Праскова
Праскова (Prunus persica, Peach) представлява малко, ниско овощно дърво. Принадлежи към семейство Розоцветни (Rosaceae). Тя е изключително популярно растение и любим плод на малки и големи. Отглежда се както в частни градини, така и в големи насаждения с търговска цел. В световен мащаб са известни повече от 5000 вида праскови. Прасковеното дърво живее от 8-15 до 15-20 години в зависимост от сорта праскова.
В Китай Богът на дълголетието се изобразява винаги с праскова в ръка. Плодовете на дървото някога са приемани за вредни и са се използвали само листата му с лечебни цели.
Днес французите наричат прасковата "еликсир на любовта" и "гръдта на Венера". Известна е още и като "слънчевият плод". Необичайните й имена са резултат от красивите й въздействия върху организма - възбуждащо, действие на афродизиак, премахваща стреса, подобряваща съня, тонизираща, създаваща емоционално равновесие и настроение у човека - уникален антидепресант.
Устройство на праскова
Изображение: jjron, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Прасковата се развива на височина от 3,5-4 до 10 (понякога) метра и диаметър на ствола около 20 см. Младите клони имат зелено или червеникаво оцветяване на кората, а старите, както и ствола на дървото са червено-кафеви. Листата имат ланцетовидно-копиевидна до продълговато-елипсовидна форма, остър връх и къса дръжка. Дължината им е 7-16 см, а ширината 2-3 см. Оцветяването на листната маса варира от ярко светло зелен до доста по-тъмно зелен цвят. При този вид праскова листата прорастват на групички от по 3-4 на брой.
Дървото цъфти с едри розови цветове, разположени поединично или по двойки, последователно по протежението на клончетата. Големината им е от 2,5 до 3 см в диаметър. Разполагат с 5 венчелистчета. Цъфтежът им е на пролет през месец април.
Плодът е костилков и зрее от юли до август месец. Има уникален аромат, сладък вкус и умерена сочност. Големината му е около 7 см в диаметър, с кора покрита с фини власинки. Цветът му съответно се променя през целия период на растеж и зреене - от зелено, жълто, розово-червено до тъмно розово-червено с пурпурни отенъци. Оцветяването на прасковената обвивка е неравномерно. Месестата част на плода е има жълт цвят.
Костилката е голяма, червено-кафява на цвят, с овална форма и дължина от 1,3 до 2 см. Има ширина повече от 1 см. Гнездото от месестата част на плода, в което се разполага костилката има червено оцветяване. Костилката съдържа една ядлива ядка.
Разпространение на праскова
Прасковеното дърво расте на територията на цялата ни страна. Нейна родина е Североизточен Китай, по-точно района между Таримския басейн и северните склонове на планините Кунлун Шан, където за първи път е опитомена и култивирана. Китай е най-големият производител на праскови в света.
Срещащите се диви форми на прасковата в Хималите са с по-висока хранителна стойност, отколкото култивираните представители на вида.
Специфичният епитет "Persica" - част от латинското й названия, е заслужила поради масовото й отглеждане в Персия, откъдето се е разпространила в Европа.
Изображение: Annatsach, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Използваема част на праскова
- плодове;
- листа;
- кора;
- етерично масло;
- отделената по ствола на дървото смола.
Химичен състав на праскова
Прасковата съдържа
- голямо количество захари;
- белтъчини;
- минерални соли (микроелементи и макроелементи - калций, фосфор, магнезий, натрий, калий, манган, мед, желязо, титан, молибден, хром, цинк, никел, селен);
- витамини B1, B2, B9, PP, C, E, каротин;
- фолиева киселина;
- етерично масло;
- пектин;
- биотин;
- вода 80-90%;
- ябълчна киселина, винена киселина, лимонена киселина.
При термична обработка в редица кулинарни изкушения, при сушене и консервиране, прасковата запазва повечето полезни вещества в състава си.
Около 110 химически съединения в прасковата допринасят, участват във формирането на нейния аромат.
