Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Чревни инфекции Други бактериални, чревни инфекции Ентероинвазивна инфекция, предизвикана от Escherichia coli

Ентероинвазивна инфекция, предизвикана от Escherichia coli МКБ A04.2

от 17 ное 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Ралица Руменова
Ентероинвазивна инфекция, предизвикана от Escherichia coli МКБ A04.2 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Библиография
Коментари

Ентероинвазивната инфекция, предизвикана от Escherichia coli е чревна инфекция, клинично неразличима от заболяването Шигелоза. Инфекцията се причинява от ентероинвазивни щамове на Ешерихия коли и протича с диариен синдром и висока температура.

Причини

Причинител на заболяването са ентероинвазивни щамове на бактерията Ешерихия коли - Грам-отрицателни бактерии от семейство Enterobacteriaceae, род Escherichia. Ентероинвазивните щамове, познати още като EIEC представляват чревни патогени, причиняващи ентерит, с подобен патогенен механизъм като този на бактериите от род Шигела. EIEC щамовете са нетипични в своите биохимични реакции и могат да ферментират лактоза, те са лизин декарбоксилаза отрицателни, не са подвижни и не образуват спори.

E.coli

В допълнение, повечето EIEC щамове експресират соматични антигени, сходни с антигените на бактериите от род Shigella. EIEC инвазията се медиира от голям плазмид (140 MDa), кодиращ производството на няколко протеини от външната мембрана, участващи в инвазивността.

Разпространение

Първият доклад за доказан щам на EIEC е от 1947 г. По това време той е определен като "параколон бацил", но по-късно щамът е идентифициран като E.coli O124. През 50-те и 60-те години на миналия век други щамове на E.coli, изолирани от дизентерия и първоначално класифицирани като Shigella manolovi, S.sofia, щам Shigella 13 и S.metadysenteriae по-късно са преименувани като EIEC - ентероинвазивни коли бактерии.

Ентероинвазивните щамове най-често биват изолирани и доказвани в Южна Америка и Източна Европа. В Испания честотата на ентероинвазивните E.coli е изключително ниска (0,2%), като серогрупа O124 е най-често изолираната. Ентероинвазивните щамове са най-честият източник на епидемични взривове в детски и лечебни заведения. Боледуват главно преморбидно увредени кърмачета - недоносени, хипотрофични, анемични и често боледуващи от други инфекциозни заболявания деца. Механизмът на заразяване е фекално-орален, входна врата за инфекцията е устната кухина. Източник на заразата са най-често здравите заразоносители на ентероинвазивни ешерихия коли. Съобщават се случайни огнища, свързани с консумацията на замърсена храна и по контактно-битов път - от човек на човек.

Патофизиология

Причинителите преодоляват стомашната киселинна бариера и достигат до тънките черва - главно в йеюнума, където селективно увреждат чревния епител.

Ентероинвазивните щамове E.coli произвеждат адхезинови протеини, чрез които се свързват и проникват в чревните клетки. Микроорганизмите инвазират чревния епител, което води до възпаление и разязвяване на лигавицата - налице е инвазия на чревния епител с вътреклетъчно размножаване и развитие на изразен възпалителен процес - ентерит, много по-рядко заболяването протича и със засягане и на колона. Патогените не произвеждат токсини, но сериозно увреждат чревната стена чрез механично разрушаване на клетките.

Симптоми

Клиничната изява настъпва в рамките на 12 до 72 часа след заразяването.

Pain

Заболяването се характеризира със симптоми като:

  • коремна болка;
  • диария;
  • повръщане;
  • висока температура;
  • втрисане и общо неразположение.

Изпражненията са примесени със слуз, а понякога и с жилки кръв, което изключително наподовява т.нар. дизентерийна храчка при пациенти с Шигелоза.

Еволюцията на заболяването клони към влошаване и задълбочаване на състоянието, а именно:

  • бледост;
  • прострация;
  • дехидратация;
  • хлътване на фонтанелата при кърмачета;
  • сухи лигавици;
  • хепатомегалия и др.

При адекватно и ранно лечение подобрение настъпва след 4-5 дни.

Изследвания

При съмнение за пациент с ентероинвазивна инфекция, педизвикана от Ешерихия коли е необходимо провеждането на обстоен физикален преглед и снемането на точна анамнеза, особено относно скорошни пътувания и вида на консумираната храна. Провеждането на лабораторни и микробиологични изследвания е задължителен компонент за поставянето на точната диагноза. Възможно е провеждането на серологични изследвания, но обикновено микробиологичното изследване е достатъчно за доказване на конкретния причинител.

Лабораторни изследвания

  • ПКК;
  • Левкоцити.

Микробиологични изследвания

Ентероинвазивните Ешерихия коли могат да бъдат изолирани след взимането на фекална проба и по-рядко от повърнати материи, урина или кръв.

E.coli petri

Необходимо е фекалната проба да бъде посята в селективна или диференцираща хранителна среда, каквито са средите Левин, Ендо и Мак Колин. Фекалната култура и направата на фекален тест доказват причинителя.

Серологични изследвания

Серологичните методи при инфекциите предизвикани от Ешерихия коли имат малка практическа стойност, поради ефикаснотта на микробиологичните методики, но при неоходимост могат да се приложат изселдвания като:

  • Реакция аглутинация;
  • Елайза.

Диференциална диагноза

Поради сходното клинично протичане на ентероинвазивната инфекция, предизвикана от Escherichia coli с други бактериални инфекци поразяващи гастроинтестиналния тракт, диференциална диагноза се прави с

  • Шигелоза;
  • Салмонелоза;
  • Кампилобактериоза;
  • Йерсиноза.

Окончателната диагноза се базира на епидемиологичните и клинични данни за бактериален ентерит или колит и се потвъждава чрез микробиологичните изследвания - изолиране на причинителя чрез фекален тест, по-рядко от кръв или повърнати материи.

Лечение

Заболяването изисква хоспитализация. Леките случаи се лекуват само с диета и перорална рехидратация. При по-тежките случаи се назначават антибиотици, съобразени с антибиограмата - най-често от аминогликозидната или цефалоспориновата групи. От изключително значение е патогенетичното лечение - рехидратация и дезинтоксикация на организма.

Прогнозата на ентероинвазивна инфекция, предизвикана от Escherichia coli е добра. Леталният изход е изключение и засяга тежко преморбидно увредени кърмачета. Важен е фактът, че реконвалесцентното носителство може да бъде много продължително - няколко месеца.

3.8/5 10 оценки

Симптоми и признаци при Ентероинвазивна инфекция, предизвикана от Escherichia coli МКБ A04.2

  • Повръщане
  • Диария
  • Коремна болка
  • Повишена телесна температура
  • Втрисане
  • Неразположение
Всички

Лечение на Ентероинвазивна инфекция, предизвикана от Escherichia coli МКБ A04.2

  • Антибиотици
  • Антидиарични лекарства

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Escherichia_coli
https://emedicine.medscape.com/article/217485-overview

Коментари към Ентероинвазивна инфекция, предизвикана от Escherichia coli МКБ A04.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ентероинвазивна инфекция, предизвикана от Escherichia coli МКБ A04.2
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 11:09
    Коментирайте "Ентероинвазивна инфекция, предизвикана от Escherichia coli МКБ A04.2"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Стафилококова инфекция във влагалището

преди 2296 дни, 23 часа и 24 мин.

Възпаление, инфекция и болка в ухото - мнения и въпроси

преди 2347 дни, 12 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 23 часа и 14 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 14 часа и 14 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 14 часа и 25 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 14 часа и 32 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival