Състав на газовете във въздуха, белите дробове и кръвта

Съставът на газовете във въздуха, белите дробове и кръвта е различен. Тази разлика в съдържанието се обуславя от процесите на газова обмяна, които протичат на нивото на алвеолите.
Състав на атмосферния въздух
Въздухът около нас е смес от газове, от които в най-голямо съдържание се намира азотът, следван от кислорода, водните пари и въглеродния диокид. Освен тези основни представители, в състава на въздуха влизат и други газове, суспендиран прах, спори и бактерии. Процентното съдържание на въздуха варира в зависимост от действието на вятъра, надморската височина и местоположението. Постоянните газове, чиято концентрация не подлежи на големи вариации, са азотът, кислородът и аргонът. Азотът представлява 78% от атмосферата, кислородът – 21%, а аргонът – 0,9%. Газове като въглероден диоксид, азотни оксиди, метан и озон съставляват около 0,1% от атмосферния въздух. Концентрацията на водните пари варира между 0-4%.
Състав на алвеоларния въздух
Въздухът, които се вдишва и навлиза в алвеолите се нарича алвеоларен въздух. Съставът му се променя в зависимост от фазите на дихателния цикъл. Вдишаният въздух е наситен на водни пари. В състава му влизат още азот, кислород, въглероден диоксид.
В издишания въздух, по отношение на парциалното налягане на кислорода и въглеродния диоксид, се наблюдават известни промени, обясняващи се с наличието на "мъртво" пространство, в което тези газове имат различна концентрация. Така, в издишания въздух, парциалното налягане на водните пари не се променя, парциалното налягане на кислорода нараства, докато това на въглеродния диоксид намалява. Всички тези промени в концентрацията на газовете се дължат на газовата обмяна в белите дробове. Алвеоларният въздух не се подменя изцяло при всяко вдишване и издишване. Това предпазва от резки промени в състава на кръвта и спомага за оптималното снабдяване на тъканите с кислород.
Състав на газовете в артериална и венозна кръв
Основната функция на дихателната система е да осигури правилна хомеостаза на състава на газовете в артериалната кръв и в този смисъл да регулира нейното рН. Артериалната кръв е много богата на кислород, който доставя на тъканите. В състава и влиза също малко въглероден диоксид и въглероден оксид. От концентрацията на тези газове от една страна зависи рН на артериалната кръв, което нормално е 7,35 – 7,45. Анализът им е диагностичен тест, който се използва в клиничната практика за доказване на аномалии в газовата обмяна и други патологични състояния. Венозната кръв притежава по-тъмно червен цвят. Това се дължи на по-високото съдържание на въглероден диоксид в нея, обусловено от факта, че тя изнася кръв от тъканите, богата на този газ. Венозната кръв, която идва от дясното сърце, е с по-високо съдържание на въглероден диоксид и по-ниско на кислород. Във венозната кръв парциалното налягане на въглеродния диоксид е около - 6,0 кРа, а на кислорода е около - 5,35 кРа. Кръвта във вените се насища с кислород когато преминава покрай алвеолите, а при излизането си от белите дробове има почти същото парциално налягане на кислород и въглероден диоксид както във въздуха в алвеолата и вече като артериална кръв стига до капилярите на тъканите.
В тъканите става приемане на кислород и отдаване на въглероден диоксид, при което парциалното налягане на въглеродния диоксид става около - 6,0 кРа, а на кислорода е около - 5,35 кРа. С това си парциално налягане газовете намиращи се във венозната кръв навлизат в белите дробове. Кислородът преминава чрез дифузия от място с по-високо налягане към място с по-ниско. Най-ниско парциално налягане кислорода има в тъканите, по-високо е в артериалната кръв и най-високо във вдишвания въздух. Относно въглеродния диоксид, най-ниска е концентрацията му в белодробните алвеоли, по-висока във венозната кръв, а най-висока в тъканите.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БОИРЕР ПУЛСОКСИМЕТЪР PO 40
Безплатна доставка за България! ПРОМОПУЛСОКСИМЕТЪР
НовЛАЙКА ПУЛСОКСИМЕТЪР EA1007
НовМИКРОЛАЙФ ПУЛСОКСИМЕТЪР OXY 300
Безплатна доставка за България!МИКРОЛАЙФ ПУЛСОКСИМЕТЪР OXY 200
НовСОЛГАР ХЕЛАТНА МЕД таблетки 2.5 мг * 100
ПРОМОБиблиография
http://scifun.chem.wisc.edu/CHEMWEEK/GasesofAir2017.pdf
http://climate.ncsu.edu/edu/k12/.AtmComposition
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
доц. Янков; "Физиология"
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на дихателната система
- Понижена кислородна сатурация
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Детоксикация на белия дроб по естествен път
- Алтернативни решения при суха кашлица
- Рентгеново изследване на бял дроб
- Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
- Пулсова оксиметрия (пулсоксиметрия)
- Лечение с кислород
- Пречистване на кръвта с естествени средства
- Протромбиново време (PT/INR)
Коментари към Състав на газовете във въздуха, белите дробове и кръвта