Изображение: FASTILY, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Лечебни свойства и приложение на праскова
Свойства на прасковата
- диетично и лечебно средство;
- слабо диуретично;
- укрепва имунната система;
- повлиява перисталтиката - пречистват стомашно-чревния тракт;
- укрепва сърдечния мускул;
- успокояващо;
- благоприятно въздействие в/у организма при чернодробни заболявания;
- антиоксидантно;
- детоксикиращо и почистващо организма;
- подобряващо храносмилането, стимулира отделянето на стомашен сок и възпрепятства гнилостните процеси в храносмилателния тракт;
- мощно антиоксидантно;
- забавя стареенето;
- елиминира свободните радикали.
Състояния и заболявания, при които се препоръчва консумацията на праскова и при които е установено благотворното й въздействие
- бъбречни заболявания;
- ревматизъм;
- подагра;
- сърдечни заболявания;
- високо кръвно налягане;
- с цел подобряване функцията на черен дроб, жлъчка, чревен тракт;
- нервно напрежение;
- депресия;
- стрес;
- кожни заболявания - карбункули, циреи, фурункули;
- артрит;
- простуди;
- бронхит;
- анемия;
- с цел стимулиране на имунитета;
- превенция на рак (поради високото си съдържание на витамин C и следователно силни антиоксидантни качества);
- астма;
- грип;
Полезни са и костилките на плода. Те съдържат бадемово масло и витамин B17. Интересно приложение намират екстрактите от кората на дървото и ядката на плода - използвани в миналото при малария.
Изображение: freepik.com
Начин на употреба
- сок - пресен сок от праскова в доза 250 милилитра се препоръчва при хипертония, приет на гладно, 15-20 минути преди храненето. Сокът подобрява и състояния на болен стомах и малокръвие.
- отвара от листа на праскова - със свойте слабителни свойства действа при запек и газове в червата. Външно, локално се препоръчва при псориазис, херпес зостер и екзема (при нея горещи бани с отварата).
- рецепти при нервен стомах:
- 3 ядки от праскова се счукват, смесват се с равна супена лъжица мед. Сместа се приема на два пъти за деня на гладно;
- 20 счукани ядки, 2 супени лъжици семе от коприва, 400 грама мед. Всички съставни единици се смесват добре. От получената смес се приема по 1 супена лъжица сутрин на гладно. Съдържащото се нишесте в прасковата се усвоява лесно, което подобрява и стимулира храносмилателните процеси.
- лекарство при дихателни проблеми - 500 милилитра ябълков оцет, 500 милилитра вода, 150 грама счукани ядки и кора. Показаните съставки се смесват, оставят се на топло място в продължение на 5 дни. Всеки ден съдът, в който е разположена сместа се разклаща. След като минат 5 дни получената смес се подлага на варене докато стигне количество от 500 милилитра. Към тях се добавят 250 милилитра бренди. Течността се затваря в стъклена бутилка. Приема се в количество най-много по 2 супени лъжици на ден. Благотворното действие на екстракта се дължи на отхрачващите му свойства и свалянето на висока температура. Може да се използва и като капки при болки в ушите.
- лапа при гнойни кожни възпаления - 8 листа от праскова, 70 милилитра вода, необелени резенчета картоф (няколко на брой). Всичко се смила и се налага на поразеното място под формата на лапа.
- лапа от пресни листа на праскова - лапа от смачкани зелени листа и сладко кондензирано мляко, облекчава състоянието на лезиите при херпес зостер и псориазис.
Плодове и цветове на растението се препоръчват при уролитиаза, а при възпаление на пикочния мехур отвара от листата. Отново отвара или пресен сок от листа се препоръчват при артрит и ревматизъм.
Изображение: by Fir0002, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; fir0002 flagstaffotos [at] gmail.com Canon 20D + Sigma 150mm f/2.8, GFDL 1.2, via Wikimedia Commons
Прасковата в козметиката
Прасковата влияе изключително благотворно на кожата - регенерира я, поддържа тена й, освежава я, изглажда бръчките. Тя е съставна единица на кремове, шампоани, почистващи козметични продукти, балсами и много други. Освен това е и част от парфюмерийната индустрия. По-малко намира употреба в ароматерапията.
