Див лен, Камелина
Див лен, Камелина (Camelina sativa) представлява селскостопанска култура, наподобяваща по външния си вид овчарската торбичка. Camelina sativa е цъфтящо растение от семейство Brassicaceae и обикновено е известно на английски като camelina, злато на удоволствието или фалшив лен, също понякога див лен, ленено семе, немски сусам и сибирско маслодайно семе. Тя е родена в Европа и в районите на Централна Азия. Това растение се култивира като маслодайна култура предимно в Европа и в Северна Америка.
Устройство на див лен
Като лятно или зимно едногодишно растение, камелина расте до височина 30-120 см, с разклоняващи се стъбла, които при узряване стават дървесни. Листата се редуват на стъблото, ланцетни с дължина от 2-8 см и ширина 2-10 мм. Те и стъблата може да са частично овласени. Цъфти между юни и юли месец. Богатите му четирилистни цветя са бледожълти на цвят и с кръстовидна форма. По-късно дава плод с крушовидна форма с къс клюн. Семената са кафяви, или оранжеви на цвят и с дължина 2-3 мм. Теглото на 1000 семена варира от 0,8-2,0 грама.
Изображение: Bliesgauoele, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Marie PORTAS, CC BY-SA 2.0 FR, via Wikimedia Commons
Разпространение на див лен
За родина на билката се смята Северна Европа и Централна Азия, а сега е разпространена и в Северна Америка. Растението предпочита светлина, средноглинести и глинести почви, изисква добре отводнени такива. Може да расте в бедни на хранителни вещества почви.
Днес камелината се среща, дива или култивирана, в почти всички региони на Европа, Азия и Северна Америка, но също така и в Южна Америка, Австралия и Нова Зеландия. Камелина изглежда е особено адаптирана към студения полуариден климатичен пояс (степи и прерии).
Използваема част на див лен
Употребява се масло от камелина - в козметиката, за горене и в билколечението.
Химичен състав на див лен
Изображение: Camelina sativa near Challock by Oast House Archive, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Реколтата от камелина се изследва поради изключително високото си ниво (до 45%) на омега-3 мастни киселини, което е необичайно в растителните източници. Семената съдържат 38 до 43% масло и 27 до 32% протеин. Над 50% от мастните киселини в студено пресованото масло от камелина са полиненаситени; омега-3 мастни киселини, алфа-линоленова киселина, гама-токоферол, линолова киселина. Маслото също е много богато на естествени антиоксиданти, като токофероли, което го прави изключително стабилно, много устойчиво на окисляване и гранясване. То съдържа 1-3% ерукова киселина. Съдържанието на витамин Е в маслото от камелина е приблизително 110 мг / 100 гр. То е много подходящо за използване като олио за готвене, тъй като има подобен на бадем вкус и аромат.
Лечебни свойства и приложение на див лен
Начин на употреба на див лен
- в козметиката
- в кулинарията
Ядливите семена могат да се поръсват върху салати или да се смесват с вода, за да се получи заместител на яйца.
Интересно за камелина
C. sativa традиционно се отглежда като маслодайна култура за производство на растително масло и храна за животни. Множество археологически доказателства показват, че тя се отглежда в Европа от поне 3000 години. Най-ранните находки включват неолитните нива в Auvernier, Швейцария (датирани до второто хилядолетие пр. Н. Е.), Халколитното ниво в Pefkakia в Гърция (датиращи от третото хилядолетие пр. Н. Е.) И Sucidava-Celei, Румъния (около 2200 г. пр. Н. Е.). По време на бронзовата и желязната епоха е била важна земеделска култура в Северна Гърция извън сегашния ареал на маслината. Откритa е и в Дания, а през каменната ера в Унгария. Очевидно е продължилa да се отглежда по времето на Римската империя, въпреки че гръцките и латинските j имена не са известни. Още през 600 г. пр. Н. Е. камелина се засява като монокултура около долината на река Рейн и се смята, че се е разпространила главно като е съществувала като плевел с ленени монокултури.
Изображение: wikimedia.org
До 40-те години на миналия век камелина е била важна маслена култура в Източна и Централна Европа и в момента продължава да се култивира в няколко части на континента за добив на масло от семената й. Камелиновото масло се използва в маслени лампи (до съвременното използване на природен газ, пропан и електричество) и като хранително масло (масло от камелина, наричано още диво или фалшиво ленено масло). Възможно е да е донесена в Северна Америка неволно като плевел с ленено семе и е имала ограничено търговско значение до съвремието. Понастоящем развъдният потенциал е неизследван в сравнение с други маслодайни семена, отглеждани с търговска цел по света.
Употреба на див лен за биодизел и реактивно гориво
Американският щат Монтана напоследък отглежда все повече камелина заради потенциала й като биогориво и биолубрикант. Учените по растенията в университета в Айдахо, Вашингтонски държавен университет и други институции също изучават този нововъзникващ биодизел.
Проучванията показват, че реактивното гориво на базата на камелина намалява нетните емисии на въглерод с около 80%. Военноморските сили на САЩ го избират като изходна суровина за първия си тест на авиационно биогориво и успешно експлоатират статичен двигател F414 през октомври 2009 г. на военноморската въздушна станция Patuxent River, Мериленд. ВВС на САЩ също започват да тестват горивото в самолетите си през март 2010 г. На 22 април 2010 г. американският флот отбелязва Деня на Земята, като провежда полетен тест с продължителност около 45 минути на военноморска авиостанция със самолет задвижван от смес 50/50 от конвенционално реактивно гориво и биогориво от камелина. Полетът е първият от планираните 15 тестови полета на обща стойност около 23 летателни часа, планирани за завършване до средата на юни 2010 г. През март 2011 г. американските военновъздушни сили успешно тестват 50/50 смес от реактивно гориво и биогориво, получено от камелина, във F-22 Raptor, постигайки скорост от 1,5 маха на 18 март 2011 г. На 4 септември 2011 г. демонстрационната ескадрила на сините ангели на американския флот използва 50/50 смес от биогориво от камелина и реактивно гориво на военноморската въздушна станция, за първи път цяла военна авиационна единица лети на смес от биогорива. През 2011 г. военноморските сили на САЩ обявяват плановете си да разгърнат „Големия зелен флот“, носеща бойна група, задвижвана изцяло от неизкопаеми горива, до 2016 г. До 2016 г. американските ВВС искат 50% от горивото, което консумират, да бъде от биогорива.
Изображение: Geolina163, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Continental Airlines е първата търговска авиокомпания, която е тествала смес от 50:50 био-получено „зелено реактивно“ гориво и традиционно реактивно гориво при първата демонстрация на използването на устойчиво биогориво за захранване на търговски самолет в Северна Америка.
През юни 2011 г. Gulfstream G450 става първият бизнес самолет, прекосил Атлантическия океан, използвайки смес от 50/50 биогориво получено от камелина и петролно гориво за реактивни двигатели.
Холандската компания за биологично земеделие Waterland Международната и японската федерация на земеделските производители постигат споразумение през март 2012 г. за засаждане и отглеждане на камелина на от 2000 до 3000 ха в префектура Фукушима. Семената трябва да се използват за производство на биогориво, което може да се използва за производство на електричество. Според режисьора Уилям Нолтен регионът има голям потенциал за производство на чиста енергия. Около 800 000 ха в региона вече не могат да бъдат използвани за производство на храна и след ядрената катастрофа, поради опасения от замърсяване, японците така или иначе отказват да купуват храни, произведени в региона. Ще бъдат направени експерименти, за да се установи дали камелина е способна да извлича радиоактивен цезий от почвата. Подобен експеримент със слънчоглед нямал успех.
Дивият лен като храна за животни
Изображение: Przemek Pietrak, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Camelina е одобрена като добавка за фураж за говеда в САЩ, както и като съставка (до 10% от дажбата) в пилешки фуражи за бройлери и фуражи за кокошки носачки. Брашното от камелина, страничният продукт от камелина, когато маслото е извлечено, има значително съдържание на суров протеин.
Канадската агенция за инспекция на храните, одобрява храненето със студено пресовано неразтворимо брашно Camelina на пилета-бройлери при включване до 12% в дажбите им.
Употреба на див лен в Канада
В момента в Канада се обработват около 50 000 акра камелина. Американска асоциация проектира, че в тази страна в бъдеще могат да бъдат засадени от 1 до 3 милиона акра див лен. Няколко фактора оспорват разпространението на отглеждането на камелина в Канада: тя няма държавна класификация на културите и брашното от камелина не е одобрено като фураж за добитък. В началото на 2010 г. Health Canada одобри маслото от камелина като храна в държавата.
През 2014 г. камелина е включена за първи път в програмата за авансови плащания на Канада (APP), известна като програма за авансово плащане в брой.
Заглавно изображение: Robert Flogaus-Faust, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons; Robert Flogaus-Faust, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Camelina_sativa
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Brassicales
- Сем. Brassicaceae (Кръстоцветни)
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Кашу, Индийско кашу, Индийски фъстък
- Захарна тръстика
- Орфеево цвете, Родопски силивряк, Родопска хаберлея, Каберлия, Китара, Стирака, Шапива билка
- Цариградско грозде, Eвропейско цариградско грозде
- Манука
- Кипарис, Обикновен кипарис, Средиземноморски кипарис
- Ирландски мъх, Сагина, Карагенан
- Харитаки
- Сибирски кедър, Сибирски бор, Сибирски кедров бор
Коментари към Див лен, Камелина