Дехидратация
› По-чести причини за възникване
› Симптоми
› Предотвратяване на дехидратацията
› Лечение
Въведение
Дехидратация представлява обезводняване на организма. Тя се развива в резултат на воден дефицит, възникващ поради увеличени загуби или недостатъчен внос на вода в организма. Дехидратацията може да бъде лека, умерена, тежка или животозастрашаваща. Кърмачетата, децата, спортистите и възрастните хора са особено склонни към дехидратация с последващи тежки усложнения. Симптомите на обезводняване включват жажда, сухи устни, сух език, виене на свят, умора, обърканост, намалена диуреза (ако дехидратацията не е причинена от полиурия).
Водата е жизненоважна за човешкото тяло. Тя представлява над 70% от състава на тъканите и органите и има решаващо значение за много от процесите в организма. Дехидратацията оказва негативно влияние върху функции като елиминиране на токсините, доставка на хранителни вещества, достигане на кислород до всички клетки на тялото, производство на енергия, движение в ставите, баланса на жизненоважни електролити като натрий, калий, хлор и други.
Дехидратацията може да се дължи на:
- Болести на храносмилателната система - диария, чревна непроходимост, възпалително заболяване на червата, остър панкреатит, гастрит, гастроентерит, автоимунна енеропатия, улцерозен колит, болест на Крон (Crohn's disease), колит, перитонит, чернодробна недостатъчност, хроничен панкреатит, неинфекциозен гастроентерит
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - висока температура, обилно кървене, прекомерно изпотяване, повръщане.
- Психични и поведенчески разстройства - анорексия невроза, булимия.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет, диабетна кетоацидоза, безвкусен диабет, хиперпаратиреоидизъм, хиперкалциемия, болест на Адисон (Addison's disease), галактоземия, недохранване, Адисонова криза, намаляване обема на течностите.
- Болести на пикочо-половата система - хронична бъбречна недостатъчност, тубулопатии.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - странични ефекти от медикаменти (диуретици).
- Инфекциозни и паразитни болести - холера, криптоспоридиоза, ротавирусна инфекция, Аржентинска хеморагична треска, дизентерия, псевдомембранозен колит, гастроентерит, салмонелозен ентерит, бактериално хранително отравяне, бактериална чревна инфекция, вирусна чревна инфекция, диария и гастроентерит с инфекциозен произход.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - слънчев и топлинен удар, изгаряния.
- Бременност, раждане и послеродов период - повръщане по време на бременност.
- Новообразувания - множествена ендокринна неоплазия, рак на паращитовидната жлеза.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - надбъбречна хиперплазия, синдром на Коккейн (Cockayne syndrome), вродена ихтиоза, булозна епидермолиза.
По-чести причини за възникване
Повръщане
Повръщането е един от основните процеси, който води до обезводняване на организма. Дехидратацията в хода на повръщане се развива поради изпразване на стомашното съдържимо през устата, вследствие на което се губят голямо количество течности - вода, стомашен и жлъчен сок. Обикновено повръщането се предхожда от симптоми като продължително гадене, повишена слюнчена секреция и учестено дишане. Дехидратацията може да възникне в хода на тежко и обилно повръщане, което може да се задържи с дни. Обезводняването се счита като сериозно усложнение, особено когато се наблюдава при новородени и кърмачета. Заболяванията, които по-често водят до дехидратация в хода на повръщане са:
- Гастроентерит
- Хранително натравяне
- Мигрена
- Апендицит
- Панкреатит
- Чревна обструкция
Дехидратацията в някои случаи се развива и в хода на физиологични състояния, които водят до обилно повръщане. Пример за такива причини са бременноста и кинетозата, позната още като “морска болест”.
Диария
Обезводняване на организма често се развива вследствие на диария, тъй като тялото губи големи количества вода и течности чрез воднистите и чести изпражнения. Освен загубата на вода, диарията причинява и загуба на важни електролити като натрий, калий и хлор. Този електролитен дисбаланс допълнително може да влоши състоянието на дехидратация и да задълбочи симптомите. В случаи когато диарията е тежка и упорита се нарушава способността на червата да абсорбират вода, което води до значително бързата й загуба от организма. Заболяванията, които по-често водят до дехидратация в хода на диария са:
- Вирусни инфекции
- Бактериални инфекции
- Паразитози
- Болест на крон
- Улцерозен колит
- Лактозна или глутенова непоносимост
- Чест прием на антибиотици
Прекомерно изпотяване
Изпотяването е физиологичен процес, който участва в регулирането на телесната температура на организма. Потоотделянето предизвиква освобождаване на топлина и води до охлаждане на тялото. Прекомерното изпотяване може да доведе до дехидратация, тъй като основният компонент на потния секрет е водата. Изпарението й може да доведе до воден дефицит в организма, особено в условия на горещи темпретури, висока влажност на въздуха, затворени пространства и извършване на интензивна физическа дейност. Състоянието, при което се наблюдава прекомерно изпотяване, се означава с медицинския термин хиперхидроза. В зависимост от зоната която засяга, хиперхидрозата се подразделя на:
- Локализирана хиперхидроза - засяга най-често дланите, аксилите и ходилата.
- Генерализирана хиперхидроза - обхваща потните жлези по цялото тяло.
Дехидратация възниква обикновено в хода на генерализираната хиперхидроза, поради загубата на големи количества вода и електролити. В такива случаи се надвишава регулаторната функция на потоотделянето и се наблюдават нарушения в процесите на терморегулация.
Висока температура
Повишаването на телесната температура също представлява естесвен, физиологичен процес на организма. В повечето случаи, високата телесна температура е признак, че организмът се бори с някакъв вид инфекция или патологичен процес. Хипоталамусът представлява частта от мозъка, която участва в терморегулацията. След активиране на имунната система, хипоталамусът води до повишаване на телесната температура като защитен механизъм срещу дадени патогени. При покачване на температурата се увеличава значително скоростта на метаболитните процеси и се засилва потоотделянето. Освен прекомерното потене, дехидратация може да възникне и поради учестено дишане (хипервентилация), което увеличава количеството водни пари, изхвърлени чрез издишване.
Често уриниране
Състоянието, при което се наблюдава по-често уриниране от обикновено се означава с термина полиурия. Честото уриниране може значително да повлияе баланса на течности в организма и да доведе до дехидратация. Ако загубата на вода не се компенсира с повишен прием на течности се наблюдава невъзможност във възстановяването на резервите и се стига до състояние на обезводняване. Възможни причини за често уриниране, които водят до дехидратация са:
- Захарен диабет тип 1 или тип 2
- Безвкусен диабет
- Уроинфекции
- Прием на диуретици
- Хиперплазия на простата
Симптоми
В зависимост от степента на загуба на течности, обезводняването може да се класифицира като лека, средна или тежка дехидратация. Признаците и симптомите, които се появяват, зависят предимно от тежестта на състоянието и подлежащата причина. При сравнително лека дехидратация се наблюдават следните оплаквания:
- Повишена жажда
- Сухота в устата
- Главоболие
- Замаяност
- Умора
- Липса на сили
- Потъмняване в урината
- Запек
В случаи на тежка дехидратация , симптомите се задълбочават и състоянието на болния може много бързо да се влоши. Наред с горните признаци възникват и следните оплакванията:
- Минимално до липсващо отделяне на урина
- Учестен пулс (тахикардия)
- Учестено дишане (тахипнея)
- Сухи кожа и лигавици
- Хлътнали очни ябълки
- Ниско кръвно налягане
- Обърканост и замайване
- Раздразнителност
- Мускулни крампи
- Студена и лепкава кожа
- Загуба на съзнание
Предотвратяване на дехидратацията
За за предотвратите обезводяването на организма, може да приложите някои от следните съвети:
- Хидратация - пийте достатъчно количество вода през целия ден. Особено важно е да се хидратирате през летните горещи дни и при извършване на интензивна физическа дейност.
- Диета - избягвайте сухата и преработена храна и приемайте повече зеленчуци и плодове. Препоръчва се консумация на храни с по-голямо съдържание на течности, за да се компенсира водния дефицит.
- Защита от слънцето - не се излагайте на пряка слънчева светлина за дълъг период от време, за да избегнете прекомерното потене. Препоръчва се лятото да носите дрехи от по-леки и прохладни материи.
- Избягвайте диуретични напитки - приемът на алкохол и кофеин може допълнително да влоши дехидратацията, поради известния им диуретичен ефект.
Кога да потърсите лекар?
Независимо от това каква е причината за обезводняване, при възникване на признаци за дехидратация и задълбочаване на състоянието, е важно да се потърси медицинска помощ.
Основна рискова група са малките деца и възрастните хора, поради бързо влошаване на състоянието при обезводняване на организма.
Диагностицирането на дехидратацията включва снемане на анамнеза, наличие на клинична симптоматика и извършване на физикален преглед. Необходимо е да бъде назначено изследване на пълна кръвна картина, измерване на специфичното тегло на урината, установяване нивата на електролити - калий, натрий и хлор.
Лечение
Лечението на дехидратация цели да възстанови загубените течности и да коригира баланса на вода и електролити в организма. При наличие на подлежащо заболяване е важно да се започне подходящо лечение, за да се избегне развитие на бъдещи усложнения. Тежестта на дехидратация определя подходящия подход на лечение:
Лека до умерена дехидратация
Обикновено тя се коригира бързо и не налага хоспитализация. За лечение се използват разтвори за орална рехидратация, които помагат за бързото възтановяване на течностите и електролити в организма. Препоръчва се прием на вода и течни храни в домашни условия.
Тежка дехидратация
Тя може да бъде животозастрашаващо състояние, особено когато се развие при новородени, кърмачета и възрастни хора. При тежката дехидратация се налага спешна медицинска намеса и в повечето случаи - хоспитализация. Лечението включва рехидратация чрез интравенозни течности и лечение на основното заболяване, довело до обезводняване на организма. Необходимо е постоянно наблюдение на състоянието от медицински специалист.
» Повече информация по темата: Лечение на дехидратация
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Дехидратация
- Epidermolysis bullosa
- Hyperemesis gravidarum с метаболитни нарушения
- Адисонова криза
- Адреногенитални разстройства
- Анемия, неуточнена
- Антидоти и хелатообразуватели, некласифицирани другаде
Продукти свързани със СИМПТОМА
СКИНЦИКЛОПЕДИЯ ПАЧ ЗА ПОД ОЧИ С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА * 2 3770064
НовСЪН ЛАЙТ саше * 8 SUN WAVE
НовАВЕН ХИДРАНС ИНТЕНЗ РЕХИДРАТИРАЩ СЕРУМ 30 мл
РЕХИДРАТО БИМБИ саше * 10 НАТУРФАРМА
АВИА СИВА ХУМА ПРАХ 250 гр.
РУЕБЕР ИБОДЕРМ АМПУЛИ 12 мл * 6
Библиография
https://www.healthline.com/health/dehydration#risk-factors
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dehydration/symptoms-causes
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/dehydration-adults
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9013-dehydration
СИМПТОМА е свързан към
- Лечение на дехидратация (рехидратация)
- Солеви разтвори
- Симптоми на дехидратация и как да разберем дали пием достатъчно вода
- Син Кохош
- Какво се случва с организма при обезводняване (дехидратация)
- Храни с високо съдържание на вода
- Д-р Сотир Марчев: Липсата на достатъчно вода през лятото може да провокира хипертонична криза
- Възстановете организма си с хидратираща напитка от диня, кокос и босилек
- 8 начина за изхвърляне на излишната вода от тялото за по-релефна мускулатура
- Обезводняването може да доведе до лошо настроение
Коментари към Дехидратация