Масло получено от семената се използва като заместител на бадемово масло в различни козметични продукти, предимно кремове.
Прасковата в кулинарията
Разбира се най-добрият начин да бъде приет прасковеният плод е пресен, необработен. На всички са ни познати десетки начини на обработка и консервиране на прасковата. Сякаш кулинарните изкушения с нея нямат край - от питиета, сладкиши, сладоледи, до консумация на плода в изсушено състояние.
Като храна цветовете се използват сурови или варени, прибавени към салати или като гарнитура. От тях някои народи варят чай или биват дестилирани, а получената бяла течност използвана за овкусяване.
При суровата консумация на ядки от праскова трябва да се внимава, поради съдържанието им на циановодородна киселина, въпреки че то е ниско.
Аромат на праскова носят и някои видове вина като Saint-Amour Beaujolais. Той е и един от компонентите на аромата на Sancerre blanc. Интересно е, че миризмата на синтетичното химическо оръжие циклозарин (cyclosarin), наподобява мирисът на праскова.
Изображение: freepik.com
Други употреби на прасковата
Получената смола от стъблто на прасковата се използва като лепило. От листата й може да бъде получено зелено багрило. А тъмно сиво до зелено багрило може да бъде извлечено от плода.
Пресни смачкани листа могат да се втриват в повърхността на съдове, в които са пренасяни продукти и материали с остра и трайна миризма, като ефекта е отстраняване на същата.
Заради красивият си цъфтеж и възможността короната на прасковата да се оформя чрез подрязване в различни периоди от вегетацията й, дървото се използва и като декоративно в паркове, по алеи, в градини на частни домове и други места.
Внимание!
Прасковата не трябва да се консумира от пациенти страдащи от затлъстяване, алергии, проблеми със стомаха, диария, лесно възбудима нервна система и диабет.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
НЕВРОЕЙД II МЛС 901 капсули * 180 ПРОМОЦИЯ 2 + 1 ПОДАРЪК
Безплатна доставка за България!ГРАЦИЯ БИО - РЕГЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
ГАНЧЕВ ПЮРЕ ОТ ПРАСКОВИ И МОРКОВИ 190 г
ФАРМОНА ТУТИ ФРУТИ ДУШ ПИЛИНГ МАНГО И ПРАСКОВА 100 мл
ВИТРОГЕН ампули 10 мл * 16 НАТУРФАРМА
СУОНСЪН ЧЕРВЕНА ДЕТЕЛИНА капсули * 100 SW422
ПРОМОВИЗАЖ ЕЛИКСИР ЗА БОЯДИСАНА КОСА С ПЕТ НАТУРАЛНИ МАСЛА И UV - ФИЛТЪР 50 мл
ХИП ЯБЪЛКИ С БАНАНИ И ПРАСКОВИ 125 гр. 4283
НУКС РЕВ ДЬО МИЕЛ ПОЧИСТВАЩ ГЕЛ ЗА ЛИЦЕ 200 мл.
ГАНЧЕВ ПЮРЕ ОТ ПРАСКОВИ С ГРИС 190 г
НЕВРОЕЙД II МЛС 901 капсули * 180
Безплатна доставка за България!КУТИКУЛ КЕЪР писалка за кутикули 5 мл.
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Rosales
- Сем. Rosaceae (Розоцветни)
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Да си направим "жива" вода сами вкъщи
- Скоруша
- Домашни рецепти срещу бръчки
- Домашни маски срещу отпусната кожа
- Кактусова смокиня, Бодлива круша
- Моринга
- Гозбите на бабите по света - Пета част
- Орфеево цвете, Родопски силивряк, Родопска хаберлея, Каберлия, Китара, Стирака, Шапива билка
- Роза
Коментари към Праскова