Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиологично значение на витамини и минерали Физиологично значение на мастноразтворимите витамини Физиологично значение на витамин А

Физиологично значение на витамин А

от 18 фев 2015г., обновено на 13 яну 2021г.
Редактор: Галина Станева
Физиологично значение на витамин А - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Витамин А (ретинол) е мастноразтворим витамин. Той действа като мощен антиоксидант в организма, като играе важна роля за поддържане на зрението, функциите на нервната система и здравето на кожата. Витамин А също така е наречен "анти-инфекциозен" витамин, поради ролята му в подпомагането дейността на имунната система. Той е много силен имуностимулатор. Този витамин се открива в две основни форми: активен витамин А (ретинол) и бета-каротин. Хипотезите за съществуването на витамин А датират още от 1819 година. Едва през 1920 година витамин А е идентифициран от Елмър Маколм и Лафайет Мендел.  

Структура на витамин А

структура на витамин АВитамин А е известен под няколко форми: витамери - А1, А2, А3, неовитамин А1 и други. В повечето представители на висшите животни А1 е преобладаващ, докато в черния дроб на рибите такъв е А2. Около 2 пъти е по-активен витамин А1, в сравнение с витамин А2. Източник за образуване на витамин А (известен още под наименованието ретинол) в организма е багрилното вещество ?-каротин, като провитамин А, който се синтезира в много растения. Под действието на ензима каротиназа една молекула ?-каротин се разгражда на две молекули витамин А.

Храни, в които се съдържа витамин А

храни, в които се дъдържа витамин АВитамин А играе важна роля за поддържане на зрението, неврологичните функции, репродуктивното здраве. Ретинолът се намира в големи количества в рибните чернодробни масла, телешкият черен дроб, млякото, яйчният жълтък, кравето масло, бъбреците и други. Много плодове и зеленчуци могат да осигурят витамин А, но най-вече тези с оранжев, червен или жълт цвят. Голяма част от растителните масла са богати на ?-каротин. В морковите, доматите, спанака, магданоза, пиперките, кайсиите, ябълките, прасковите, цитрусите също се съдържат големи количества от него.

Витамин А във вид на хранителна добавка може да се приема под формата на ретинол палмитат. Лекарствените препарати за лечение на кожни заболявания съдържат витамин А под формата на ретинова киселина.

Препоръчителна дневна доза

За възрастен човек, дневната нужда от витамин А е 2-3 mg, което се равнява на 3-5 mg каротин. В Съединените американски щати, Националната академия на науките е определила горната граница за прием на ретинол, както следва:

витамин А

  • Деца 3 годишна възраст – до 600 µg на ден;
  • Деца на възраст между 4 и 8 години – до 900 µg на ден;
  • Деца на възраст между 9 и 14 години – до 1700 µg на ден;
  • Тийнейджъри на възраст между 14 и 18 години – до 2800 µg на ден;
  • Възрастни 19 години и по-големи – до 3000 µg на ден;
  • Бременни или кърмещи жени до 18 годишна възраст – до 2800 µg на ден;
  • Бременни или кърмещи жени над 19 годишна възраст – до 3000 µg на ден.

Физиологично значение на витамин А

Витамин А участва в редица процеси в човешкия организъм. Освен това той играе важна роля в профилактиката и лечението на редица заболявания, като катаракта, атопичен дерматит, акне, цервикална дисплазия, фиброкистични изменения на млечните жлези, сарком на Капоши, диабет, СПИН и други. Основните физиологични роли на витамин А включват:

витамин А

  • Подпомагане на клетъчния растеж – за нормалния костен растеж и развитие, човешкият организъм се нуждае от адекватни количества витамин А.
  • Ефекти върху епитела – епителните клетки са широко разпространение в организма. Витамин А е необходим за поддържане на здрав епител. Установено е, че той участва в образуването на мукополизахариди. При дефицит на витамин А нормалният епител се замества със сух и кератинизиран епител. Така например при дефицит на витамин А в дихателните пътища епителните клетки губят ресничните си и се създават условия за респираторни инфекции.
  • Подпомагане на зрението – ретината на човека съдържа четири вида фотопигменти, които съхраняват съединения на витамин А. Родопсинът е един от тези пигменти, който изпълнява основна роля в приспособяването на зрителния анализатор до условия на нощно виждане, помагайки на очите да открият и малките количества светлина. Витамин А е свързан и с цветното зрение. Колбичките съдържат три пигмента, чиито механизъм на образуване е аналогичен с на този на родопсина.
  • Поддръжка на имунната система – подпомага образуването на антитела, както и подобрява функцията на левкоцитите, продуциращи интерферон-алфа. Дефицитът на витамин А може да доведе до промени във функциите на клетъчните компоненти на имунната система, до блокиране на регенерирането на мукозните бариери. Тези последици водят до повишена чувствителност към инфекции. Витамин А има противовъзпалително действие.
  • Противотуморно действие – с нарастващия брой изследвания за демонстриращата силна връзка между храната, която консумираме, и риска от рак става ясно, че витамин А притежава противотуморен ефект. Според едно проучване ретиноидите блокират растежа на туморните клетки на карцином на кожата, пикочния мехур, на простата и на белия дроб. Въпреки, тази ползва от витамин А, не трябва да се забравя, че високите дози от него могат да бъдат токсични.
  • Понижава нивата на холестерола – високите нива на холестерол са опасни поради факта, че повишават риска от сърдечно-съдови заболявания. Витамин А естествено намалява нивата на холестерола и оптимизира сърдечното здраве.
  • Участие в репродуктивните процеси при мъжете и при жените. Витамин А се смята за един от най-добрите витамини за жените. Той е едно от най-важните съединения по време на бременност.
  • Участие в костния метаболизъм.
  • Антиоксидантни свойства – стареенето на кожата и тъканите се дължи най-вече на окислителните процеси в тях. Благодарение на антиоксидантните си свойства, витамин А участва в процесите на регенерация на тъканите и ги предпазва от агресивното действие на свободните радикали.

Дефицит на витамин А

витамин АПоради това, че витамин А е мастноразтворим витамин, неговият недостиг може да се дължи на диета, която е свързана с особено намален прием на мазнини, както и при наличието на такива медицински състояния, които водят до намаляване на способността за усвояване на мазнините приети с храната. Дефицитът на витамин А се наблюдава при хора с дългосрочна малабсорбция на мазнини, с глутенова ентеропатия (цьолиакия), автоимунни заболявания, възпалителни заболявания на червата, панкреатични нарушения, алкохолна зависимост. Най-честите симптоми на дефицит на витамин А включват ксерофталмия (сухота на конюнктивата и кожата), хемералопия (кокоша слепота), петна на Битот (натрупване на кератин върху конюнктивата), сухи устни, нарушен имунитет, забавен растеж при децата, загуба на апетит, намаляване на телесната маса, изсъхване, втрърдяване (хиперкератоза) и олющване на кожата и лигавиците. Ако дефицитът се задълбочи се наблюдава възпаление на цялото око и ослепяване.

Излишък от витамин А

При предозиране на витамин А могат да бъдат наблюдавани нежелани реакции, изразяващи се със симптоми като загуба на апетит, повръщане, умора, слабост, раздразнителност и други. Тези нежелани реакции обикновено са временни и са свързани с токсичността на витамин А. Тя се дължи на случайния прием на дози над 200 мг ретинол за възрастни и 100 мг ретинол от деца.

Лекарства, които повлияват абсорбцията, усвояването или екскрецията на витамин А са лекарства, чието действие изолира жлъчната киселина или понижава холестерола. Неомицинът и медроксипрогестеронът също повлияват усвояването на витамин А.

Още по темата:
  • Физиологично значение на мастноразтворимите витамини Физиологично значение на мастноразтворимите витамини
  • Калциево-фосфатна обмяна Калциево-фосфатна обмяна
  • Регулация на калциево-фосфатната обмяна Регулация на калциево-фосфатната обмяна
  • Физиологично значение на макроелементите Физиологично значение на макроелементите
5.0/5 6 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВИЗИКОД ДЕЦА сироп за очи 120 мл.
24.50лв.

ВИЗИКОД ДЕЦА сироп за очи 120 мл.

РИБЕНО МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ДРОБ НА ТРЕСКА С ОМЕГА 3 И ВИТАМИНИ A И D капсули 410 мг * 100 HOLLAND & BARRETT
20.30лв.

РИБЕНО МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ДРОБ НА ТРЕСКА С ОМЕГА 3 И ВИТАМИНИ A И D капсули 410 мг * 100 HOLLAND & BARRETT

ОКСИЛИК капсули * 20 WORWAG PHARMA
20.00лв.

ОКСИЛИК капсули * 20 WORWAG PHARMA

НЕЙЧЪРС ЕЙД МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ДРОБ НА ТРЕСКА 500 мл
35.30лв.

НЕЙЧЪРС ЕЙД МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ДРОБ НА ТРЕСКА 500 мл

СЕЛЕН + ВИТАМИНИ А, C И Е таблетки * 90 HOLLAND & BARRETT
25.70лв.

СЕЛЕН + ВИТАМИНИ А, C И Е таблетки * 90 HOLLAND & BARRETT

НАУ ФУДС ВИТАМИН А дражета 25 000 IU  * 100
25.00лв. 20.00лв.

НАУ ФУДС ВИТАМИН А дражета 25 000 IU * 100

ПРОМО
ВЕДИКСИН МАКС таблетки * 30
21.40лв.

ВЕДИКСИН МАКС таблетки * 30

БИОХЕРБА БЕТА КАРОТИН ВИТАМИН А капсули 1200 мкг * 100
10.40лв.

БИОХЕРБА БЕТА КАРОТИН ВИТАМИН А капсули 1200 мкг * 100

МАСЛО ОТ ОБЛЕПИХА 100 мл ЗДРАВНИЦА
17.00лв.

МАСЛО ОТ ОБЛЕПИХА 100 мл ЗДРАВНИЦА

ПЮРВИТАЛ СЕЛЕН капсули * 50
16.70лв.

ПЮРВИТАЛ СЕЛЕН капсули * 50

ФАРМАСИ ЛАБОРАТЪРИС КОСИНУС таблетки * 30
16.00лв.

ФАРМАСИ ЛАБОРАТЪРИС КОСИНУС таблетки * 30

ВИТАМИКС ЦИНК +  ВИТАМИН А, С, Е таблетки * 60 ФОРТЕКС
12.90лв.

ВИТАМИКС ЦИНК + ВИТАМИН А, С, Е таблетки * 60 ФОРТЕКС

Библиография

https://www.news-medical.net/health/Vitamin-A-History.aspx

https://draxe.com/top-10-vitamin-foods/

http://www.fao.org/docrep/004/y2809e/y2809e0d.htm

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Физиологично значение на витамин А

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Физиологично значение на витамин А
    www.framar.bg 
    на 25 January 2021 в 12:32
    Коментирайте "Физиологично значение на витамин А"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиологично значение на витамини и минерали
  • Физиологично значение на мастноразтворимите витамини
  • Полезни свойства на цинк
  • Лечебно действие на магнезия
  • Таблица за съвместимост на продуктите (разделно хранене)
  • Разграждане и резорбция на белтъци, масти и въглехидрати
  • Избягване на киселинни храни
  • Методи за лечение на анорексия
  • Хранителни добавки при менопауза
  • Силиций и силициева вода в полза на здравето
  • Лечение на косопад след раждане
  • Рискове при прием на витамин А

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах