Физиологично значение на витамин А
› Храни, в които се съдържа витамин А
› Физиологично значение на витамин А
Въведение
Витамин А (ретинол) е мастноразтворим витамин. Той действа като мощен антиоксидант в организма, като играе важна роля за поддържане на зрението, функциите на нервната система и здравето на кожата. Витамин А също така е наречен "анти-инфекциозен" витамин, поради ролята му в подпомагането дейността на имунната система. Той е много силен имуностимулатор. Този витамин се открива в две основни форми: активен витамин А (ретинол) и бета-каротин. Хипотезите за съществуването на витамин А датират още от 1819 година. Едва през 1920 година витамин А е идентифициран от Елмър Маколм и Лафайет Мендел.
Структура на витамин А
Витамин А е известен под няколко форми: витамери - А1, А2, А3, неовитамин А1 и други. В повечето представители на висшите животни А1 е преобладаващ, докато в черния дроб на рибите такъв е А2. Около 2 пъти е по-активен витамин А1, в сравнение с витамин А2. Източник за образуване на витамин А (известен още под наименованието ретинол) в организма е багрилното вещество ?-каротин, като провитамин А, който се синтезира в много растения. Под действието на ензима каротиназа една молекула ?-каротин се разгражда на две молекули витамин А.
Храни, в които се съдържа витамин А
Витамин А играе важна роля за поддържане на зрението, неврологичните функции, репродуктивното здраве. Ретинолът се намира в големи количества в рибните чернодробни масла, телешкият черен дроб, млякото, яйчният жълтък, кравето масло, бъбреците и други. Много плодове и зеленчуци могат да осигурят витамин А, но най-вече тези с оранжев, червен или жълт цвят. Голяма част от растителните масла са богати на ?-каротин. В морковите, доматите, спанака, магданоза, пиперките, кайсиите, ябълките, прасковите, цитрусите също се съдържат големи количества от него.
Витамин А във вид на хранителна добавка може да се приема под формата на ретинол палмитат. Лекарствените препарати за лечение на кожни заболявания съдържат витамин А под формата на ретинова киселина.
Препоръчителна дневна доза
За възрастен човек, дневната нужда от витамин А е 2-3 mg, което се равнява на 3-5 mg каротин. В Съединените американски щати, Националната академия на науките е определила горната граница за прием на ретинол, както следва:
- Деца 3 годишна възраст – до 600 µg на ден;
- Деца на възраст между 4 и 8 години – до 900 µg на ден;
- Деца на възраст между 9 и 14 години – до 1700 µg на ден;
- Тийнейджъри на възраст между 14 и 18 години – до 2800 µg на ден;
- Възрастни 19 години и по-големи – до 3000 µg на ден;
- Бременни или кърмещи жени до 18 годишна възраст – до 2800 µg на ден;
- Бременни или кърмещи жени над 19 годишна възраст – до 3000 µg на ден.
Физиологично значение на витамин А
Витамин А участва в редица процеси в човешкия организъм. Освен това той играе важна роля в профилактиката и лечението на редица заболявания, като катаракта, атопичен дерматит, акне, цервикална дисплазия, фиброкистични изменения на млечните жлези, сарком на Капоши, диабет, СПИН и други. Основните физиологични роли на витамин А включват:
- Подпомагане на клетъчния растеж – за нормалния костен растеж и развитие, човешкият организъм се нуждае от адекватни количества витамин А.
- Ефекти върху епитела – епителните клетки са широко разпространение в организма. Витамин А е необходим за поддържане на здрав епител. Установено е, че той участва в образуването на мукополизахариди. При дефицит на витамин А нормалният епител се замества със сух и кератинизиран епител. Така например при дефицит на витамин А в дихателните пътища епителните клетки губят ресничните си и се създават условия за респираторни инфекции.
- Подпомагане на зрението – ретината на човека съдържа четири вида фотопигменти, които съхраняват съединения на витамин А. Родопсинът е един от тези пигменти, който изпълнява основна роля в приспособяването на зрителния анализатор до условия на нощно виждане, помагайки на очите да открият и малките количества светлина. Витамин А е свързан и с цветното зрение. Колбичките съдържат три пигмента, чиито механизъм на образуване е аналогичен с на този на родопсина.
- Поддръжка на имунната система – подпомага образуването на антитела, както и подобрява функцията на левкоцитите, продуциращи интерферон-алфа. Дефицитът на витамин А може да доведе до промени във функциите на клетъчните компоненти на имунната система, до блокиране на регенерирането на мукозните бариери. Тези последици водят до повишена чувствителност към инфекции. Витамин А има противовъзпалително действие.
- Противотуморно действие – с нарастващия брой изследвания за демонстриращата силна връзка между храната, която консумираме, и риска от рак става ясно, че витамин А притежава противотуморен ефект. Според едно проучване ретиноидите блокират растежа на туморните клетки на карцином на кожата, пикочния мехур, на простата и на белия дроб. Въпреки, тази ползва от витамин А, не трябва да се забравя, че високите дози от него могат да бъдат токсични.
- Понижава нивата на холестерола – високите нива на холестерол са опасни поради факта, че повишават риска от сърдечно-съдови заболявания. Витамин А естествено намалява нивата на холестерола и оптимизира сърдечното здраве.
- Участие в репродуктивните процеси при мъжете и при жените. Витамин А се смята за един от най-добрите витамини за жените. Той е едно от най-важните съединения по време на бременност.
- Участие в костния метаболизъм.
- Антиоксидантни свойства – стареенето на кожата и тъканите се дължи най-вече на окислителните процеси в тях. Благодарение на антиоксидантните си свойства, витамин А участва в процесите на регенерация на тъканите и ги предпазва от агресивното действие на свободните радикали.
Дефицит на витамин А
Поради това, че витамин А е мастноразтворим витамин, неговият недостиг може да се дължи на диета, която е свързана с особено намален прием на мазнини, както и при наличието на такива медицински състояния, които водят до намаляване на способността за усвояване на мазнините приети с храната. Дефицитът на витамин А се наблюдава при хора с дългосрочна малабсорбция на мазнини, с глутенова ентеропатия (цьолиакия), автоимунни заболявания, възпалителни заболявания на червата, панкреатични нарушения, алкохолна зависимост. Най-честите симптоми на дефицит на витамин А включват ксерофталмия (сухота на конюнктивата и кожата), хемералопия (кокоша слепота), петна на Битот (натрупване на кератин върху конюнктивата), сухи устни, нарушен имунитет, забавен растеж при децата, загуба на апетит, намаляване на телесната маса, изсъхване, втрърдяване (хиперкератоза) и олющване на кожата и лигавиците. Ако дефицитът се задълбочи се наблюдава възпаление на цялото око и ослепяване.
Излишък от витамин А
При предозиране на витамин А могат да бъдат наблюдавани нежелани реакции, изразяващи се със симптоми като загуба на апетит, повръщане, умора, слабост, раздразнителност и други. Тези нежелани реакции обикновено са временни и са свързани с токсичността на витамин А. Тя се дължи на случайния прием на дози над 200 мг ретинол за възрастни и 100 мг ретинол от деца.
Лекарства, които повлияват абсорбцията, усвояването или екскрецията на витамин А са лекарства, чието действие изолира жлъчната киселина или понижава холестерола. Неомицинът и медроксипрогестеронът също повлияват усвояването на витамин А.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВИТАМИН K2 + A + D3 MEDI-C PLUS течен 30 мл НАТУРАЛ ФАКТОРС
КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ДЕЦА + ВИТАМИН D таблетки * 90
БИОХЕРБА ТАУРИН + ВИТАМИН A капсули * 100
НовБИОКЕЪР НУТРИСОРБ A течен витамин A 15 мл
ВИТАМИН А капсули 10000 IU * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
БИ-ПРОТЕКТ капсули * 20 WEDO
ВИТАМИКС ЦИНК + ВИТАМИН А, С, Е таблетки * 60 ФОРТЕКС
ПРОМОПЕДИАКИД ОМЕГА 3 дъвчащи мечета * 60
БИОХЕРБА БЕТА КАРОТИН ВИТАМИН А капсули * 100
ВИТАМИН А капсули 5000 IU * 60 АРО ЛАЙФ
СУОНСЪН ВИТАМИН А 5000 IU И ВИТАМИН D 400 IU капсули * 250 SW004
ПРОМОВИЗИКОД ДЕЦА сироп за очи 120 мл.
Библиография
https://www.news-medical.net/health/Vitamin-A-History.aspx
https://draxe.com/top-10-vitamin-foods/
http://www.fao.org/docrep/004/y2809e/y2809e0d.htm
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиологично значение на витамини и минерали
- Физиологично значение на мастноразтворимите витамини
- По кое време на деня се пият витамините и добавките
- 20 продукта, които могат да понижат нивото на холестерола
- Методи за лечение на анорексия
- Регулация на слюноотделянето
- Лечение на косопад след раждане
- Секреция на стомашен сок
- Домат
- 15 продукта, които едновременно подпомагат отслабването и засищат
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Диета с ниско съдържание на мазнини
Коментари към Физиологично значение на витамин А