Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиологично значение на витамини и минерали Физиологично значение на мастноразтворимите витамини Физиологично значение на витамин К

Физиологично значение на витамин К

от 23 март 2015г., обновено на 13 яну 2021г.
Редактор: Галина Станева
Физиологично значение на витамин К - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Витамин К е мастноразтворим витамин, познат още под наименованията антихеморагичен хормон и филохинон. Той играе важна роля в здравето на костите и сърцето. Витамин К е един от основните витамини, които участват в минерализацията на костите и в кръвосъсирването. Открит е през 1939 година, но точната му функция е изяснена едва през 1974 година.

Структура на витамин К

структура на витамин КВитамин К е познат под две форми – витамери К1 и К2. Витамин К1 се нарича филохинон, а витамин К2 – менаквинон. Между тези две форми съществуват някои разлики. Витамин К1 се намира най-вече в зеленчуците, а витамин К2 – в ферментиралите млечни продукти. Витамин К2 се произвежда от чревната микрофлора. Съществува и синтетичен вариант на витамин К, който е наречен витамин К3.

Храни, богати на витамин К

храни, богати на витамин КВитамин К постъпва чрез храната и се синтезира и от чревните микроорганизми. Източници на витамин К са рибното масло, яйцата, черния дроб, прясното и киселото мляко, морковите, доматите, сините сливи, тиквата, соята, ягодите, като в най-голямо количество се намира в листата на дивия кестен. Най-широко разпространен е в зелено листните зеленчуци, коприва, спанак, карфиол, зелено цвекло, люцерна, лук, магданоз, маруля, бамя, брюкселско зеле, броколи, зеле, зеленя ряпа, морски водорасли, аспержи, цикория, глухарче. Големи количества витамин К се съдържат и в някои сушени подправки, от които: целина, босилек, магданоз, майорана, кориандър, риган, мащерка. Източниците на витамин К2 са черният дроб, млякото, яйцата и др.

В продуктите от животински произход, витамин К се намира под формата на така наречения менаквинон, а в тези от растителен произход под формата на филоквинон. Мастноразтворимият витамин К2, се синтезира нормално в червата от чревен микроорганизъм, който е част от естествената микрофлора на червата. Йогуртът и киселото мляко стимулират интестиналната флора за синтезирането на витамин К2.

Препоръчителна дневна доза

  • Mъже - 120 mcg/дневно
  • Жени - 90 mcg/дневно

Физиологично значение на витамин К

кръвосъсирванеНай-важното физиологично значение на витамин К се изразява с участието му в процеса на кръвосъсирването. Протромбинът (фактор II) и проконвертинът (или фактор VII) са белтъци, които се образуват при наличието на витамин К. Те участват в процеса на кръвосъсирването и изпълняват основна роля при хемостазата (спиране на кръвотечението). Този процес се осъществява посредством сложна химична реакция, в хода на която протромбина се превръща в тромбин. В резултат се образува съсирек, предотвратяващ появата на вътрешни и подкожни кръвоизливи. Това е и причината, в хода на антикоагулантна терапия, приемът на витамин К да се ограничава.

Менадионът представлява синтетична форма на витамин К, която се използва при по-силно менструално течение, за лечение и предпазване от кървене, получило се вследствие на чернодробни заболявания, хиповитаминоза на витамин К, както и при употреба на антикоагуланти. Друго, макар и леко изразено свойство на менадионът е, че има роля при трансформацията на глюкозата в гликоген.

Витамин К може да се приложи и при продължителни кръвотечения от повърхностни рани, както и при чести кръвотечения от носа. Хората, които приемат антикоагуланти, трябва да консумират препоръчителната дневна доза витамин К. Тази необходимост се дължи на физиологичното действие на съединението, а именно участието в каскадата от реакции на кръвосъсирването. Приемът на постоянно количество е нужен за адаптация на антикоагуланта към нивата на витамина и за неговото оптимално действие.

витамин КДобре е филохинонът да се приема и от активни спортисти, особено в случаите когато те приемат стероидни препарати. Последните натоварват черния дроб, а съвместният им прием с витамин К спомага за нормализиране на функцията му. Друго физиологично значение на витамин К е участието му в процеса на абсорбция на калция. Филохинонът подпомага организма за осъществяването на този процес. Последни проучвания показват ролята на витамин К в превенцията и лечението на остеопорозата и намаляването на костната плътност. Важно е да се знае, че хората с фамилна анамнеза за остеопороза не трябва да допускат състояния на дефицит на витамин К в организма си. По отношение на своята ефективност в изграждането на костите витамин К2 е по-ефективен от витамин К1. В комбинация с калций и витамин D, витамин К2 се предписва като терапия и превенция на остеопорозата. Също така, при остеопороза, витамин К2 поддържа костната плътност и може да предотврати появата на фрактури. Наблюдава се и друго свойство, което притежава витамин К2 - той намалява нивата на холестерола, с което участва в превенцията на развитието на атеросклеротични плаки. Филохинонът, също така предотвратява задебеляването на артериалните стени, с което подпомага превенцията на сърдечно-съдови заболявания. Изследвания посочват и ролята на витамин К в превенцията и лечението на неоплазмените заболявания. Витамин К изпълнява и роля на оксиредуктор.

Дефицит на витамин К

витамин КДефицитът на витамин К е рядко срещано заболяване при хората, но е често срещано състояние при новородените и при хора с персистиращи чревни проблеми, както и при такива, на които е била приложена продължителна антибиотична терапия.

Недоимъчни клинични и експериментални състояния на витамин К са забавеното съсирване на кръвта и съответно до хеморагии (кръвотечения) и хеморагична диатеза (хеморагичният синдром например у новородени). При нараняване по-лесно се образуват вътрешни и подкожни кръвоизливи. Друго заболяване, което се среща най-често при дефицит на витамин К е колитът. Топлинната обработка на храните, радиацията, както и ацетилсалициловата киселина (аспирин) разрушават витамин К.

Излишък от витамин К

Случаите на предозиране с витамин К могат да бъдат дори опасни за живота, поради което не трябва да се приемат високи дози, особено за по-продължително време. Предозирането със синтетичния вариант на витамин К – менадионът води до токсични ефекти, докато такива не са известни при приемането му в естествените му форми. Известно е, че витамин Е неутрализира действието на витамин К, тъй като комбинацията на тези два витамина може да бъде причината за кръвоизлив. Витамин К не трябва да бъде приеман от хора, които се лекуват от болести свързани с нарушения в процеса на кръвосъсирването, лечение стремящо се към разреждането на кръвта, тъй като ефектът му е точно противоположния.

Още по темата:
  • Физиологично значение на мастноразтворимите витамини Физиологично значение на мастноразтворимите витамини
  • Нарушения в съсирването и противосъсирването Нарушения в съсирването и противосъсирването
5.0/5 8 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВИТАМИН К2 капсули 100 мкг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
25.70лв.

ВИТАМИН К2 капсули 100 мкг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ВИТАМИН К2 таблетки 50 мкг * 30 ИТЕК ФАРМА
11.00лв.

ВИТАМИН К2 таблетки 50 мкг * 30 ИТЕК ФАРМА

БИОХЕРБА НАТУРАЛЕН ВИТАМИН К2 капсули 100 мкг. * 60
11.50лв.

БИОХЕРБА НАТУРАЛЕН ВИТАМИН К2 капсули 100 мкг. * 60

БЕТЪР Ю ИНТРА - ОРАЛЕН СПРЕЙ С ВИТАМИНИ Д И К2 12 мл
27.20лв.

БЕТЪР Ю ИНТРА - ОРАЛЕН СПРЕЙ С ВИТАМИНИ Д И К2 12 мл

БИОХЕРБА ВИТАМИН К1капсули 100 мкг * 100
11.50лв.

БИОХЕРБА ВИТАМИН К1капсули 100 мкг * 100

ОСТРОВИТ ВИТАМИНИ Д 3 4000 IU + К 2 таблетки * 100
21.95лв.

ОСТРОВИТ ВИТАМИНИ Д 3 4000 IU + К 2 таблетки * 100

БЕСТИФЛЕКС ОСТЕО саше * 30
64.70лв.

БЕСТИФЛЕКС ОСТЕО саше * 30

СУОНСЪН ВИТАМИН К 1 таблетки 100 мкг * 100 SW994
15.00лв.

СУОНСЪН ВИТАМИН К 1 таблетки 100 мкг * 100 SW994

ВИТАМИН К 1 капсули 100 мкг * 30 ХЕЛТИ ФУУДС
7.50лв.

ВИТАМИН К 1 капсули 100 мкг * 30 ХЕЛТИ ФУУДС

ВИТАМИН К2 капсули * 60 ФИТОФАРМА
27.50лв.

ВИТАМИН К2 капсули * 60 ФИТОФАРМА

СУИДИШ СУПЛЕМЕНТС ВИТАМИН К2 таблетки 200 мкг. * 90
29.95лв.

СУИДИШ СУПЛЕМЕНТС ВИТАМИН К2 таблетки 200 мкг. * 90

НАУ ФУДС ВИТAМИН К - 2 капсули 100 мкг * 100
40.00лв. 32.00лв.

НАУ ФУДС ВИТAМИН К - 2 капсули 100 мкг * 100

ПРОМО

Библиография

https://draxe.com/vitamin-k-deficiency/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/219867.php

http://www.fao.org/docrep/004/y2809e/y2809e0g.htm

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Физиологично значение на витамин К

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Физиологично значение на витамин К
    www.framar.bg 
    на 25 January 2021 в 12:36
    Коментирайте "Физиологично значение на витамин К"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиологично значение на витамини и минерали
  • Физиологично значение на мастноразтворимите витамини
  • Камшик, Лечебен камшик, Агримония, Камшиче
  • Лечение на разширени вени: лекарства, добавки, билки
  • Витамин К
  • Витаминни добавки
  • Витамини и микроелементи в растенията
  • Физиологично значение на мастноразтворимите витамини
  • Гледичия
  • Вижте 5 здравни ползи от консумацията на зелен фасул
  • К КАТО КРЕПКОСТ - още нещо интересно за ползите от Витамин К
  • Витамин К помага за намаляване на артериалната скованост и подобряване на кръвното налягане

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах