Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Алтернативна медицина Цели медицински системи Традиционна медицина Как да тестваме функцията на щитовидната жлеза у дома

Как да тестваме функцията на щитовидната жлеза у дома

от 29 май 2018г., обновено на 24 март 2023г.
Автор: д-р Албена Ройдева
Как да тестваме функцията на щитовидната жлеза у дома - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Тироидната жлеза е голяма ендокринна жлеза, разположена в областта на шията/гърлото. При мъжете тази жлеза е точно под Адамовата ябълка. Има форма на пеперуда и функцията и е да стимулира метаболизма и контролира кръвообращението на организма с помощта на паращитовидните жлези.

Щитовидната жлеза секретира няколко хормона. Основните сред тях са тироксин (Т4) и трийодтиронин (ТЗ), който всъщност е "активният" тироиден хормон. Когато в организма няма достатъчно хормон на щитовидната жлеза, хипофизната жлеза, намираща се в мозъка, освобождава TSH (тироид-стимулиращ хормон), чиято роля е да контролира секрецията на щитовидната жлеза.

Повечето хора не обръщат много внимание на функцията на щитовидната си жлеза, докато не настъпи проблем. Производството на тироидни хормони може да бъде нарушено в двата полюса - свръхпродукция и недостатъчна секреция. Свръхпродукцията на тироидните хормони се нарича хипертиреоидизъм, а недостатъчното производство на тиреоидни хормони се означава с понятието хипотиреоидизъм. И двата дисбаланса оказват отрицателен ефект върху тялото.

Свръхпродукцията на тироидните хормони (хипертиреоидизъм) може да настъпи по различни причини:

  • нарушена функция на хипофизната жлеза или злокачествени тумори на щитовидната жлеза;
  • токсични аденоми - възли, които отделят тироидни хормони и водят до нарушаване на хормоналния баланс в организма;
  • тиреоидит - жлезата се възпалява и продуцира излишък от хормони;
  • експозиция на прекомерни количества йод;
  • болест на Грейвс (Базедова болест) - усилена хормонална продукция от щитовидната жлеза.

Симптомите на хипертиреоидизъм могат да включват:

  • Жена с ръка на челотопрекомерно изпотяване;
  • умора;
  • нетърпимост към топлината;
  • необяснима загуба на тегло;
  • повишена сърдечна честота
  • учестена перисталтика;
  • нервност/възбуда
  • тремор

Недостатъчна секреция на тироидни хормони (хипотиреоидизъм) може да настъпи в резултат на:

  • експозиция на литий;
  • отстраняване на щитовидната жлеза - хирургически отстранена или химически разрушена;
  • болест на Хашимото - автоимунно разстройство, при което тялото "атакува" щитовидната тъкан и я разрушава. В резултат настъпва клетъчна смърт и непродуктивни клетки.

Симптомите на хипотиреоидизъм могат да бъдат:

  • непоносимост към ниски температури;
  • отслабване на слуха
  • намален апетит
  • косопад
  • лоша памет и концентрация;
  • дрезгав глас
  • забавена сърдечна честота;
  • недостиг на въздух
  • микседем
  • студени крайници
  • синдром на карпалния тунел
  • запек
  • менорагия

Според Американската асоциация по щитовидната жлеза една от осем жени ще развие разстройство на щитовидната жлеза през живота си, но около 60% от засегнатите няма да разберат. Цифрите за мъжете са по-добри, но не значително.

За хората, които често се оплакват от ниски нива на енергия, затруднено фокусиране, променливо настроение или невъзможност да поддържат здравословно тегло, идентифицирането на проблем с щитовидната жлеза (ако е налице) очевидно е много полезно за максимално подобрение на качеството на живот. Всъщност, съществува прост метод, основаващ се на базалната телесна температура (най-ниската температура на тялото измервана в покой) за тестване на щитовидната жлеза, който можете да направите у дома.

Как базалната телесна температура отразява функцията на щитовидната жлеза?

Живачен термометърЩитовидната жлеза често се нарича "термостат" на тялото, тъй като произвежда хормона, необходим за запазване на тялото топло. Това става чрез превръщане на хормон, произведен от хипофизната жлеза (тироид-стимулиращия хормон (TSH)) в тироксин (Т4) и трийодтиронин (ТЗ). За съжаление, когато щитовидната жлеза не функционира пълноценно, тя не успява да се справи с тази задача правилно, а някои ензими не функционират пълноценно при липса на оптималната за това температура, което може да доведе до отключване на редица болестни процеси. Според Mayo Clinic, понижената функция на щитовидната жлеза може да доведе до сърдечно-съдови заболявания, депресия, безплодие, вродени дефекти, микседем, периферна невропатия и гуша.

Защо щитовидната жлеза може да е с понижена функция, дори ако тестовете не показват отклонения?

Имате всички симптоми на хипотиреоидизъм и все пак тестовете отчитат нормални резултати? Според някои експерти изследването на TSH, използван за определяне на функцията на щитовидната жлеза, невинаги е надеждно. Това се обяснява с факта, че хормонът Т4 е неактивен в организма и тялото го превръща в активен Т3:

"Обикновено в медицината заболяването на щитовидната жлеза се диагностицира чрез изследване на нивата на TSH или количеството на хормона Т3 и Т4 в кръвта. Връщайки мисълта си назад, обаче, Т3 е основният хормон, който помага да се регулира телесната температура - не и Т4! Следователно, ако, въпреки адекватната секреция на Т4 от щитовидната жлеза, не настъпва достатъчно превръщане на Т4 в ТЗ, или Т3 не е в състояние да активира клетъчните рецептори, тогава базовата телесна температура ще се окаже ниска - както и функцията на щитовидната жлеза. С други думи, използването на температурата на тялото ви дава по-реалистично разбиране за ефективността на действието на щитовидната жлеза в сравнение с тестването на щитовидната жлеза посредством кръвна проба, която измерва само количеството хормон, което се открива в това конкретно количество кръв - не и колко активен е той.

Следователно, измерването на базовата телесна температура прави възможно постигането на далеч по-достоверно тестване на функцията на щитовидната жлеза. Тя се основава на простата, но все още само научна предпоставка, че в известен смисъл щитовидната жлеза може да бъде оприличена на термостат във Вашия климатизиран дом. "- Peter De Ruyter, R.N., Medical Herbalist

Как да тестваме функцията на щитовидната жлеза у дома?

За да тествате щитовидната жлеза у дома, се нуждаете от прецизен дигитален термометър или "старомоден" живачен термометър. Тези два вида термометри са калибрирани по различен начин и могат да отчитат леко различни температури. Тестът е разработен със стъклен живачен термометър и следователно той е предпочитаният инструмент за точност, но много хора предпочитат да не държат такъв в дома си вече. Вместо това може да използвате висококачествен дигитален термометър, който е много чувствителен.

Измерване на базална температураНай-доброто време за започване на този тест e вторият ден от цикъла, тъй като температурата на тялото варира в известни стойности по време на целия менструален цикъл.

Първата вечер от цикъла, не забравяйте да поставите термометъра в обсега на леглото си. Трябва да можете да го достигнете, без да ставате от леглото или да упражнявате много енергия за това. Ако използвате стъклен термометър, разклатете го внимателно, за да живакът да падне под 35° С.

В продължение на три поредни дни, измервайте температурата си веднага след събуждане. Това трябва да се случва всеки ден, по едно и също време, преди ставане от леглото. Измерването се извършва като поставите термометъра под мишницата си за 10 минути като през това време лежите, с напълно отпуснато тяло и затворени очи, без да се движите много. Ако използвате електронен термометър, натиснете бутона в края на 10-те минути, за да отчетете температурата.

Записвайте температурата, часа и датата на лист хартия.

Правете това всеки ден, в продължение на 3 последователни дни.

Как се отчитат резултатите?

Според много експерти здравословната телесна температура по време на почивка варира от 36,6 до 36,8°С. Ако е постоянно по-ниска от тези стойности поне три дни, това може да е индикация за възможен хипотиреоидизъм. Обратно, ако температурата е постоянно по-висока, това може да показва хипертиреоидизъм, но също така може да е индикация и за възможна инфекция. От друга страна, някои лекари смятат, че всяка температура под 36.6 С градуса е предпоставка за възможен хипотиреоидизъм.

Не забравяйте, че този тест се счита за полезен при идентифицирането на възможна дисфункция на щитовидната жлеза, но не трябва да се използва като категоричен и единствен критерий за диагностика!

Фактори, които могат да повлияят на базалната температура

Определени състояния, които не са свързани с функцията на щитовидната жлеза, могат да доведат до по-високи стойности на температура при събуждане. Такива са:

  • употреба на алкохол предходната вечер;
  • силен стрес;
  • прием на хормонални медикаменти за контрол на раждаемостта. Скорошно преустановяване на такива медикаменти може също да доведе до по-ниски стойности на температурата.

Тази публикация има само информативна цел! Не е предназначена да диагностицира или лекува, каквото и да е медицинско състояние без това да е обсъдено и контролирано от квалифициран медицински специалист!

Още по темата:
  • Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза? Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
  • Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
  • Съвети и естествени добавки полезни при болест на Хашимото Съвети и естествени добавки полезни при болест на Хашимото
  • Хомеопатично лечение на хипотиреоидизъм Хомеопатично лечение на хипотиреоидизъм
4.2/5 5 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПЮРОЛИГО ТИРОИД КОМПЛЕКС йонизиран разтвор 500 мл
46.80лв.

ПЮРОЛИГО ТИРОИД КОМПЛЕКС йонизиран разтвор 500 мл

ЦВЕТНИ КАПКИ НА Д-Р БАХ ПЪЛЕН КОМПЛЕКТ 10 мл. * 40 бр.
568.00лв.

ЦВЕТНИ КАПКИ НА Д-Р БАХ ПЪЛЕН КОМПЛЕКТ 10 мл. * 40 бр.

Безплатна доставка за България!
СОЛГАР СЕЛЕН таблетки 100 мкг * 100
39.30лв.

СОЛГАР СЕЛЕН таблетки 100 мкг * 100

СЕЛЕН капсули * 60 ФИТОФАРМА
9.50лв.

СЕЛЕН капсули * 60 ФИТОФАРМА

ТИРОХЕЛП СЛОУ капсули * 30 НАТУРФАРМА
34.20лв.

ТИРОХЕЛП СЛОУ капсули * 30 НАТУРФАРМА

КЕЛП КАФЯВИ ВОДОРАСЛИ капсули 600 мг * 100 NATURE'S WAY
28.20лв.

КЕЛП КАФЯВИ ВОДОРАСЛИ капсули 600 мг * 100 NATURE'S WAY

Библиография

https://www.mommypotamus.com/check-thyroid-home-simple-test/
https://livingtraditionally.com/how-to-check-your-thyroid-at-home-with-this-simple-test/

Коментари към Как да тестваме функцията на щитовидната жлеза у дома

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 24 March 2023 в 18:02

    Бистра Илиева

    А ако нямаме цикъл и сме в менопауза как да правим теста с термометъра

    Не може да се направи.

  2. Бистра Илиева  
    на 23 March 2023 в 18:20

    А ако нямаме цикъл и сме в менопауза как да правим теста с термометъра

СТАТИЯТА е свързана към

  • Цели медицински системи
  • Традиционна медицина
  • Да победиш Хашимото и инсулинова резистентност с помощта на храната - разказ от първо лице на блогърката Дени
  • Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
  • Тиреоидит на Хашимото
  • Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
  • Скринингови тестове при новородени
  • Базедова болест
  • Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
  • Лечение с радиоактивен йод
  • Щитовидни хормони
  • Тиреоидектомия (отстраняване на щитовидната жлеза)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Оперирана щитовидна жлеза и тройчатка

преди 1618 дни, 19 часа и 4 мин.

Помага ли Тирохелп при намалена функция на щитовидната жлеза?

преди 1853 дни, 13 часа
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 4 дни, 20 часа и 53 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 11 дни, 17 часа и 3 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 13 дни, 9 часа и 44 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 25 дни, 16 часа и 36 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПЕЛЕНИ ВЪЗР.МОЛИКЕЪР/МЕД 3К.*12 Ж 168045

МЬОЛЕРС МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ДРОБ НА ТРЕСКА сироп с плодов вкус 250 мл

УРОЛОГИЧНИ ПОДЛОЖКИ ЗА ВЪЗРАСТНИ МОЛИКЕЪР ПРЕМИУМ ЗА ЖЕНИ 2 КАПКИ * 12

КЪРВАВА ЛУНА - САНДРА БРАУН - ХЕРМЕС

ТЕЧЕН САПУН ТЕО МАКАДАМИЯ 500мл ПЪЛНИТЕЛ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

д-р Красимир Живков Бозов

Коментар на: Маргарита Георгиева Великова, Търговище от 08 юли 2025г. в 20:10:45

МАГНЕРОТ таблетки 500 мг * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 юли 2025г. в 17:08:21

ДИАПРЕЛ MR таблетки 60 мг * 56

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 юли 2025г. в 17:06:16

ВОДА ЗА УСТА ЕЛУДРИЛ КЛАСИК 200 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 юли 2025г. в 17:03:36

МАГНЕРОТ таблетки 500 мг * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: Венци от 08 юли 2025г. в 16:31:06
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival