Субфебрилна температура
Субфебрилна температура: термин в медицината, с който се означава телесна температура със стойности по-ниски от 38,3ºС.
Като нормални стойности на телесната температура се приемат 36,6ºС. Но трябва да се има предвид, че телесната температура варира през целия ден и нейните нормални граници могат да достигнат до 37ºС.
Когато температурата е леко повишена се означава като субфебрилна. Тя обикновено е резултат от опита на тялото да се пребори с инфекция или друго заболяване. Симптомите, които може да се проявят в комбинация със субфебрилната температура включват: отпадналост, болка в мускулите, главоболие, усещане за горещо, изпотяване треперене.
Субфебрилната температура може да се дължи на:
- Болести на дихателната система – настинка, възпалено гърло (фарингит), грип.
- Болести на пикочо-половата система – инфекция на пикочните пътища, инфекция на бъбреците.
- Инфекциозни и паразитни болести – туберкулоза, хранително отравяне.
- Болести на нервната система – менингит.
- Психични и поведенчески разстройства – стрес.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност – страничен ефект от прием на медикаменти.
- Новообразувания – левкемия, болест на Ходжкин (Hodgkin's disease), Неходжкинов лимфом.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - хипертиреоидизъм, дехидратация, тиреоидит.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан – артрит, подагра.
- Болести на храносмилателната система – зъбен гранулом.
- Други – никнене на зъби при бебета.
Най-чести причини за поддържане на субфебрилна температура
Респираторни инфекции
Тялото естествено повишава телесната температура, за да се справи с бактериите или вирусите, причиняващи инфекция. Настинката и грипът са най-честите вирусни инфекции, които причиняват субфебрилна температура, която продължава повече от няколко дни.
Вирусната пневмония и бронхит са други два вида инфекции, които също могат да причинят леко повишена телесна температура.
Инфекции на пикочните пътища
Постоянната субфебрилна температура може да сигнализира за скрита инфекция на пикочните пътища както при деца, така и при възрастни. Най-често инфекциите са бактериални. Те се проявяват и с други симптоми като: болка и парене при уриниране, често уриниране, тъмна урина.
Прием на медикаменти
Лекото повишаване на телесната температура може да се прояви около 7 до 10 дни след започването на ново лечение. Състоянието се означава като лекарствена треска. Медикаментите, които са свързани със субфебрилната температура, включват:
- бета-лактамни антибиотици, като цефалоспорини и пеницилини;
- прокаинамид;
- хинидин;
- метилдопа;
- фенитоин;
- карбамезапин.
Никнене на зъби при бебета
Обикновено зъбите започват да се появяват между 4 и 7 месец. Понякога появата им може да причини раздразнителност, плач и леко повишаване на телесната температура. Ако тя обаче е по-висока от 38,3ºС причината вероятно не е никнене на зъби и трябва да посетите лекар.
Стрес
Постоянната леко повишена температура може да бъде причинена от хроничен стрес. Нарича се психогенна треска. Среща се най-често при млади жени, хора със синдром на хронична умора и фибромиалгия.
Проблеми с щитовидната жлеза
Субакутният тиреоидит е възпаление на щитовидната жлеза, което може да е причина за поддържане на субфебрилна температура. Състоянието се проявява още с болка в мускулите, умора, болка в областта на шията, която се излъчва към ухото и други.
Кога да потърсите лекар?
Само по себе си леко повишената температура не е причина да потърсите лекар. И все пак има ситуации, при които е наложително, особено ако субфебрилната температура продължава няколко дни.
Наличието на леко повишена температура означава различни неща при възрастни, деца и бебета.
Възрастни
За възрастни повишаването на телесната температура обикновено не е причина за безпокойство, освен ако не надвиши 39,4ºС. При такива стойности е задължително да потърсите медицинска помощ. Ако температурата е по-ниска от 39,4ºС, но продължава повече от три дни също е необходимо да се консултирате с лекар.
Незабавно потърсете помощ, ако повишената температура се придружава от:
- объркване;
- обрив, който се влошава;
- повръщане;
- припадъци;
- болка при уриниране;
- схванат врат;
- силно главоболие;
- затруднено дишане;
- халюцинации.
Деца
Ако детето осъществява контакт с очи, пие течности и игра, тогава субфебрилната температура не е причина за тревога. Но все пак трябва да посетите лекар, ако тя продължава няколко дни. Свържете се с педиатъра на детето, ако:
- детето е с влошено общо състояние;
- повръща многократно;
- има тежка диария.
Бебета
За кърмачета под 3 месечна възраст дори леко повишената температура може да означава сериозна инфекция.
Необходимо е веднага да се свържете с лекар дори бебето да е субфебрилно. При липса на други симптоми също трябва да посетите лекар, особено ако температурата продължава непрекъснато повече от три дни.
Диагноза и лечение
Диагностицирането на субфебрилната температура включва: физически преглед, анамнеза за допълнителни симптоми и хронични заболявания, кръвни изследвания, изследване на урина. При необходимост могат да бъдат назначени и допълнителни изследвания по преценка на лекаря.
Лечението зависи изцяло от причините за субфебрилната температура. За да се облекчат симптомите може да се приемат лекарства без рецепта (ибупрофен, ацетаминофен).
Тъй като състоянието може да доведе до обезводняване е желателно да се приемат много течности.
Заболявания при симптом Субфебрилна температура
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/326175
https://www.healthline.com/health/persistent-low-grade-fever
Коментари към Субфебрилна температура
Здравейте! Емоционалният стрес не причинява повишаване на телесната температура. Препоръчваме ви да се обърнете към вашия семеен лекар, който ще назначи необходимите изследвания или ще ви насочи към подходящ специалист.
Здравейте, благодаря за добрата и информативна статия. Аз също съм с повишена температура - сутрин преди ставане 37,3°С и до вечерта се качва до 37,7°С. Така е от 2 седмици, но освен горене в главата, други симптоми нямам. Възможно ли е причината да е стрес и какви изследвания да ми бъдат направени? Благодаря предварително за Вашия отговор! С уважение И. Митрева
Поли
Здравеи те,много съм претенена и незнам какво да правя всеки ден от няколко месеца имам температура през деня 37,1 пончкога стига до 37 ,3.правига ми изледвания пкк и дкк всичко е наред.незнам вече към кого да се обърна за помощ.Под постоянен стрес съм,
Здравейте! При някои хора хроничният стрес може да причини постоянна субфебрилна температура.
Петя
Здравейте! От началото на бременността ми до сега- 5 месеца след раждането съм с по-висока температура- 37 градуса. Пускани са многократно кръвна картина, СУЕ и С - реактинов протеин. Според лекарката ми, когато нормализират хормоните, би трябвало и температурата да падне. Интересното е, че ако не си сложа термометъра, няма и да разбера, че имам температура. Според вас това нормално ли е ? Наскоро изкарах и Ковид?
Здравейте! Хормоните могат да повлияят на телесната температура. В някои случаи, например след прекарана Ковид инфекция може да има интермитентна повишена/субфебрилна температура (тоест периодично повишаване на температурата).
Здравеи те,много съм претенена и незнам какво да правя всеки ден от няколко месеца имам температура през деня 37,1 пончкога стига до 37 ,3.правига ми изледвания пкк и дкк всичко е наред.незнам вече към кого да се обърна за помощ.Под постоянен стрес съм,
Здравейте! От началото на бременността ми до сега- 5 месеца след раждането съм с по-висока температура- 37 градуса. Пускани са многократно кръвна картина, СУЕ и С - реактинов протеин. Според лекарката ми, когато нормализират хормоните, би трябвало и температурата да падне. Интересното е, че ако не си сложа термометъра, няма и да разбера, че имам температура. Според вас това нормално ли е ? Наскоро изкарах и Ковид?
Величка Цветкова
След прекаран ковид всеки ден към 17,30ч вдигам 37,2-37,3температура,след около час сама се сваля, нормално ли е, 2
Здравейте! Това е симптом на т.нар. пост-ковид синдром. Повече информация може да прочетете тук: Пост-ковид синдром
След прекаран ковид всеки ден към 17,30ч вдигам 37,2-37,3температура,след около час сама се сваля, нормално ли е, 2