Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на бъбреците Калциево-фосфатна обмяна

Калциево-фосфатна обмяна

от 18 окт 2018г., обновено на 22 окт 2018г.
Калциево-фосфатна обмяна - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Минералите са неорганични вещества, от които организмът се нуждае в малки количества. Те калций и фосфорпритежават различни функции, които включват образуване на кости и зъби, поддържане на оптималния състав на телесните течности, компоненти на различни ензими. Минералите не се образуват в организма. По тази причина е необходимо те да се доставят с храната. Калцият и фосфорът са ключови минерали за поддържането на хомеостазата. Почти всички физиологични процеси са зависими от калция в организма. Отклоненията от оптималните му стойности водят до сериозни клинични прояви. Хипокалциемията причинява повишена нервномускулна възбудимост, мускулни спазми, тетания и сърдечна дисфункция. При по-високи нива на калций от нормалните се развива хиперкалциемия, която може да доведе до дифузно отлагане на калциев фосфат в тъканите, което води до дисфункция и увреждане на органите. Калцият и фосфорът са макроелементи, които са необходими за скелетната минерализация. Нарушенията в калциево-фосфатната обмяна са едни от най-често срещаните. Те включват аномалии в серумните концентрации на двата минерала, в костите и в основните регулаторни системи (бъбреци, храносмилателна система, паращитовидни жлези).

Значение и обмяна на калция и фосфатите в организма

калцийКалцият е макроелемент. 99% от общото количество на калция в организма се намира в костите и зъбите. Нормалната концентрация на този минерал е 2,2-2,7 mmol/L. Той се намира под три форми – свободен йонизиран калций, свързан с фосфатни, сулфатни, цитратни и лактатни аниони, свързан с плазмените белтъци. Калцият участва в осъществяването на редица биологични процеси, към които се причисляват нервно-мускулна възбудимост, осъществяване на връзката между процесите на възбуждане и съкращение, освобождаване на хормони от ендокринни клетки, освобождаване на медиатори в синапсите, участие в кръвосъсирването, роля на вътреклетъчен посредник, формиране на кости и зъби. Калцият се приема с храната – при консумация на мляко, сирене, зърнени храни. След това той се резорбира в тънките черва. Дневната нужда от калций е около 1 грам, като по време на бременност и кърмене, тя се увеличава. Ненужният на организма калций е изхвърля с изпражненията или се екскретира с урината. Поддържането на оптималните нива на калция е от ключово значение за здравето на костите и зъбите, за превенция на остеопорозата, на сърдечно-съдови и злокачествени заболявания. Прекомерният прием на калций може да доведе до констипация и развитие на бъбречно-каменна болест.

фосфорФосфорът също е макроелемент. Около 86% от общото количество на фосфатите се намират в костите и зъбите. В плазмата фосфатите се откриват под три форми – йонизирани фосфати, свързани с плазмените белтъци, свързани с калциеви и магнезиеви йони. Основната функция на фосфатите е свързана с образуването на макроергични съединения (АТФ, АДФ и креатинфосфат), които са ключов фактор във вътреклетъчния метаболизъм на енергията. Необходимият дневен прием на фосфати е около 1 грам. Той се набавя при консумация на храни с животински и растителен произход. След като се приемат с храната, фосфатите се резорбират в дванадесетопръстника и другите части на тънкото черво чрез вторично активен транспорт. Ненужните на организма фосфати се екскретират с урината.

Костна тъкан

костиКостите са основната част на опорно-двигателната система. Те притежават редица важни функции като защита на тъканите, съхранение на калция и фосфатите, участие в осъществяването на движенията. Костите са изградени от костна тъкан, която представлява минерализирана съединителна тъкан. Те не са инертни органи, а динамични структури, в които постоянно протичат процеси на образуване и разграждане на костно вещество. Тези процеси се означават като костно ремоделиране, което протича в три фази – костна резорбция от остеокластите, период на обръщане, образуване на костна тъкан от остеобластите. При нарушаване на равновесието между костното образуване и разграждане се наблюдават патологични промени в костите. При надделяване на резорбцията се развива остеопороза, а в обратния случай – остеопетроза.

клетки на косттаКостната тъкан е изградена от три вида клетки – остеобласти, остеокласти и остеоцити. Остеобластите са кубовидни клетки, чиято основна функция е свързана с образуването и минерализацията на костта. Те синтезират съставките на екстрацелуларния матрикс – колаген тип I, глюкозаминогликани, протеогликани, остеокалцин, остеонектин и сиалопротеин. Остеокластите са големи многоядрени клетки, които осъществяват резорбцията на костното вещество. Остеоцитите са плоски клетки. Те притежават множество израстъци, които ги свързват с остеобласти, с повърхността на костите и със съседни остеоцити. Основната функция на остеоцитите е свързана с поддържане на нормалното състояние на костния матрикс. Те имат и остеолитични свойства, които имат значение за краткотрайното костно ремоделиране.

костна тъканКостната тъкан притежава висока функционална активност. Във всеки един момент около 20% от костното вещество се намира в процес на ново изграждане. Част от костната тъкан се резорбира. Тези процеси формират костното ремоделиране. По време на растеж процесите на изграждане надделяват над процесите на резорбиране. Към 50 годишна възраст настъпва баланс между тях. След това резорбцията надделява и общата костна маса намалява. Поддържането на костната хомеостаза се регулира от локални (растежни фактори, простагландини, цитокини) и системни фактори (калцитонин, глюкокортикоиди, андрогени, естрогени, витамин D).

Освен всички по горе изброени функции, костната тъкан притежава и ендокринна функция, която се обуславя от производството на биологично активни вещества от клетъчните и компоненти. Последните проучвания показват, че тези хормони имат много разнообразни функции, като участват в регулацията на въглехидратния и костния метаболизъм, на апетита и на секрецията на тестостерон. Към тях спадат остеокалцин, фибробластен растежен фактор 23, склеростин, липокалин 2.

Регулация на калциево-фосфатната обмяна

щитовидна жлезаПлазмената концентрация на калция в организма се контролира в много тесни граници. В поддържането на калциевата хомеостаза са включени три места – кости, бъбреци, храносмилателна система, три хормона – паратхормон, калцитонин и активната форма на витамин D3, три типа костни клетки – остеобласти, остеокласти, остеоцити. Основна роля в регулацията на калциевата хомеостаза има паратхормона, чиято функция е да запазва калция в организма и да елиминира фосфатите. ПТХ действа на няколко места – в костите, в бъбреците и в тънките черва. В костите ПТХ осъществява бързо придвижване на калций и стимулира костната резорбция. В бъбреците ПТХ увеличава реабсорбцията на калций в дисталните тубули и намалява екскрецията им с урината. В тънките черва ПТХ увеличава резорбцията на калций и фосфати. Калцитонинът е другият хормон, който участва в регулацията на калциево-фосфатната обмяна. Той се отделя от С-клетките на щитовидната жлеза. Основната му функция е да предпази от поява на хиперкалциемия. Ефектите му са два: краткотраен, който се изразява в ограничаване на придвижването на калция през остеоцитно-остеобластната бариера, и дълготраен, който се изразява в намаляване на костната резорбция чрез потискане на активността на остеокластите. Активната форма на витамин D също участва в регулацията на калциево-фосфатната обмяна. Основните и ефекти са увеличаване на резорбцията на калций и на неорганични фосфати в тънките черва, увеличаване на чувствителността на костите към действието на ПТХ. Дефицитът на витамин D води до появата на рахит у децата и остеомалация при възрастните. Регулацията на калция е организма е много прецизна. За разлика от нея регулацията на фосфатите е по-променлива. Тя се регулира директно от витамин D3, който увеличава резорбцията на фосфати в тънките черва, и индиректно от паратхормона.

Калцият и фосфорът за минерали, които притежават изключително важни физиологични функции. Поддържането на оптималната им концентрация в организма е от ключово значение за здравето на костите, за нервно-мускулната възбудимост и за мускулното съкращение.

Още по темата:
  • Физиологично значение на макроелементите Физиологично значение на макроелементите
  • Регулация на калциево-фосфатната обмяна Регулация на калциево-фосфатната обмяна
  • Значение и обмяна на калция и фосфатите в организма Значение и обмяна на калция и фосфатите в организма
  • Физиологично значение на витамин А Физиологично значение на витамин А
5.0/5 3 оценки

Подраздели на Калциево-фосфатна обмяна

  • Костна тъкан

  • Значение и обмяна на калция и фосфатите в организма

  • Регулация на калциево-фосфатната обмяна

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АЛАЙВ КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D таблетки * 60 NATURE'S WAY
49.50лв.

АЛАЙВ КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D таблетки * 60 NATURE'S WAY

БИОХЕРБА МИНЕРАЛНА СОЛ № 2 КАЛЦИУМ ФОСФОРИКУМ таблетки * 230
7.10лв.

БИОХЕРБА МИНЕРАЛНА СОЛ № 2 КАЛЦИУМ ФОСФОРИКУМ таблетки * 230

БИОХЕРБА МИНЕРАЛНА СОЛ № 5 КАЛИУМ ФОСФОРИКУМ таблетки * 230
7.10лв.

БИОХЕРБА МИНЕРАЛНА СОЛ № 5 КАЛИУМ ФОСФОРИКУМ таблетки * 230

КИДС КОСТИ И МУСКУЛИ желирани таблетки * 60 NATURE'S WAY
56.80лв.

КИДС КОСТИ И МУСКУЛИ желирани таблетки * 60 NATURE'S WAY

Нов
НАУ ФУДС ХРУЩЯЛ ОТ АКУЛА капсули 750 мг * 100
43.00лв.

НАУ ФУДС ХРУЩЯЛ ОТ АКУЛА капсули 750 мг * 100

ЕНТЕРОСАН ОСНОВЕН таблетки 360 мг * 20
5.10лв.

ЕНТЕРОСАН ОСНОВЕН таблетки 360 мг * 20

Термолабилни

Библиография

https://www.nutrition.org.uk/nutritionscience/nutrients-food-and-ingredients/minerals-and-trace-elements.html?showall=1&limitstart=

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2486454/

https://www.uptodate.com/contents/regulation-of-calcium-and-phosphate-balance

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Калциево-фосфатна обмяна

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Калциево-фосфатна обмяна
    www.framar.bg 
    на 07 March 2021 в 11:03
    Коментирайте "Калциево-фосфатна обмяна"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на бъбреците
  • Домашни и натурални средства срещу остеопороза
  • Лечебно действие на магнезия
  • Полезни свойства на цинк
  • Калциеви антагонисти
  • Лечение на косопад след раждане
  • Изследване на калций (Ca) в кръвта
  • Див рожков, дърво на Юда, Церцис
  • Изследване на електролити
  • Силиций и силициева вода в полза на здравето
  • Добавки за облекчаване на предменструален синдром (ПМС)

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах