помага срещу хемороиди и разширени вени;
- подсушаващо действие - добавя се към ваните за крака, при неприятна миризма и прекомерно изпотяване на ходилата;
- антихелминтно;
- антипиретично;
- антиревматично;
- ароматерапевтично;
- стягащо;
- вазоконстрикторно средство.
Изображение: Rosendahl, Public domain, via Wikimedia Commons; Philmarin, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Къде се използва кипарисът?
- в медицината;
- в козметичната индустрия;
- в ароматерапиятa;
- декоративни дръвчета;
- за дървесина;
Начин на приложение
- запарка - 2 чаени лъжици счукани шишарки се добавят към 1 чаша вряла вода. Пийте по 4-5 чаши на ден непосредствено преди или между храненията;
- прахове и екстракти.
В козметиката се използва като стягащо, антисеборейно, средство против пърхот, против стареене и като аромат. Това е и традиционното дърво, използвано за италиански клавесини.
Шишарките и младите клони са антихелминтни, антипиретични, антиревматични, антисептични, стягащи, балсамови и вазоконстриктивни. Те се събират в края на зимата и началото на пролетта, след което се сушат за по-късна употреба. Приет вътрешно, той се използва при лечение на магарешка кашлица, кръвохрачене, спазматична кашлица, настинки, грип и възпалено гърло. Прилаган външно, като лосион или като разредено етерично масло (като се използва масло като бадем), той стяга разширени вени и хемороиди, стягайки кръвоносните съдове. Вана за крака се използва за почистване на краката и противодействие на прекомерното изпотяване. Извлеченото етерично масло не трябва да се приема вътрешно без професионална консултация.
Кипарисът в козметиката
От дървото се получава смола, като се правят разрези в ствола. Етерично масло от листа и шишарки се използва в ароматерапията.
Етерично масло се дестилира от леторастите. Използва се в парфюмерията и производството на сапун . Листата съдържат около 2% етерично масло, докато дървото съдържа около 2,5%. Настойка от дърво се използва в баните за крака за борба с изпотяването.
Дървесината е ароматна, много твърда и издръжлива. Популярно дърво за строителни цели, изработване на шкафове и гардероби, особено след като запазва аромата си, отблъсква молците и е непроницаемо за дървесния червей.
Декоративна стойност на кипариса
Изображение: Arz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Средиземноморският кипарис се отглежда широко като декоративно дърво от хилядолетия далеч от местния ареал, главно в целия средиземноморски регион и в други райони с подобно горещо, сухо лято и мека, дъждовна зима, включително Калифорния, Югозападна Южна Африка и Южна Австралия. Също така може да се отглежда успешно в райони с по-хладно, влажно лято, като Британските острови, Нова Зеландия и Тихия океан, на Северозапад (крайбрежни Орегон, Вашингтон и Британска Колумбия). Също така се засажда във Флорида и части от крайбрежния юг на САЩ като декоративно дърво. В някои области, особено в Съединените щати, той е известен като „италиански“ или „тоскански кипарис“. Често срещан в цялото Ню Мексико, средиземноморският кипарис е известен още като „драматичното дърво“ поради склонността си да се огъва дори с най-малкия бриз.
По-голямата част от дърветата в отглеждането са подбрани сортове с фастигиална корона, с изправени клони, образуващи тясна до много тясна корона, често по-малка от една десета, колкото е високо дървото. Тъмнозелената форма на "удивителен знак" на тези дървета е силно характерен подпис на средиземноморския градски и селски пейзаж. Преди това видът понякога се разделя на две разновидности, дивата C. sempervirens var. sempervirens (syn. var. horizontalis), а фастигията C. s. вар. pyramidalis (syn. var. fastigiata, var. stricta), но последният вече се отличава само като група сортове, без ботаническо значение.
Други употреби на кипарис
Известен е и с много трайното си ароматно дърво, използвано най-известно за вратите на базиликата „Свети Петър“ във Ватикана, Рим. Кипарисът се е използвал в дестилериите като дъги за задържане на каша за ферментиране на алкохол преди изобретението от неръждаема стомана.
Кипарисът, Cupressus sempervirens, е първият избор за иранските градини. Във всички известни персийски градини, като Fin Garden, Shazdeh Garden, Dowlat-Abad и други, това дърво играе централна роля в дизайна им. Най-старият жив кипарис е Sarv-e-Abarkooh в Иран, провинция Язд. Възрастта му се изчислява на около 4000 години.
Символика на кипариса
В класическата древност кипарисът е бил символ на траур, а в съвременната епоха той остава основното гробищно дърво както в мюсюлманския свят, така и в Европа. В класическата традиция кипарисът е бил свързан със смъртта и подземния свят, тъй като не е успял да регенерира, когато бъде отрязан твърде ниско. Атинските домакинства в траур са се "украсявали" с клони от кипарис. Кипарисът е използван за опушване на въздуха по време на кремации. Това е едно от растенията, които са подходящи за изработване на венци за украса на статуи на Плутон, класическия владетел на подземния свят.
Изображение: Philmarin, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Поетът Овидий, който пише по времето на Август, записва най-известния мит, който обяснява връзката на кипариса с мъката. Красивото момче Кипарис, любимо на Аполон, случайно убива любим питомен елен. Мъката и разкаянието му са толкова неутешими, че той поисква да плаче завинаги. Той е преобразен в cupressus sempervirens, със сок на дървото като сълзи. В друга версия на историята богът на гората Силван бил божественият спътник на Кипарис и случайно убил елена. Когато момчето е погълнато от мъка, Силван го превръща в дървото - като последица от това е носенето на клон от кипарис като символ на траур.
