Маслина (европейска)
Маслина европейска (Olea europaea) представлява вид вечнозелено маслиново дърво, което принадлежи съответно към семейство Маслинови (Oleaceae). В исторически план тя е най-старото култивирано дърво и един от най-студоустойчивите видове.
Някои археологически данни показват, че маслините може би са били опитомени в източния средиземноморския регион преди 10000 години. Други данни сочат, че Olea europaea за първи път е култивирана в Крит и Сирия преди повече от 5000 години. Около 600 г. пр.н.е. отглеждането на маслини се разпространява в Гърция, Италия и други средиземноморски страни. Тя е била тясно свързана с религията, културата, медицината и кулинарията на народите в продължение на хиляди години.
Маслини, чиито кожа и месеста част са черни на цвят, са боядисани и опасни за консумация. Хубавите маслини и годни за консумация никога не са с абсолютно черен цвят.
Устройство на маслина
Изображение: Javier martin, Public domain, via Wikimedia Commons
Маслината се развива под формата на дърво или храст и рядко надвишава 15 метра височина. Стволът й е усукан и груб. Силно разклонени, клонките й имат зеленикаво-черно до сребристо-зелено оцветяване. По-старите от тях са с грапава кора, която е светло или тъмносива, докато по-младите са гладки или леко оребрени.
Има стребристо сиво-зелени листа, дълги от 4 до 10 см и от 1 до 3 см широки. Те са срещуположно разположени, с гладки листни ръбове. Горната им повърхност може да бъде лъскава тъмно зелена, а долната лющеща се сребристо белезникава.
Цветовете й са малки, кремави до жълтеникаво-бели, много ароматни и произвеждащи голямо количество прашец. Прорастват от пазвите на листата, имат 4 перести венчелистчета, с дължина около 3 мм и две тичинки. Събрани са в продълговати съцветия тип грозд. Цъфтежът се наблюдава през пролетта.
Плодът на маслината е костилков, голям средно до 2,5 см (дължина 15-30 мм и ширина 6-20 мм), с дебелина на месестата част до 1 см. Има кръгла или овално-продълговата форма. Костилката е тъмно кафява на цвят, елипсовидна по форма, с дължина 10-15 мм, със заострени или заоблени върхове. Маслините се берат когато кожицата им е оцветена от зелен до лилав цвят.
Разпространение на маслина
Изображение: freepik.com
Маслината се установява в голяма част от Африка, Средиземноморския басейн от Португалия до Леванта, Арабския полуостров, в южна Азия на изток до Китай, както и на Канарските острови, остров Мавриций и Реюнион. Видът се отглежда на много места и е считан за натурализиран в Испания, Алжир, Франция (включително Корсика), Гърция, Турция, Кипър, Малта, Хърватия, Словения, Албания, Крим, Египет, Израел, Иран, Ирак, Италия, Аржентина, Йордания, Мароко, Палестина, Сирия, Саудитска Арабия, Тунис, Ливан, Ява, Норфолските острови, Калифорния и Бермудските острови.
В България се отглежда в най-южните райони на страната - около град Ивайловград и град Свиленград.
Използваема част на маслина
Употребява се плодът на маслиновото дърво и полученият зехтин от него.
Химичен състав на маслинa
Маслината съдържа витамини от групата В, витамин А, витамин D, витамин Е, витамин C.
- листата на маслиновото дърво съдържат - терпеноиди, секоиродоиди, флавоноиди, хининови алкалоиди;
- маслото от маслина съдържа - глицериди на маслената киселина, горчиви и дъбилни вещества, витамини (А, В1, В2), калций.
Колкото по-зряла е маслината, толкова повече зехтин съдържа.
Лечебни свойства и приложение на маслина
Изображение: David Brühlmeier, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
За да бъдат в състояние да оцелеят при горещ и сух климат, маслиновите дървета имат малки листенца със защитно покритие и космата долна страна, която забавя транспирацията. За да произведе повече плодове, дървото се подрязват. Маслините узряват през есента и в началото на зимата. С увеличаване на съдържанието на масло в тях, те променят цвета си от зелен на виолетов до почти черен. Първо се берат зелени маслини.
Поради съдържанието на елеуропеин, маслината не може да се консумира директно след откъсването й от дървото. Елеуропеинът в нея й придава изключително горчив вкус. Тя подлежи на обработка, последвана от осоляване, мариноване или изсушаване.
Често маслините се консумират като предястие. Те възбуждат апетита, предпазват от заболявания на стомаха като язва и гастрит. Добавят се към алкохолни коктейли, като в тях асимилират част от токсичните вещества, с което помагат да се избегне махмурлука. В търговската мрежа маслините се предлагат обработени и гарнирани по различен начин, отговарящи на различните вкусови предпочитания на клиентите. Включват се в множество кулинарни произведения, като основна или гарнираща съставка.
Свойства на маслината
- слабително
- подобрява храносмилането
- подтиска обилното потене
- болкоуспокояващо
- спазмолитично
- ранозаздравяващо
Състояния и заболявания, които се повлияват положително при консумацията на маслини и зехтин или външно приложение на маслиновото масло
- главоболие
- болки в сърдечната област и гърба
- високо кръвно налягане
- маточни кръвоизливи
- левкорея
- астма
- очни заболявания
- косопад
- кожни наранявания и обриви
- спазми и заболявания на нервите - втрива се масло
- херпеси
- копривна треска
Начини на употреба
- външно - гаргара от листа
- вътрешно - директна консумация на плода
- в медицината и фармацията - маслинено масло (за приготвянето на мехлеми, емулсии, лосиони и пр.)
