Хидрастис
Хидрастис (Hydrastis canadensis, Golden seal) представлява дребно, многогодишно растение, което принадлежи към семейство Лютикови (Ranunculaceae). Билката се среща със следните имена на латиница: yellow root, yellow puccoon, orange root, ground raspberry, turmeric root, wild curcuma, indian dye, eye balm, eye root, jaundice root, indian paint, warnera.
Устройство на хидрастис
Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Хидрастисът достига на височина до 30 см. Растежът му е изправен, като надземните му части са покрити с власинки. Основният корен на билката е с дължина около 5 см, дебелина около 1 см, груб, с възлеста структура. Оцветен е в жълто и има горчив вкус. От него водят началото си множество тънки и дълги коренчета. Те заедно с основния корен образуват коренището на растението. Листата са големи, силно нарязани на от 5 до 7 по-големи и по-малки листни дялове, с назъбен листен ръб. Листната петура може да достигне големина до 22 см в диаметър.
Цветоносното стъбло е с дължина от 15 до 30 см. Хидрастисът развива белезникаво-зеленикави цветя, които цъфтят рано през пролетта. Състоят се от фини венчелистчета и множество тичинки. Плодовете представляват вид ягодка, състояща се от множество червени зрънца, развиващи се в ранна есен. Съдържат от 10 до 25-30 семенца.
Разпространение на хидрастис
Родина на хидрастиса са североизточните гористи области на САЩ и Канада. Предпочита богати горски почви или влажни ливади. Често се среща на слънчеви открити места в широколистните гори, вирее по хълмове, но с отцедливи почви.
Това растение може да се култивира и у нас, но само ако се подберат подходящи за него условия. Като такива се определят средновисоките планински ливади и селскостопански земи в покрайнините на широколистните гори в Стара планина, Родопите и други планински местности с влажни и отцедливи почви.
Използваема част на хидрастис
Използваемите части на билката са корените и коренищата й.
Химичен състав на хидрастис
Хидрастисът съдържа: изокинолинови алкалоиди - берберин, хидрастин, канадин; етерично масло, смола, витамини, минерали - кобалт, желязо, силиций, магнезий, цинк, манган; захари, албумин, лигнин.
Лечебни свойства и приложение на хидрастис
Изображение: Rillke, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons
В билковата медицина, хидрастисът често се използва като многофункционално средство за защита на организма. Често се употребява за стимулиране на лекарствени ефекти на други билки. При химио- и лъчетерапия, той може да се включи като помощно средство в лечението на раковото заболяване. Проучвания с хора и животни показват, че берберинът в него има потенциал да помага при лечението на мозъчни тумори, рак на кожата, рак на устните, рак на маточната шийка.
Свойства на хидрастис
- противовъзпалително;
- антибактериално;
- антитуморно (цитотоксичен);
- адстрингентно;
- антиамебно;
- антисептично;
- противогъбично;
- стимулант и лечител на храносмилателната система и жлъчката;
- потогонно;
- жлъчегонно;
- отхрачващо;
- хипертензивно;
- леко слабително;
- кръвоспиращо;
- седативно;
- тонизиращо;
- маточен стимулант.
В изследване през 1960-та година е установено, че хидрастисът свива кръвоносните съдове и стимулира дейността на автономните нерви.
Изображение: Mustangracer05, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Билката е ефективна срещу редица болестотворни организми, включително Staphylococcus, Streptococcus, Chlamydia, Е. coli, Salmonella typhi, Entamoeba histolytica и много други. Бори се активно със състояние на левкопения, понижава лошия холестерол и триглицеридите, намалява кръвното налягане, подобрява състоянието на сърдечно-съдовата система. Хидрастисът изключително добре повлиява настинка, грип, вирусни и бактериални инфекции. Укрепва кръвоносната система и подпомага процеса на кръвосъсирване. Използва се успешно при следродилно и менструално кървене. Влияе благотворно на храносмилателната система, увеличавайки секрецията и намаляйки възпалението в различните нейни отдели. Стимулира функцията на бъбреците и се използва при възпаление на дихателната система. Други органи и системи, чиято функция стимулира са далак, панкреас, дебело черво, лимфна система. В изследвания е установено, че хидрастисът активно участва в лечението на алкохолизъм.
Състояния и заболявания, при които се използва хидрастис
- микози;
- псориазис;
- за промивки на уста, очи и тоалет;
- екзема;
- шарка;
- раздразнена кожа;
- възпалено гърло;
- при симптоми на менопаузата;
- синузит;
- порязвания;
- ожулвания;
- инфектирани рани, особено със стафилококови микроорганизми;
- други видове рани;
- отит - при перфорирано тъпанче не се прилага;
- възпалени лигавици;
- храносмилателни разстройства;
- диария.
Изображение: James Steakley, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Други заболявания, при които се употребява хидрастис: нощно изпотяване, алкохолизъм, повръщане, чернодробни заболявания, ревматични и мускулни болки, болки в очите, колит, диспепсия, запек, гастрит, пептични язви, загуба на апетит, тонзилит, гингивит, възпаление на яйчниците, левкорея. Билката много добре повлиява хронично възпаление на дебелото черво и ректума, както и при хемороиди. Прахът понякога се използва за смъркане при хрема.
Външно хидрастис се използва за лечение на акне, промивки на очите, херпес, екзема, други кожни проблеми и гнойни възпаления.
Форми на приложение на хидрастис
- настойка;
- отвара;
- капсули;
- мехлем;
- пудра, прах;
- тинктура;
- таблетки.
Препоръчителният прием на хидрастис от билкари е в продължение на 3 седмици, с не по-малко от 2 седмици почивка след това.
Интересно за хидрастис
Като лекарство хидрастисът се изполва още от индианците чироки. Смесено с мечешка мас те са го прилагали като средство против насекоми, при рани, болки в ушите и очите, възпзление на очите, проблеми със стомаха и черния дроб, язви. Други американски племена са пиели отвара или настойка от корена на билката при висока температура, нарушена чернодробна функция, магарешка кашлица, пневмония, сърдечни проблеми. Племена са го употребявали и с цел лечение на туберкулоза. Американските индианци, са използвали корена освен като лекарство и за получаване на жълт сок, който са използвали за оцветяване на лицата и облеклото си.
Изображение: USGS Bee Inventory and Monitoring Lab from Beltsville, Maryland, USA, Public domain, via Wikimedia Commons
1760-та година билката е пренесена на европейския континент. През 19-ти век е регистрирана в американската фармакопея. През 20-ти век е включена като основна съставка в билково лекарство и регистрирана в Америка като асептично и адстрингентно средство.
В природата билката е на изчезване. Поради тази причина се налага култивирането й и използването й в този вид.
Внимание!
Хидрастисът не трябва да се използва по време на бременност, поради свойствата му на маточен стимулант, както и от страдащи от високо кръвно налягане. В минимални количества и под лекарски контрол трябва да се употребява от малки деца и възрастни. Сухата билка може да предизвика дразнене на видимите лигавици.
Приемът на билката във високи дози, може да доведе до постепенно понижение на способността на организма да усвоява витамини от B-групата. Консумацията на хидрастис в прясно състояние, може да предизвика развитие на язви на лигавиците. Продължителният прием на хидрастис може да доведе до появата на следните нежелани симптоми у пациента: възбудни състояния, нарушено храносмилане, халюцинации, делириум, запек, дразнене на лигавиците.
Алкалоидите - хидрастин, берберин и канадин, на които се дължи най-вече действието на хидрастиса, при прекомерен прием могат да доведат до повишаване на кръвното налягане (свиват кръвоносните съдове) и нарушение на чревната флора.
Заглавно изображение: James Steakley, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ХИДРАСТИС КАНАДЕНСИС 9 СН
КУЕ капки за уши 15 мл
ОЧАНКА СМЕС капсули 458 мг * 100 NATURE'S WAY
ХИДРАСТИС КАНАДЕНСИС 15 СН
УРИНАРИ С ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА капсули 420 мг * 100 NATURE'S WAY
ФИТОБИОТИК капсули * 60 NATURE'S WAY
ХИДРАСТИС КАНАДЕНСИС 5 СН
ХИДРАСТИС КАНАДЕНСИС 30 СН
БИОХЕРБА БЪЗ, ЕХИНАЦЕЯ, ХИДРАСТИС КОМПЛЕКС капсули 480 мг * 100
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения)
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Разред Ranunculales
- Сем. Ranunculaceae (Лютикови)
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Диета №15 - общовъзстановяваща
- Хомеопатия при диария
- Хомеопатия при фарингит
- Лешник, Леска, Обикновена леска, Обикновен лешник
- Лечение с интерферон
- Мастоцити
- Индрише
- Калоферче
- Роза
Коментари към Хидрастис