Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на дихателната система Транспорт на въглеродния диоксид

Транспорт на въглеродния диоксид

от 19 сеп 2012г., обновено на 30 авг 2018г.
Транспорт на въглеродния диоксид - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

В тъканите непрекъснато се образува въглероден диоксид. Транспортът на въглеродния диоксид се изразява в следното: от клетките той навлиза в плазмата по посока на концентрационния си градиент, a от там в еритроцитите, където се хидратира и се превръща във въглена киселина. Въглената киселина се дисоциира до водороден катион и бикарбонатен анион, който излиза в плазмата и се свързва с натрия като натриев бикарбонат.

Въглеродният диоксид се транспортира с венозната кръв до белите дробове под три форми:

карбаминохемоглобин

  • натриев хидрокарбонат - около 65%
  • карбаминохемоглобин - около 27%
  • физикално разтворен като газ във водна среда - около 8%

Съединението образуващо се при свързването на Hb и въглеродния диоксид се нарича карбаминохемоглобин. Връзката в него се реализира между белтъчния компонент на Hb и въглеродния диоксид. Тя се осъществява много бързо. С образуването на карбаминохемоглобин започва началното насищане на венозната кръв с въглероден диоксид. За поемането на цялото количество образуван в тъканите въглероден диоксид е необходимо, обаче, и включването и на т.нар. хидрокарбонатен механизъм.

Около 51 мл въглероден диоксид се съдържат в 100 мл артериална кръв. От тези 51 мл въглероден диоксид 3 мл са физикално разтворени (като газ), други 3 мл се намират под формата на карбаминохемоглобин, а останалите 45 мл под формата на хидрогенкарбонатен анион (свързан с натрий). Към венозната кръв от тъканите се добавят по 4 мл въглероден диоксид на всеки 100 мл кръв (в условия на относителен покой).

По такъв начин общото съдържание на въглероден диоксид във венозната кръв изразено в мл/100мл, нараства на 55 мл. Едновременно с това кръвта се подкислява и pH от 7,4 спада на 7,3. С артериализирането на кръвта в белите дробове нейният капацитет за въглероден диоксид намалява и от всеки 100 мл се отдават по 4 мл, което за една минута при 5 л кръв е равно на 200 мл.

транспорт на въглеродния диоксид в кръвтаНезависимо, че разликите в парциалните налягания за въглероден диоксид между венозната и артериалната кръв са само 0,66 kPa, от белите дробове се отдава значителен обем въглероден диоксид. Това се обяснява с факта, че при еднакви условия, дифузионната скорост на въглеродния диоксид е около 20 пъти по-голяма от тази на кислорода. Поради тази причина и сравнително малките разлики в парциалното налягане на въглеродния диоксид от двете страни на алвеоларно-капилярната бариера са ефективни при неговото отдаване.

Кривите на насищане на венозната и артериалната кръв са различно разположени в координатната система, и в случаите, при които парциалните налягания на въглеродния диоксид са едни и същи. Ако отдаването на въглеродния диоксид става само по кривата на насищането на венозната кръв, то би се отдало сравнително малко количество въглероден диоксид изразен в мл/100 мл. Ако това става по кривата на артериалното насищане, ефектът би бил същият.

Кръвта навлиза в белите дробове с парциално налягане на въглеродния диоксид равно на 6 kPa и отдаването на въглероден диоксид започва по кривата на венозната. В същото време в нея навлиза кислород, който я артериализира и дифузията на въглероден диоксид вече се извършва по кривата на артериалната кръв. В резултат дифузията на въглероден диоксид от алвеолата се реализира по хода на един градиент, който е резултат от стойностите на двете дисоциационни криви. Това позволява почти двойно по-голямо отдаване на въглероден диоксид при малки разлики в парциалното налягане за венозната и артериалната кръв.

Този феномен, известен като ефект на Холдейн, отразява намалената възможност за свързване на въглероден диоксид от кръвта в белите дробове, което се дължи на навлизането на кислород в тях. Така се отдават около 4 мл/100 мл въглероден диоксид при разлика в парциалното налягане само 0,66 kPa. Тези обстоятелства могат да се обяснят по следния начин: в капилярите навлиза кислород и се формира оксихемоглобин, който е силна киселина изместваща въглеродния диоксид от кръвта по описания по-долу механизъм.

Първо, киселият хемоглобин по-трудно се свързва с въглеродния диоксид под формата на карбаминохемоглобин и част от въглеродния диоксид преминава в алвеоларния въздух. Формирането на оксихемоглобин, след това, подкиселява както плазмата така и средата на самия еритроцит. Концентрацията на H+ се увеличава, което води до формиране на по-голямо количество въглеродна киселина. Под влияние на карбоанхидразата, въглеродната киселина се разгражда, като образуваният въглероден диоксид дифундира от кръвта в алвеолата.

Още по темата:
  • Обеми и капацитети на белите дробове Обеми и капацитети на белите дробове
  • Газова обмяна в белите дробове Газова обмяна в белите дробове
  • Транспорт на кислорода в кръвта Транспорт на кислорода в кръвта
  • Жизнена вместимост Жизнена вместимост
5.0/5 4 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЩИПКА ПРОТИВ ХЪРКАНЕ
5.20лв.

ЩИПКА ПРОТИВ ХЪРКАНЕ

АПАРАТ ПОРТАТИВЕН МЕШ ИНХАЛАТОР (НЕБУЛАЙЗЕР) ПРОЛАЙФ NA 10 MESH
144.00лв.

АПАРАТ ПОРТАТИВЕН МЕШ ИНХАЛАТОР (НЕБУЛАЙЗЕР) ПРОЛАЙФ NA 10 MESH

Безплатна доставка за България!
ЧАЙ ФИЛТЪР ЖЪЛТ КАНТАРИОН * 20
1.80лв.

ЧАЙ ФИЛТЪР ЖЪЛТ КАНТАРИОН * 20

АПАРАТ ИНХАЛАТОР МЕШ AGU BABY MINIMILL
162.00лв.

АПАРАТ ИНХАЛАТОР МЕШ AGU BABY MINIMILL

Безплатна доставка за България!
ПРАНАРОМ АРОМАФОРС СИРОП 150 мл
18.40лв.

ПРАНАРОМ АРОМАФОРС СИРОП 150 мл

АПАРАТ ИНХАЛАТОР МЕШ AGU BABY TOMCHI
180.00лв.

АПАРАТ ИНХАЛАТОР МЕШ AGU BABY TOMCHI

Безплатна доставка за България!

Библиография

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

доц. Янков; "Физиология"

Коментари към Транспорт на въглеродния диоксид

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Транспорт на въглеродния диоксид
    www.framar.bg 
    на 07 March 2021 в 09:50
    Коментирайте "Транспорт на въглеродния диоксид"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на дихателната система
  • Интубация
  • Лечение с кислород
  • Алтернативни средства против хъркане
  • Обеми и капацитети на белите дробове
  • Газова обмяна в белите дробове
  • Лечение чрез дишане по метода Бутейко
  • Транспорт на кислорода в кръвта
  • Дихателни упражнения
  • Механична вентилация
  • Жизнена вместимост

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах