Гадене и повръщане МКБ R11
Гаденето и повръщането не са заболявания, а симптоми на различни състояния, като инфекция, хранително отравяне, преяждане. Понякога могат да бъдат и признак за по-сериозни заболявания като миокарден инфаркт, бъбречни и чернодробни нарушения, нарушения на централната нервна система (ЦНС) и др.
Гаденето е чувство на дискомфорт в горната част на корема, придружено с желание за повръщане. Повръщането е неволно или насилствено доброволно изпразване на стомашното съдържимо през устата.
Гадене и повръщане могат да се появят както при деца, така и при възрастни. Хората, подложени на химиотерапия и лъчетерапия, имат повишен риск от гадене и повръщане. Бременните жени в първия триместър също могат да имат тези оплаквания, особено сутрин.
Патофизиология
Гаденето е чувство за дискомфорт в стомаха, което се свързва с отвращение към храната и очакване, че ще последва повръщане. Гаденето е резултат от дразнене на нервните окончания в стомаха или дванадесетопръстника, което от своя страна стимулира центровете в мозъка, които са отговорни за това. Има четири различни основни пътя, които се активират от специфични тригери в човешкото тяло, създаващи усещане за гадене и повръщане:
- Централна нервна система (ЦНС): Стимулите могат да засегнат области на ЦНС, включително мозъчната кора и лимбичната система. Тези области се активират от повишено вътречерепно налягане, дразнене на мозъчните обвивики и екстремни емоционални преживявания, като тревожност. Суперанториалният регион е отговорен за усещането за гадене
- Задействаща зона на хеморецептор (CTZ): Тази област е извън кръвно-мозъчната бариера и следователно е лесно изложена на вещества, циркулиращи през кръвта и церебралната гръбначномозъчна течност. Такива са токсини и лекарства. Активирането на CTZ се медиира от допаминови (D2) рецептори, серотонинови (5HT3) рецептори и неврокининови рецептори (NK1).
- Вестибуларна система: Тази система се активира от смущения във вестибуларния апарат във вътрешното ухо. Те включват движения, които причиняват световъртеж. Този път се задейства от хистаминови и ацетилхолинови рецептори.
- Периферни пътища: Типичен пример за повръщане от периферен произход е стомашното рефлекторно повръщане. То се дължи на дразнене на стомашната лигавица от храна при органични заболявания на стомаха – гастрит, язва, карцином, при рефлукс на жлъчка, рефлекторно при различни възпалителни процеси – холецистит, апендицит, аднексит. При нарушения на евакуаторната функция на стомаха – например спазъм или стеноза на пилора.
По време на самия акт на повръщане отначало настъпва спазъм на пилора, след това антиперисталтика, която води до изпълване на горната част на стомаха със стомашно съдържимо, отваряне на кардията и изхвърлянето му навън през хранопровода с помощта на съкращаване на коремната мускулатура.
Причини
Причините за гадене и повръщане варират значително от несериозни състояния до животозастрашаващи заболявания. Могат да включват:
- Ранни етапи на бременността – През първия триместър на бременността много жени изпитват пристъпи на гадене и повръщане, известни като сутрешно гадене. Въпреки името си, сутрешното гадене може да се появи по всяко време, през деня и нощта. Обикновено започва от 6-та седмица на бременността, достига връх около 9-та седмица и изчезва до 16-18-та седмица.
- Емоционален стрес – Тревожността и стресът могат да засегнат почти всяка телесна система. Това включва сърдечно-съдовата, ендокринната, скелетно-мускулната, нервната, репродуктивната и дихателната. В храносмилателната система стресът може да причини гадене и повръщане.
- Хранително отравяне – Симптомите на хранително отравяне, които могат да започнат в рамките на часове след приемане на заразената храна, често включват: гадене, повръщане и диария. Най-често хранителното отравяне е леко и преминава бързо, но при някои хора може да се наложи болнично лечение.
- Преяждане – Ядене на големи количества мазни или сладки храни може да раздразни стомаха и да предизвика повръщане и диария. Преяждането е още по-вероятно да предизвика повръщане, ако вече има друго стомашно-чревно заболяване.
- Сърдечен удар – Най-честият симптом на сърдечен удар е болката в гърдите. Понякога може да се прояви и с други симптоми като гадене и повръщане.
- Язви – Основният симптом на язва на стомаха или дванадесетопръстника е болката в горната част на корема, която може да е тъпа, остра или пареща. Като придружаващи симптоми могат да са гадене и повръщане.
- Булимия – Хората с булимия често ядат големи количества храна и преяждат, а след това се опитват да се отърват от калориите. Това се нарича прочистване. То най-често се случва чрез повръщане или прекомерна физическа активност.
- Гастропареза – Гастропарезата е състояние, което засяга нормалното спонтанно движение на мускулите на стомаха. Обикновено силните мускулни контракции помагат на храната да преминава през храносмилателния тракт. Но при гастропареза това преминаване се забавя или изобщо не се осъществява. Може би най-честият симптом е ранното засищане или усещането на чувство за ситост малко след започване на хранене. Но гаденето и повръщането също се проявяват почти винаги след нахранване.
- Мигрена – Мигрената може да причини силна пулсираща болка, обикновено от едната страна на главата. Често се придружава от гадене, повръщане и изключителна чувствителност към светлина и звук.
- Бъбречни инфекции – Тежката бъбречна инфекция може да доведе до животозастрашаващи усложнения. Необходимо е да се потърси незабавно медицинска помощ, ако са налице симптоми на бъбречна инфекция, съчетани с кървава урина или гадене и повръщане.
- Химиотерапия и лъчелечение – Химиотерапията може да предизвика гадене и повръщане. Не всеки пациент се чувства зле по време или след химиотерапия. Гаденето може да продължи кратко време или в продължение на много часове. Понякога се придружава от повръщане.
- Остър холецистит – Холециститът е възпаление на жлъчния мехур. Симптомите включват болка вдясно в горната част на корема, гадене повръщане и понякога треска.
Симптоми
Гадене и повръщане обикновено са симптом на различни състояния. Придружаващите симптоми могат да бъдат различни, в зависимост от основното заболяване.Такива могат да бъдат:
- Болка в корема
- Диария
- Световъртеж
- Ускорен пулс
- Прекомерно изпотяване
- Сухота в устата
- Болка в гърдите
- Объркване
- Сънливост
Усложнения
Едно от най-големите усложнения на повръщането е дехидратацията. Тя се появява, когато тялото загуби повече вода, отколкото поеме. Организмът няма достатъчно вода, за да изпълнява нормалните си функции.
Леката и умерена дехидратация са обратими състояния, като организма може да се възстанови чрез приемане на много течности, но тежката дехидратация може да е смъртоносна и изисква незабавно медицинско лечение. На особено голям риск са подложени малки деца и много възрастни хора.
Най-честите симптоми на дехидратация са:
- Сухота в устата
- Хлътване на очните ябълки
- Ускорен пулс
- Ускорено дишане
- Главоболие
Диагноза
Подробно снета анамнеза за вида на повърнатото, за времето на настъпването, дали е започнало остро или постепенно, броя на повръщанията, дали е започнало на гладно или след нахранване, придружено ли е повръщането от други симптоми са от голямо диагностично значение.
Съществен въпрос е дали повръщането се придружава с гадене или не. Гаденето обикновено предхожда повръщането при заболявания на храносмилателния тракт, но лисва при повишено вътречерепно налягане. Друга разлика е, че след повръщане стомашно болните чувстват облекчение, а тези с повишено вътречерепно налягане - не.
При повръщане трябва да се установи дали има връзка на повръщането с налична болка и ако има, дали болката предхожда повръщането и в какъв интервал. Това показва дали повръщането е свързано със стомашно заболяване. Трябва да се установи времето на поява на първото повръщане – например сутрин на гладно повръщат бременни и хронични алкохолици. При пилорна стеноза болните повръщат храна, приета преди 8 часа или от предишния ден. След нахранване повръщат болни с гастрит, пилороспазъм, стомашна язва.
Анамнезата, клиничната картина и прегледът невинаги са достатъчни да се постави точна диагноза. Обикновено е необходимо да се направят лабораторни и инструментални изследвания, за да се уточни заболяването, водещо до гадене и повръщане.
Лечение
Лечението е етиологично – към основното заболяване, поради което е налице повръщане, и симптоматично – медикаменти, потискащи центъра на повръщане, прилагат се антиеметични лекарства, антиацидни и витамини. При обилно и тежко повръщане, водещо до електролитен дисбаланс и дехидратация на организма, може да се наложи интравенозни вливания с физиологични разтвори.
Превенция
Гаденето и повръщането могат да се избегнат чрез:
- Хранене на малки порции през целия ден
- Бавно хранене
- Избягване на трудносмилаеми храни
- Почивка след нахранване
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Гадене и повръщане МКБ R11
ВсичкиЛечение на Гадене и повръщане МКБ R11
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ВАЛИДОЛ таблетки 60 мг * 20 ФАРМАК
ХИДРАТИН АЛФА саше * 8
ХИДРАТИН АЛФА МАЛИНА саше * 8
КОКУЛУС ИНДИКУС 9 СН
НУКС ВОМИКА 30 СН
СТАФИСАГРИА 9 СН
КАРМОЛИС капки 40 мл
НАТРИЕВ ЦИТРАТ АЛФА сироп 100 мл
ВАЛИДОЛ таблетки * 20 ЗДРАВОФАРМ
ЦИНАРИЗИН таблетки 25 мг * 50 ИНБИОТЕХ
ПЕДИАКИД САШЕТА СРЕЩУ НЕРАЗПОЛОЖЕНИЕ ПРИ ПЪТУВАНЕ * 10
ЦИНАРИЗИН таблетки 25 мг * 50 СОФАРМА
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/8106-nausea--vomiting
https://en.wikipedia.org/wiki/Nausea#Pathophysiology
https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-nausea-vomiting
https://www.mayoclinic.org/symptoms/nausea/basics/causes/sym-20050736
https://www.everydayhealth.com/vomiting/guide/
Коментари към Гадене и повръщане МКБ R11