В гръцката митология, освен с Кипарис, кипарисът се свързва и с Артемида и Хеката, богинята на магията, кръстопътя и подземния свят. Древноримските погребални ритуали са го използвали широко.
Най-известното мюсюлманско гробище в Турция, където C. sempervirens се използва широко е гробището в Истанбул Karacaahmet. В турския град Истанбул дървото е посочено като гробищно дърво; общото му име на турски и името, използвано в турското горско стопанство, е „кара селви“ (черен кипарис). Кипарисите се споменават широко в Shahnameh, великата иранска епична поема от Фердовси.
В еврейската традиция кипарисът се счита за дървото, използвано за изграждането на Ноевия ковчег и храма, и се споменава като идиом или метафора в библейските пасажи, като се позовава на формата на дървото като пример за изправяне или на вечнозелената природа като пример на вечна красота или здраве. Той е популярен в съвременните израелски гробища, като съвременното обяснение е, че формата му наподобява свещ, а това, че е вечнозелено, символизира безсмъртието на душата.
В популярната култура италианският кипарис често е стереотипно свързан с ваканционни дестинации в средиземноморския регион, по-специално Италия. Дървото се вижда на плакати за пътувания от десетилетия.
Интересно за кипариса
През юли 2012 г. горски пожар, продължил пет дни, опустошава 20 000 хектара гора във валенсийското село Андила. Въпреки това, сред овъгления пейзаж, група от 946 кипариса на възраст около 22 години е практически невредима и са изгорени само 12 кипариса. Кипарисите от Андила са засадени от европейския проект CypFire, изучаващ различни аспекти на кипарисите, включително огнеустойчивост.
Изображение: Philmarin, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Много автори са признали, че видът по принцип приема два навика на растеж, фастигиален или хоризонтален, и са присвоили субспецифични таксономични рангове на тази основа. Широко разпространено е мнението, че само хоризонталната форма предшества човешката дейност, като фастигиалната форма има градинарски произход, датираща от ранните исторически или праисторически времена. По този начин това е сорт, а не подвид. Има и въпрос относно това дали фастигията е строго наследствена; изглежда, че "хоризонтални" екземпляри могат да възникнат от "фастигиращ" запас.
Най-големите докладвани екземпляри в местния ареал на вида могат да бъдат намерени в Лефка Ори в Западен Крит. В Националния парк "Самарийското дефиле" дърветата растат до приблизително 30-33 м височина и 1 м диаметър на ствола. Тези дървета може да са били засадени в древни времена. В местните насаждения голямо дърво би било около 20-25 м високо и 50 см диаметър на ствола. Най-големите дървета вероятно са стари градински екземпляри, които са получили достатъчно вода и хранителни вещества.
В Италия неговото използване е проучено както за археологическо датиране, така и за дендроклиматична реконструкция. Често се използва при археологическо датиране в Израел.
Пълна реколта от семена се случва всяка година. Енергията на покълване е висока и кълняемостта продължава няколко години. Благодарение на ароматните масла, семената са ароматни, особено при смачкване. В 1 кг има до 150 000 семена. Започва да произвежда семена през десетата си година. В допълнение към семената, той може да се размножава чрез присаждане, резници и издънки.
Заглавно изображение: brewbooks from near Seattle, USA, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
СКИН ДОКТОРС VEIN AWAY PLUS КРЕМ 100 мл.
СОРИА НАТУРАЛ ЦИРКУВЕН капсули * 30
ГЕРОФИТ БИЛКОВ КРЕМ 35 мл ПАШКУЛЕВ
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КИПАРИС 10 мл
АНТИЦЕЛУЛИТЕН КРЕМ 250 мл. VOM PULLACH HOF
АБОКА НЕОФИТОРОИД КРЕМ 40 мл
ГРИЙН ФАРМАСИ АНТИЦЕЛУЛИТНО МАСАЖНО МАСЛО 200 мл
ВИТЕЛА ВЕЙН ГЕЛ 50 мл
АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ КИПАРИС 10 мл.
НЕСТИ ДАНТЕ НАТУРАЛЕН САПУН ЦВЕТНИ ХЪЛМОВЕ С КИПАРИС 250 г
Библиография
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D0%B8%D0%BA%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD_%D0%BA%D0%B8%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%81
https://en.wikipedia.org/wiki/Cupressus_sempervirens
https://www.conifers.org/cu/Cupressus_sempervirens.php
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=a162
https://www.cabi.org/isc/datasheet/17105
http://www.euforgen.org/species/cupressus-sempervirens/
https://www.rhs.org.uk/Plants/5079/Cupressus-sempervirens/Details
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Cupressus+sempervirens
Снимков материал - източници:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D0%B8%D0%BA%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD_%D0%BA%D0%B8%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%81
https://en.wikipedia.org/wiki/Cupressus_sempervirens
https://www.conifers.org/cu/Cupressus_sempervirens.php
https://www.gardenia.net/plant/cupressus-sempervirens
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=a162
http://www.euforgen.org/species/cupressus-sempervirens/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Отдел Иглолистни (Pinophyta)
- Клас Pinopsida (Иглолистни)
- Разред Pinales
- Сем. Cupressaceae (Кипарисови)
- Хемороиди
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Спастична кашлица
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Облекчете сухата кашлица с мед и лук
- Бронхит
- Кодеин
- Натурални средства за лечение на анални фисури
Коментари към Кипарис, Обикновен кипарис, Средиземноморски кипарис