- в хранителната индустрия - за производство на зехтин
Отвара от зехтинови листа против високо кръвно налягане - 1 с.л. нарязани листа се заливат с 1 чаша вряла вода. Ври няколко минути, прецежда се и се приема на няколко пъти през целия ден.
Зехтинът
Изображение: freepik.com
След смилане на маслините на паста, от тях се изстисква сок. Чрез центробежно сепариране от сока се извлича маслиновото масло - зехтинът. Зехтинът е класифициран съгласно метода на производство и съдържанието на олеинова киселина в него. Virgin или зехтинът получен чрез студено пресоване, съдържа до 2% олеинова киселина. Рафинираното маслиново масло се получава чрез използване на топлина или екстракция с разтворител и изисква по-нататъшна обработка до получаване на олио (съдържа до 3,3% олеинова киселина). Остатъчната маслинова маса се използва като източник на негодно за консумация промишлено масло (съдържащо повече от 3,3% олеинова киселина), а също така като храна за животни и като тор. Отпадъчните продукти от производството на маслиново масло може да се използват като източник на съединения за направата на лекарства за лечение на сърдечно-съдови заболявания.
Полезните качества на маслиновото масло са били приписвани на състава му - мастна киселина, наличие на фенолни съединения, които имат антиоксидантни, съдоразширяващи, антитромбоцитни и противовъзпалителни ефекти.
Зехтинът е богат на ненаситени мастни кисели, поради което предпазва от развитието на атеросклероза, сърдечно-съдови заболявания, понижава холестерола и риска от инфаркт на миокарда. Олеиновата киселина в него предпазва от развитието на рак на гърдата. Облекчава главоболие, поради съдържанието на вещество в зехтина с действие подобно на ибупрофена.
Зехтинът се използва като масло за готвене, в салатни сосове, и като консервант за храни. Намира приложение в козметиката и във фармацевтичната индустрия. Безопасната доза за възрастни е две супени лъжици маслиново масло на ден. Фактите показват, че хората, чиито диети включват зехтин имат намален риск от развитие на рак на гърдата и рак на дебелото черво. По същия начин диета, богата на зехтин (и с ниско съдържание на наситени мазнини), се свързва с намален риск от сърдечно-съдови заболявания, високи нива на холестерол и високо кръвно налягане.
Други приложения на маслината
Маслинови дръвчета се засаждат с декоративна цел, като противопожарни просеки, като преграда срещу вятъра и с цел контролиране ерозията на почвата в средиземноморския климатичен район.
Дървесина на маслиновото дърво се използва в производството на мебели в Южна Африка. Тя и костилките са отлично твърдо гориво.
Интересно за маслината
Изображение: freepik.com
Гърците са обожествявали маслиновото дърво. Маслинената клонка за тях е олицетворение на плодородието и мъдростта. Тя е известна и като символ на мира и победата. В началото на Олимпийските игри победителите са били увенчавани с венци от маслинови клонки.
За египтяните маслината е символ на плодородието.
Християните вярвали, че гълъб с маслинена клонка в човката ще извести примирието между Бога и хората.
Маслиновото дърво расте много бавно, затова някои народи са го приемали за безсмъртно. Оттам идва и почитта към него. Смята се, че някои дървета са на повече от 1000 години. Често е наричано "вечното дърво".
За Авицена маслината е била лекарство при почти всички заболявания.
Горещият темперамент на мъжете от средиземноморието, според поверие, се осланя на консумацията на маслини, които почти ежедневно присъстват в менюто им.
Маслината в козметиката
Консумацията на зехтин, според австралийски учени, помага за заличаване на фините бръчки и гънки по лицето. Това негово свойство се дължи на олеиновата киселина в състава му, която прониква в клетките на кожата и ги изпълва. Екстракт от маслини присъства в много козметични миещи средства и кремове.
Внимание!
Прашецът от цветовете на маслиновото дърво е една от най-важните причини за сезонна респираторна алергия в средиземноморските страни. Били са описани и случаи на контактен дерматит и хранителна алергия към маслиновите плодове и зехтина.
Заглавно изображение: Rosa-Maria Rinkl, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ХОЛЕСТЕНОРМ 50 мл
АНГИОМЕГА КОМПЛЕКС сироп 250 мл
МАСЛИНА ЛИСТ капсули 500 мг * 100 NATURE'S WAY
ПРОМОГРАЦИЯ БИО - РЕГЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
ДАВИНЕС МОМО ХИДРАТИРАЩ ШАМПОАН ЗА СУХА КОСА 250 мл
ДАВИНЕС ЛОВ КЪРЛ ШАМПОАН ЗА КЪДРАВА КОСА 250 мл
БИО ДЖИ ПОДХРАНВАЩО БЕБЕШКО ОЛИО ЗА ТЯЛО 200 мл
СЕБА МЕД ИЗМИВАЩА ТЕЧНОСТ ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО С МАСЛИНА 200 мл
БИОХЕРБА МАСЛИНА ЛИСТ капсули 280 мг * 100
ГРИЙН ФАРМАСИ ПОДХРАНВАЩ И ПОДСИЛВАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ С АЛОЕ ВЕРА ЗА УВРЕДЕНА, СУХА И ЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА 150 мл
АРСЕЛМЕД ДЕРМАЛНО ПОЧИСТВАЩО ОЛИО 200 мл.
МАСЛИНА ЛИСТА капсули 500 мг * 100 GNC
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Lamiales
- Сем. Oleaceae (Маслинови)
- Косопад
- Лук за борба с косопада и бърз растеж на косата
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Йони масаж и вагинален оргазъм - древна тантра практика
- Костилките от маслини прочистват червата
- Масаж на дланите за спокойствие и красота
- Мирта
- Миноксидил
- Скоруша
- Протромбиново време (PT/INR)
Коментари към Маслина (европейска)