Прострация

› По-чести причини за възникване
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Прострация представлява медицинско понятие, което се отнася до пълна степен на изтощение и упадък на умствената дейност. Това е неспецифичен, но сериозен симптом, който сигнализира за нарушение във функцията на една или повече системи в организма. Външно прострацията наподобява тежко изтощение, тъй като се характеризира със силно понижена физическа и психическа активност.
Прострацията може да се дължи на:
- Инфекциозни и паразитни болести - тежко инфекциозно заболяване (бубонна чума, вирусни хеморагични трески, криптоспоридиоза, грип, денга, малария, стафилококово хранително отравяне, трихинелоза, тетанус, Фитц-Хъг-Къртис синдром (Fitz-Hugh-Curtis syndrome).
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - отравяния (отравяне с "горящ" храст, химични отравяния-адипонитрил, амитрола, амониев сулфамат, серовъглерод, диетилфталат, дисулфирамът, фенол, трихлорфон), топлинно изтощение, отравяне с Лобелия, планинска болест.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - болест на Адисон (Addison's disease), синдром на Вернике-Корсаков (Wernicke-Korsakoff).
- Болести на нервната система - синдром на хроничната умора.
- Болести на храносмилателната система - цироза на черния дроб.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - синдром на цикличното повръщане.
- Психични и поведенчески разстройства - депресивни разстройства, абстиненция (Риталин).
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - злоупотреба с екстази, амфетамини.
По-чести причини за възникване
Топлинно изтощение
Продължителното излагане на високи температури, особено в комбинация с физическо натоварване и намален прием на течности, може да доведе до топлинно изтощение на организма. То се характеризира с изпотяване, замаяност, понижено артериално налягане, отпадналост и генерализирана мускулна слабост. Кожата обикновено е влажна и студена, а пулсът е силно учестен. Ако не бъде разпознато и лекувано навреме, топлинното изтощение може да прогресира до топлинен удар - остро, животозастрашаващо състояние с изразена прострация, хипертермия и нарушение в съзнанието.
Инфекциозни заболявания
Инфекциозните заболявания са сред най-честите причини за развитие на прострация, особено сред малки деца, пациенти с придружаващи заболявания и компрометирана имунна система. Най-тежкото инфекциозно състояние, при което прострацията е водещ симптом, е сепсисът. Той представлява системен възпалителен отговор на организма, при който се наблюдава нарушение в перфузията на органите, хипоксия, хипотония и развитие на метаболитна ацидоза. Пациентът често е отпаднал, объркан, със замъглено съзнание и нестабилни жизнени показатели. Ако не се предприемат действия или ако сепсисът не се лекува адекватно, може да се развие множествена органна дисфункция, завършваща с летален изход.
Хипогликемия
Хипогликемията представлява спад на кръвната глюкоза под физиологичните граници (
Остра надбъбречна недостатъчност
Острата надбъбречна недостатъчност е спешно състояние, познато още с термина “Адисонова криза”. То се характеризира с остър дефицит на кортизол и алдостерон - хормони, които обикновено се продуцират от надбъбречната жлеза. Дефицитът на тези хормони се характеризира с внезапно понижение на артериалното налягане, тахикардия, хипонатриемия и хиперкалиемия. Обикновено кризата се провокира от стресови фактори като инфекция, травма, предстояща операция или обостряне на хронично заболяване. Пациентът с остра надбъбречна недостатъчност е с изразена прострация, бледа кожа, объркан и много често е с нарушено съзнание.
Симптоми
Клиничната картина при прострация може да варира значително в зависимост от подлежащата етиология, възрастта на пациента, съпътстващите заболявания и скоростта на развитие на състоянието. Независимо от причината, симптомите обикновено са съчетание от неврологична, сърдечно-съдова и метаболитна дисфункция и изискват спешна медицинска намеса. Основните клинични симптоми при прострация включват:
- Отпадналост
- Изтощение
- Мускулна слабост
- Силна апатия
- Бледа кожа
- Обърканост
- Учестен пулс
- Нарушено съзнание
Диагноза
Прострацията не е самостоятелна диагноза, а клинична изява на подлежащо нарушение в организма. Диагностиката е насочена към идентифициране на основната причина и обикновено включва:
- Анамнеза: има ключово значение за ориентиране на лекаря към основното заболяване и определяне спешността на състоянието. Необходимо е да се установят началото, продължителността и скоростта на развитие на симптомите, както и данни за съпътстващи заболявания, прием на медикаменти или контакт с токсични вещества.
- Физикален преглед: прегледът е насочен към оценка на основните жизнени показатели, както и търсене на белези, насочващи към конкретна етиология. Оценяват се съзнанието, артериалното налягане, пулсът, температурата, дишането и сатурацията (насищането на кръвта с кислород).
- Лабораторни изследвания: основните показатели включват пълна кръвна картина, кръвна глюкоза, електролити, урея и креатинин, чернодробни ензими, С-реактивен протеин (CRP) и кръвно-газов анализ. При съмнение за сепсис задължително се провеждат кръвни и уринни микробиологични култури с цел откриване на етиологични причинител.
- Образни изследвания: в зависимост от предполагаемата причина и клиничната картина на пациента, лекарят може да назначи различни образни изследвания като рентгенография на бял дроб, ЕКГ, ехокардиография, КТ/ЯМР при неврологични симптоми и други.
Лечение
Прострацията е важен симптом, при който е необходимо навременно разпознаване на симптомите и бързо започване на лечебния процес. При нестабилен пациент с животозастрашаващо състояние е необходимо постоянно наблюдение от медицински специалисти. Основни насоки в лечението са:
- Стабилизиране на виталните функции - включва осигуряване на венозен достъп и добра проходимост на дихателните пътища, поддържане на стабилно артериално кръвно налягане и сърдечна честота, както и корекция на кръвната глюкоза.
- Лечение на основното заболяване - в зависимост от подлежащата причина, етиологичното лечение може да включва антибиотици, антивирусни препарати, хормонална заместителна терапия и други медикаменти насочени към основното заболяване.
- Рехидратация и електролитна корекция - коригирането на дехидратацията и електролитния дисбаланс заемат основно място при лечение на прострация. В зависимост от тежестта на състояние, рехидратацията може да е перорална чрез приемане на течности през устата или венозна чрез инфузия на водно-солеви разтвори.
Заболявания при симптом Прострация
- Аренавирусна хеморагична треска
- Бубонна чума
- В друго(-и) изядено(-и) растение(-я)
- Вирусна хеморагична треска, неуточнена
- Гадене и повръщане
- Грип, предизвикан от идентифициран вирус на грипа
Библиография
Jameson, J.L., Fauci, A.S., Kasper, D.L., Hauser, S.L., Longo, D.L. & Loscalzo, J. (eds.) (2018). Harrison’s Principles of Internal Medicine. 20th ed. New York: McGraw-Hill Education.
https://www.nhs.uk/conditions/heat-exhaustion-heatstroke/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hypoglycemia/symptoms-causes/syc-20373685
Коментари към Прострация