Връзка между процесите на възбуждане и съкращение
Връзката между процесите на възбуждане и съкращение се постига благодарение на това, че електричните явления водят до повишаване на калциевата концентрация в цитозола. Тънките (актинови) нишки са свързани с два други белтъка – тропонин и тропомиозин. Съотношението между трите белтъка е 7:1:1. Така една молекула тропомиозин обхваща 7 мономера актин. Към трипомиозина е прикрепена и една молекула тропонин чрез Т-субединицата му. Освен Т-субединицата, тропонинът има и още една С-субединица. На нея има четири свързващи места за калциеви йони. Когато те са заети от калций, настъпват конформационни промени в тропомиозина, които откриват активните центрове на актина, позволявайки свързването му с миозина. Свързването на калциеви йони улеснява свързването на актина с миозина и разграждането на АТФ.
Повишаването на концентрацията на калциевите йони в цитоплазмата става благодарение на специален белтъчен комплекс в крайните цистерни на саркоплазмения ретикулум. Този комплекс образува израстъци към съответното каналче на Т-системата. Той е изграден от субединиците на голяма белтъчна молекула наречена рианодинов рецептор. Рецепторният белтък е включен в саркоплазмата и съдържа калциев канал, който нормално е затворен. Съответните участъци от мембраната на Т-каналчето съдържат друг рецептор, наречен дихидропиридинов. Той представлява потенциал-зависимо калциево каналче от L-тип, което при покой потиска калциевите каналчета в рианодиновия рецептор. При възбуждане на мускулната клетка акционния потенциал се разпространява по Т-системата. Това се съпровожда с преместване на електрическите товари в съдържащите се дихидропиридинови рецептори. Настъпват конформационни промени, които активират калциевите каналчета и водят до отваряне на рианодиновите рецептори. Калциевите йони бързо напускат цистерните на саркоплазмения ретикулум.
Връзката между процесите на възбуждане и съкращение се дължи на преобразуване на електричния сигнал в химичен от каналчетата на Т-системата и повишаване на калциевата концентрация чрез промяна в рианодиновия рецептор в мембраната на саркоплазмения ретикулум. Промяната в калциевата концентрация след единично дразнене е сравнително краткотрайна, защото йоните бързо се изпомпват обратно в кухините на саркоплазмения ретикулум. Съкращението става много по-бавно и продължава да расте по сила дори когато концентрацията на калциеви йони започва да спада.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕНТЕРОСАН МС ПЛЮС таблетки 360 мг * 60
ТермолабилниСТАБИЛИЗАТОР ЗА САКРО-ЛУМБАЛНАТА ОБЛАСТ / ПОЯС С МЕТЕЛА / 2164, размери S, M, L, XL, XXL
Безплатна доставка за България!ШИНА КОНТРОЛИРАЩА ОБЕМА НА ДВИЖЕНИЯТА В КОЛЯННАТА СТАВА - ДЪЛЖИНА 55 см. 4039 , универсален размер
Безплатна доставка за България!ШИНА КОНТРОЛИРАЩА ОБЕМА НА ДВИЖЕНИЯТА В ОБЛАСТТА НА КОЛЯНОТО 4139 , универсален размер
Безплатна доставка за България!СТАБИЛИЗАТОР ЗА САКРО-ЛУМБАЛНАТА ОБЛАСТ / ПОЯС размери S, M, L, XL, XXL, XXXL ВИСОЧИНА 22 см 2264
ЛАСТИЧНА ЛЕНТА OPPO 5 м. / 15 см. - СТЕПЕН НА НАТОВАРВАНЕ - СРЕДНА
Библиография
https://opentextbc.ca/anatomyandphysiology/chapter/10-3-muscle-fiber-contraction-and-relaxation/
https://www.britannica.com/science/muscle-contraction
http://cshperspectives.cshlp.org/content/10/2/a023200.abstract
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
доц. Янков; "Физиология"
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на мускулите
- Напречнонабраздени мускули
- Възбуждане на напречнонабраздените мускули
- Домашно лечение при възпаление на мускулите
- Разтежение на коремните мускули в спорта
- Студен компрес или пакет с лед
- Електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост
- Напречнонабраздени мускули
- Асоциативни корови зони
- Строеж на мускулната клетка
- Лечение с баклофен
- Синапси
- Как се тренира трапецовидния мускул?
Коментари към Връзка между процесите на възбуждане и съкращение