Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Анатомия Органи и системи Ендокринна система Щитовидна жлеза

Щитовидна жлеза (glandula thyroidea)

от 18 окт 2017г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: Атанас Кутлев
Щитовидна жлеза (glandula thyroidea) - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Щитовидната жлеза е най-голямата ендокринна жлеза. Теглото й е около 20-40 грама. Разделя се на десен и ляв дял - lobus dexter и lobus sinister. Двата дяла са свързани с провлак - isthmus glandulae thyroideae. При част от хората от този провлак изхожда тънък израстък, които е насочен нагоре - lobus pyramidalis. Той има различна дължина, като в някои индивиди достига до подезичната кост и се свързва с нея посредством съединителна тъкан.

В ембрионалния стадии на развитие на човешкия ембрион щитовидната жлеза възниква като нечифтно разрастване на предната стена на гълтача, което се появява пред нечифтния зачатък на езика. В началото на този процес зачатъкът на жлезата осъществява връзка с гълтача чрез плътно епително повлекло, което на по-късен етап се трансформира в канал - ductus thyroglossalis. Остатък от този канал представлява foramen cecum на езика. Жлезните фоликули се формират от разрастващи се епителни клетки и през 11-та гестационна седмица се изпълват с келоид. Парафуликуларните клетки на жлезата произхождат от пролифериращи клетки на пето фарингеално джобче.

Анатомо-топографски щитовидната жлеза влиза във важни взаимоотношения с околните структури. Страничните дялове на жлезата покриват част от щитовидния хрущял, както и трахеята. Странично те влизат в контакт с общата сънната артерия и вътрешната яремна вена, а със задната си повърхност - с гълтача и хранопровода. Провлакът лежи върху предната страна на трахеята на нивото на втори до четвърти хрущялен полупръстен. При увеличаване на щитовидната жлеза в резултат на болестен процес може да се притиснат някои от органите, разположени в съседство, което да причини поява на съответни оплаквания. Отпред щитовидната жлеза е покрита от долните подезични мускули, като не покрити остават срединния участък на провлака и obus pyramidalis. Благодарение на здравата съединителнотъканна връзка тя е свързана плътно с трахеята и гръкляна, което обуславя движението й едновременно с последните по време на гълтане. Жлезата е свързана с гълтача и хранопровода посредством хлабава съединителна тъкан.

Микроскопски строеж на щитовидна жлезаЩитовидната жлеза е покрита от тънка съединителнотъканна капсула - capsula fibrosa. От нея изхождат прегради и гредички, които се насочват в дълбочина и разделят жлезния паренхим на делчета. Основна структурна единица на жлезата е фоликулът. Фоликулите са изградени от един ред клетки - тироцити, залягащи върху фина базална мембрана. По форма всеки фоликул наподобява неправилна сфера с различна големина. Вътрешността му е изпълнена с гелообразно вещество - колоид.

Тироцитите (фоликулни ендокринни клетки - endocrinocyti folliculares, thyrocyti) обикновено са с кубична форма, която се променя в зависимост от функционалната активност на жлезата. Имат сферични ядра, които също се променят във формата си според активността на жлезата. В апикалните си части тези клетки се свързват помежду си посредством тънка ивица - zonula occludens.

Фоликуларните клетки произвеждат секрет, който попада в колоида на фоликулите и от там посредством активен пренос през тироцитите преминава в кръвта на перифоликуларната капилярна мрежа. Тироцитите произвеждат хормоните тироксин (Т4) и трийодтиронин (Т3). Тези два хормона при свързването си с белтъци образуват сложна гликопротеинова молекула - тироглобулин. За синтезата на хормоните на щитовидната жлеза е необходимо в организма да постъпва достатъчно количество йод. Във фоликуларното пространство се отделят непрекъснато секреторни продукти. Попадналият в колоида тироглобулин се подлага на хидролиза от протеолитични ензими, след което продуктите на тази хидролиза се резорбират от тироцитите, които ги отделят през базалната си мембрана. След нея хормоните на щитовидната жлеза преминава през ендотела на капилярите, попадат в кръвта, като се свързват със специфични транспортни протеини, които ги пренасят до прицелни органи.

Регулацията на активността на фоликуларните клетки се осъществява от тиреотропния хормон, отделян от предния дял на хипофизната жлеза (аденохипофиза). Този регулаторен хормон участва в контролна на всички фази на хормоналния синтез и секреция.

Хормоните, които се произвеждат в тироцитите, стимулират обмяната на веществата, остеогенезата по време на растеж и дейността на нервната система. При хипофункция (намалена активност) на щитовидната жлеза у възрастни индивиди се развива микседем, а хиперфункцията (увеличена активност) предизвиква - Базедова болест. Намалената продукция на щитовидни хормони у подрастващи води до развитие на кретенизъм.

Допълнителна информация относно хипо- и хиперфункция на щитовидна жлеза може да прочетете при:

  • E03.1 Вроден хипотиреоидизъм без гуша
  • E03.9 Хипотиреоидизъм, неуточнен
  • E05 Тиреотоксикоза

В стената на фоликулите са разположени единични или струпани по няколко парафоликуларни клетки - endocrinocyti parafolliculares, които не влизат в контакт с колоида. Наричат се още C-клетки. Откриват се и в съединителната тъкан между фоликулите, като са с по-големи размери от фоликулните и имат овална или клиновидна форма. В тях се произвежда хормонът калцитонин и други активни субстанции. Този хормон понижава нивото на калция в кръвта и подпомага задържането му в костите. Калцитонин е антагонист на паратхормона, секретиран от оклощитовидните жлези (връзка). Секреторната активност на парафоликуларните клетки е независима от аденохипофизните хормони.

Кръвоснабдяването на щитовидната жлеза се реализира от четири артериални съда, от всяка страна по две:

  • a. thyroidea superior - представлява клон на външната сънна артерия;
  • a. thyroidea inferior - клон на truncus thyrocervicalis от подключичната артерия.

Венозната кръв на жлезата се оттича по множество малки вени, които формират субкапсуларно сплетение. От него изхождат по три венозни съда от всяка страна:

  • vv. thyroideae superior et lateralis - те се оттичат във вътрешна яремна вена;
  • v. thyroidea inferior - влива се във v. brachiocephalica sinistra.

Лимфният дренаж на тиреоидната жлеза се осъществява от лимфни съдове, които вървят по хода на артериите и се отварят в следните лимфни възли: nodi paratracheales, cervicales laterales profundi et prepericardiaci.

Инервацията на жлезата се реализира от нерви, идващи предимно от средния шиен ганглий на truncus sympathicus и от n. vagus.

3.4/5 22 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КАЛИЙ ЙОДИДУМ таблетки 65 мг * 10 РАМКОФАРМ
7.90лв.

КАЛИЙ ЙОДИДУМ таблетки 65 мг * 10 РАМКОФАРМ

ХАЯ ЛАБС КАЛИЕВ ЙОДИД таблетки 32.5 мг * 30
27.00лв.

ХАЯ ЛАБС КАЛИЕВ ЙОДИД таблетки 32.5 мг * 30

ТИРОИДНА ПОДКРЕПА капсули * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
47.40лв.

ТИРОИДНА ПОДКРЕПА капсули * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

МИКСТУРА СИН ЙОД капки 30 мл
41.00лв.

МИКСТУРА СИН ЙОД капки 30 мл

ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА СПИРУЛИНА 100 мл
17.20лв.

ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА СПИРУЛИНА 100 мл

СИРОП ОТ АРОНИЯ ОТ ЕЛЕНСКИЯ БАЛКАН 285 мл
7.50лв.

СИРОП ОТ АРОНИЯ ОТ ЕЛЕНСКИЯ БАЛКАН 285 мл

БАРИТА КАРБОНИКА  15  СН
5.39лв.

БАРИТА КАРБОНИКА 15 СН

СУЛФУР ЙОДАТУМ 15 СН
5.39лв.

СУЛФУР ЙОДАТУМ 15 СН

КЕЛП течен екстракт 50 мл НАТУРАЛ ФАКТОРС
48.50лв.

КЕЛП течен екстракт 50 мл НАТУРАЛ ФАКТОРС

НАУ ФУДС L - ТИРОЗИН  капсули 500 мг * 120
45.00лв.

НАУ ФУДС L - ТИРОЗИН капсули 500 мг * 120

ТИРОИДИНУМ 15 CH
5.39лв.

ТИРОИДИНУМ 15 CH

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ЧЕРЕН ОРЕХ 100 мл
19.80лв.

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ЧЕРЕН ОРЕХ 100 мл

Коментари към Щитовидна жлеза (glandula thyroidea)

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 02 September 2014 в 12:43

    Ивайло Илиев

    Моля ,кажете повече за Базедовата болест .От 2 години съм Хиперфункция , взимам пропицил , тиреостим + леки успокойтелни . Но все още съм с всички симптоми на болеста ...

    Повече информация за болестта може да прочетете в нашата енциклопедия: тиреотоксикоза.

  2. Ивайло Илиев 
    на 01 September 2014 в 20:34

    Моля ,кажете повече за Базедовата болест .От 2 години съм Хиперфункция , взимам пропицил , тиреостим + леки успокойтелни . Но все още съм с всички симптоми на болеста ...

СТАТИЯТА е свързана към

  • Органи и системи
  • Ендокринна система
  • Функция и хормони на щитовидната жлеза
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Оперирана щитовидна жлеза и тройчатка

преди 1620 дни, 20 часа и 24 мин.

Помага ли Тирохелп при намалена функция на щитовидната жлеза?

преди 1855 дни, 14 часа и 20 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 16 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 1 дни, 23 часа и 53 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 6 дни, 22 часа и 13 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 13 дни, 18 часа и 22 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ ШАМПОАН С КЕРАТИН ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ И ЗАЗДРАВЯВАНЕ НА КОСАТА 200 мл

ТЕЧЕН САПУН ТЕО МАКАДАМИЯ /ПЪЛНИТЕЛ/ 500 мл

МАКСУИН L - КАРНИТИН МАКС 1000 дъвчащи таблетки * 90

АЛМАВИН ПРЕПАРАТ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА ПРОЗОРЦИ И СТЪКЛО 500 мл

ЛЮКСЕОЛ ТЕРАПИЯ ПРИ РЕАКТИВЕН КОСОПАД 3 В 1 ампули * 14

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕ - КОМФОРТ таблетки за дъвчене * 6 НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 юли 2025г. в 14:50:47

РЕ - КОМФОРТ таблетки за дъвчене * 6 НОБЕЛ

Коментар на: Мария Петрово от 10 юли 2025г. в 13:31:43

НООТРОПИЛ таблетки 1200 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 юли 2025г. в 11:55:12

НООТРОПИЛ таблетки 1200 мг * 20

Коментар на: Мариана от 10 юли 2025г. в 11:52:41

ФУНГОСТАТИН гранули 100 000 IU 50 мл НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 юли 2025г. в 10:34:56
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival