Съвети и естествени добавки полезни при болест на Хашимото
› Същност и значение на щитовидната жлеза
› Заболявания на щитовидната жлеза
› Диета и начин на живот при болест на Хашимото
› Билки при тиреоидит на Хашимото
› Добавки при болест на Хашимото
Същност и значение на щитовидната жлеза
Щитовидната жлеза е малка жлеза, разположена в долната част на шията, която произвежда хормони, въздействащи върху всяка клетка и орган в тялото. Тя е отговорна за регулацията на телесната температура и сърдечната честота, както и производството на протеини и контролиране на обмяната на веществата. Повече за анатомията на щитовидната жлеза може да научите в раздел Анатомия.
Заболявания на щитовидната жлеза
Рискът от заболяване на щитовидната жлеза се увеличава с напредване на възрастта, като жените са седем пъти по-склонни да развият заболяването, отколкото мъжете.
Причините за проблеми с щитовидната жлеза могат да са различни, но едни от най-честите са:
- токсичност – излагане на радиация и тежки метали;
- недоимъчни състояния – недостиг на йод и селен;
- хранителна непоносимост: глутен и А1 казеин;
- хормонален дисбаланс – високи нива на кортизол поради стрес, прекомерно много въглехидрати и малко мазнини в диетата.
Понижена функция на щитовидната жлеза настъпва, когато щитовидната жлеза не произвежда достатъчно хормони, а при хиперфункция (Базедова болест) щитовидната жлеза произвежда твърде много хормони.
Симптомите на хипотиреоидизъм обикновено включват: силна умора, депресия, нарушения на паметта, наддаване на тегло.
Симптоми на хипертиреоидизъм може да бъдат: раздразнителност, нервност, мускулна слабост, загуба на тегло, нарушения на съня, зрителни проблеми и други.
Диагностицирането на заболяване на щитовидната жлеза не може да се извърши само на базата на проявените симптоми, а са необходими изследване на кръв и урина.
Какво е болест на Хашимото?
Често хората с хипотиреоидизъм страдат от болест на Хашимото – автоимунно състояние, при което имунната система погрешно разпознава клетките на щитовидната жлеза като чужди и ги атакува. Това води до възпаление и увреждане. В резултат на това щитовидната жлеза намалява производството си на хормони.
Болест (тиреоидит) на Хашимото е известен още като хроничен лимфоцитен тиреоидит и носи името на японския лекар Hakaru Hashimoto (1881 – 1934), който за пръв път описва заболяването през 1912 година.
Симптоми на тиреоидит на Хашимото
Заболяването се развива бавно и прогресира постепенно във времето. Това означава, че в началото много хора с болест на Хашимото дори не са наясно с проблема. Първоначалните симптоми са леки, понякога едва забележими, но с напредване на болестта те стават все по-очевидни:
- умора и изтощение;
- неочаквано наддаване на тегло;
- тревожност и депресия;
- високо кръвно налягане;
- отоци по тялото;
- периоди на изпотяване, загуба на тегло и раздразнителност;
- мускулни спазми;
- главоболие;
- обриви;
- безсъние;
- отслабване на паметта;
- запек;
- суха кожа;
- нетърпимост към студ;
- подуване в предната част на шията;
- затруднено преглъщане на храна и течности;
- чувствителност и схващане на мускулите.
В хода на заболяването обикновено настъпва бавно и постепенно унищожаване на щитовидната жлеза, докато, в крайна сметка, тя напълно загуби способността си да произвежда хормони. Въпреки това, по време на този процес може да настъпи възвръщане към нормално състояния и дори до временен хипертиреоидизъм. Преминаване от хипо- в хипертиреоидизъм е характерно за болестта на Хашимото. По време на това редуване може да се наблюдават периоди на тревожност, безсъние, диария и загуба на тегло, последвани от депресия, умора, запек и наддаване на тегло.
Най-често тиреоидит на Хашимото се среща сред жените между 30 и 50 години, но е възможно да настъпи в по-ранна възраст.
Тиреоидит на Хашимото при деца
Тиреоидит на Хашимото е често заболяване на щитовидната жлеза и сред децата. Той е и най-честата причина за придобит хипотиреоидизъм (с или без гуша). Симптомите наподобяват тези, наблюдавани при възрастните, като умора, проблеми с концентрацията и паметта, заедно с непоносимост към студ и главоболие.
Диета и начин на живот при болест на Хашимото
Въпреки че, окончателно излекуване не може да настъпи, съществуват достатъчно ефективни средства за контрол на симптомите. Конвенционалните лекарствени терапии обикновено включват продължителен прием на бета-блокери, хормон заместителна терапия и други медикаменти.
Изследванията показват, че промените в диетата и начина на живот могат драстично да подобрят симптомите, в допълнение към стандартните лекарства. Всеки човек с болестта на Хашимото реагира различно на лечението, поради което индивидуалният подход за това състояние е изключително важен.
Диетата и начинът на живот играят жизненоважна роля в управлението на Хашимото, тъй като много хора установяват, че симптомите им продължават въпреки приема на лекарства. Нещо повече, изследванията показват, че възпалението може да бъде движещ фактор зад широката гама от симптоми на Хашимото, а възпалението често е свързано с диетата.
Промените в диетата и начина на живот също са ключови за намаляване на риска от други заболявания, тъй като хората с болестта на Хашимото имат по-висок риск от развитие на автоимунни състояния, висок холестерол, затлъстяване и диабет.
Изследванията показват, че изрязването на определени храни, приемането на добавки и промените в начина на живот могат значително да подобрят симптомите и качеството на живот.
- Хранете се здравословно. Избягвайте кръстоцветни зеленчуци (карфиол, зеле, броколи, брюкселско зеле, къдраво зеле), тъй като те съдържащ вещества потискащи щитовидната жлеза. Яжте морски зеленчуци два пъти седмично.
- Спазвайте диета свободна от глутен и зърнени храни. Много проучвания показват, че хората с Хашимото са пo-склонни към развитие на цьолиакия, отколкото общото население. Нещо повече, някои доказателства сочат, че диетите без глутен и зърнени храни могат да бъдат изключително полезни за хората с болестта на Хашимото. Когато следвате диета без глутен, трябва да избягвате всички продукти от пшеница, ечемик и ръж. Например, повечето тестени изделия, хляб и соеви сосове съдържат глутен, въпреки че съществуват безглутенови алтернативи. Диетата без зърнени храни е по-ограничаваща от диетата без глутен, тъй като забранява всички зърнени храни. Въпреки че тази диетична промяна може да предложи и ползи, изследванията в подкрепа на това са ограничени.
- Ограничете млечните продукти,съдържащи А1 бета казеин. Ако подозирате непоносимост към лактоза, изключването на млечни продукти може да облекчи храносмилателните проблеми, както и да подпомогне функция на щитовидната жлеза и усвояването на лекарства. Имайте предвид, че тази стратегия може да не работи за всички, тъй като някои хора с Хашимото понасят млечните продукти отлично. Консумирайте млечни продукти с по-високо съдържание на А2 бета казеин – такова е млякото от някои породи крави, козе мляко и овче мляко. А1 бета казеина представлява разновидност на млечния казеин, който се свързва редица здравословни нарушения.
- Пазете се от експозиция на бисфенол А. Бисфенол А е химично съединение, откривано в състава на някои пластмасови бутилки и съдове. Бисфенол А може да увреди ендокринната система и щитовидната жлеза в частност. За целта, използвайте бутилки и съдове от стъкло, неръждаема стомана и пластмаса несъдържаща бисфенол А.
- Добавете йод. Проверете нивата на йод в организма си – ако те са ниски, включете добавка от морски водорасли или органични добавки на йод.
- Детоксикирайте организма си. Освободете се от вредните вещества попаднали в резултат на външни фактори и влияния. Подходяща комбинация за тази цел са билките бял трън, куркума, хлорела и кориандър.
- Приемайте адаптогенни добавки. Те спомагат за понижаване на кортизола и подобряват функцията на щитовидната жлеза. Подходящи билки са Ашваганда и Тулси.
- Отстранете сребърните пломби от зъбите. Ако имате пломби от амалгама, говорете със зъболекаря си за безопасното им отстраняване и замяна с по-съвременен материал.
- Намалете приема на въглехидрати. Намалете приема на захар и зърнени храни и ги заменете с полезни мазнини. Повечето жени консумират твърде много въглехидрати, които повишават естрогена и отрицателното въздействие върху щитовидната жлеза. Следването на диета с ниско съдържание на добавена захар и преработени храни, но богата на цели храни, богати на хранителни вещества, може да помогне за подобряване на вашето здраве, за управление на теглото и за намаляване на симптомите, свързани с Хашимото. Вместо това, консумирайте повече източници на здравословни мазнини, като кокосово мляко, авокадо, телешко месо (за предпочитане да е от телета хранени предимно с трева), ленено семе и други. Когато е възможно, приготвяйте ястията си у дома, като използвате повече зеленчуци, плодове, протеини, здравословни мазнини и богати на фибри въглехидрати. Тези храни предлагат мощни антиоксидантни и противовъзпалителни свойства.
- Приемайте лекарствата правилно. Лекарствата за щитовидната жлеза трябва да се приемат на празен стомах поне 30–60 минути преди закуска или поне 3–4 часа след вечеря за максимално усвояване. Дори кафето и хранителните добавки пречат на усвояването на тези медикаменти, така че най -добре е да не консумирате нищо, освен вода, поне 30 минути след приемането на вашето лекарство. Вашият лекуващ лекар може да отговори на всички въпроси за това как да се осигури максимална абсорбция.
- Поддържайте положителна перспектива. Не забравяйте, че болест на Хашимото не е фатално заболяване и може да бъде успешно контролирано, без да наруши ежедневния Ви ритъм и начин на живот. Направете някои промени в начина си на живот, като получаване на достатъчно сън, намаляване на стреса са изключително важни за тези с болестта на Хашимото. Всъщност изследванията показват, че ангажирането с практики за намаляване на стреса помага за намаляване на депресията и тревожността, подобряване на цялостното качество на живот и понижаване на антителата на щитовидната жлеза при жени с болест на Хашимото. Осигуряването на възможност на тялото да си почине, когато се чувствате уморени също е важно.
Билки при тиреоидит на Хашимото
Добрата новина е, че съществуват и множество естествени продукти, които могат да подпомогнат функцията на щитовидната жлеза:
При някои жени и мъже с хипотиреоидизъм, включително тези с тиреоидит на Хашимото, се наблюдават и смущения с надбъбречните жлези, които имат важна роля в отговора на организма към стрес. Сибирският женшен е превъзходна билка, която може да подпомогне организма да се справи по-добре с адаптирането му към стресови ситуации и ще подобри дейността на надбъбречните жлези. Сибирският женшен подпомага и имунната система, която има ключова роля в автоимунния тиреоидит.
Ехинацея при Хашимото
Ехинацея е билка, известна с ефекта си върху имунната система и в резултат на това много хора я предпочитат като естествен начин за превенция на настинка или средство за облекчаване на симптомите в хода на настъпило вече простудно заболяване. Но има ли ехинацеята някаква стойност при хора с автоимунни заболявания на щитовидната жлеза, като тиреоидит на Хашимото?
Според някои източници, тя не бива да се използва в тези случаи, тъй като засилва имунната система, а това вече не е нужно, при положение, че тя вече е свръхактивна. От друга страна, учени твърдят, че много хора с автоимунни заболявания на щитовидната жлеза могат да се възползват от приемането на тази билка, тъй като не изостря автоимунния отговор. По отношение на имунната система тя е имуномодулираща и повишаваща имунитета. Професор Кери Боун (Kerry Bone), който е директор на Австралийския колеж по фитотерапия, а също и помощник-професор в Нюйоркския хиропрактически колеж, с повече от 20 години практика и съавтор на множество научни статии за билкови изследвания, смята, че ехинацеята да помогне за балансиране на имунния отговор при хора с автоимунни заболявания, включително тиреоидит на Хашимото. За предпочитане е да използвате корена на растението. Съществуват няколко различни вида ехинацея, като той препоръчва комбинация от Echinacea purpurea и Echinacea angustifolia. Разбира се, дозата ще варира в зависимост от много фактори.
И все пак, въпреки че няма категорични доказателства, че ехинацеята е противопоказана при автоимунни заболявания, както в случая с други билки и с различни видове храни, някои хора са чувствителни към нея. Освен това, качеството на билката и дозировката са много важни. Като се има предвид това, не всеки с автоимунно заболяване на щитовидната жлеза трябва да приема ехинацея като част от естествения си протокол за лечение. От друга страна, много хора с тези състояния могат да се възползват от приемането на тази билка под ръководството на експерт, а не просто да я приемат сами, което повечето хора правят . Едно е да изпиете няколко чая ехинацея, когато сте настинали, но е различна ситуация, когато се справяте с автоимунно заболяване на щитовидната жлеза!
Ашваганда е отлична билка за хипотиреоидизъм и тиреоидит на Хашимото. Тя има способността да помага на организма да се справи с тревожността, както и да подобри имунната дейност. Също така помага за превръщане на тироксин (Т4) в трийодтиронин (Т3).
Добавки при болест на Хашимото
Йод
По отношение на нивата на йод в организма може да се наблюдават разлики при всеки отделен случаи на заболяване на щитовидната жлеза. При повечето мъже и жени с тиреоидит на Хашимото и други дефицитни състояния се установява недостиг на йод. Въпреки това, хора с първичен хипотиреоидизъм могат да приемат йод без проблеми, но то тези с тиреоидит на Хашимото, не биват да приемат добавка на йод, докато не е установен техния автоимунен статус. Допълнителният прием на йод в тези случаи може да влоши симптомите, поради което това трябва да става само след предписание от ендокринолог.
Селен
Селенът е много важен минерал, който участва в производството на хормони на щитовидната жлеза. Той участва в ензимната реакция, която превръща Т4 в Т3 и поради това, селеновият дефицит може да доведе до развитие на хипофункция на щитовидната жлеза. Много хора страдат от дефицит на селен, но това лесно може да бъде поправено чрез прием на добавки или една шепа бразилски орехи на ден. Богатите на селен храни са още сьомга, слънчогледови семки, телешко, гъби и лук.
Магнезий
Много от пациентите с тиреоидит на Хашимо имат дефицит на магнезий, който също е важен в случаите на хипотиреоидизъм, включително тиреоидит на Хашимото. Магнезият е особено важен за оптималното усвояване на йода. Така че, всеки който има йоден дефицит трябва да провери дали той не е придружен с недостиг на магнезий. Магнезий може да си набавите от храни като зелени листни зеленчуци, ядки и нерафинирани зърнени храни или от добавки.
Това са само някои от хранителни добавки и билки, които може да са от полза на хората с хипотиреоидизъм и тиреоидит на Хашимото. Препоръчително е да се консултирате с компетентен лекар, който да установи наличието или липса на хранителен дефицит и какво природно лечение е най-подходящо за Вас!
Още по темата може да откриете в:
Изображения: freepik.com, framar.bg
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТЕСТ ЗА ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА * 1 2SAN
НовНАУ ФУДС СЕЛЕН таблетки 100 мкг * 100
ОСТРОВИТ ТИРОЗИН прах 210 г ОВКУСЕН
ЗОЯ КЕЛП (КАФЯВО ВОДОРАСЛО) прах 250 г
СУОНСЪН СЕЛЕН КОМПЛЕКС капсули 200 мкг * 90 SWU067
ПРОМОМАГНЕЗИЕВ ЦИТРАТ + ВИТАМИН B6 капсули * 30 VIRIDIAN
Библиография
http://draxe.com/8-secrets-to-cure-hypothyroidism-and-other-hormone-problems/
http://www.nativeremedies.com/ailment/symptoms-of-hashimotos-thyroiditis.html
http://nutrilitesupplements-vitamins.blogspot.bg/2012/01/7-supplements-and-herbs-for-hashimotos.html
https://www.naturalendocrinesolutions.com/articles/can-echinacea-help-people-with-autoimmune-thyroid-conditions/
https://www.botanical-medicine.org/Botanical-Medicine-Speakers/Bone-Kerry
https://www.healthline.com/nutrition/hashimoto-diet#foods-to-eat
СТАТИЯТА е свързана към
- Д-р Николай Красимиров Костадинов
- Д-р Кина Нейчева Дамянова
- Проф. д-р Румен Пандев, д.м.
- Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
- Д-р Емилена Кънчева Вучкова
- Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
- Тиреоидит на Хашимото
- Д-р Росица Димитрова
- Д-р Бойка Иванова Серафимова-Димитрова
- Д-р Марияна Стоянова Иванова
Коментари към Съвети и естествени добавки полезни при болест на Хашимото