Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на дихателната система Състав на газовете във въздуха, белите дробове и кръвта

Състав на газовете във въздуха, белите дробове и кръвта

от 15 авг 2012г., обновено на 11 сеп 2018г.
Състав на газовете във въздуха, белите дробове и кръвта - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Съставът на газовете във въздуха, белите дробове и кръвта е различен. Тази разлика в съдържанието се обуславя от процесите на газова обмяна, които протичат на нивото на алвеолите.

Състав на атмосферния въздух

състав на атмосферния въздухВъздухът около нас е смес от газове, от които в най-голямо съдържание се намира азотът, следван от кислорода, водните пари и въглеродния диокид. Освен тези основни представители, в състава на въздуха влизат и други газове, суспендиран прах, спори и бактерии. Процентното съдържание на въздуха варира в зависимост от действието на вятъра, надморската височина и местоположението. Постоянните газове, чиято концентрация не подлежи на големи вариации, са азотът, кислородът и аргонът. Азотът представлява 78% от атмосферата, кислородът – 21%, а аргонът – 0,9%. Газове като въглероден диоксид, азотни оксиди, метан и озон съставляват около 0,1% от атмосферния въздух. Концентрацията на водните пари варира между 0-4%.

Състав на алвеоларния въздух

бял дробВъздухът, които се вдишва и навлиза в алвеолите се нарича алвеоларен въздух. Съставът му се променя в зависимост от фазите на дихателния цикъл. Вдишаният въздух е наситен на водни пари. В състава му влизат още азот, кислород, въглероден диоксид.

В издишания въздух, по отношение на парциалното налягане на кислорода и въглеродния диоксид, се наблюдават известни промени, обясняващи се с наличието на "мъртво" пространство, в което тези газове имат различна концентрация. Така, в издишания въздух, парциалното налягане на водните пари не се променя, парциалното налягане на кислорода нараства, докато това на въглеродния диоксид намалява. Всички тези промени в концентрацията на газовете се дължат на газовата обмяна в белите дробове. Алвеоларният въздух не се подменя изцяло при всяко вдишване и издишване. Това предпазва от резки промени в състава на кръвта и спомага за оптималното снабдяване на тъканите с кислород. 

Състав на газовете в артериална и венозна кръв

артериална кръвОсновната функция на дихателната система е да осигури правилна хомеостаза на състава на газовете в артериалната кръв и в този смисъл да регулира нейното рН. Артериалната кръв е много богата на кислород, който доставя на тъканите. В състава и влиза също малко въглероден диоксид и въглероден оксид. От концентрацията на тези газове от една страна зависи рН на артериалната кръв, което нормално е 7,35 – 7,45.  Анализът им е диагностичен тест, който се използва в клиничната практика за доказване на аномалии в газовата обмяна и други патологични състояния. Венозната кръв притежава по-тъмно червен цвят. Това се дължи на по-високото съдържание на въглероден диоксид в нея, обусловено от факта, че тя изнася кръв от тъканите, богата на този газ. Венозната кръв, която идва от дясното сърце, е с по-високо съдържание на въглероден диоксид и по-ниско на кислород. Във венозната кръв парциалното налягане на въглеродния диоксид е около - 6,0 кРа, а на кислорода е около - 5,35 кРа. Кръвта във вените се насища с кислород когато преминава покрай алвеолите, а при излизането си от белите дробове има почти същото парциално налягане на кислород и въглероден диоксид както във въздуха в алвеолата и вече като артериална кръв стига до капилярите на тъканите.

тъканиВ тъканите става приемане на кислород и отдаване на въглероден диоксид, при което парциалното налягане на въглеродния диоксид става около - 6,0 кРа, а на кислорода е около - 5,35 кРа. С това си парциално налягане газовете намиращи се във венозната кръв навлизат в белите дробове. Кислородът преминава чрез дифузия от място с по-високо налягане към място с по-ниско. Най-ниско парциално налягане кислорода има в тъканите, по-високо е в артериалната кръв и най-високо във вдишвания въздух. Относно въглеродния диоксид, най-ниска е концентрацията му в белодробните алвеоли, по-висока във венозната кръв, а най-висока в тъканите.

Още по темата:
  • Транспорт на кислорода в кръвта Транспорт на кислорода в кръвта
  • Алвеоларно-капилярна дифузия на газовете Алвеоларно-капилярна дифузия на газовете
  • Регулация на дишането Регулация на дишането
  • Роля на въглеродния диоксид в регулацията на дишането Роля на въглеродния диоксид в регулацията на дишането
5.0/5 4 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БОИРЕР ПУЛСОКСИМЕТЪР PO 40
120.00лв. 108.00лв.

БОИРЕР ПУЛСОКСИМЕТЪР PO 40

Безплатна доставка за България! ПРОМО
ПУЛСОКСИМЕТЪР
55.00лв.

ПУЛСОКСИМЕТЪР

Нов
ЛАЙКА ПУЛСОКСИМЕТЪР EA1007
99.00лв.

ЛАЙКА ПУЛСОКСИМЕТЪР EA1007

Нов
МИКРОЛАЙФ ПУЛСОКСИМЕТЪР OXY 300
100.00лв.

МИКРОЛАЙФ ПУЛСОКСИМЕТЪР OXY 300

Безплатна доставка за България!
МИКРОЛАЙФ ПУЛСОКСИМЕТЪР OXY 200
85.00лв.

МИКРОЛАЙФ ПУЛСОКСИМЕТЪР OXY 200

Нов
СОЛГАР ХЕЛАТНА МЕД таблетки 2.5 мг * 100
23.95лв. 19.96лв.

СОЛГАР ХЕЛАТНА МЕД таблетки 2.5 мг * 100

ПРОМО

Библиография

http://scifun.chem.wisc.edu/CHEMWEEK/GasesofAir2017.pdf

http://climate.ncsu.edu/edu/k12/.AtmComposition

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

доц. Янков; "Физиология"

Коментари към Състав на газовете във въздуха, белите дробове и кръвта

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Състав на газовете във въздуха, белите дробове и кръвта
    www.framar.bg 
    на 03 March 2021 в 23:34
    Коментирайте "Състав на газовете във въздуха, белите дробове и кръвта"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на дихателната система
  • Понижена кислородна сатурация
  • Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
  • Детоксикация на белия дроб по естествен път
  • Алтернативни решения при суха кашлица
  • Рентгеново изследване на бял дроб
  • Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
  • Пулсова оксиметрия (пулсоксиметрия)
  • Лечение с кислород
  • Пречистване на кръвта с естествени средства
  • Протромбиново време (PT/INR)

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах